مهم ترین مشکلات پدال گاز و نحوه رفع آن


مشکلات پدال گاز ماشین می‌توانند برای راننده و سرنشینان دیگر نگران کننده باشد، در نتیجه جزء دسته‌های مهمی از مشکلات خودرو به شمار می‌روند. در صورت مواجهه با این مشکل در ابتدا با حفظ خونسردی و آرامش خود برای عیب یابی و رفع آن اقدام نمایید. اگر پدال گاز خودرو شما به درستی کار نمی کند و با مشکلاتی روبه رو است توصیه می کنیم این مطلب را تا انتها بخوانید.

اگر به یادگیری تعمیرات خودرو علاقه دارید، می‌توانید در دوره تئوری و عملی آموزش مکانیک خودرو و آموزش صافکاری آموزشگاه فنی برق ثبت نام نمایید و بلافاصله وارد بازار کار این شغل پردرآمد شوید.

پدال گاز ماشین چه نقشی بر عهده دارد؟

پدال گاز به ساسات خودرو متصل است. در زمان فشار دادن روی پدال گاز، دریچه ساسات بازتر می‌شود و حجم هوای وارد شده به موتور نیز بیشتر خواهد شد.

بر این اساس، با افزایش میزان هوای وارد شده به موتور، مصرف سوخت و سرعت کارکردن موتور نیز افزایش خواهد یافت.

اختلالاتی که در پدال گاز رخ می‌دهد می‌تواند در فرآیند باز شدن دریچه ساسات، افزایش هوای ورودی به موتور، افزایش سرعت و مصرف سوخت موتور اختلالاتی را به وجود بیاورد. برای آشنایی با مشکلات پدال گاز ماشین تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

مشکلات رایج پدال گاز ماشین

پدال گاز مانند دیگر قطعات خودرو با گذشت زمان با مشکلات گوناگونی روبه رو می شود. با توجه به اهمیت این پدال در خودرو بهتر است در صورت مشاهده هر گونه علائم خرابی پدال گاز برای جلوگیری از بروز مشکلات جدی تر آن را تعمیر یا تعویض کنید. در این مطلب برخی از رایج ترین مشکلات پدال گاز و نحوه رفع آنها ذکر شده است.

مشکلات رایج پدال گاز ماشین

1- گیر کردن پدال گاز خودرو

اینکه با فشار دادن پدال گاز و برداشتن پا از روی پدال، متوجه شوید که پدال گاز گیر کرده است و سرعت خودرو کم نمی‌شود؛ یکی از نگران کننده‌ترین اتفاقاتی است که در زمان رانندگی ممکن است با آن مواجه شوید.

علت گیر کردن پدال گاز ماشین به دلایل مختلفی مانند گرفتگی دریچه ساسات، شکستن پدال گاز، خرابی سیم پدال گاز و کار نکردن سنسور پدال گاز مرتبط است.

گرفتگی دریچه ساسات

در صورتی که دریچه ساسات کثیف و آلوده شده باشد، می‌تواند به اختلال در پدال گاز منجر شود. اگر ساسات خودرو مسدود شده است، باید اهرم و شلنگ‌های آن را تمیز کنید تا گرفتگی آن برطرف شود. پس از مدت حدود 2 ساعت، در زمان خاموش بودن خودرو با اهرم کشی و دکمه ساسات آن را روشن کنید تا از رفع شدن آن مطلع شوید.

شکستگی پدال گاز

کاملاً واضح و بدیهی است که در صورت شکستگی پدال گاز با اختلال در عملکرد این قطعه در خودرو روبرو شوید. اگر پدال گاز شکسته باشد، هیچ راهکاری به جز تعویض آن وجود ندارد.

خرابی سیم پدال گاز

فرسودگی سیم پدال گاز در برخی خودروها ممکن است اتفاق بیفتد، در این صورت در زمان رانندگی، فرد متوجه خلاصی پدال گاز زیر پای خود خواهد شد. اگر سیم گاز خودرو پاره شده باشد، باید بلافاصله آن را تعویض کنید تا مشکلات پدال گاز خودرو برطرف شود.

کار نکردن سنسور پدال گاز

سنسور پدال گاز موقعیت آن را به واحد کنترل موتور منتقل می‌کند. اگر کابل‌های روی سنسور پدال گاز معیوب شوند و ولتاژ وجود نداشته باشد، این سنسور از کار می‌افتد و با بالا رفتن دور موتور، شتاب نگرفتن خودرو بیش از یک میزان خاص،  افزایش مصرف سوخت و مشکلات مربوط به تعویض دنده روبرو خواهید شد. سنسور پدال گاز را چک کنید، اتصالات و کابل‌های سنسور را   به صورت فیزیکی بررسی کنید و با مولتی متر از سلامت آن‌ها مطمئن شوید.

راهکار رفع مشکل سنسور پدال گاز تعویض سنسور است. در برخی از خودروها، امکان تعویض سنسور به تنهایی وجود ندارد و باید کل پدال گاز را عوض کنید.

کار نکردن سنسور پدال گاز

راهکارهای رفع مشکل گیر کردن پدال گاز با توجه به سیستم ماشین شما متفاوت خواهد بود:

-در صورت دستی بودن دنده خودرو باید پدال کلاچ را فشار دهید و دنده را خلاص کنید تا مشکل برطرف شود و پدال گاز آزاد شود.

-اگر دنده اتوماتیک است باید مانند روش رفع مشکل گیر کردن پدال گاز در خودرو با دنده اتوماتیک عمل کنید. در این زمان ممکن است مشکل برطرف نشود، با استفاده از ترمز دستی، سرعت را کم کنید. موتور را خاموش کنید و دنده را خلاص کنید تا در هیچ دنده‌ای قرار نگرفته باشد.

این روش‌ها، روش‌هایی قطعی برای تمام خودروها نیستند و گاهی ممکن است مشکل به این راحتی برطرف نشود.

در زمان روبرو شدن با این مشکل باید سریعاً به بهترین تعمیرگاه خودرو اطراف خود مراجعه کرده و خودروی خود را به یک مکانیک نشان دهید تا مشکل پدال گاز را برطرف نماید و جان و مال شما در برابر خطرات محافظت شود.

حتماً بخوانید: معرفی جامع شغل مکانیک خودرو؛ آینده شغلی، درآمد و بازار کار

2- گاز نخوردن خودرو

گاز نخوردن خودرو به دلایل مختلفی مثل خلاصی پدال گاز، تمام شدن روغن، خرابی پمپ بنزین خودرو، مشکلات کمپرس سیلندر، معیوب شدن دیسک و صفحه و خرابی فیلتر هوا رخ می‌دهد.

 

آسیب دیدگی دیسک و صفحه

آسیب دیدگی دیسک و صفحه در صورتی که دیسک و صفحه ماشین خراب و فرسوده شوند، می‌توانند در گاز نخوردن خودرو نقش داشته باشند. با تعویض این قطعات می‌توانید مشکل گاز نخوردن ماشین خود را برطرف کنید.

روغن خودرو تمام شود

اگر روغن خودرو نامرغوب باشد و یا تمام شود، نمی‌توانید با خودرو گاز دهید. در این زمان باید با تعویض روغن موتور و یا اضافه کردن روغن به خودروی خود، این موضوع را حل کنید و بتوانید به درستی از خودرو استفاده نمایید.

کمپرس سیلندر خودرو دچار آسیب شده باشد

در صورت مشکلات در کمپرس سیلندر ممکن است عواقب مختلفی از جمله گاز نخوردن خودرو را سبب شود، اگر این مشکل در خودرو رخ دهد، باید آن را تعمیر کنید. اگر آسیب دیدگی قطعه قابل تعمیر نباشد، آن را تعویض نمایید.

3-گاز خوردن از دیگر مشکلات پدال گاز ماشین

یکی دیگر از اتفاقاتی که به مشکلات مربوط به پدال گاز خودرو مربوط است، مشکلات گاز خوردن بیش از حد ماشین است. در صورتی که خودرو بدون فشار دادن روی پدال، گاز بخورد باید به بررسی مواردی مانند استپر موتور، دریچه گاز خودرو، سیم گاز، سنسور دور موتور خودرو، انژکتورها، خرابی شمع‌های خودرو، ایسیو و … بپردازید.

مشکلات مربوط به استپر موتور

در صورت خراب شدن استپر موتور، میزان هوای وارد شده به موتور کاهش نمی‌یابد و در زمانی که دور موتور بالا، شاهد این خواهید بود که خودرو گاز می‌خورد.

 

معیوب بودن دریچه گاز

آسیب دیدگی دریچه گاز می‌تواند به دلایل مختلفی مانند کثیفی، جذب رطوبت، بالا ماندن میزان دور موتور خودرو و موارد دیگر مرتبط باشد که در نهایت به گاز خوردن موتور می‌انجامد، زیرا در نزدیکی استپر موتور قرار گرفته است.

سنسور دور موتور ماشین خراب شده باشد

اگر زمانی که کلاچ ماشین را فشار می‌دهید، خودرو گاز بخورد، به معنی این است که در سنسور دور موتور، استپر موتور، سیم کلاچ ماشین و… مشکلی وجود دارد. در صورتی که با فشار دادن کلاچ متوجه گاز خوردن خودرو شده‌اید، باید این قطعات را با دستگاه دیاگ بررسی کنید و اگر نقصی در هر یک از قطعات پیدا کردید، آن را تعویض نمایید.

خرابی کابل گاز خودرو

سیم گاز فرسوده و آسیب دیده می‌تواند به گاز خوردن خودرو منجر شود که باید تعویض شود.

 

انژکتورهای خودرو معیوب شده باشد

اگر انژکتورها معیوب باشند، سوخت رسانی و پاشش بنزین به موتور خودرو مختل می‌شود. اگر انژکتورها دچار اشکال شده باشند، در زمان تعویض دنده با گاز خوردن خودرو روبرو می‌شوید. انژکتورهای خراب شده باید تعویض شوند تا گاز خوردن خودرو برطرف شود.

اختلال در ایسیوی خودرو

یکی از مواردی که می‌تواند به علت مشکلات پدال گاز ماشین و گاز خوردن بی دلیل خودرو باشد، مشکلات ایسیوی خودرو است. در صورتی که ایسیو خودرو به درستی کار نکند، دستورات اشتباهی به قطعات خودرو ارسال می‌کند و موتور عملکرد نادرستی خواهد داشت و بی دلیل خودرو گاز می‌خورد.

راهکار رفع خرابی ایسیو به دلیل خرابی آن بستگی دارد. اگر دلایل نرم افزاری موجب خراب شدن کامپیوتر شده باشد، با استفاده از پروگرامر ایسیو می‌توانید مشکل را برطرف نمایید.

اگر مشکلات سخت افزاری ایسیو موجب اختلال در عملکرد آن شده باشند، با تعمیر و در صورت نیاز با تعویض آن، باید این موضوع را رفع کنید.

شمع‌های فرسوده خودرو

اگر شمع‌های خودرو آسیب دیده و فرسوده باشند، کارایی مناسبی نخواهند داشت و ترکیب هوا و بنزین به میزان کافی به محفظه احتراق نمی‌رسد، در نتیجه در زمانی که دنده را تعویض می‌کنید این احتمال وجود دارد که خودرو گاز بخورد. راهکار رفع این مشکل تعویض شمع‌هاست.

شمع‌های فرسوده خودرو

4- با فشار دادن پدال گاز، سرعت افزایش نمی‌یابد

اگر در زمان فشار دادن روی پدال گاز متوجه بشوید که سرعت خودرو افزایش نمی‌یابد، به معنی این است که مشکلی در خودرو وجود دارد. علت‌هایی که سبب بالا نرفتن سرعت خودرو و به اصطلاح گاز نخوردن ماشین می‌شوند موارد مختلفی مانند شل شدن سیم پدال گاز خودرو، خرابی پمپ بنزین، معیوب شدن شمع‌های خودرو، مشکلات مربوط به ایسیو، خرابی فیلترهای هوا و ترکیب شدن آب خودرو با بنزین به دلیل خرابی رینگ پیستون خودرو و … هستند.

در زمان روبرو شدن با عدم شتاب گیری در خودرو باید قطعات ذکر شده را بررسی کنید تا در صورت معیوب بودن هر یک با تعمیر یا تعویض قطعه، مشکلات بالا نرفتن سرعت خودرو را نیز رفع نمایید.

شل شدگی سیم گاز خودرو

اگر سیم گاز شل شود، دیگر دریچه هوا نمی‌تواند به خوبی باز شود؛ در نتیجه حجم مناسب هوا به سیلندر نمی‌رسد و خودرو شتاب نمی‌گیرد. علت شل شدن پدال گاز رگلاژ نادرست آن است؛ بنابراین می‌توانید با رگلاژ سیم این مشکل را برطرف سازید تا به کلی رفع شود.

خراب شدن پمپ بنزین خودرو از عوامل مؤثر در افزایش نیافتن سرعت خودرو

اگر پمپ بنزین به درستی کار نکند، تأمین سوخت خودرو با مشکل مواجه می‌شود. از علائم مربوط به خرابی پمپ بنزین می‌توان به کاهش سرعت موتور و در نتیجه شتاب نگرفتن خودرو منجر خواهد شد. اگر پمپ بنزین خودرو مشکل داشته باشد، همچنین می‌تواند علائم دیگری مانند مشکل در استارت زدن خودرو، پرش موتور خودرو در زمان رانندگی و افزایش مصرف بنزین و … داشته باشد.

اگر خودروی شما با این مشکل روبرو است، توصیه می‌کنیم دیگر خودرو را روشن نکنید و برای رفع خرابی پمپ بنزین خودرو باید آن را سریعاً تعویض کنید تا به موتور ماشین آسیبی نرسد.

 

فیلتر هوای خودرو

اگر فیلتر هوا در خودرو آلوده و کثیف شده باشد، شتاب خودرو با اختلال روبرو می‌شود و در زمان فشار دادن روی گاز موتور خودرو به خوبی قدرت نخواهد داشت. اگر احساس می‌کنید قدرت موتور کاهش پیدا کرده است، باید فیلتر را چک کنید. در صورتی که فیلتر هوای خودرو تمیز نباشد، سریعاً آن را عوض کنید تا مشکل برطرف شود.

شکستن یا معیوب شدن رینگ پیستون خودرو

یکی دیگر از علت‌های مشکل در افزایش سرعت خودرو، خرابی رینگ پیستون است. در نتیجه خراب شدن رینگ پیستون، روغن موتور ممکن است وارد فیلتر هوای خودرو و محفظه احتراق شود و سرعت خودرو با مشکل مواجه شود. یکی از علائم خرابی رینگ پیستون روغن سوزی است. همچنین در صورتی که متوجه تک کار کردن موتور خودرو و صدای بد موتور بشوید، یعنی رینگ پیستون شکسته است.

اگر رینگ پیستون خودروی شما معیوب، شکسته و یا دچار ساییدگی شده است، باید آن را تعویض نمایید تا مشکل خودرو برطرف شود.

 

5- مشکل تأخیر پدال گاز چیست؟

تأخیر پدال گاز یکی از مشکلاتی است که در خودروهای دارای پدال گاز برقی مشاهده می‌شود. این مشکل زمانی رخ می‌دهد که با فشار و به صورت ناگهانی روی پدال گاز فشار وارد کنید تا شتاب زیادی را در مدت زمان کمی داشته باشید. در زمانی که یک دفعه روی پدال گاز فشار دهید، اگر پدال خودروی شما برقی باشد، ماشین شتاب مدنظر را نخواهد گرفت. برای رفع این کپ گاز باید با ریمپ خودرو، کپ ایسیو خودرو را برطرف کرد.

مشکل تأخیر پدال گاز چیست؟ در صورتی که سنسور پدال گاز خراب شده باشد نیز، خودرو نمی‌تواند در دور آرام حرکت کند. همچنین در زمان‌هایی که ولتاژ سنسور دریچه گاز خودرو از میزان مطلوب آن کمتر باشد، خودرو با تأخیر پدال گاز روبرو می‌شود.

برای تشخیص وجود مشکل در سنسور دریچه گاز باید با دیاگ، این مسئله را چک کنید. اگر مشکل خودرو به دلیل مشکلات سنسور دریچه گاز است، باید با آن را تعمیر و یا در صورت نیاز تعویض کنید تا این موضوع حل شود.

حتماً بخوانید: انواع سنسورهای خودرو و ارتباط با ایسیو

جمع بندی

اگر مشکلاتی در پدال گاز خودرو مشاهده کردید، حتماً بدون معطلی خودرو را از حرکت نگه دارید و برای عیب یابی و رفع آن اقدام کنید. پدال گاز یکی از قطعاتی است که می‌تواند نقش زیادی در ایجاد حادثه در حوادث رانندگی داشته باشد، بنابراین بهتر است از یک مکانیک خودرو بخواهید تا مشکلات مربوط به پدال شما را برطرف کند و بدون نگرانی و با اطمینان از عملکرد درست آن، از رانندگی لذت ببرید.

4.1/5 - (12 امتیاز)
نویسنده مطلب
کامران سماوات
کامران سماوات

کامران سماوات هستم. 10 سال است که در حوزه اتومکانیک، تعمیر و سرویس خودرو فعالیت میکنم. مطالبی که می نویسم صرفا تجربیات من نیست بلکه زندگی من است.

آخرین مقالات موتور خودرو

آشنایی با سیستم جرقه زنی خودرو، طرز کار و اجزای آن

آشنایی با سیستم جرقه زنی خودرو، طرز کار و اجزای آن

سیستم جرقه زنی یکی از اجزا سیستم برق خودرو می باشد. این سیستم از بخش ها و اجزای گوناگونی تشکیل شده و یکی از مهم ترین سیستم ها در خودروها می باشد...

از کجا بفهمیم موتور خودرو سالم است؟

از کجا بفهمیم موتور خودرو سالم است؟

از آنجایی که هر گونه عیب و نقص در وضعیت موتور خودرو می تواند تهدیدی جدی برای سرنشینان تلقی شود، وضعیت فنی خودروی دست دوم یکی از مواردی است که در هنگام خرید باید به آن توجه جدی داشت. در این مطلب خواهیم دید که چگونه بفهمیم موتور ماشین سالم است...

علائم و علت خرابی انگشتی موتور یا اسبک چیست؟

علائم و علت خرابی انگشتی موتور یا اسبک چیست؟

انگشتی یا اسبک موتور یکی از اجزا مهم ماشین به شمار رفته که نقش بسزایی را در عملکرد صحیح موتور ایفا می کند. انگشتی موتور در قسمت بالا تنه موتور، در بالای سر سیلندر قرار دارد و برای دسترسی به آن کافی است، درپوش سوپاپ را برداشته و با توجه به 16 یا 8 سوپاپ […]...

بهترین روش تقویت موتور خودرو

بهترین روش تقویت موتور خودرو

تقویت موتور خودرو یا تیونینگ موتور ماشین یکی از روش های محبوب میان علاقه مندان به سرعت است. با استفاده از روش های نرم افزاری همچون تغییرات تنظیمات ایسیو ECU یا سخت افزاری، می توان نسبت به افزایش میزان گشتاور موتور خودرو اقدام کرد که در نتیجه دور موتور یا به اصطلاح شتاب ماشین بیشتر از […]...

دیدگاه کاربران