گاز کولر خودرو هر چند وقت یک بار باید شارژ شود؟


معمولا بسیاری از افراد با نزدیک شدن به فصول گرم سال به فکر سرویس سیستم کولر ماشین خود می افتند و اقدام به سرویس سیستم کولر ماشین می کنند؛ اما سوالی که پیش می آید این است که گاز کولر خودرو را هر چند وقت یکبار لازم است شارژ کنیم؟ اگر به دنبال جواب این سوال هستید و می خواهید اطلاعات صحیحی را بدست بیاورید، با ما همراه باشید.

آموزشگاه فنی برق دوره آموزش برق خودرو را به صورت تضمینی و با ارائه مدرک معتبر در کارگاه های مجهز برگزار می کند. در صورت تمایل به یادگیری این حرفه در دوره برق خودرو شرکت کنید.

باد گرم کولر ماشین

روش های تشخیص کاهش گاز کولر خودرو

یکی از روش های تشخیص کم شدن گاز کولر خودرو، کاهش سرمای کولر می باشد که می توان از طریق گیج فشار سنج میزان گاز کولر را بررسی کرد. برای این کار لازم است ماشین را به تعمیرگاه ببرید و در صورت کم بودن میزان گاز، مجدد گاز خودرو را شارژ نمایید.

در نظر داشته باشید که کاهش سرمای کولر خودرو که خود دلیلی بر کاهش گاز کولر می باشد، می تواند دلایل متعددی مانند شل شدن تسمه کولر، کثیف بودن رادیاتور، رانندگی با گاز زیاد، خرابی فن کندانسور داشته باشد که بررسی و تشخیص آن بر عهده تعمیرکار می باشد.

نشتی کمپرسور کولر ماشین

 

نشتی گاز کولر خودرو

کاهش و نشتی گاز کولر خودرو چند عامل مختلف دارد که در ادامه آن ها را بررسی خواهیم کرد.

کولر خودرو مجموعه ای یکپارچه در یک محفظه مجزا نمی باشد. بلکه قطعات آن در قسمت های مختلف خودرو قرار می گیرد. این موضوع منجر به آسیب پذیری این قطعات در اثر تماس با مواد مزاحم و خورنده می شود. مثلا در فصل زمستان نمک هایی که روی سطح جاده ها می ریزند به راحتی با لوله های کولر خودرو برخورد کرده و به مرور زمان باعث آسیب به لوله ها می شود، در نتیجه کولر گازی دچار نشتی می شود.

نفوذ رطوبت به درون کولر خودرو

هنگامی که یکی از قطعات خنک کننده خودرو از کار بیفتد، رطوبت می تواند از طریق آن وارد کولر شود. ترکیب رطوبت وارد شده با گاز مبرد یک اسید خورنده ایجاد می کند. این اسید می تواند به سایر قسمت های کولر آسیب برساند و باعث نشت گاز از کولر خودرو شود.

میزان کارکرد کولر خودرو

هر قطعه مکانیکی به مرور زمان و در اثر اصطکاک فرسوده می شود و می شکند. قطعات کولر خودرو مانند بست، لاستیک، لوله و غیره نیز به همین صورت می باشد و به مرور زمان باعث فرسایش لاستیک آب بندی کولر یا ترک خوردن لوله های کولر می شود که شاهد خروج گاز کولر خواهیم بود. علاوه بر این موارد، باید در نظر داشته باشید که برخی از گازهای مبرد دارای خاصیت فرار هستند و با گذشت یک یا دو سال ممکن است گاز کولر کاهش یابد.

رفع مشکل باد گرم کولر خودرو

آسیب ناشی از عوامل جاده ای و تصادف

گذر ماشین از روی موانعی که معمولا در جاده های غیر استاندارد وجود دارد مانند دست اندازان و گودال ها و سنگ ها می تواند موجب صدمه به اجزای کولر ماشین شود. به عنوان مثال ممکن است لوله ها یا شیلنگ هایی که وجود دارند سوراخ و باعث نشتی گاز شوند.

 

نشتی یابی گاز کولر خودرو

قبل از هر چیز باید بدانید که تمامی مراحل رفع نشتی گاز از کولر خودرو و راه های رفع آن تا زمان شارژ مجدد کولر گازی یک فرآیند تخصصی است. به همین دلیل باید از کارشناسان و مکانیک های متخصص در این زمینه کمک بگیرید. با این حال، ممکن است دانستن روش های یافتن نشت گاز کولر خودرو برای شما مفید و جالب باشد.

راه های مختلفی برای تشخیص نشت گاز کولر خودرو وجود دارد که برخی از آنها به شرح زیر است:

استفاده از لامپ فرابنفش

بیشتر گازهای کولر (مبردها) در کارخانه و در حین تولید با رنگ خاصی مخلوط می شوند. این رنگ ها در زیر نور سیاه یا اشعه ماوراء بنفش قابل مشاهده هستند. به همین دلیل با کمک لامپ فرابنفش می توان نشتی گاز از کولر خودرو را شناسایی کرد.

تست گاز نیتروژن

در روش تست گاز نیتروژن ابتدا تمام گاز کولر خارج می شود. سپس گاز نیتروژن تحت فشار وارد سیستم خنک کننده می شود. در این حالت اگر کولر نشتی گاز داشته باشد صدایی از محل نشتی شنیده می شود. به این ترتیب می توان محل نشتی گاز از کولر را تشخیص داد.

شناساگر الکترونیکی

شناساگر الکترونیکی یکی از ابزارهای تعمیرکاران است که می تواند بوی گازهای هالوژنه را تشخیص دهد. از این رو به آن اسنیفر نیز می گویند و با این دتکتور امکان تشخیص نشت گاز از کولر خودرو وجود دارد.

راهکار رفع نشتی گاز کولر خودرو

پس از شناسایی محل نشتی گاز از کولر خودرو و تعیین میزان آسیب دیدگی آن، در صورتی که محل نشتی دارای ترک یا سوراخ بزرگ است، بهتر است قطعه به طور کامل تعویض شود و اگر آسیب جزئی باشد، قابل تعمیر است.

زمان شارژ گاز کولر اتومبیل

 

بهترین زمان برای شارژ کولر خودرو چیست؟

توجه داشته باشید که لازم نیست هر سال یا حتی هر دو سال یکبار کولر خودرو خود را شارژ کنید. گاز کولر خودرو به مرور زمان کاهش می یابد اما قبل از اینکه خنک شدن کامل متوقف شود، آن را دوباره شارژ کنید. لازم است کولر خودرو را به صورت دوره ای چک کنید و در صورت نیاز آن را شارژ نمایید. بهترین زمان برای شارژ کولر گازی شروع فصل تابستان است. در ابتدای این فصل نیاز به کولر خودرو بیشتر می شود و به همین دلیل نیاز به سرویس آن دارید. این به شما کمک می کند تا با فشار کمتری به موتور خودرو از حداکثر قدرت کولر استفاده کنید.

کلام آخر

رانندگان به این واقعیت واقف هستند که اگر کولر خودرو را به موقع برای سرویس نبرند، میزان خنک بودن هوای خروجی از کولر به شدت کاهش می یابد. یکی از دلایل کاهش قدرت کولر خودرو در هنگام خنک کردن هوا کاهش حجم گاز آن است. تعمیرکاران توصیه می کنند در فصول سرد سال علاوه بر فصول گرم، کولر خودرو را حداقل ماهی یک بار روشن کنند. زیرا خاموشی طولانی مدت باعث افزایش فرار گاز مبرد می شود و کولر دچار افت فشار گاز می شود.

سوالات متداول

دلایل نشت گاز از کولر خودرو چیست؟

برخی از این علل شامل فرسایش قطعات کولر در طول زمان، ورود رطوبت به سیستم خنک کننده، ضربه های ناگهانی مانند تصادفات، ورود عوامل خورنده به قطعات خنک کننده است. البته راه های مختلفی برای شناسایی محل نشتی گاز از کولر وجود دارد که می توان از آنها برای جلوگیری از آسیب بیشتر به سیستم استفاده کرد.

زمان مناسب برای پر کردن کولر خودرو از گاز چه زمانی است؟

شروع فصل گرم زمان استفاده مکرر از کولر خودرو است به همین دلیل در ابتدای این فصل باید سیستم خنک کننده خودرو شامل قطعات آن و فشار مایع خنک کننده را بررسی و سرویس کنید.

به این صفحه امتیاز دهید
نویسنده مطلب
کامران سماوات
کامران سماوات

کامران سماوات هستم. 10 سال است که در حوزه اتومکانیک، تعمیر و سرویس خودرو فعالیت میکنم. مطالبی که می نویسم صرفا تجربیات من نیست بلکه زندگی من است.

آخرین مقالات سیم کشی (باطری سازی)

آنچه باید در مورد سیم کشی خودرو بدانید!

آنچه باید در مورد سیم کشی خودرو بدانید!

سیستم سیم کشی خودرو از اصلی ترین ارکان به کار رفته در خودرو است و از ۵ بخش اصلی تشکیل می گردد: تولید کننده، ذخیره کننده، توزیع کننده، کنترل کننده و مصرف کننده. این اجزا توسط سیم ها، فیوزها و اتصالات، جریان برق را بخش های مختلف خودرو توزیع می کنند...

وظیفه ترموستات خودرو چیست؟

وظیفه ترموستات خودرو چیست؟

یکی از اجزا مهم سیستم خنک کننده خودرو که نقش بسزایی جهت کاهش و کنترل دما موتور ایفا می کند، ترموستات می باشد که قطعه ای کوچک به شمار رفته و بین موتور و رادیاتور خودرو قرار دارد و وظیفه اصلی آن کنترل دمای حرارت موتور می باشد. همان طور که ممکن است بدانید با […]...

مهمترین علائم خرابی باتری خودرو

مهمترین علائم خرابی باتری خودرو

در این مقاله به بررسی علائم مختلف خرابی باتری خودرو می پردازیم تا با تشخیص به موقع خرابی باتری خودرو از آسیب های احتمالی جلوگیری کنیم. پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید...

آموزش نصب ساب ووفر+ نحوه نصب آمپلی فایر+ اهم بندی

آموزش نصب ساب ووفر+ نحوه نصب آمپلی فایر+ اهم بندی

بسیاری از افراد علاقه مند به راه اندازی یک سیستم صوتی قدرتمند در خودروی خود هستند و برای این کار از اسپیکرها و دستگاه های مختلف استفاده می کنند. در این مقاله به آموزش نصب آمپلی فایر می پردازیم...

دیدگاه کاربران