علائم خرابی شمع خودرو چیست؟


علائم خرابی شمع خودرو از روش‌ های تشخیص آسیب دیدگی آن‌ هاست که می‌ تواند از خرابی موتور خودرو پیشگیری کند. کار شمع خودرو جرقه زنی می باشد، به دلیل اینکه هوا و بنزین با یکدیگر ترکیب می شوند و نیاز به یک محرکه برای احتراق یا انفجار وجود دارد که این محرکه جرقه شمع می باشد. شمع ها شبیه به شمع های معمولی می باشند و تفاوتی که با شمع های معمولی دارند این است که شمع خودرو دائما در حال جرقه زدن و قطع و وصل شدن می باشد.

در صورت خراب شدن شمع‌ های خودرو، در جرقه زنی خودرو اختلال ایجاد می‌شود. شمع خودرو از قطعات درگیر و مؤثر در تشکیل جرقه و انفجار خودرو در زمان روشن کردن آن است. در صورتی که در زمان استارت زدن، جرقه خودرو تشکیل نمی‌شود و یا موتور خودروی شما به خوبی گذشته کار نمی‌کند، این مطلب برای شما مفید خواهد بود.

اگر از علاقه مندان به یادگیری مکانیک خودرو هستید، می‌توانید در دوره آموزش مکانیک خودرو آموزشگاه فنی برق شرکت نمایید.

آموزش مکانیک خودرو

شمع خودرو از چه اجزایی تشکیل شده است؟

شمع دارای یک قسمت چینی که در بالای آن می باشد، قسمت آچارخور، رزوه ها و در نهایت پلاتین شمع می باشد. اگر بخواهیم از بالای شمع شروع به عیب یابی کنیم، در قسمت چینی شمع هرگونه ترک یا شکستگی موجب اختلال در عملکرد خودرو می شود.

عکس شمع خراب خودرو

اجزا شمع خودرو

مشکلاتی که در این شمع ها به وجود می آید و علائمی که بر روی خودرو دارد این است که خودرو ریپ می زند در حالت های مختلف، افت توان پیدا می کند مثل سر بالایی ها یا زمان سبقت گرفتن. همچنین مشکل در شمع ماشین، عملکرد خودرو را دچار مشکل می کند و باعث لرزش موتور می شود که اصطلاحا در مکانیکی به آن می گویند که خودرو به صورت تک کار می کند. بعضی از مکانیک ها معتقدند که به صورت سه کار می کند و مدل های بسیاری که در مکانیکی ها وجود دارد.

خرابی کویل از دلایل تاثیر گذار بر شمع خودرو

در خودروهای ef7  یا خودروهایی که شمع در قسمت وسط سر سیلندر و بالا قرار می گیرد کویل مدادی وجود دارد، به این معنی که برای هر سیلندر یک کویل جرقه تعبیه شده است.

خرابی وایر از دلایل موثر بر شمع ماشین

در کنار کویل یک عدد وایر شمع وجود دارد، وایر شمع یک نوع قطعه ای می باشد که برق را از کویل به شمع می رساند. ممکن است مشکلاتی مثل ریپ زدن و ناهماهنگ کار کردن موتور به دلیل این وایرها باشد، حتی خرابی این وایر شمع ها ممکن است باعث بدکار کردن، افت شتاب و خرابی شمع ها بشود. زمانی که نیاز به تعویض شمع وجود دارد باید حتما وایرهای خودرو را هم تعویض کرد.

وایرها باید کاملا انعطاف پذیر و نرم باشند و فنری که در آن وجود دارد سوختگی نداشته باشد و همینطور قسمتی که بر روی شمع قرار می گیرد باید منعطف و نرم باشد و هیچ ترک یا خطی بر روی این قسمت نباشد.

علائم ظاهری خرابی شمع خودرو

علائم ظاهری خرابی شمع

شمع‌ ها در زمان خراب شدن و آسیب دیدگی علائم مختلفی را ممکن است نشان دهند. با آگاهی از این علائم می‌توانید مانع از آسیب دیدگی بیشتر به قطعات خودرو از جمله موتور و مبدل کاتالیزور شوید. تغییراتی که در سر شمع مشاهده می‌شوند، به چند دسته تقسیم می‌شوند:

رسوب خاکستری یا برنزی شمع خودرو تنها موردی است که قابلیت تعمیر و استفاده مجدد از قطعه را دارد. در این زمان می‌توانید شمع را بعد از فیلرگیری دهانه آن، نصب و دوباره استفاده کنید.

در سایر موارد که در ادامه به آن‌ها اشاره شده است، شما باید شمع‌ ها را تعویض نمایید:

رسوب نسبتاً سفت یکی از موارد مهم و نشانه خرابی شمع خودرو است. اگر روغن و سایر افزودنی‌ های سوخت در زمان احتراق تشکیل شده‌اند.

رسوب نرم در سر شمع نیز از دیگر علائم خراب شدن شمع خودرو است که به شکل دوده دیده می‌شود. این دوده شبیه به کربن است و ظاهری تیره و نسبتاً خشک دارد. علت سیاه شدن شمع خودرو، تشکیل دوده روی سرشمع است.

تجمع روغن در سر شمع نیز یکی از علائم خرابی شمع ماشین است و می‌تواند موجب اتصال کوتاه شود. در زمان مشاهده این موضوع باید سریعاً شمع را عوض کنید.

تشکیل حفره در نوک چینی شمع یکی از علائم مربوط به خرابی شمع به شمار می‌رود. در این زمان ممکن است رنگ این ناحیه سفید یا خاکستری شود.

تغییر ظاهری الکترودها مانند سایش یا تخریب آن‌ها نیز از علائم ظاهری خرابی شمع خودرو است که باید با دقت بررسی کنید تا اگر قطعاتی خارجی در سیلندرها مشاهده کردید، آن‌ها را خارج نمایید.

علائم خرابی شمع ماشین چیست؟

خرابی شمع خودرو از مواردی به شمار می‌رود که با تشخیص هر یک می‌توان به طور چشمگیری از وارد شدن صدمه به موتور خودرو جلوگیری کرد. با نگهداری مناسب و درست از شمع‌ ها می‌توان به افزایش طول عمر خودرو و موتور آن کمک کرد. در این مطلب به علائم شایع و مهم خرابی شمع خودرو اشاره شده است تا در صورت مشاهده هریک، سریعاً نسبت به عیب یابی و برطرف کردن آن اقدام کنید.

حتماً بخوانید: راهنمای عیب یابی خودرو و روش‌های رفع و پیشگیری از آن‌ها

1-اختلال در استارت زدن خودرو

اگر در زمان استارت زدن با مشکل مواجه هستید، باید به موارد مختلفی مانند ضعیف شدن باتری و همچنین شمع‌های خودرو دقت کنید. همانقدر که احتمال دارد باتری مشکل داشته باشد و در استارت زدن خودرو تأثیرگذار است، به همان اندازه هم شمع در تشکیل نشدن جرقه و یا دیر تشکیل شدن آن دخیل است.

اگر شمع فرسوده باشد، باید موتور خودرو بیشتر از حالت عادی کار کند تا جرقه‌های فرسوده یا آسیب دیده جبران شوند.

2-تغییر رنگ چینی شمع

اگر چینی شمع صورتی یا قرمز شود، باید در این زمان اکتان سوخت را اندازه بگیرید. این مشکل در زمانی که افزودنی‌های سوخت بدون سرب باشد، ایجاد می‌شود.

گاز خوردن زیاد خودرو یک علت زرد شدن چینی شمع خودرو است. همچنین ممکن است رنگ سبز روی چینی شمع ببینید که دقیقاً به همین دلیل ایجاد خواهد شد.

در صورت مشاهده تغییر رنگ چینی شمع خودرو باید آن را تعویض نمایید.

3-شکستن یا ترک خوردن چینی شمع

اگر شکستگی یا ترک روی چینی مشاهده کنید، می‌تواند به دلیل نصب اشتباه و نادرست شمع و یا عبور ولتاژ بالاتر از حد استاندارد شمع باشد. یک علت دیگر ایجاد ترک روی چینی افزایش فاصله دهانه شمع یا گپ آن باشد.

4-روشن شدن چراغ چک موتور خودرو

روشن شدن چراغ چک خودرو

یکی از مواردی که در زمان آسیب دیدگی شمع خودرو اتفاق می‌افتد، روشن شدن چراغ چک موتور است تا شما را از یک اختلال آگاه کند. در زمان روشن شدن این چراغ باید به بررسی موارد مختلفی مانند شمع‌های ماشین رسیدگی کنید.

5-خارج شدن بوی بد و دود زیاد از اگزوز

خارج شدن دود زیاد از خودرو دلایل مختلفی دارد، یکی از دلایل آن خرابی اگزوز خودرو است. اما اگر متوجه دود زیاد و شدید و همچنین بوی بد بنزین از اگزوز شدید، باید شمع‌های خودرو را تست کنید. در این زمان بنزین از موتور وارد اگزوز شده و دلیل اصلی آن خرابی شمع خودرو است.

اگر به دود و بوی بنزین از اگزوز بی توجهی کنید، در آینده‌ای نه چندان دور مشکلات بیشتری در خودرو مشاهده خواهید کرد. یکی از این مشکلات، آسیب دیدگی جدی پیشرانه است.

6-افزایش صدای موتور خودرو و ایجاد صدای جدید در موتور

اگر در زمان رانندگی متوجه بیشتر شدن صدای موتور و یا شنیده شدن صدای جدید و متفاوت شوید، می‌تواند به دلیل مشکل در یکی یا همه شمع‌ها باشد.

گاهی صدای جدید موتور شبیه به صدای تکان دادن یا ضربه زدن است. این صداها ممکن است در زمان حرکت با دور آرام موتور و یا حالت در جا هم شنیده شوند که نشان از بد کار کردن دور آرام موتور است. منشاء این صدا سیلندر خودرو است که به دلیل مشکلات شمع خودرو، تحت فشار زیادی قرار گرفته است.

شما باید به صداهای موتور خودروی خود توجه کنید تا در صورت نیاز و در اولین فرصت آن را برطرف نمایید.

حتماً بخوانید: خرابی کویل خودرو چه علائمی دارد؟

7-تک کار کردن موتور ماشین

یکی از علائم خرابی شمع خودرو تک کار کردن موتور خودرو است که باید به آن توجه کرد.

در بسیاری از موارد علت تک کار کردن موتور این است که حداقل یک شمع خودرو فرسوده شده باشد. اگر قدرت و سرعت موتور خودرو کاهش بیابد و بعد بالا برود و یا در مواقعی که متوجه قطع و وصل شدن صدای موتور می‌شوید، اینا نشانه‌های تک کار کردن موتور هستند که می‌تواند به علت خراب شدن شمع خودرو باشد.

تک کار کردن موتور ماشین

در صورتی که با مشکل تک کار کردن موتور ماشین روبرو شدید، موارد دیگر از جمله کیفیت پایین بنزین را نیز بررسی کنید.

8-مشکلات در شتاب گرفتن خودرو

از آنجایی که خرابی شمع خودرو دیگر نمی‌تواند جرقه خوبی را برای حرکت خودرو ایجاد کند، در زمان فشار دادن بر روی پدال گاز و شتاب گرفتن، متوجه قدرت کمتر خودرو برای شتاب گیری خواهید شد. کاهش میزان شتاب خودرو از موارد مهمی است که باید به آن دقت کنید و نسبت به بررسی شمع خودرو اقدام نمایید.

9-افزایش مصرف سوخت خودرو

افزایش میزان مصرف سوخت یکی دیگر از علائم خرابی شمع خودرو است که در اثر خام سوزی موتور خودرو مشاهده خواهد شد. در این زمان بنزین بدون اینکه بسوزد، خارج می‌شود.

اگر کاملاً ناگهانی مجبور هستید میزان بیشتری سوخت را برای خودرو تأمین کنید، باید شمع‌های خودرو را بررسی نمایید.

10-خام سوزی از دیگر نشانه های خرابی شمع

اگر بر روی خودرو دود سیاه وجود داشته باشد، نشانه خام سوزی بنزین می باشد. در خام سوزی بنزین شمع ها باز شده اند و از روی شمع ها میتوان فهمید دلیل خام سوزی و علت مصرف بالای خودرو چیست. قسمت جلوی شمع جایی که پلاتین قرار می گیرد جرم سیاه و دوده ی خشک جمع می شود. از این قسمت مشخص می شود که مصرف خودرو بالا می باشد که این مصرف بالا ممکن است به دلیل احتراق ناقص شمع باشد که باید شمع را تعویض کرد.

خام سوزی و عوارض آن در خودرو

احتراق ناقص شمع باعث می شود که در برنامه ای سی یو خودرو تغییراتی به وجود بیاید و مصرف بنزین بالا رود. اگر جرم سیاه وجود داشته باشد و همچنین چرب و روغنی باشد ممکن است روغن از طریقی وارد محفظه احتراق شده باشد. علت هایی که باعث می شود شمع دچار مشکل شود و روغن درون محفظه وارد شود این است که رینگ و پیستون خودرو ممکن است ضعیف شده باشد یا دچار شکستگی شده و آسیب دیده باشد که باعث می شود که روغن از محفظه کارتر به سمت محفظه احتراق حرکت کند و شمع را چرب کند و باعث جرم گرفتن و چربی شمع شده و شمع نمی تواند به درستی کار کند.

گاهی اوقات لاستیک های ساق سوپاپ خودرو که به آن کاسه نمد سوپاپ هم گفته می شود آسیب می بیند و باعث روغن سوزی خودرو می شود که در این دو حالت در خودرو دود آبی وجود دارد و بیشتر لاستیک سوپاپ خودرو زمانی که آسیب می بیند اول صبح که هوا سرد می باشد استارت خودرو که زده می شود خودرو دود آبی دارد و بعد از چند دقیقه که گرم می شود دود آبی رفته رفته کم می شود و از بین می رود که دلیل آن ایراد داشتن لاستیک سوپاپ ها می باشد.

پلاتین شمع خودرو

پلاتین شمع خودرو

پلاتین های شمع در مدل های مختلف و خودروهای مختلف عدد مشخصی دارد مثلا در خودرو هایی مثل ef7  باید از فیلر نه دهم برای تنظیم دهانه پلاتین استفاده کرد، در خودروهای 405 می توان از فیلر هشت دهم استفاده کرد.

چینی شمع خودرو

گاهی اوقات چینی شمع قسمتی که آچار به آن وصل می شود زرد می شود و رنگ آن تغییر می کند که عده ای اشتباها می گویند که کمپرس رد می کند. این خودرو، اگر کمپرس رد کند موتور خودرو کاملا بد کار خواهدکرد و عملکرد آن دچار اختلال می شود. پس دلیل آن خاصیت و جنس آن می باشد که رنگ آن تغییر می کند.

آیا شمع ماشین قابل تعمیر است؟

برای شمع های خودرو می توان کاری کرد که عمر طولانی تری داشته باشند، اما نمی توان زمانی که شمع دچار خرابی می شود آن را تعمیر کرد.

اولین کاری که می توان کرد سرویس و نگه داری درست از خودرو و همچنین بازدید مرتب شمع های خودرو و وایرها می باشد. شمع خودرو هر ده هزار الی بیست هزار کیلومتر باید باز شود. سیاهی و جرم و دوده های مختلف پاک شود که این کار را می توان با بنزین یا فرچه های سیمی انجام داد که باعث می شود شمع مجددا تمیز شود. افزون بر این باید دهانه پلاتین شمع را دوباره بر روی عددی که هست تنظیم کرد، چون به دلیل حرارت بالا و اینکه شمع به شکل عمودی قرار می گیرد و نیروی گرانشی در پشت آن وجود دارد دهانه پلاتین باز می شود و از حالت استاندارد خارج می شود.

دلایل رایج سفید شدن سر شمع خودرو

 • گرمای بیش از حد: شمع ها برای کارکرد صحیح به دمای خاصی نیاز دارند. اگر موتور خودرو بیش از حد گرم شود، می تواند باعث سفید شدن سر شمع ها شود. این امر می تواند به دلیل نقص در سیستم خنک کننده موتور، رانندگی با دور موتور بالا برای مدت طولانی یا استفاده از بنزین نامناسب باشد.

 • خرابی سیستم جرقه زنی: اگر سیستم جرقه زنی خودرو به درستی کار نکند، می تواند باعث سفید شدن سر شمع ها شود. این امر می تواند به دلیل خرابی وایر شمع، کویل یا دلکو باشد.

 • استفاده از بنزین نامناسب: استفاده از بنزین با اکتان نامناسب برای موتور خودرو می تواند باعث سفید شدن سر شمع ها شود.

 • رسوب کربن: رسوب کربن می تواند به مرور زمان روی سر شمع ها جمع شود و باعث سفید شدن آنها شود. این امر می تواند به دلیل استفاده از بنزین نامرغوب، رانندگی در مسافت های کوتاه و یا عدم تعویض به موقع فیلتر هوا باشد.

 • خرابی واشر سرسیلندر: خرابی واشر سرسیلندر می تواند باعث نشت گازهای احتراق به محفظه احتراق و سفید شدن سر شمع ها شود.

عمر شمع خودرو

عمر مفید شمع ها حدود بیست هزار کیلومتر در شمع های ضعیف شروع و تا شصت هزار کیلومتر می باشد که اگر مرتب سرویس شود می توان عمر شمع را تا شصت هزار کیلومتر هم رساند.

شمع ها مدل های مختلفی دارد. مدل معمولی آن به این صورت است که پلاتین آن گرد و تخت می باشد، و مدل دیگر آن سوزنی می باشد. در نهایت برای شتاب بیشتر، احتراق بهتر، در دورهای مختلف سبب عملکرد بهتر هم می شود که به آن شمع تقویتی هم گفته می شود.

سخن آخر

در این مقاله توضیح داده شد که شمع ها قابل تعمیر نیستند، اما با نگه داری درست و تمیز کردن به موقع می توان عمر شمع را افزایش داد. باید از کارهایی مثل سفت کردن بیش از حد شمع و عدم نصب صحیح آن که باعث اختلال در عملکرد و کاهش طول عمر شمع می شود، پرهیز کرد.

4.2/5 - (9 امتیاز)
نویسنده مطلب
کامران سماوات
کامران سماوات

کامران سماوات هستم. 10 سال است که در حوزه اتومکانیک، تعمیر و سرویس خودرو فعالیت میکنم. مطالبی که می نویسم صرفا تجربیات من نیست بلکه زندگی من است.

[last_posts_from_cat]

دیدگاه کاربران

 • جوادقرایی پور گفت: پاسخ

  باسلام،توضعیات کامل وقابل استفاده وعالی است،ممنون وتشکراززحمات شمت

  • زهرا آقاجانی گفت: پاسخ

   سلام وقت بخیر
   از اینکه توانسته ایم رضایت شما را جلب کنیم، خرسندیم.