آشنایی با انواع تابلو های MV و LV

5 دقیقه زمان مطالعه

تابلو های MV و LV از انواع تابلو های برق هستند که طراحی این تابلو ها یکی از رشته های پر کاربرد صنعت برق می باشد. تابلو های برق به عنوان محفظه هایی هستند که تجهیزات الکتریکی یا الکترونیکی را مورد حفاظت قرار می دهند. این تابلو ها از نظر ولتاژ به دو دسته ی تابلو های MV و LV تقسیم می شوند. علاوه بر آن تابلو های برق از نظر فرکانس، جریان، کسینوس فی توان، و… نیز دسته بندی می شوند. 

هر یک از این تابلو ها در موارد مختلف کاربرد دارند. در برخی از موارد استفاده از تابلو برق به عنوان محافظ در برابر ایجاد شوک الکتریکی به کاربران مورد استفاده قرار می گیرد. وقتی که عوامل محیطی ایجاد مشکل می کنند. مثل زمان بارش باران، برف و … .

ولتاژ تابلو های برق به دو دسته ی فشار ضعیف و فشار متوسط تقسیم می شوند. می توانیم تابلو های LV را به عنوان تابلو های فشار ضعیف، و تابلو های MV را به عنوان تابلو های فشار متوسط معرفی نماییم. که در ادامه بیشتر با آن ها آشنا خواهید شد. همچنین شما می توانید با گذراندن دوره های تخصصی طراحی تابلو برق در بهترین آموزشگاه طراحی تابلو برق در تهران، اقدام به طراحی و تولید تابلو های MV و تابلو های LV نمایید.

 

دسته های مختلف تابلو های MV و LV

در مقالات گذشته به دسته بندی تابلو های برق صنعتی پرداختیم . تابلو برق فشار ضعیف به دسته های مختلفی تقسیم می شوند. می توانیم تابلو های توزیع برق صنعتی، مسکونی، بانک خازنی، مارشالینگ، پی ال سی و… را از جمله تابلو های فشار ضعیف به شمار اوریم. 

تابلو های مسکونی همانطور که از نامشان مشخص است، برای محیط های مسکونی مورد استفاده قرار می گیرند. این تابلو ها خود به تابلو تقسیم و کنتور تقسیم، دسته بندی می شوند. 

تابلوهای پی ال سیاصولا اتوماتیک هستند. از این رو نیاز به تنظیمات دستی ندارند. 

تابلو های بانک خازنی برای محیط های بزرگ همچون کارگاه ها، کارخانه ها، مراکز تجاری و… مورد استفاده قرار می گیرند. 

تابلو های صنعتی نیز همچون تابلو های بانک خازنی بیشتر برای محیط های کارگاهی و کارخانه ای مورد استفاده قرار می گیرند. 

تابلو های مارشالینگ نوع دیگری از تابلو های برق هستند. این تابلو ها به عنوان ارتباط دهنده تابلو برق با سیستم کنترل مرکزی مورد استفاده قرار می گیرند. 

ویژگی  و انواع تابلو های MV و LV

تابلو برق LV یا فشار ضعیف چیست؟

زمانی که صحبت از تابلو های فشار ضعیف می کنیم، منظورمان تابلو هایی هستند که سطح ولتاژ آنها کمتر از 1000 ولت است. این تابلو ها از قطعات مختلفی تولید می شوند. تابلو هایی که  تابلو های تنظیم کننده، تابلو های حفاظتی، تابلو های تجهیزات کنترلی، تابلوهای قطع و وصلی و .. در آن به یکدیگر متصل شده اند. 

زمانی که از تابلو های فشار ضعیف صحبت می کنیم، ولتاژ های نامی تا 690 ولت به ذهنمان خطور می کند. این تابلوها ولتاژ سرویس 400 ولت دارند. معمولا از ورقه های گالوانیزه، یا روغنی و یا با استفاده از پدرهای الکترواستاتیک در کوره ها ساخته می شوند. 

تابلو های MV و تابلو های LV
تابلو های MV و تابلو های LV

انواع تابلو های LV یا فشار ضعیف

تابلو های MV و تابلو های LV به انواع مختلفی تقسیم می شوند. ما می توانیم تابلو های فشار ضعیف را به دو دسته ی تابلو های ثابت و کشویی تقسیم نماییم. نمونه ای از تابلو های ثابت را می توانیم تابلوهای AIS کمپکت فیکس به شمار اوریم. نمونه ای از تابلو های کشویی نیز AIS معمولی کشویی می باشد.

تابلوهای سلولی که تولید می شوند را می توانیم جزو تابلو های ایستاده به شمار آوریم. این تابلو ها در درجه های حفاظتی مختلفی ساخته می شوند. این تابلو ها را می توان به درخواست مشتری تولید نمود. یا به صورت پیچ و مهره و با ضخامت ورقه های بالا و یا به صورت های دیگر. این تابلو ها تنوع رنگی و ضخامتی بالایی دارند. بسته به درخواست مشتری این رنگ ها و ضخامت ها متغیر می شوند.

تابلو های دیواری نوعی دیگر از تابلو های فشار ضعیف هستند. این تابلو ها خود به دو صورت روکار و توکار ساخته می شوند. معمولا تابلو های توکار را از جنس ورقه های روغنی و گالوانیزه تولید می کنند. 

تابلو های فشار ضعیف بارانی نیز وجود دارد که این تابلو ها را بیشتر در محیط های بیرونی و باز نصب می کنند. به راحتی می توان درجه ی این تابلو ها را تغییر داد. 

تابلوهای برق MV یا فشار متوسط چیست؟

 تابلو های فشار متوسط معمولا سطح ولتاژی برابر با 1000 تا 36000 ولت دارند. این تابلو ها نیز به دو دسته ی تابلو های ثابت و تابلو های کشویی تقسیم می شوند. 

معمولا تابلو های MV یا فشار متوسط از اجزای اصلی چون کنتاکتور، رله، جریان و… تشکیل می شوند. به دلیل بالا بودن سطح ولتاژ اصولا برای محیط های بزرگ و کارخانه های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند.

مقاله ای که خواندید از دسته مقالات برق صنعتی از وبلاگ فنی برق بود. در صورتی که تمایل دارید نصب تابلو برق را به صورت کامل فرا گیرید و در شغل برقکار صنعتی موفق شوبد می توانید در دوره آموزش تابلو برق آموزشگاه فنی برق شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *