آموزش تنظیم حد بالا و پایین در موتور ساید و توبلار کرکره برقی


موتور ساید و توبلار کرکره برقی  از پر فروش ترین موتور های کرکره برقی در بازار می باشند. کرکره برقی از وسایلی است که امروزه بسیار مورد استفاده صاحبان مغازه ها می باشد. این میزان استفاده به حدی پیش رفته است که کرکره برقی به مصارف عمومی نیز راه یافته است . از این رو در اینجا تصمیم گرفتیم کمی درباره کرکره برقی آموزش ارائه دهیم.

یکی از مباحث آموزش نصب کرکره برقی، آموزش درباره تعیین حد بالا و پایین در کرکره برقی است. چرا که یک کرکره برقی هوش ندارد و نمی داند کی به زمین رسیده و یا کی کاملا باز شده است. در صورتی که این حد بالا و پایین برایش تعریف نشود آسیب های جدی به کرکره برقی وارد می شود. از این رو آموزش نصب کرکره برقی می تواند بسیار مفید و البته لازم باشد.

 

در این مقاله قصد داریم چشمه ای از نحوه تنظیم حد بالا و پایین را آموزش دهیم. منتهی قبل از آن لازم است درباره دو موتور ساید و توبلار کرکره برقی توضیحاتی داده شود تا دقیقا بدانید تنظیم را چگونه انجام دهید.

آموزش تنظیم حد بالا و پایین در موتور ساید و توبلار کرکره برقی
کرکره برقی

موتور ساید و توبلار کرکره برقی

دو مدل از معروف ترین و پرکاربردترین نوع موتورها در کرکره برقی را موتور ساید و توبلار کرکره برقی تشکیل می دهند. البته نوع موتورهای دیگر نیز وجود دارد که تجزیه و تحلیل آن را به دوره های تخصصی تر می سپاریم.

موتور ساید کرکره برقی:

همانطور که از اسم این نوع موتور پیداست، این موتورها در کناره ها قرار میگیرد. در واقع در روی صفحه پلیت قرار میگیرد. ( صفحه پلیت در قسمت بالای کرکره برقی است و حالتی نیم دایره دارد) این موتور با استفاده از چرخ دنده و زنجیر کرکره را بالا و پایین می کند. واحد قدرت این نوع موتورها  بر اساس کیلوگرم می باشد. این نوع موتور مناسب برای درب هایی است که در جاهای پر تردد نصب می شوند، است. و نیاز به تعداد باز و بسته شدن بسیار می رود.

موتور ساید کرکره برقی
موتور ساید

موتور توبلار کرکره برقی

این موتور را موتور لوله ای می نامند که در لوله بالایی کرکره برقی جا خشک کرده. این موتور مناسب بسیار پرطرفدار بوده و بیشتر مناسب مکان هایی است که کمتر تردد دارد و کمتر کرکره برقی بالا پایین می رود. این موتور با اتصال به لوله یا شفتی که در آن قرار دارد نیروی محرکه خود را به کرکره برقی می دهد.  واحد قدرت آن را نیوتون متر می دانند.

این دو نوع، معروف ترین موتورهایی است که در کرکره برقی مورد استفاده قرار میگیرد.

نحوه تنظیم حد بالا و پایین در موتور ساید و توبلار کرکره برقی

تنظیم حد بالا و پایین کرکره برق یکی از مهم ترین مباحث در آموزش طریقه نصب کرکره برقی است. در این بخش، می خواهیم به سراغ نحوه تنظیم حد بالا و پایین در این دو موتور برویم.

نحوه تنظیم حد بالا و پایین در موتور ساید کرکره برقی:

تنظیم حد بالا و پایین در این موتور به نسبت راحت می باشد. در روی موتور ساید دو مهره وجود دارد که به منظور تنظیم حد بالا و پایین قرار گرفته اند. کافی است مهره ها را طوری تنظیم کنیم که هنگامی که کرکره از آن ناحیه در حال گذر بود با فشار آن مهره ها جریان برق به موتور قطع می شود و کرکره می ایستد.

موتور توبلار کرکره برقی

موتور توبلار

نحوه تنظیم حد بالا و پایین در موتور توبلار کرکره برقی :

هنگام نحوه تنظیم حد بالا و پایین در موتور توبولار کرکره برقی کمی پیچیدگی و سختی داریم. بر روی این موتور دو کلید وجود دارد که یکی برای تنظیم حد پایین و دیگری برای تنظیم حد بالا می باشد. در روی هر کدام از این دکمه ها، دو جهت مثبت و منفی وجود دارد.

هنگامی که میخواهیم حد پایین را تنظیم کنیم. ابتدا کرکره را بالا میبریم. بعد شروع به پایین رفتن وقتی کرد دکمه مربوط به حد پایین را سریعا به سمت منفی می چرخانیم. در این حالت کرکره می ایستد. بعد اندک اندک دکمه را از حالت منفی به حالت مثبت می چرخانیم و کرکره شروع به حرکت می کند. تا زمانی که کرکره به حد مورد نظر ما رسید این چرخش را حفظ می کنیم.

 در مورد حد بالا نیز تقریبا همین قضیه صادق است. کرکره را به سمت بالا گسیل می کنیم و سریعا دکمه ار به سمت منفی می چرخانیم. در این حالت کرکره می ایستد. در این صورت دکمه را به حالت مثبت می چرخانیم. تا زمانی که سه پره از کرکره در بیرون بماند میگذاریم کرکره حرکت کند.

4.7/5 - (105 امتیاز)
نویسنده مطلب
محمد حسین قربانی
محمد حسین قربانی

محمدحسین قربانی هستم. کارشناس ارشد برق و الکترونیک دارم. از سال 1395 تا الان به تدریس و تولید محتوا در زمینه برق صنعتی و ساختمان مشغولم.

[last_posts_from_cat]

دیدگاه کاربران

  • علی گفت: پاسخ

    سلام ممنون از توضیحات خوبتون

  • apadanakitch.com گفت: پاسخ

    سلام.خواستم بابت وبسایت خوبتون ازتون تشکر کنم و
    امیدوارم باعث ایجاد انگیزه براتون بشه