ضد یخ چیست؟ [کاربرد ضد یخ]


در این مقاله هر آنچه باید در مورد کار ضد یخ، کاربرد ضد یخ و انواع آن بدانید را بیان کرده ایم. همچنین علائمی که نشان از زمان تعویض ضد یخ می باشد را عنوان و بررسی می کنیم با ما همراه باشید تا اطلاعات مفیدی را در رابطه با ضد یخ با شما در میان بگذاریم.

ضد یخ چیست؟

قبل از پاسخ به این سوال ابتدا باید بدانیم سیستم خنک کننده موتور خودرو چیست و ضد یخ چه نقشی در آن دارد.
موتور خودرو با سوزاندن سوخت (بنزین یا گازوئیل) انرژی زیادی تولید می کند. بخشی از این انرژی (حدود یک سوم) برای رانندگی ماشین استفاده می شود. دو سوم باقی مانده از این انرژی تولید شده به گرما تبدیل می شود.
نیمی از این گرما از طریق اگزوز خارج می شود اما نیمی دیگر در محفظه موتور باقی می ماند.
موتور یک ماشین باید به نوعی خودش را خنک کند و این گرما را دفع کند. در غیر این صورت دمای موتور دائماً بالا می رود تا زمانی که اجزای فلزی داخل آن شروع به ذوب شدن کنند و پس از مدتی کل موتور را تحت الشعاع قرار دهند. برای جلوگیری از این مشکل به خنک کننده نیاز است. خنک کننده موتور یک سیال مبتنی بر آب است که گرما را از موتور جذب می کند.
البته خود مایع خنک کننده به دلیل گرمای محفظه موتور گرم می شود. به همین دلیل مکانیزمی در سیستم خنک کننده تعبیه شده است که این مایع را برای خنک سازی به رادیاتور واقع در جلوی خودرو منتقل می کند. همانطور که خودرو به جلو حرکت می کند، هوا از شیارهای رادیاتور که حاوی این خنک کننده داغ است عبور می کند و آن را خنک می کند.

ضد یخ چیست؟

آموزشگاه فنی برق دوره آموزش مکانیک خودرو را به صورت تضمینی و با ارائه مدرک معتبر در کارگاه های مجهز برگزار می کند. در صورت تمایل به یادگیری مکانیک خودرو در دوره مکانیک خودرو  شرکت کنید.

تفاوت بین ضد یخ و خنک کننده

بسیاری از مردم مایع خنک کننده را با ضد یخ اشتباه می گیرند و این دو را یکسان می دانند. در حالی که ضد یخ خنک کننده نیست، اما یکی از دو جزء اصلی آن است. در واقع مایع خنک کننده از مخلوطی از ضد یخ و آب مقطر تشکیل شده است.
ضد یخ خود مخلوطی از آب مقطر و نوعی الکل است. معمولاً رایج ترین آنها اتیلن گلیکول است، زیرا هم ارزان تر است و هم به هر نسبت با آب مخلوط می شود. با این حال، اخیراً ماده جدیدتری به نام پروپیلن گلیکول به بازار آمده است که قیمت بالاتری دارد اما خطر کمتری دارد.

حتما مطالعه نمایید: همه چیز درباره علائم و علت استارت نخوردن ماشین و نحوه رفع آن

کاربردهای ضد یخ

مواد شیمیایی موجود در ضد یخ مزایای بسیاری برای سیستم خنک کننده موتور خودرو دارند. یکی از این مزایا که مهمترین کاربرد ضد یخ می باشد، این است که از یخ زدگی مایع خنک کننده محفظه موتور در زمستان جلوگیری می کند. اگر می خواهید بدانید ضدیخ در چه دمایی یخ می زند، آن را به مانند یخ زدن آب در دمای 0 درجه سانتی گراد یا 32 درجه فارنهایت در نظر بگیرید. بنابراین مخلوطی از 50 درصد آب و 50 درصد ضد یخ در دمای 37- درجه سانتی گراد یا 35- درجه فارنهایت یخ می زند.
یکی دیگر از کاربردهای ضد یخ بالا بردن نقطه جوش آب است. همانطور که می دانید آب در دمای 100 درجه سانتیگراد یا 212 درجه فارنهایت می جوشد. هر چه این درجه بالاتر باشد برای موتور بهتر است، زیرا آب جوش به موتور آسیب می رساند. مخلوط 50/50 ضد یخ و آب باعث می شود آب در جایی بین 240 تا 270 درجه سانتیگراد (464 تا 518 درجه فارنهایت) بجوشد. البته تعیین دقیق نقطه جوش بستگی به فشار مخلوط آب و ضد یخ در محفظه موتور دارد.

مجتمع فنی برق برگزارکننده دوره های فنی مختلف مانند دوره برق خودرو ، دوره تعمیرات ایسیو، آموزش جلوبندی سازی خودرو  و غیره می باشد، تمامی دوره ها به صورت عملی، در کارگاه های مجهز و تحت نظر اساتید مجرب و متخصص برگزار می شود در صورت علاقه به فراگیری هر یک از شغل های فنی همین الان به مجتمع فنی برق مراجعه نمایید.

فواید ضد یخ در تابستان

ضد یخ یکی از ضروری ترین مواردی است که باید در خودرو استفاده شود که اگر این ماده داخل خودرو ریخته نشود می تواند کل سیستم خودرو را با مشکلات بسیاری مواجه کند. خودروها برای پایین نگه داشتن دمای موتور به ضد یخ نیاز دارند و باید از این محلول برای جلوگیری از یخ زدن مایع موتور در زمستان استفاده کرد. از این محلول در گرمای تابستان نیز استفاده می شود تا حرارت موتور خودرو زیاد نشود. استفاده از ضد یخ در خودرو بسیار حائز اهمیت است و حتما باید استفاده شود.

چقدر ضد یخ بریزیم؟

ضد یخ داخل خودرو باید به مقدار مشخص ریخته شود و اگر این مقدار بیشتر از حد مجاز باشد باعث آسیب به موتور خودرو می شود. ضد یخ ها خاصیت حلال دارند و باید آنها را با آب رقیق کنید، استاندارد این کار مخلوط کردن 50 درصد آب و 50 درصد ضد یخ است. راه حل هایی به نام خنک کننده موتور در بازار وجود دارد که از ترکیبات مشابهی استفاده می کنند، مراقب باشید به عنوان ضد یخ خریداری نکنید. استفاده از ضد یخ در خودرو به گونه ای است که باید مرتب آن را چک کنید.

حتما مطالعه نمایید: مهم ترین علائم خرابی گیربکس خودرو؛ علت خرابی و نحوه رفع آن

زمان تعویض ضد یخ خودرو

معمولا در دفترچه راهنمای مالک، کارخانه تعیین کرده است که چه زمانی بهتر است ضد یخ را تعویض کنید. با این حال، شرایط مختلفی وجود دارد که ممکن است این بار تغییر کند. بهتر است ضد یخ را چک کنید و اسیدیته آن را هر 80000 کیلومتر اندازه بگیرید. یک روش خوب استفاده از نوار تشخیص است. با این حال بهتر است علائم کمبود ضد یخ را بدانید.

زمان تعویض ضد یخ

علائم کاهش ضد یخ

برخی از علائم مهم کاهش ضد یخ عبارتند از:
1. شایع ترین علامت کاهش ضد یخ در خودرو، بوی شیرین منحصر به فردی است که در محفظه خودرو پخش می شود. اگر متوجه چنین بویی شدید، قسمت زیر پا را در سمت سرنشین بررسی کنید. هر گونه مایع یا رطوبت در آنجا ممکن است نشانه نشت ضد یخ باشد.
2. یکی دیگر از نشانه های رایج کاهش ضد یخ، ظاهر شدن یک لایه روغنی در داخل شیشه های خودرو است. این لایه اغلب با کثیفی روی شیشه اشتباه گرفته می شود. با این تفاوت که اگر مشکل ضد یخ باشد بلافاصله پس از تمیز کردن دوباره ظاهر می شود.
3. نشانه دیگر گرمایش ضعیف بخاری است. اگر سطح ضد یخ کم باشد، معمولاً باعث می شود سیستم گرمایش به درستی کار نکند. این امر به ویژه در ماه های سرد زمستان مشهود است. البته اگر ترموستات هم مشکل داشته باشد با چنین علامتی مواجه می شوید. در چنین شرایطی ابتدا مطمئن شوید که سطح ضد یخ کم یا نشتی نداشته باشد سپس به سراغ ترموستات بروید.

4. چراغ هشدار داشبورد نیز می تواند به شما بگوید که ضد یخ کم یا بلااستفاده است. برخی از خودروها این قابلیت را دارند که در صورت کم شدن ضد یخ، روی داشبورد به شما اطلاع دهند. البته همه خودروها این ویژگی را ندارند.
5. خرابی خودکار موتور خودرو نیز نشانه مهمی است. اکثر خودروهای جدید دارای قابلیتی هستند که در صورت گرم شدن بیش از حد موتور به دلیل کمبود ضد یخ، موتور را به طور خودکار خاموش می کند. این ویژگی به موتور کمک می کند به دلیل دمای بالا آسیبی نبیند. البته بعد از خنک شدن موتور می توانید دوباره ماشین را برانید اما بهتر است هر چه زودتر به فکر ضد یخ باشید.
6. هنگامی که سطح ضد یخ کاهش می یابد، خودرو بسیار سریعتر از حد معمول سوخت مصرف می کند. تا زمانی که در دمای مناسب باشد، سوخت به طور موثر می سوزد.

مزایای ضد یخ

استفاده از ضد یخ در خودروها بسیار مهم است و قبلا گفتیم که از این محلول می توانید برای خنک سازی موتور استفاده کنید و در زمستان که احتمال یخ زدگی مایع وجود دارد می تواند از یخ زدن مایع در رادیاتور جلوگیری کند. اگر سیال رادیاتور در گردش نباشد به غیر از خود موتور سایر قسمت ها دچار مشکل می شوند و سیال باید گردش داشته باشد. اگر در زمستان در رادیاتور ضد یخ نباشد و یخ بزند، لوله های داخل خودرو می ترکد و آسیب زیادی به آن وارد می شود، بنابراین برای جلوگیری از این امر باید از ضد یخ استفاده کنید.
از دیگر کاربردهای ضد یخ می توان به جنبه شستشوی آن اشاره کرد چرا که احتمال رسوب در رادیاتور می تواند آسیب های زیادی را به همراه داشته باشد و شما می توانید این رسوبات را با ضد یخ پاک کنید. بهترین راه برای ریختن ضد یخ در رادیاتور این است که آن را نزد مکانیک ببرید تا رادیاتور را بشویند و سپس ضد یخ را داخل ماشین بریزید. روان بودن خودرو بسیار مهم است و استفاده از ضد یخ در خودرو موجب می شود خودرو بهتر کار کند.

مزایای ضد یخ

حتما مطالعه نمایید: شایع ترین علائم خرابی کلاچ خودرو؛ راهنمای رفع مشکلات کلاچ

تعویض منظم ضد یخ فواید زیادی برای شما به همراه خواهد داشت، از جمله:
• محافظت آب در برابر یخ زدگی در زمستان
• از جوشیدن آب در تابستان محافظت می کند.
• اجازه زنگ زدگی و خوردگی قطعات فلزی موتور را نمی دهد.
• از پوسیدگی قطعات لاستیکی و پلاستیکی محفظه موتور جلوگیری می کند.
• به جلوگیری از الکترولیز مایع خنک کننده کمک می کند.

علت تعویض ضد یخ

با گذشت زمان، مایع خنک کننده موتور خواص اولیه خود را از دست می دهد و کمی اسیدی می شود. این باعث می شود که مایع بار الکتریکی پیدا کند. در نظر داشته باشید، حتی جریان 0.20 ولت برای خوردگی اجزای فلزی داخل موتور کافی است. آلومینیوم به ویژه به خوردگی ناشی از الکترولیز بسیار حساس است.
معمولاً زمانی که الکترولیز مایع خنک کننده اتفاق می افتد، دیگر خیلی دیر شده است و موتور در حال نشت مایع است. در صورتی که، تعویض به موقع ضد یخ می تواند از الکترولیز مایع خنک کننده جلوگیری کند.

انواع ضد یخ

 • در اصل، ما 3 نوع ضد یخ داریم:
  ضد یخ سبز
  سالیان متمادی فقط یک نوع ضد یخ در بازار وجود داشت و آن رنگ سبز آن بود. با پیشرفت تکنولوژی، انواع دیگری از ضد یخ وارد بازار شد.
 • ضد یخ OAT
  این کلمه به معنای فناوری اسید آلی است. این ضد یخ ماندگاری بالایی دارد و برخلاف نوع سبز آن که حدود 2 تا 3 سال ماندگاری دارد این ضد یخ حدود 5 سال ماندگاری دارد.
 • ضد یخ ترکیبی یا هیبریدی
  این ضد یخ در اصل ترکیبی از ضد یخ سنتی و ضد یخ OAT است. این محصول که HOAT نام دارد معمولا با مایع خنک کننده ای که در موتور شما وجود دارد سازگار است و می توانید بدون توجه به نوع مایع قبلی، پس از رقیق شدن با آب، این ضد یخ را به آن اضافه کنید. در همین حال، اگر قبلا از خنک کننده معمولی استفاده کرده اید، نمی توانید ضد یخ OAT اضافه کنید. چون این دو با هم سازگار نیستند.

انواع ضد یخ

حتما مطالعه نمایید: همه چیز درباره علائم سوختن واشر سرسیلندر و خرابی آن در انواع خودروها

بهترین ضد یخ

تولید کنندگان ضد یخ از رنگ های مختلف ضد یخ برای تشخیص آنها استفاده می کنند. اما متاسفانه این رنگ ها از استاندارد خاصی پیروی نمی کنند. بنابراین دو سازنده مختلف می توانند از دو رنگ مختلف برای یک نوع ضد یخ استفاده کنند که واقعا کار را برای کاربر سخت می کند.

هنگام خرید ضد یخ، رنگ را ملاک قرار ندهید. برای اینکه بفهمید کدام ضد یخ برای خودروی شما بهتر است، به موارد زیر توجه کنید:
• اطلاعات ضد یخ مناسب برای وسیله نقلیه شما در کتابچه راهنمای مالک موجود است.
• اگر دفترچه راهنما ندارید (مخصوصاً برای اتومبیل های دست دوم)، از فروشنده اتومبیل خود راهنمایی بخواهید.
فروشگاه های قطعات خودرو نیز می توانند راهنمایی های لازم را در مورد ضد یخ به شما ارائه دهند.

حتما مطالعه نمایید: بهترین زمان تعویض تسمه تایم در انواع خودروها

 

4.3/5 - (3 امتیاز)
نویسنده مطلب
کامران سماوات
کامران سماوات

کامران سماوات هستم. 10 سال است که در حوزه اتومکانیک، تعمیر و سرویس خودرو فعالیت میکنم. مطالبی که می نویسم صرفا تجربیات من نیست بلکه زندگی من است.

[last_posts_from_cat]

دیدگاه کاربران