دسته بندی تابلوهای برق صنعتی چگونه است؟


انواع تابلوهای برق صنعتی بر اساس نوع عملکرد آن ها متفاوت می باشد و این تابلو ها هر کدام با یک کاربرد در مکان مورد نظر نصب و مورد استفاده قرار می گیرند. تابلو برق صنعتی یکی از مهمترین عناصر در ساخت واحد های مسکونی و صنعتی به شمار می رود. شما با استفاده از این محفظه های بسته می توانید، تجهیزات الکترونیکی، تجهیزات برق صنعتی، تجهیزات اتوماسیون و… را در ساختمان ها بدون هیچ نگرانی نصب نمایید. در این مقاله از مقالات آموزش تابلو برق صنعتی همراه ما باشید تا به بررسی انواع تابلو برق و کاربرد هر یک بپردازیم.

 

هر یک از تابلو های برق وظایف متعددی را بر عهده دارند. از جمله ی این وظایف می توانیم به اصلاح ضریب توان، کنترل دستی یا اتوماتیک یک فرآیند صنعتی، و توزیع برق بین تجهیزات اشاره نماییم.

دسته بندی انواع تابلوهای برق:

معمولا انواع تابلو برق بر حسب عملکرد آن ها می باشد. 

1. تابلو های حفاظت و کنترل که برای کنترل موتور های AC و DC مورد استفاده قرار می گیرند. این تابلوها معمولا شامل مدارهای اندازه گیری موتور، مدارهای فرمان کنتاکتوری، درایوها و… می شوند. 

2. تابلوهای یک پروسه صنعتی که معمولا شامل PLC ها می شوند.

3. تابلوهای اصلاح ضریب قدرت، که به تابلوهای بانک خازنی نیز شهرت دارند.

4. تابلو های توزیع برق، این دسته از تابلوها به توزیع برق بین تجهیزات صنعتی می پردازند.

معمولا تابلوهای برق صنعتی به دسته های دیگری نظیر تابلوهای ایستاده، تابلوهای داخلی، تابلوهای خارجی، تابلوهای دیواری، تابلوهای متال، تابلوهای کشویی و تابلوهای MV، LV و … . تقسیم می شوند. در مقالات پیشین به بررسی تابلو های MV و LV پرداختیم.

دسته بندی انواع تابلوهای برق
انواع تابلو های برق

تابلو کنترل یک پروسه صنعتی

این تابلوها به عنوان سیستم های کنترل قلب تپنده ی ماشین های صنعتی شناخته می شوند. با استفاده از این تابلو ها می توانید به امکانات کنترلی و نظارتی بیشتر دست یابید. علاوه بر آن امکان تغییر برنامه را نیز بدست می آورید. تابلو کنترل یک پروسه صنعتی به شما کمک می کند تا به راحتی در سیستم عیب یابی نمایید. 

تابلوهای توزیع برق صنعتی

تابلو های توزیع برق صنعتی معمولا در محیط های کارخانه ای، مصارف عمومی، تامین برق ماشین آلات، فرودگاه ها، بیمارستان ها و… مورد استفاده قرار می گیرند. این تابلو برق صنعتی به صورت ایستاده، بارانی و دیواری تولید می شوند.  باید بگوییم در واقع این تابلو های برق به عنوان یک منبع تغذیه، با حفاظت بالا نسبت به دیگر تابلو ها در مراکز مهم و بزرگ مورد  استفاده قرار می گیرند. 

تابلوهای اصلاح ضریب قدرت 

تابلوهای اصلاح ضریب قدرت که به عنوان تابلوهای بانک خازنی نیز شناخته می شوند. باعث کاهش توان راکتیو در سیستم شده، و کاهش تلفات سیستم و افزایش راندمان را به دنبال دارند. علاوه بر آن استفاده از این تابلو های برق صنعت کمک می کند تا مصرف برق به میزان قابل توجهی کاهش یابد. 

سیستم های بانک خازنی به یک رگولاتور مجهز هستند. که باعث می شود ضریب قدرت به میزان قابل توجهی کنترل یابد. این رگولاتور ها شکل موج ولتاژ و جریان و اختلاف زمانی را اندازه گیری می کنند. پس از تعیین خازن مورد نیاز سیستم برق صنعتی،  وارد شبکه می شود و برق صنعتی را کنترل می نماید.

حتما بخوانید: موتور تک فاز چیست؟

تابلوهای اصلاح ضریب قدرت
تابلو برق صنعتی دیواری

تابلوهای حفاظت و کنترل

از دیگر دسته بندی تابلو های برق که در مراکز مهم مورد استفاده قرار می گیرند، تابلو های حفاظت و کنترل هستند. این تابلو ها معمولا به منظور راه اندازی و کنترل خطوط در مترو ها و کارخانه های بزرگ استفاده می شوند. 

تابلو های حفاظتی و کنترلی معمولا پارامتر های ولتاژ، جریان برق، توان و… را اندازه گیری و ثبت می کنند. در برخی موارد نیز اگر خطایی در جریان برق رخ دهد توسط این تابلو ها نمایش داده می شوند. تابلو های حفاظت و کنترل برای باز و بسته کردن کلید ها از روی درب تابلو یا از راه دور نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

تقسیم بندی انواع تابلوهای برق صنعتی با توجه به ولتاژ:

تابلو برق ها به طور کلی به 3 دسته ولتاژ بالا، ولتاژ متوسط و ولتاژ پایین تقسیم می شوند.

تابلو برق ولتاژ پایین Low Voltage

انواع تابلو برق فشار ضعیف یا ولتاژ پایین LV معمولا در کارخانه هایی که از اتوماسیون استفاده می کندند، کاربرد دارد.

این تابلوهای برق در دو نوع مختلف ثابت و یا ایستاده کشویی تولید می شوند. 

تابلو برق ولتاژ پایین برای محافظت از تجهیزات و مدارهای برق در تاسیسات صنعتی، تجاری،ژنراتورها، موتورها، مدارهای تغذیه، ترانسفورماتورها و … کاربرد دارد.

تابلو برق ولتاژ متوسط Medium Voltage

تابلوهای برق ولتاژ متوسط از تابلوهای برق صنعتی پرکاربرد در صنایع و کارخانجات بزرگ به شمار می روند. صنایع و کارخانجاتی که از ولتاژ متوسط استفاده می کنند، به منبع تغذیه پشتیبان نیاز دارند.

تابلو برق ولتاژ بالا High Voltage

تابلوهای برق ولتاژ بالا در انتقال از نیروگاه ها کاربرد دارند. در این تابلوها جریان کمتر با انتقال ولتاژ بالا انجام می شود تا اماکن استفاده از کابل های نازک تر فراهم شود. انتقال ولتاژ بالا با تابلوهای سوئیچینگ و توزیع انجام می شود.

جمع بندی

مقاله ای که خواندید درباره تابلوهای برق صنعتی بود که به معرفی انواع دسته بندی آن ها پرداختیم. در صورتی که تمایل دارید نصب تابلو برق را به صورت کامل فرا گیرید می توانید در دوره آموزش تابلو برق آموزشگاه فنی برق شرکت کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
نویسنده مطلب
محمد حسین قربانی
محمد حسین قربانی

محمدحسین قربانی هستم. کارشناس ارشد برق و الکترونیک دارم. از سال 1395 تا الان به تدریس و تولید محتوا در زمینه برق صنعتی و ساختمان مشغولم.

[last_posts_from_cat]

دیدگاه کاربران