مهمترین علائم خرابی باتری خودرو


در این مقاله به بررسی علائم مختلف خرابی باتری خودرو می پردازیم تا با تشخیص به موقع خرابی باطری از آسیب های احتمالی جلوگیری کنیم. پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

باتری انرژی لازم برای حرکت خودرو را تامین می کند، به همین دلیل یکی از اجزای اصلی خودرو به حساب می آید، اگر به دلایلی باتری خودرو به درستی کار نکند و مشکلی پیش بیاید باعث ایجاد مشکل در خودرو می شود.
بسیار از ما پس از ایجاد مشکلات برقی در خودرو به دنبال منبع مشکل هستیم. در پاسخ به سوال: “از کجا بدانیم باتری خراب است یا دینام” و یا یک قسمت دیگر از سیستم برقی اتومبیل باید ادامه مطلب را مطالعه نمایید.

علائم خرابی باتری خودرو

مطمئن ترین و اساسی ترین راه برای تشخیص خرابی باتری خودرو استفاده از ابزارها و تسترها است، اما در این میان راه های دیگری نیز وجود دارد که به آنها اشاره می کنیم. یکی از دلایل اصلی روشن نشدن خودرو، خرابی باطری است که با بررسی بیشتر می توانید از آن مطمئن شوید. در صورت خرابی آن را تعویض کنید و در صورت خالی بودن باتری می توانید آن را شارژ کرده و دوباره استفاده کنید.

آموزشگاه فنی برق دوره برق ماشین را به صورت تضمینی و با ارائه مدرک معتبر در کارگاه های مجهز برگزار می کند. در صورت تمایل به یادگیری مطالب مربوط به باطری سازی در دوره آموزش برق خودرو شرکت کنید.

سپری شدن عمر مفید باتری

یکی از علائم خرابی باتری خودرو، عمر طولانی باتری است. اگر مدت زیادی است که باتری را تعویض نکرده اید، ممکن است دلیل خرابی همین موضوع باشد. توجه داشته باشید که عمر مفید باتری خودرو 2 تا 3 سال است.

استفاده طولانی مدت از باتری

استارت نخوردن ماشین

اگر ماشین شما استارت نمی خورد و روشن نمی شود، ممکن است علت آن خرابی باتری باشد و باید به متخصص مراجعه کنید.

تغییر شکل باتری خودرو

باتری خودرو ممکن است در اثر ضربه یا شکستگی تغییر شکل دهد. همچنین گرمای زیاد موتور باعث متورم شدن باتری و تغییر شکل آن می شود. همه این موارد باعث آسیب به باتری خودرو می شود و در صورت بروز چنین مشکلاتی نیاز به تعویض باتری است.

حتما مطالعه نمایید: چرا بخاری خودرو باد سرد می زند؟

عوض شدن رنگ نشانه گر سلامت باتری

اگر باتری ماشین سالم باشد چراغ نشانگر باتری سبز و اگر باتری خراب باشد و عمر آن تمام شده باشد زرد یا قرمز می شود. در صورت مشاهده رنگ زرد یا قرمز چراغ باتری حتما به متخصص مراجعه کنید تا مطمئن شوید باتری خودرو آسیب دیده است زیرا ممکن است رنگ زرد یا قرمز چراغ باتری به برق یا اتصالات آن نیز مربوط باشد.

استارت خوردن نامنظم خودرو

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که گاهی اوقات ماشین شما در اولین استارت روشن می شود و گاهی لازم است چندین بار استارت بزنید تا ماشینتان روشن شود، در صورت بروز چنین مشکلی ممکن است باتری ماشین شما آسیب ببیند و ماشین نیاز به کار داشته باشد. بهتر است باتری را تعویض کنید.

نحوه تشخیص خرابی باتری خودرو

قبل از خرید و تعویض باتری خودرو بهتر است از کار نکردن آن اطمینان حاصل کنید زیرا ممکن است مشکل از جای دیگری باشد و هزینه های اضافی برای شما پیش بیاید پس قبل از تعویض باتری مواردی را که ذکر می کنیم بررسی کنید.

اقدامات لازم در صورت تشخیص خرابی باتری خودرو

از کجا بفهمیم باتری خراب است یا دینام؟

روش تست و بررسی خرابی و مشکل در باتری ماشین به ترتیب زیر است:

  1. بررسی عملکرد استارت: آسیب به استارت و قطعات آن می تواند عملکرد آن را مختل کند، بنابراین; مطمئن شوید که سالم است.
  2. بررسی عملکرد دینام: از آنجایی که وظیفه دینام شارژ باتری خودرو است، ممکن است مشکل از دینام باشد. با کمک یک متخصص از سالم بودن دینام مطمئن شوید.
  3. اطمینان از عملکرد صحیح شمع ها: اگر شمع ها آسیب ببینند و جرقه ای برای روشن شدن موتور خودرو وجود نداشته باشد، باعث اختلال در سیستم خودرو روشن نشدن آن می شود.
  4. گیره باتری را بررسی کنید: گیره های باتری را بررسی و تمیز کنید تا به دلیل رسوبات، سولفاته نشده باشند، زیرا باعث آسیب و تداخل در سیستم الکتریکی خودرو می شوند.
  5. بررسی پایه های باتری: پایه های باتری وظیفه نگه داشتن باتری در جای خود را بر عهده دارند، در صورت شکستگی پایه های باتری، باتری در محل صحیح قرار نمی گیرد.
  6. فیوزها را چک کنید: فراموش نکنید که فیوزها را چک کنید و از کارکرد آن ها مطمئن شوید زیرا خرابی فیوز باعث از کار افتادن خودرو می شود.

حتما مطالعه نمایید: علائم خرابی شمع خودرو چیست؟

عوامل موثر در کاهش عمر باتری خودرو

علت خرابی زودهنگام باطری اتومبیل عبارتند از:

دمای نامناسب

حقیقت این است که دمای هوا و همچنین رطوبت بالا می تواند تاثیر منفی بر عمر باتری داشته باشد. به همین دلیل است که رانندگان در مناطق گرمسیری باید باتری خودروهای خود را در فواصل زمانی کوتاه تری تعویض کنند.

زیاد استارت خوردن خودرو

اگر ماشین را برای مدت کوتاه و مکرر، روشن و خاموش کنید چون باتری ماشین فرصت شارژ ندارد باعث آسیب و کاهش عمر باتری می شود.

مشکل دینام

دینام قطعه ای است که باتری را شارژ می کند، اگر دینام خودرو به درستی کار نکند، برق قطع می شود و باتری به خوبی شارژ نمی شود و در نهایت عمر مفید باتری خودرو کاهش می یابد.

شرایط رانندگی

رانندگانی که مدام در جاده ها تردد می کنند و شرایط مختلفی مانند عبور از جاده های خاکی، دست اندازها، آب و هوای متفاوت را پشت سر می گذارند، عمر مفید باتری خودروی آنها کاهش می یابد.

استفاده از باتری با آمپر پایین

اگر معمولا زیاد از خودرو استفاده می کنید یا سیستم های صوتی و تصویری زیادی نصب کرده اید یا در جاده هایی با ترافیک سنگین رانندگی می کنید، توصیه می شود از باتری هایی با آمپر بالاتر برای دوام بیشتر آن استفاده کنید.

قطع شدن کابل باتری

یکی از دلایل کاهش عمر باتری آسیب به کابل اتصال باتری و دینام است.

استفاده از باتری در صورت خاموش بودن خودرو

اگر خودرو خاموش باشد و از سیستم های الکترونیکی مانند ضبط یا چراغ خودرو استفاده شود، عمر باتری کاهش می یابد.

استفاده از باتری در صورت خاموش بودن خودرو

حتما مطالعه نمایید: خرابی کویل خودرو چه علائمی دارد؟

روش افزایش عمر باتری

تا حد امکان از سفرهای غیرضروری در ساعاتی که دمای هوا در بالاترین حد است خودداری کنید.

  • سرما می تواند به باتری خودرو نیز آسیب برساند. سعی کنید ماشین را در پارکینگی با دمای مناسب پارک کنید.
  • سعی کنید در ترافیک شهری چراغ های خودرو را روشن نکنید تا مصرف باتری کاهش یابد و فشار اضافی به باتری وارد نشود.
  • باتری های خودرو را به طور مرتب بررسی کنید و اگر پایانه های باتری سولفاته هستند، آنها را با آب جوش تمیز کنید و سپس مقداری گریس بزنید.
  • استفاده از کولر نیز یکی از علل فرسودگی باتری است. در فصول گرم سال که از کولر خودرو استفاده می شود، عمر باتری را کاهش می دهد.

چگونه باتری به باتری کنیم؟

ابتدا ماشین سالم را در مقابل ماشینی که قرار است باتری به باتری کنید قرار دهید و مطمئن شوید که فاصله بین دو ماشین و اندازه کابل اتصال مناسب است. سپس ماشین را کاملا خاموش کنید و برای اتصال کابل آماده شوید مراقب باشید به دو سر کابل قرمز و مشکی به یکدیگر متصل نشوند.

پس از برداشتن کاپوت هر دو خودرو و یافتن علامت مثبت و منفی پایه های باتری، کابل قرمز رنگ را به قطب مثبت خودروی آسیب دیده وصل کنید. (توجه داشته باشید که ترمینال ها سولفاته نباشد.) سر دیگر سیم قرمز را به قطب مثبت باتری ماشین سالم وصل کنید.

سپس همین روش را انجام دهید تا کابل مشکی را به ترمینال منفی ماشین سالم متصل کنید و سر دیگر کابل را روی بدنه یا قسمت فلزی ماشین آسیب دیده قرار دهید. حالا وقت راه اندازی ماشین سالم است، بعد از 1-2 دقیقه می توانید ماشین خراب را هم روشن کنید و منتظر بمانید تا باتری شارژ شود. برای جدا کردن کابل ها ابتدا کابل مشکی را جدا کنید و مطمئن شوید که با هم تماس ندارند.

حتما مطالعه نمایید: از کجا بفهمیم موتور خودرو سالم است؟

جمع بندی

در این مقاله به علائم خرابی باتری پرداختیم و توضیح دادیم که از کجا بفهمیم باتری خراب است یا دینام یا سایر قسمت های برق اتومبیل و سعی کردیم اقدامات موثری را که باید در صورت خرابی باطری ماشین انجام داد، بیان کنیم، بنابراین قبل از تعویض باتری، موارد ذکر شده را بررسی کرده و با استفاده از روش های تشخیص خرابی باطری و در صورت نیاز باتری را تعویض کنید و از پرداخت هزینه های اضافی خودداری کنید.

مجتمع فنی برق علاوه بر دوره برق خودرو برگزارکننده دوره های فنی مختلف دیگر مانند دوره آموزش مکانیک خودرو، آموزش گیربکس دستی، آموزش تعمیرات ایسیو و غیره می باشد، تمامی دوره ها به صورت عملی، در کارگاه های مجهز و تحت نظر اساتید مجرب و متخصص برگزار می شود در صورت علاقه به فراگیری هر یک از شغل های فنی همین الان به مجتمع فنی برق مراجعه نمایید.

5/5 - (1 امتیاز)
نویسنده مطلب
کامران سماوات
کامران سماوات

کامران سماوات هستم. 10 سال است که در حوزه اتومکانیک، تعمیر و سرویس خودرو فعالیت میکنم. مطالبی که می نویسم صرفا تجربیات من نیست بلکه زندگی من است.

[last_posts_from_cat]

دیدگاه کاربران