تابلو برق چیست؟

5 دقیقه زمان مطالعه

تابلو برق به جعبه های خاصی گفته می شود که از جنس فلز یا غیر فلز ساخته شده اند. این تابلو ها معمولا از قسمت بیرونی و درونی تشکیل شده اند. از تابلوهای برق برای نصب وسایل الکتریکی استفاده می شود. این تابلو ها از جلو دسترسی دارند و برخی از آنها سلولی هستند. برخی از تابلو های برق دارای محفظه ای بسته هستند. نمی توان این تابلو های برق را به صورت دستی تنظیم و یا تغییر داد. در ادامه از سری مقالات آموزش تابلو برق صنعتی به تاریخچه تابلو برق و معرفی انواع آن خواهیم پرداخت.

 

تابلوهای برق به تابلوهای اصلی، نیمه اصلی و فرعی تقسیم بندی می شوند. هر یک از این تابلو های برق در محیط های مختلفی نصب می شوند. کاربرد های متفاوتی با یکدیگر دارند و بیشتر در موتور خانه ها، واحد های صنعتی، واحد های مسکونی و… استفاده می شوند.

معمولا از تابلو برق ها به منظور جلوگیری از وارد شدن شک های الکتریکی به کاربران و افراد استفاده می شود. این تابلوها از تمام تجهیزات الکتریکی که درون آنها نصب شده اند، در برابر باران، باد، طوفان و… محافظت می کنند.

اجزای تابلو برق صنعتی چیست؟

تابلوهای برق از قطعات مختلفی مانند: ترانس، لامپ سیگنال، کلیدهای نشتی جریان، شینه، بی متال، وایرشو و کابلشو، ریل، کنتاکتور ،گلند، ترمینال،فیوز، داکت، کلید فیوز، نوار فرم،رگولاتور خازنی، Plc و غیره تشکیل شده اند.

وظایف تابلو برق چیست؟

تابلو های برق معمولا برای موارد خاصی استفاده می شوند. به طور کلی می توانیم وظایف تابلو های برق را در سه دسته توضیح دهیم. تابلو برق ها برای تغذیه مصرف کننده ها و توزیع برق مناسب تر، برای ایمنی کاربران و حفاظت از مصرف کننده ها، و برای بهینه سازی تجهیزات به کار می روند.

استفاده از تابلوهای برق خازنی که در اماکن عمومی مورد استفاده قرار می گیرند، باعث بهینه نمودن برق می گردد. استفاده از تابلوهای برق های توزیع برای کاهش عمل برق و تبدیل آن به سه فاز، برای استفاده در منزل می باشد. 

مورد سوم از وظایف تابلو های برق، کنترل دستی یا اتوماتیک در مراکز صنعتی می باشد. این تابلو ها کمک می کنند تا برای قطع و وصل نمودن برق بدون استفاده از کنتاکتور، از کلید های سلکتوری استفاده شود. 

تابلو برق صنعتی
تابلو برق صنعتی

پرکاربرد ترین تابلو برق کدام است؟

معمولا پرکاربرد ترین دسته های تابلوهای برق در واحد های مسکونی مورد استفاده قرار می گیرند. این تابلو های برق در اندازه های کوچکی تولید می شوند. برای تامین برق واحد مسکونی استفاده می شوند. تابلو های دیگری نیز بعد از تابلو های مسکونی مورد استفاده قرار می گیرند، که می توانیم در زمره ی پرکاربرد ترین تابلوهای برق ها به شمار آوریم.

تابلو های برق صنعتی، تابلو های برق خازنی، تابلو های کنترل برق صنعتی و… هر یکی از این تابلو ها در مکان خاصی نصب می شوند. کاربردی این برق ها بسته به محیطی که در آن نصب می شوند، مختلف است. اما در کل کار تابلو برق ها کنترل درست انتقال برق می باشد.

 

انواع تابلو های برق صنعتی

تابلو های برق صنعتی معمولا در مراکز صنعتی استفاده می شوند. به همین دلیل این تابلو ها باید دارای ویژگی های خاص تری نسبت به دیگر تابلو ها باشند. در زیر به دسته بندی انواع تابلو های برق صنعتی می پردازیم:

  • انواع تابلو برق از نظر طراحی و محفظه: تابلو برق های Metal Enclosed، تابلو های کشویی (Withdraw Able)، تابلو برق های (Rack) و… 
  • انواع تابلو ها از لحاظ محل نصب: داخلی (Indoor)، فضای باز (Outdoor)
  • انواع تابلو برق صنعتی از لحاظ نحوه نصب: ایستاده و دیواری
  • انواع تابلو های برق از لحاظ سطح ولتاژ: تابلوهای فشار ضعیف(low voltage-LV)، تابلوهای فشار متوسط (main voltage-MV)، و … می باشند. 

همه ی این تابلوهای برق صنعتی در مراکز صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند. تابلو های برق صنعتی به دلیل استفاده ی بیشتر، تنوع بالاتری نیز دارند.

اولین کارخانه تابلوهای برق در ایران

اگر بخواهید ساخت تابلو های برق را از نظر تاریخی مورد بررسی قرار دهیم، باید بگوییم پس از سفر ناصرالدین شاه به فرنگ در سال 1264 اولین لامپ ها در کاخ های گلستان مورد استفاده قرار گرفتند. این مولد ها در تهران نصب شده بودند اما از آنجایی که مردم تهران با انها اشنایی نداشتند چندان مورد استفاده قرار نمی دادند.

پس از آن در سال 1379 به دستور مظفرالدین شاه بارگاه امام هشتم را با تولید برق 110 ولت، مزین نمودند. به همین ترتیب استفاده از تابلوهای برق رونق یافته و امروزه در انواع مختلفی تولید می شوند. 

مقاله ای که خواندید از دسته مقالات برق صنعتی از وبلاگ فنی برق بود. در صورتی که تمایل دارید نصب تابلو برق را به صورت کامل فرا گیرید می توانید در دوره آموزش تابلو برق آموزشگاه فنی برق شرکت کنید  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *