راهکارهای طلایی برای تمیز کردن ماشین لباسشویی


تمیز کردن ماشین لباسشویی یکی از موضوعات مهمی است که باید به آن توجه داشته باشید. ضدعفونی و تمیز نکردن ماشین لباسشویی مشکلات گوناگونی از قبیل بوی بد ماشین لباسشویی را برای این دستگاه ایجاد می کند. بنابراین توصیه می کنیم در باطه های زمانی منظم لباسشویی را بررسی و آن را ضدعفونی کنید. برای ضدعفونی کردن ماشین لباسشویی روش های گوناگونی وجود دارد. در این مطلب به شما می گوییم که چگونه ماشین ظرفشویی را تمیز کنید و شما را با روش های تمیز کردن لباسشویی آشنا می کنیم. همچنین در دوره آموزش تعمیرات لوازم خانگی به طور کاملا عملی این موضوع آموزش داده می شود.

آموزش تعمیرات لوازم خانگی

بهترین روش های تمیز کردن ماشین لباسشویی

 

1- استفاده از قرص و پودر جرم گیر

استفاده از پودر جرم گیر و قرص، از روش های کاربردی و موثر برای جرم گیری و تمیز کردن ماشین لباسشویی به شمار می رود. فضای داخلی لباسشویی به علت وجود آب، همواره مرطوب و نم دار می باشد. این امر احتمال جذب آلودگی ها و باکتری ها و جرم و رسوب گرفتن دستگاه را افزایش می دهد.

فضای مرطوب زمینه مناسب برای رشد و گسترش باکتری و قارچ ها را فراهم می آورد. از سوی دیگر، تجمع رسوبات موجب اختلال در کارکرد بهینه لباسشویی و متعاقب آن، کاهش سطح کیفی شستشوی البسه می شود. تمیز نشدن لباس ها، تولید و انتشار بوی نامطبوع از محفظه داخلی لباسشویی را به دنبال دارد.

چگونه با قرص و پودر جرم گیر ماشین لباسشویی را تمیز کنیم؟

پودر یا قرص جرم گیر از بهترین گزینه ها برای ضدعفونی کردن ماشین لباسشویی محسوب می شود. ترکیبات موجود در این مواد، هرگونه جرم و رسوب را در مدت زمان کوتاهی از بین می برند.

بهترین روش های تمیز کردن ماشین لباسشویی به منظور جرم گیری دستگاه با استفاده از قرص جرم گیر، می بایست ابتدا محفظه داخلی لباسشویی را خالی کرده و سپس پودر شوینده را داخل جا پودری بریزید. در ادامه، برنامه شستشوی دستگاه را اجرا کنید. قرار دادن درجه دمای آب در بازه 70 تا 90 درجه سانتیگراد، به جرم گیری بهتر دستگاه کمک شایانی می نماید.

ضمنا، از بین بردن بوی نامطبوع البسه، کاهش زمان شستشو، جرم گیری هیتر دستگاه، رفع رسوبات لوله ها و محفظه دیگ و از بین بردن باکتری‌ها، از مزایای جرم گیری لباسشویی با پودر یا قرص جرم گیر تلقی می گردد.

2- تمیز کردن ماشین لباسشویی با استفاده از محلول جوش شیرین و سرکه

محلول جوش شیرین و سرکه، از روش های مقرون به صرفه و در عین حال موثر برای رسوب زدایی و تمیز کردن ماشین لباسشویی به شمار می رود. ترکیب این مواد در سریع ترین بازه زمانی انواع میکروب ها و بوی بد دستگاه را از بین می برد.

نحوه استفاده: برای تهیه این محلول کاربردی ابتدا حدود نصف پیمانه جوش شیرین را با آب مخلوط کرده و سپس در محفظه دستگاه ریخته و بعد از آن حدود چهار برابر محلول آب و جوش شیرین، سرکه اضافه کرده و آن را داخل جا پودری لباسشویی بریزید.

بعد از اضافه کردن سرکه، ماشین لباسشویی را راه اندازی کرده تا مطابق روال معمول شروع به کار کند. پس از تمام شدن فرآیند شستشو و خاموش شدن دستگاه، با استفاده از یک اسفنج نرم و تمیز درب و محفظه لباسشویی را خشک نمایید.

3- ترکیب جوش شیرین و اسید سیتریک روشی کاربردی برای ضدعفونی کردن ماشین لباسشویی

از دیگر روش های تاثیرگذار برای تمیز کردن ماشین لباسشویی به استفاده از ترکیب اسید سیتریک و جوش شیرین مربوط می شود. این ترکیب برای از بین بردن رسوبات ناشی از صابون و آب و کپک و بوی نامطبوع، از بهترین گزینه ها محسوب می شود.

نحوه استفاده: ابتدا می بایست برنامه شستشوی لباسشویی را بر روی شستشوی طولانی مدت با دمای بالا تنظیم نموده و سپس حدود 2/1 پیمانه جوش شیرین و یک پیمانه اسید سیتریک را در محفظه داخلی دستگاه اضافه کنید. سپس درب لباسشویی را بسته و برنامه شستشو را آغاز کنید. رسوب زدایی لباسشویی با استفاده از این روش از رشد و گسترش کپک و رسوبات جلوگیری به عمل می آورد.

نکته: خشک کردن لاستیک دور درب لباسشویی پس از اتمام فرآیند شستشو، از ایجاد کپک و تولید بوی نامطبوع از محفظه داخلی دستگاه جلوگیری می کند.

 اصول مهم تمیز کردن ماشین لباسشویی

اصول مهم تمیز کردن ماشین لباسشویی

1.تمیز کردن لاستیک دور درب دستگاه

لاستیک درب از بخش های مهم برای تمیز کردن و نظافت ماشین لباسشویی می باشد. این ناحیه همواره در معرض آب، رطوبت و مواد شوینده قرار دارد. عدم نظافت این قسمت، باقی ماندن رسوبات و ایجاد کپک در اطراف لاستیک درب را به دنبال دارد. برای تمیز کردن لاستیک دور درب می توان از سرکه، مواد شوینده و اسفنج نرم استفاده نمود.

2.تمیز کردن محفظه جا پودری

برای تمیز کردن جا پودری ماشین لباسشویی، می توان ابتدا آن را خارج کرده و سپس با استفاده از مواد شوینده ملایم یا سرکه و اسفنج نرم نسبت به تمیز کردن این بخش اقدام نمود. ضمنا، پس از خشک شدن، می بایست محفظه جا پودری را در محل اولیه خود قرار دهید.

3.نظافت محفظه داخلی لباسشویی

نظافت محفظه داخلی دستگاه را می توان از بخش های مهم تمیز کردن ماشین لباسشویی قلمداد نمود. محفظه دیگ به علت تماس مستقیم با البسه، منشا اصلی جذب باکتری و تولید بوی نامطبوع می باشد. استفاده از پودر و قرص جرم گیر و محلول جوش شیرین و سرکه در ضد عفونی کردن این قسمت بسیار تاثیرگذار است.

4.نظافت فیلتر لباسشویی

فیلتر ماشین لباسشویی محل تجمع قسمت های جدا شده البسه مانند دکمه، مو و پرز می باشد. به منظور جلوگیری از مسدود شدن و گرفتگی، مناسب است که فیلتر دستگاه به صورت ماهیانه و با استفاده از مواد شوینده تمیز گردد.

 

مهم ترین علت بوی بد ماشین لباسشویی

ریشه تولید بوی بد و نامطبوع از ماشین لباسشویی را باید در عوامل مختلفی و به دلیل اشتباه استفاده کردن از لباسشویی جستجو نمود.

مهم ترین علت بوی بد ماشین لباسشویی نگهداری البسه خیس برای بازه طولانی در محفظه داخلی دستگاه، بستن درب لباسشویی پس از اتمام فرآیند شستشو، خشک نکردن لاستیک دور درب، عدم انجام سرویس های سالیانه و گرفتگی فیلتر، از مهم ترین علل بوی بد ماشین لباسشویی می باشد. خارج نکردن لباس ها علاوه بر تولید بوی بد و رشد قارچ ها، موجب ایجاد مشکلات پوستی و آلرژی برای مصرف کننده می شود. همچنین، تمیز نکردن جا پودری دستگاه برای مدت طولانی، می تواند منجر به تولید بوی نامطبوع شود.

تمیز کردن ماشین لباسشویی بهترین راهکارها رفع بوی بد لباسشویی

تمیز کردن بخش های مختلف لباسشویی علاوه بر افزایش کیفیت شستشوی دستگاه، مانع از ایجاد کپک و بوی بد و آزاردهنده می شود. جریان داشتن هوای مناسب و باز گذاشتن درب لباسشویی پس از هر بار شستشو، تبخیر شدن رطوبت باقی مانده در محفظه داخلی دستگاه را در پی دارد. همچنین، استفاده از شوینده های باکیفیت و استاندارد، نصب رطوبت زدا یا فن تهویه و آبگرم را می توان از دیگر راهکارهای مناسب برای از بین بردن بوی بد لباسشویی برشمرد.

نتیجه گیری

در این مطلب راهکارها و روش های کاربردی برای تمیز و ضدعفونی کردن ماشین لباسشویی را بررسی نمودیم. روش هایی که در این مطلب بررسی شد از به شما کمک می کند تا ماشین لباسشویی را ضدعفونی و بوی بد آن را از بین ببرید. اگر از علاقه مندان به تعمیرات ماشین لباسشویی هستید توصیه می کنیم برای یادگیری صفر تا صد تعمیرات این دستگاه سری به دوره آموزش تعمیرات ماشین لباسشویی اموزشگاه فنی برق بزنید.

5/5 - (1 امتیاز)
نویسنده مطلب
سید بابک میر موسوی
سید بابک میر موسوی

سید بابک میرموسوی هستم. تعمیرات لوازم خانگی همچون یخچال، تلویزیون، ماشین ظرفشویی، لباسشویی، جاروبرقی و ... شغل پدری و خانوادگی من محسوب می شود. تصمیم دارم با نوشتن تجربیاتم در این حرفه کمکی به جامعه انجام دهم.

آخرین مقالات تعمیر لوازم خانگی

22 ابزار تعمیر یخچال را بشناسید

22 ابزار تعمیر یخچال را بشناسید

ابزارهای دقیق در مشاغل فنی از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند. در صورتی که ابزارهای ضروری را نداشته باشید، دچار سردرگمی در تشخیص مشکلات دستگاه‌ها و یا عدم توانایی در تعمیر آن‌ها خواهید شد...

علت سر و صدای ماشین ظرفشویی چیست؟

علت سر و صدای ماشین ظرفشویی چیست؟

سر و صدای ماشین ظرفشویی می‌تواند موجب کلافگی افراد شود به گونه‌ای که دیگر تمایلی به استفاده از این دستگاه کاربردی نداشته باشند. ماشین ظرفشویی به دلیل اینکه نیاز نیست چند ساعت برای شستن ظرف‌ها هدر برود و همچنین میزان آب مصرفی در زمان شستشو با ماشین ظرفشویی نیز کمتر از حالت شستن ظرف‌ها با […]...

انواع ارور ماشین لباسشویی ال جی و دلایل آن

انواع ارور ماشین لباسشویی ال جی و دلایل آن

ارور ماشین لباسشویی ال جی یکی از مشکلات رایجی است که برای این دستگاه به وجود می‌آید. در صورتی که نتوانید دلیل ارور ماشین لباسشویی را پیدا کنید، می‌تواند بسیار آزار دهنده باشد و استفاده از دستگاه را مختل کند و شما را برای شستشوی لباس‌ها به زحمت بیندازد...

علت نشت آب از زیر ماشین لباسشویی همراه با راهنمای رفع

علت نشت آب از زیر ماشین لباسشویی همراه با راهنمای رفع

نشت آب از زیر ماشین لباسشویی یکی از رایج ترین مشکلاتی است که در ماشین های لباسشویی دیده می شود. بروز این مشکل در لباسشویی دلایل گوناگونی داشته و خرابی قطعات گوناگونی در این دستگاه باعث نشتی آب از لباسشویی می شود...

دیدگاه کاربران