چه زمانی خودرو نیاز به تنظیم موتور دارد؟


استفاده از قطعات مونتاژی در تولید خودرو، باعث به وجود آمدن مشکلاتی مانند افزایش مصرف سوخت، تغییر صدای خودرو و مواردی از این دست می شود که فرا رسیدن زمان تنظیم موتور خودرو را نشان می دهد. در این مقاله می خواهیم زمان تنظیم موتور خودرو را مورد بررسی قرار دهیم. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

منظور از تنظیم موتور خودرو چیست؟

تنظیم موتور خودرو مجموعه کارهایی است که احتراق را کاملتر کرده و در نتیجه باعث افزایش راندمان و کاهش کارکرد موتور خودرو می شود. یک تنظیم خوب موتور باید مجهز به تنظیم موتور پنج گاز باشد.

آموزشگاه فنی برق دوره آموزش تنظیم موتور خودرو را به صورت تضمینی و با ارائه مدرک معتبر در کارگاه های مجهز برگزار می کند. در صورت تمایل به یادگیری تنظیم موتور خودرو در دوره آموزش تنظیم موتور خودرو شرکت کنید.

چرا باید موتور خودرو را تنظیم کنیم؟

خودروی شما به دلایل مختلفی نیاز به تنظیم موتور دارد که مهمترین آنها قطعات فرسوده، مشکلات منبع تغذیه و سنسورها، عملکرد نامناسب دریچه گاز و پمپ بنزین است.

گاهی این دلایل باعث می شود که موتور خودرو به درستی کار نکند و در نهایت چراغ چک موتور خودرو روشن شود که در این صورت باید موتور خودرو را تنظیم کنید. تنظیم نادرست موتور خودرو گاهی باعث لرزش بدنه خودرو یا خاموش شدن یا روشن شدن ضعیف خودرو می شود که در این صورت مراجعه به گاراژ  یا تعمیرگاه تنها راه حل عملی است.

چرا باید موتور خودرو را تنظیم کنیم؟

مزایای تنظیم موتور خودرو چیست؟

تنظیم موتور خودرو مزایای زیادی دارد که در ادامه به برخی از آنها می پردازیم.

  • بهبود عملکرد موتور
  • کاهش مصرف سوخت
  • افزایش شتاب خودرو
  • صدا و حرارت موتور را کاهش می دهد
  • کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و دود
  • افزایش عمر موتور و قطعات مکانیکی و الکترونیکی

البته تنظیم موتور خودرو مزایای دیگری مانند صرفه جویی در هزینه های تعمیرات سالانه، ایمنی و آسودگی خاطر را برای راننده به ارمغان می آورد. حال که با مزایای تنظیم موتور آشنا شدید و اگر به فکر کاهش هزینه ها و سالم بودن موتور خودرو خود هستید، از تنظیم موتور خودرو خود غافل نشوید. با تنظیم موتور خودرو سلامت خودرو خود را 2 تا 4 بار در سال تست و از آن اطمینان حاصل کنید.

حتما مطالعه نمایید:مهم ترین علائم خرابی گیربکس خودرو؛ علت خرابی و نحوه رفع آن

 تنظیم موتور را چه زمانی انجام دهیم؟

زمان تنظیم موتور خودرو باید با علائم و اختلالاتی که در خودرو ظاهر می شود تشخیص داده می شود و از این طریق نسبت به بررسی ایراد خودرو و تنظیم موتور اقدام می شود.

بروز مشکلاتی مانند: کندی شتاب خودرو، صدای نامتعارف موتور، لرزش محفظه سرنشینان، روشن شدن چراغ چک و موارد دیگر نشان می دهد که زمان تنظیم موتور خودرو فرا رسیده است، بنابراین اگر با این مشکلات مواجه شدید، بلافاصله اقدام به تنظیم موتور کنید.

برای خودروهای قدیمی هر 15000 کیلومتر تا 30000 کیلومتر باید موتور را تنظیم کرد، اما برای خودروهای جدید در صورت عدم نیاز به تعمیر و تنظیم مقدار معینی، باید موتور را طبق دوره های تنظیم و کنترل توصیه شده کارخانه تنظیم کرد. در برخی مواقع در صورت تعویض شمع این فاصله به 160000 کیلومتر رسیده است.

با توجه به هزینه های تعویض خودروی جدید، بهترین کار این است که از خودرو به بهترین نحو نگهداری کنید. برای نگهداری از خودرو ابتدا باید آن را عیب یابی کنید. در این بخش علائمی که خودرو نیاز به تنظیم موتور دارد را شرح می دهیم.

تنظیم موتور را چه زمانی انجام دهیم؟

علائم تنظیم نبودن موتور خودرو

اگر هر یک از علائم و نشانه های زیر را در خودروی خود مشاهده کردید، به این معنی است که زمان آن رسیده است که خودرو را تنظیم موتور کنید. توصیه می شود در صورت مشاهده هر یک از این علائم سریعا موتور خودرو را تنظیم کنید تا بعداً مشکلات احتمالی پیش نیاید و مجبور به صرف هزینه های اضافی نشوید.

ریپ زدن خودرو

یکی از مهم‌ترین و آسان‌ترین راه‌های تشخیص درست کار نکردن موتور خودرو، ضربه و لرزش موتور است. تکان خوردن ناگهانی خودرو در هنگام شتاب یا موارد مشابه می تواند بسیار خطرناک باشد و باعث آسیب شود. موتورها به گونه ای طراحی شده اند که در بزرگراه ها و در صورت نیاز عملکرد قابل قبول و قابل اعتمادی داشته باشند. علت ریپ زدن ناگهانی خودرو می تواند آلودگی شمع ها یا گرفتگی فیلتر بنزین و … باشد.

حتما مطالعه نمایید: جریمه طرح ترافیک و قوانین خرید و پرداخت آن در سال 1401

بد استارت خوردن

اگر مجبور هستید برای روشن کردن خودرو در صبح زود چندین بار استارت بزنید یا ماشین شما استارت می خورد اما روشن نمی شود، ممکن است این عیب دلایلی مانند ضعیف بودن باتری ماشین، نقص در سیستم استارت و غیره داشته باشد.

چراغ های اخطار

چراغ های هشدار روی داشبورد خودرو به صورت عمدی و در هنگام استارت زدن خودرو و روشن شدن این چراغ ها ایجاد می شوند، اما گاهی اوقات به دلیل مشکل در سیستم خودرو یا قطعات آن، این چراغ ها روشن می مانند. اگر این چراغ ها در حین حرکت خودرو روشن ماندند، در اسرع وقت نسبت به رفع مشکل اقدام کنید.

روشن شدن چراغ‌های هشدار خودرو می‌تواند دلیل ساده‌ای مانند سوختن لامپ عقب یا علت جدی‌تری مانند نقص در سیستم سوخت رسانی داشته باشد. برای جلوگیری از یک مشکل بزرگ و پر هزینه، بهتر است یک مشکل کوچک را فورا تشخیص داده و برطرف کنید.

مصرف سوخت نامناسب

وقتی ماشین شما همان مسافت تکراری معمول را طی می کند، اما فکر می کنید با مسافت پیموده شده، بنزین زیادی را مصرف کرده است، ممکن است ماشین شما مشکل سوخت داشته باشد. برای یافتن علت این مشکل، یک گالن سوخت را در فاصله کوتاهی رانندگی کنید.

افت ناگهانی سطح بنزین در فاصله مشخص شده برای هر واحد سوخت نشان دهنده عملکرد نامناسب خودرو است. فشار نامناسب هوا در چرخ ها، گرفتگی قسمتی از سیستم ترمز یا زمان تنظیم خودرو از دلایل این مشکل است. با بررسی مصرف سوخت خودروی خود، قبل از بروز مشکل، از وضعیت سیستم آن مطلع شوید.

حتما مطالعه نمایید: شایع ترین علائم خرابی کلاچ خودرو؛ راهنمای رفع مشکلات کلاچ

تشخیص زمان تنظیم موتور در معاینه فنی

در برخی موارد، موتور خودرو تنظیم شده است و به وضوح از دید راننده یا حتی مکانیک مشکلی وجود ندارد. با این حال، مراکز معاینه فنی میزان دود خروجی از لوله اگزوز را با یک دستگاه اندازه گیری می کنند.

این دودها می تواند از حد مجاز فراتر رود و زمانی که خودرو بیش از حد دود می کند، به این معنی است که قطعات خودرو به اندازه و دقت لازم تنظیم نشده و نیاز به تنظیم خودرو با دستگاه پنج گاز است. این نوع تنظیم موتور دقیق ترین روش تنظیم موتور است که می توان از آن برای بررسی میزان جرقه زنی، زمان جرقه زنی، میزان پاشش و زمان پاشش سوخت استفاده کرد. حتی می توانید متوجه شوید که قطعاتی مانند شیرها به روشی اصلاح شده کار می کنند.

تشخیص زمان تنظیم موتور در معاینه فنی

مراحل انجام تنظیم موتور خودرو

تنظیم موتور خودرو شامل مراحلی است که به آن میپردازیم.

سیستم برق خودرو

در این مرحله باید شمع ها و سیم های (وایر) خودرو بررسی و در صورت نیاز تعویض شوند. درجه اشتعال نیز باید در این مرحله بررسی شود.

سیستم هوا

در این مرحله از تنظیم موتور، اگر عمر فیلتر هوا تمام شده باشد، باید آن را تعویض کرد. در این مرحله فیلتر هوا و دریچه هوا باید تمیز و روغن کاری شوند.

سیستم سوخت رسانی

در صورت لزوم، فیلتر بنزین باید در این مرحله تعویض شود. اگر سوزن های انژکتور تمیز هستند باید با دستگاه های مخصوص شسته شوند. اگر سوزن های انژکتور آسیب دیده باشد، باید تعویض شوند. تعمیرکاران با استفاده از عیب یابی در آخرین مرحله مشکلات باقی مانده را شناسایی کرده و آنها را اصلاح می کنند.

دستگاه های لازم برای تنظیم موتور خودرو

در کار تنظیم موتور خودروهای انژکتوری بر خلاف خودروهای کاربراتوری که کاملاً سنتی و آزمایشی بودند باید از وسایل و ابزار خاصی استفاده کرد. از جمله دستگاه هایی که در تنظیم موتور خوب و باکیفیت استفاده می شود و  می توان به دستگاه تنظیم موتور پنج گاز، دستگاه عیب یابی دیاگ و دستگاه شستشو انژکتور اشاره کرد.

در این کار ابتدا ورودی‌ها و مقادیر سنسور را با دستگاه عیب‌یابی اندازه‌گیری می‌کنیم و خروجی‌های دود را با دستگاه پنج گاز اندازه‌گیری می‌کنیم. اما برخی موارد را نمی توان در این دستگاه ها بررسی کرد. باید سوزن انژکتور را باز کنیم و روی دستگاه شست و شوی انژکتور تست کنیم و در صورت لزوم آن را می شوییم.

بسیاری از قطعات حسگر و سنسوری تاثیر مستقیمی بر تنظیم موتور خودرو دارند. یکی از این قطعات سنسور اکسیژن است که قبل از مبدل کاتالیزوری به اگزوز متصل می شود. عملکرد صحیح این سنسور با دستگاه پنج گاز قابل بررسی است. بهترین تنظیم موتور مجهز به تجهیزات مدرن است.

دستگاه های لازم برای تنظیم موتور خودرو

حتما مطالعه نمایید: بهترین زمان تعویض تسمه تایم در انواع خودروها

سخن پایانی

اکثر ایرانی ها فکر می کنند تا زمانی که خودرو به درستی کار می کند و حرکت آن متوقف نشده است، نیازی به تعمیرگاه و مکانیک نخواهند داشت در صورتی که این تصور کاملا اشتباه است. بر اساس مطالعات انجام شده در کشورهای توسعه یافته، افرادی که هر سه ماه یکبار خودروی خود را برای سرویس های دوره ای به مرکز خدمات می برند، نسبت به سایر افراد سالانه هزینه کمتری برای تعمیر خودرو خرج می کنند.

اگر موتور خودرو دچار مشکل شده و به درستی کار نمی کند، در صورت مشاهده زودهنگام مشکل، می توانید اقدامات لازم را برای تعمیر یا تعویض آن انجام دهید و در آخر در مصرف سوخت خودرو خود صرفه جویی کنید. اما اگر متوجه این آسیب نشوید، موتور خودرو بد کار می کند و مواردی مانند آلودگی انژکتور، سوزن ها و شمع ها و گرمای بیش از حد در موتور ایجاد می شود.

در چنین شرایطی موتور خودرو باید بیش از حد استارت بخورد تا خودرو روشن شود. این موارد باعث مستهلک شدن خودرو می شود و باعث می شود که هنگام تعمیر خودرو پول بیشتری خرج کنید. بنابراین توصیه می شود در ابتدای هر فصل خودرو خود را برای تنظیم موتور و بازرسی کلی به مکانیک حرفه ای و با تجربه نشان دهید.

سوالات متداول

1- چرا ماشین نیاز به تنظیم موتور دارد؟

خودروی شما به دلایل مختلفی نیاز به تنظیم موتور دارد که مهمترین آنها قطعات فرسوده، مشکلات منبع تغذیه و سنسورها، عملکرد نامناسب دریچه گاز و پمپ بنزین است. تمامی این موارد موجب می شود خودرو به درستی کار نکند و چراغ چک موتور خودرو روشن شود.

2- چه علائمی نشان از تنظیم نبودن موتور خودرو دارد؟

مصرف سوخت نامناسب، ریپ زدن خودرو، بد استارت خوردن، چراغ های اخطار، از علائم تنظیم نبودن خودرو می باشد که در متن به طور کامل توضیح داده می شود.

3- چه موقع اقدام به تنظیم موتور خودرو کنیم؟

زمان تنظیم موتور خودرو باید با علائم و اختلالاتی که در خودرو ظاهر می شود تشخیص داده می شود و از این طریق نسبت به بررسی ایراد خودرو و تنظیم موتور اقدام می شود.

3.5/5 - (2 امتیاز)
نویسنده مطلب
کامران سماوات
کامران سماوات

کامران سماوات هستم. 10 سال است که در حوزه اتومکانیک، تعمیر و سرویس خودرو فعالیت میکنم. مطالبی که می نویسم صرفا تجربیات من نیست بلکه زندگی من است.

آخرین مقالات موتور خودرو

آشنایی با سیستم جرقه زنی خودرو، طرز کار و اجزای آن

آشنایی با سیستم جرقه زنی خودرو، طرز کار و اجزای آن

سیستم جرقه زنی یکی از اجزا سیستم برق خودرو می باشد. این سیستم از بخش ها و اجزای گوناگونی تشکیل شده و یکی از مهم ترین سیستم ها در خودروها می باشد...

از کجا بفهمیم موتور خودرو سالم است؟

از کجا بفهمیم موتور خودرو سالم است؟

از آنجایی که هر گونه عیب و نقص در وضعیت موتور خودرو می تواند تهدیدی جدی برای سرنشینان تلقی شود، وضعیت فنی خودروی دست دوم یکی از مواردی است که در هنگام خرید باید به آن توجه جدی داشت. در این مطلب خواهیم دید که چگونه بفهمیم موتور ماشین سالم است...

علائم و علت خرابی انگشتی موتور یا اسبک چیست؟

علائم و علت خرابی انگشتی موتور یا اسبک چیست؟

انگشتی یا اسبک موتور یکی از اجزا مهم ماشین به شمار رفته که نقش بسزایی را در عملکرد صحیح موتور ایفا می کند. انگشتی موتور در قسمت بالا تنه موتور، در بالای سر سیلندر قرار دارد و برای دسترسی به آن کافی است، درپوش سوپاپ را برداشته و با توجه به 16 یا 8 سوپاپ […]...

بهترین روش تقویت موتور خودرو

بهترین روش تقویت موتور خودرو

تقویت موتور خودرو یا تیونینگ موتور ماشین یکی از روش های محبوب میان علاقه مندان به سرعت است. با استفاده از روش های نرم افزاری همچون تغییرات تنظیمات ایسیو ECU یا سخت افزاری، می توان نسبت به افزایش میزان گشتاور موتور خودرو اقدام کرد که در نتیجه دور موتور یا به اصطلاح شتاب ماشین بیشتر از […]...

دیدگاه کاربران