زون بندی چیست؟


زون بندی یکی از مواردی است که احتمالا هنگام مشاهده سیستم‌های امنیتی خانه با آن روبرو شده‌اید. در واقع زون بندی دزدگیرهای اماکن نحوه کنترل سنسورهای یک سیستم امنیتی را مشخص می‌کند. سنسورها به زون‌ها اختصاص داده می‌شوند و هنگامی که یک سنسور فعال می‌شود‌، سیستم به شما اطلاع می‌دهد که در کدام منطقه سنسور فعال شده است.

سنسورها دستگاه‌هایی هستند که ورود یا حرکت غیرمجاز در یک منطقه یا تغییر در یک عامل محیطی – به عنوان مثال ، یک دتکتور دود – تشخیص می‌دهند. یک زون معمولا با یک سنسور در قسمت‌های مختلفی از خانه به عنوان مثال اتاق نشیمن یا جلو درب و … تشکیل می‌شود. یکی از مهمترین موارد که هنگام آموزش نصب دزدگیر اماکن مهم است، نحوه‌ی سیم کشی منطقه است. باید از سیم‌هایی استفاده شود که کیفیت مناسب داشته باشد و اگر آژیر دزدگیر از پنل دورتر نصب شده است، باید از سیم‌های قطورتر استفاده شود.

 
زون بندی چیست؟
زون بندی دزگیر

برای دزدگیرهای اماکن حداکثر تا چند منطقه زون بندی می‌شود؟

اکثر سیستم‌های سنتی دارای یک کنترل پنل، صفحه کلید و صفحه نمایش هستند و تنها می توان تا 8 منطقه را بدون خرید قابلیت های اضافی زون بندی کرد و آن را به 16 یا 32 منطقه گسترش دهند. تعیین محل قرارگیری پنل یکی از مهمترین مراحل نصب دزدگیر اماکن است.

فاصله قرارگیری پنل دزدگیر اماکن نباید خیلی با درب ورودی فاصله داشته باشد اگر فاصله زیاد شود، ریموت کنترل به خوبی عمل نمی‌کند و امنیت منطقه به درستی برقرار نمی‌شود. این پنل باید در جایی نصب شود که از گزند آسیب، سرقت و خرابکاری در امان باشد. با این حال، با پیشرفت‌های فناوری، محدودیت مناطق زون بندی شده، در سیستم‌های امنیتی بی سیم کمتر است. صفحه کنترل “مغز” سیستم است. هنگامی که یک سنسور فعال می‌شود ، شماره منطقه زون بندی شده در صفحه کنترل نمایش داده می‌شود. در صفحه کنترل زون‌هایی که سنسور آنها فعال شده است، به صورت عدد نمایش داده می‌شود، بنابراین شما به داشتن یک لیست نیاز دارید تا با فعال شدن سنسور آن منطقه به سرعت وارد عمل شوید. برای غلبه بر محدودیت در تعداد مناطق زون بندی شده برخی از سیستم‌ها به شما این امکان را می‌دهند تا سنسورهای مختلف و بیشتری را در هر منطقه نصب کنید.

چطور زون بندی برنامه ریزی می‌شود؟

درک نحوه استفاده سیستم از مناطق زون بندی شده برای کمک به شما در برنامه ریزی نصب سنسورها بسیار مهم است. این امر به ویژه هنگامی که از سیستمی استفاده می‌کنید که نصب بیش از یک سنسور در هر منطقه امکان پذیر است، اهمیت پیدا می‌کند.

اگر سیستم دارای یک سنسور برای یک منطقه باشد، شما به تعداد منطقه‌هایی که دارید محدود می‌شوید. با این حال، برخی از سیستم‌های مدرن به شما اجازه می دهد تا در مناطق زون بندی شده برای نصب دزدگیر اماکن حسگرهای نامحدودی داشته باشید و همچنین می‌توانید به جای اعداد به آن مناطق اسامی معنی‌دار بدهید.

برخی از سیستم‌های امنیتی خانگی بی سیم به شما این امکان را می‌دهند که سنسورهای بیشتری در هر منطقه زون بندی شده نصب کنید. این به شما امکان را می‌دهد که بسیاری از وقایع و نقاط ورود را تحت پوشش خود قرار دهید ، اما اگر به درستی برنامه ریزی نشود ، گیج کننده خواهد بود.

چگونگی تنظیم دزدگیر اماکن در مناطق زون بندی شده

و اگر تعداد آنها کمتر باشد، نصاب مجبور است تا چند چشمی دزدگیر را به یک زون متصل کند. وقتی سیستم خود را تنظیم می‌کنید یا می خواهید تنظیماتی را که در سیستم از قبل برنامه ریزی شده را تغییر دهید، مهم است که تصمیم بگیرید کدام سنسورها را می‌خواهید در هر یک از مناطق زون بندی شده به صورت گروهی قرار دهید.

چگونگی تنظیم دزدگیر اماکن در مناطق زون بندی شدهشما می‌توانید سنسورها را بر حسب مکان یا نوع آنها بسته به اینکه چگونه می‌خواهید آنها را مدیریت کنید و نحوه پاسخگویی آنها به سیستم دزدگیر فعال منزل یا خارج از خانه یا غیر فعال کردن آن، گروه بندی کنید. تشخیص هشدارهای دروغین دزدگیر هنگام داشتن بیش از یک سنسور می‌تواند مشکل باشد، بنابراین دانستن اینکه هر سنسور در کدام منطقه قرار دارد، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. سیستم‌هایی که به این روش کار می‌کنند فقط به شما این امکان را می‌دهند که منطقه‌ای را که سنسور آن فعال شده است و نه از سنسور خاص آگاه شوید. تعداد چشمی دزدگیرهای اماکن باید با تعداد مناطق زون بندی شده مناسب باشد

منبع: peaceofhouse

مقاله ای که خواندید از دسته مقالات نصب دزدگیر اماکن از وبلاگ فنی برق بود. در صورتی که تمایل دارید نصب دزدگیر اماکن را به صورت کامل فرا گیرید می توانید در دوره آموزش نصب دزدگیر اماکن آموزشگاه فنی برق شرکت کنید.

به این صفحه امتیاز دهید
نویسنده مطلب
محمد حسین قربانی
محمد حسین قربانی

محمدحسین قربانی هستم. کارشناس ارشد برق و الکترونیک دارم. از سال 1395 تا الان به تدریس و تولید محتوا در زمینه برق صنعتی و ساختمان مشغولم.

آخرین مقالات دزدگیر اماکن

هیچ پستی یافت نشد.

دیدگاه کاربران