همه چیز درباره علائم خرابی پمپ بنزین خودرو


پمپ بنزین یکی از مهم ترین قطعات در سیستم سوخت رسانی است که سوخت را از بنزین به موتور می رساند. دلایل گوناگونی باعث خراب شدن این پمپ و خوب کار نکردن آن می شوند. معمولا خراب شدن پمپ بنزین با علائم و نشانه های گوناگونی بروز می کند. شناخت این نشانه ها به شما کمک می کند تا در صورت خرابی پمپ بنزین هر چه سریعتر و پیش از آسیب دیدن دیگر قطعات خودرو نسبت به تعمیر آن اقدام نمایید. اگر می خواهید با علائم خرابی پمپ بنزین و علت خرابی پمپ بنزین خودرو آشنا شوید توصیه می کنیم این مطلب از سری مقالات آموزش مکانیک خودرو را تا انتها بخوانید.

پمپ بنزین خودرو چیست؟

پمپ بنزین یکی از اجزا سیستم سوخت رسانی در خودرو است و عمل رساندن بنزین به کاربراتور توسط پمپ بنزین صورت می گیرد . پمپ بنزین در انواع مختلفی وجود دارد و اصول کار همه آنها برمبنای ایجاد خلاء و فشار است . پمپ بنزین سوخت را از مخزن باک که در قسمت های مختلف شاستی تعبیـه شـده بـا فشار به کاربراتور می رساند .

پمپ بنزین خودرو چیست؟ پمپ بنزین خودرو از اجزا و قطعات گوناگونی تشکیل شده است، فنر، کانکتور، فیلتر سوخت و بنزین، رگولاتور فشار، لوله برگشت و خروجی سوخت، شلنگ لوله برگشتی و خارجی، سوکت اتصالی برق ،گیج سوخت داخل باک برخی از مهم ترین اجزا و قطعات پمپ بنزین خودرو است.

پمپ بنزین مکانیکی خودرو

این نوع پمپ بنزین معمـولتر است و در اغلب موتورهای وسائل نقلیه به کار می رود طرز کار آن به این ترتیب است هنگام گردش موتور ، در اثـر گـردش میـل وسوپاپ و حرکت دایـره خـارج از مرکز آن (اکسانتریک) به زیر شیطانک ( اهرم پمپ ) فشار آمده بالا می رود ، درنتیجـه انتهـای سیطانک پائین می رود و چـون واشـر یافراگم به وسیله یک میله به انتهای شیطانک متصل می باشـد ، واشـر نیـز بـه طرف پائین کشیده می شود و بنزین از سوپاپ ورودی بـه داخـل پمـپ وارد گردد .

بعد از آن موقعی که قسمت برآمدگی بادامک میل سوپاپ از جلو شیطانک دور شده و واشر دیافراگم در اثر نیروی فنری که در زیر آن قرار دارد به طرف بالا رانده شود و سوختی که قبلا در اثر مکش وارد پمپ شده بود از سوپاپ خروجی به طرف کاربراتور می رود.

از پمپ های بنزین مکانیکی در خودروهای کاربراتوری استفاده می شود.

پمپ بنزین برقی یا الکتریکی خودرو

پمپ بنزین برقی در خودروهای انژکتوری مورد استفاده قرار می گیرد. این پمپ ها نیروی خود را از باتری خودرو دریافت می کنند. در پمپ های الکتریکی همانند پمپ های مکانیکی قسمت عمل کننده شامل دیافراگم، میله دیافراگم و فنر دیافراگم می باشد. در این پمپ ها عامل حرکت دیافراگم با پمپ های مکانیکی متفاوت بوده و یک سیم‌پیچ که درون پمپ قرار گرفته است این نیرو را تامین می‌کند.

حتما بخوانید: علت جا نرفتن دنده چیست؟

پمپ بنزین برقی یا الکتریکی خودرو

علائم خرابی پمپ بنزین خودرو

خراب شدن پمپ بنزین خودرو معمولا خود را با علائم و نشانه های گوناگونی نشان میدهد. پس از آشنایی با پمپ بنزین و انواع آن در این بخش قصد داریم به بررسی نشانه های خرابی این پمپ بپردازیم.

1-خارج شدن صدا از پمپ بنزین

شنیده شده صدایی مانند ویز ویز یا قل قل از پمپ بنزین یکی از رایج ترین علائمی است که خبر از خراب شدن این قطعه می دهد. در صورتی که هنگام استارت زدن خودرو هیچ صدایی شنیده نشود به احتمال زیاد پمپ بنزین خراب شده است. البته توجه داشته باشید این صدا با صدای ویز ویز یا قل قلی که به ان اشاره شده متفاوت است.

2-پرش موتور از نشانه های خراب شدن پمپ بنزین خودرو

اگر هنگام رانندگی با سرعت بالا هستید و خودرو شما دارای پرش در موتور است به احتمال زیاد پمپ بنزین آسیب دیده است. دقت داشته باشید که چنین مشکلی بسیار خطرناک است بنابراین اگر با پرش موتور روبه رو هستید هر چه سریعتر نسبت به بررسی پمپ بنزین اقدام کنید.

3-روشن نشدن ماشین

بدون شک وقتی پمپ بنزین بسوزد سوختی وارد خودرو نشده و به دنبال آن ماشین روشن نمی شود. البته روشن نشدن خودرو می تواند به دلیل خراب شدن استارت، باتری و دیگر قطعات خودرو باشد. اما یکی از رایج ترین نشانه هایی که باعث روشن نشدن خودرو می شود بروز مشکل در پمپ بنزین است.

4-پدال گاز عملکرد خوبی ندارد

در صورتی که با وجود فشار دادن پدال گاز سرعت افزایش نیافت و با افت عملکرد پدال روبه رو بودید، ممکن است این موضوع خبر از خراب شدن پمپ بنزین بدهد. البته عوامل گوناگونی باعث بروز این مشکل در خودرو می شود اما یکی از رایج ترین علائمی که بروز آن نشان از خراب شدن پمپ بنزین می دهد افت عملکرد پدال گاز است .

در مقاله دیگری به طور جامع به بررسی مشکلات پدال گاز پرداخته ایم، برای کسب اطلاعات بیشتر این مطلب را نیز تا انتها بخوانید.

5-خودرو به خوبی استارت نمی خورد.

خوب استارت نخوردن ماشین از دیگر علائمی است که در بسیاری از مواقع به دلیل خراب شدن پمپ بنزین رخ می دهد. دقت داشته باشید که همزمان با استارت زدن خودرو پمپ نیز شروع به کار می کند. در صورتی که پمپ ضعیف شود یا به طور کامل از کار افتاده باشد خودرو به خوبی استارت نخواهد خورد.

6- کاهش قدرت موتور از علائم خرابی پمپ بنزین

اگر هنگامی که مشغول رانندگی در سربالایی هستید یا می خواهید شتاب بگیرید متوجه کاهش قدرت موتور هستید توصیه می کنیم پمپ بنزین خودرو را بررسی کنید. دقت داشته باشید وقتی به موتور خودرو فشار بیشتری وارد می کنید خودرو به سوخت بیشتری نیاز دارد و در صورت آسیب دیدن پمپ بنزین این سوخت به خودرو نرسیده و موتور عملکرد ضعیفی از خود نشان می دهد.

7- مصرف سوخت افزایش می یابد.

افزایش مصرف سوخت می تواند دلایل گوناگونی داشته باشد. به طور مثال در صورت خوب کار نکردن سنسور اکسیژن شاهد بالا رفتن مصرف سوخت خواهیم بود. اما یکی از رایج ترین دلایلی که باعث افزایش مصرف سوخت خودروها می شودند خراب شدن پمپ بنزین است.

مصرف سوخت افزایش می یابد.

علت خرابی پمپ بنزین مکانیکی خودرو

عوامل گوناگونی باعث خراب شدن پمپ بنزین مکانیکی خودرو می شود که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.

1-نشت هوا در قسمت مکش پمپ

یکی از رایج ترین مشکلات در پمپ های مکانیکی خودرو مربوط به نشت هوا است. که این نشتی ممکن است از نشتی لوله های رابط ، اتصالات در سر لوله ها و یـا نفوذ هـوا از طریق واشر زیر استکانی محفظه پمپ بنزین باشد .

 ۲- گرفتگی مسیر عبور سوخت

گرفتگی مسیر عبور سوخت  در قسمت مکش پمپ و کثیف بودن فیلتر یا صافی گرفتگی مسیر لولـه هـای رابط را می توان با فشار هوای کمپرسور باز کرد .

گرفتگی مسیر عبور سوخت در قسمت مکش پمپ و یا کثیف بودن فیلتر بنزین نیز موجب کم شدن مقدار جریان پمپ خواهد شد که در هر صورت باید تمیز شوند .

3- ترک یا پارگی دیافراگم و یا شل بودن پیچ های آن و ضعیف بودن فنر

در صورتی که دیافراگم پمپ بنزین دچار ترک یا پارگی شده باشد یا پیچ های آن شل شود همچنین فنر های پمپ ضعیف شود شاهد  ضعیف شدن قدرت پمپ بنزین خواهیم بود.

 ۵- فرسودگی زیاد ، خم شدن اهرم بندی یا شیطانک پمپ

فرسودگی زیاد ، خم شدن اهرم بندی یا شیطانک پمپ باعث می شود دیافراگم پمپ ضعیف شده و یا از حالت خـود خارج گردد . که باید پمپ را تعویض نمود در غیر این صورت ، اجبارا با کم کردن واشرهای بین بدنه و پمپ بنزین مـی تـوان این نقص را جبران کرد . ولی باید توجه داشت که کم بودن این فاصله موجب گرم شدن سریع و تشکیل ققـل گـازی در پمپ بنزین می گردد . اضافه کردن به طول میل رابط یا قطر شیطانک توسط جوش روش دیگری است که در گرم شـدن يمب تأثیری نخواهد داشت .

 ۶- خرابی سوپاپ ها و کثیف شدن آنها

خرابی سوپاپ ها ، کثیف شدن ، وجود جرم و مواد خارجی در زیر آنها عیب دیگری است ، که مـی تـوان در بعـضی مدل ها با تعویض سوپاپها و تمیز کردن محل آنها این عیب را برطرف کرد .

 ۷- نشت بنزین به علت ترک خوردگی پوسته

عدم آب بندی پوسته و استکانی و پاره شدن دیافراگم در محل آب بندی و پوسته باعث نشت بنزین شده که در صورت مشاهده باید هر چه سریع تر نسبت به رفع عیب آن اقدام نمود .

⭐ حتما بخوانید: علائم خرابی شمع خودرو 

 

علت خراب شدن پمپ بنزین برقی خودرو

علت خراب شدن پمپ بنزین برقی خودرو دلایل گوناگونی باعث آسیب دیدن پمپ بنزین برقی ماشین شده و عملکرد آن را با مشکل روبه رو می کنند. برخی از رایج ترین این دلایل عبارتند از:

1-جمع شدن مواد خارجی موجود در سوخت در اطراف سوپاپ ها

این موضوع باعث از کار افتادن آنها و كـم شـدن و یا نرسیدن سوخت به پیاله کاربراتور می شود که در نتیجه باعث بروز اختلالاتی در کاربراتور شده و در صورت نرسیدن سوخت ، موتـور روشن نمی شود .

۲-کند شدن کارکرد پمپ

اگر کارکرد پمپ بسیار کند و در صورت جدا کردن لوله خروجی پمپ از محل کاربراتور مقدار سوخت خروجی کم باشد نشان دهنده گرفتگی فیلتر پمپ و یا لوله ها می باشد .

۳- گرم کردن بیش از حد پمپ

گرم کردن بیش از حد پمپ معمولا به علت آن است که پلاتین ها مدت زیادی به صورت بسته قـرار گرفتـه انـد و علت آن معمولا گرفتگی لوله ها و یا فیلتر پمپ است .

 ۴- سوختن پلاتین های پمپ بنزین

این موضوع معمولاً به علت ایجاد مقاومت در سیم پیچ پمپ است که باعث ایجـاد جرقـه بـين پلاتین و یا سوختن آن می گردد و نیز اگر سطح تماس پلاتین ها در یک امتداد نباشد باعث سوختن سریع ترانس می گردد. در برخی موارد کوتاه کردن کورس دیافراگم باعث سرعت عمل بیشتر قطع و وصل شده علاوه بر کم کردن مقدار سوخت خروجی ، موجب تسریع در سوختگی پلاتین ها می گردد.

چطور از خراب شدن پمپ بنزین جلوگیری کنیم؟

پمپ بنزین خودرو یکی از قطعات خودرو است که در صورت استفاده درست از آن نیاز به تعویض دوره ای آن نمی باشد. راهکارهای گوناگونی برای جلوگیری از خراب شدن پمپ بنزین وجود دارد برخی از بهترین راهکارها عبارتند از:

1-باک بنزین را در حد متعادل پر کنید.

2-در صورت سوخت کم رانندگی نکنید.

3-از بنزین مرغوب استفاده کنید.

4-در صورت مشاهده هر یک از علائم خرابی پمپ بنزین هر چه سریعتر نسبت به تعمیر آن اقدام کنید.

مقاله فوق از دسته مقالات خودرو می باشد، در صورتی که علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر درباره خودرو و بخش های گوناگون آن هستید توصیه می کنیم در دوره آموزش مکانیک خودرو آموزشگاه فنی برق ثبت نام نمایید.

5/5 - (1 امتیاز)
نویسنده مطلب
کامران سماوات
کامران سماوات

کامران سماوات هستم. 10 سال است که در حوزه اتومکانیک، تعمیر و سرویس خودرو فعالیت میکنم. مطالبی که می نویسم صرفا تجربیات من نیست بلکه زندگی من است.

[last_posts_from_cat]

دیدگاه کاربران