آموزش جامع روش های باز کردن قفل گوشی سامسونگ و دیگر گوشی ها


بازکردن قفل گوشی سامسونگ یکی از مهم ترین موضوعاتی است که تعمیرکار موبایل می بایست برای موفقیت در شغل تعمیرات موبایل با آن آشنا باشد. برای باز کردن و شکستن قفل گوشی سامسونگ و دیگر برندهای اندروید بدون از دست دادن اطلاعات راه های بسیاری وجود دارد .

چگونه رمز گوشی سامسونگ را باز کنیم؟ این سوالی است که برای بسیاری از کاربران گوشی های سامسونگ ایجاد می شود. روش باز کردن قفل و رمز گوشی سامسونگ متفاوت می باشد در مقالات پیشین به آموزش نحوه برداشتن قفل FRP پرداختیم در این مقاله به معرفی دیگر روش ها برای باز کردن رمز گوشی سامسونگ و دیگر برندها می پردازیم. 

قفل شدن گوشی

روش های باز کردن قفل گوشی سامسونگ بدون از دست دادن اطلاعات

فراموش کردن رمز یا الگوی تعریف شده برای گوشی هوشمند، مانع از دسترسی کاربر به اطلاعات، برنامه ها و اپلیکیشن های دستگاه می شود. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که سیستم عامل اندروید، قابلیت انتخاب پین با هر تعداد رقم را برای کاربران امکان پذیر می سازد. با این وجود، فراموش کردن پین یا رمز، از مشکلات رایج گوشی های اندرویدی بوده که بسیاری از کاربران با آن دست و پنجه نرم می کنند. در چنین مواقعی با طی مراحلی می توان به اطلاعات و داده های گوشی موبایل دسترسی پیدا کرد. این موضوع به طور کامل در دوره تعمیرات موبایل مجتمع فنی برق آموزش داده می شود. 

روش های باز کردن قفل گوشی سامسونگ بدون از دست دادن اطلاعات1- باز کردن رمز گوشی سامسونگ با قفل هوشمند (Smart Lock)

یکی از روش های کاربردی برای شکستن قفل گوشی سامسونگ استفاده از قابلیت قفل هوشمند می باشد. Smart Lock از ویژگی های منحصر به فرد گوشی های اندرویدی بوده که امکان باز کردن نمایشگر دستگاه را در شرایط خاص فراهم می سازد. برای استفاده از این قابلیت می بایست به قسمت تنظیمات دستگاه رفته و سپس بعد از انتخاب گزینه Security & Location گزینه مربوط به Smart Lock را لمس کنید.

 پس از وارد شدن به صفحه، پنج گزینه مختلف مانند تشخیص چهره (Trusted Face)، تطبیق صدا (Voice Match)، دستگاه های مورد اعتماد (Trusted Devices)، مکان های مورد اعتماد (Trusted places) و تشخیص بدن (on body detection) در دسترس کاربر قرار می گیرد. با انتخاب هر کدام از گزینه ها و بدون نیاز به رمز یا کلمه عبور، امکان باز شدن قفل دستگاه محقق می شود.

نکته: ایجاد و اعمال تغییرات و استفاده از این قابلیت مستلزم وارد کردن رمز قفل دستگاه می باشد.

 

2-  باز کردن قفل گوشی سامسونگ به روش Find My Mobile

از دیگر راه حل های مناسب برای باز کردن قفل گوشی سامسونگ بدون از دست دادن اطلاعات مراجعه به درگاه اینترنتی find my mobile می باشد. کمپانی سامسونگ به منظور کنترل گوشی های هوشمند خود از یک ویژگی متمایز استفاده می کند. در مواقع فراموش شدن پین یا کلمه عبور، کاربر می تواند با مراجعه به سایت Findmymobile.sumsung.com از این قابلیت استفاده نماید. پس از وارد شدن به سایت مذکور، می بایست به حساب کاربری خود وارد شده و سپس گزینه مربوط به unlock my device را انتخاب کرده و مطابق با دستورالعمل ها به پیش رفت.

باز کردن قفل گوشی سامسونگ به روش Find My Mobile

3- شکستن قفل گوشی سامسونگ با Android device manager

از دیگر راهکارها برای باز کردن رمز گوشی استفاده از ابزار android device manager است. این ابزار کارآمد و راهگشا، قابلیت باز کردن قفل گوشی های هوشمند سامسونگ را بدون پاک شدن اطلاعات و داده ها، به سادگی فراهم می سازد. لازمه استفاده از این روش فعال بودن حساب کاربری گوگل برای گوشی مورد نظر می باشد. برای اعمال این روش می توان از طریق اپلیکیشن یا سایت برنامه به آدرس Google.com بخش اندروید و سپس device manager استفاده نمود. پس از وارد شدن به حساب کاربری، می بایست در پنجره ظاهر شده گزینه Lock را انتخاب نمود. در ادامه متناسب با نوع دستگاه اندرویدی باید نسبت به انتخاب یک رمز موقت برای گوشی هوشمند خود اقدام کرد. پس از انتخاب رمز و به منظور اعمال تنظیمات، بر روی گزینه Lock کلیک کنید.

نکته: برای اعمال تغییرات نهایی می بایست اینترنت دستگاه اندرویدی مورد نظر فعال باشد. در غیر این صورت، روند و فرآیند روش گفته شده مختل می شود.

شکستن قفل گوشی سامسونگ با Android device manager

4- حذف فایل پین

حذف کردن فایل پین (PIN) از دیگر روش های مناسب برای باز کردن قفل گوشی سامسونگ به حساب می‌آید. برای اجرایی کردن این روش می بایست از ابزار مخصوص ADB (پل عیب زدایی اندروید) استفاده کرد. از طریق ابزار ADB می توان با استفاده از کامپیوتر به فایل ها و داده های گوشی اندرویدی دسترسی پیدا نمود. بر این اساس، در ابتدا باید گوشی سامسونگ را از طریق کابل usb به دستگاه کامپیوتر متصل کرد. سپس با باز کردن تب Terminal یا Command Prompt می بایست عبارت adb shell rm/data/system/gesture.key تایپ نموده و سپس کلید enter را فشار داد. پس از طی این مراحل، با ریبوت کردن گوشی سامسونگ به احتمال بسیار قوی، قفل صفحه نمایش دستگاه باز می شود.

ناگفته نماند که برای بهره بردن از این روش، فعال بودن حالت اشکال زدایی usb حائز اهمیت می باشد. با وارد شدن به بخش developer option می توان این قابلیت را فعال کرد.

حتما بخوانید: چگونه مدرک بین المللی و فنی حرفه ای تعمیرات موبایل بگیریم؟

5- ریست فکتوری گوشی

در صورت جواب ندادن هیچ کدام از روش های گفته شده، برای باز کردن قفل گوشی سامسونگ چاره ای به جز ریست فکتوری سامسونگ باقی نمی ماند. ذکر این نکته ضروری به نظر می رسد که انجام این روش منجر به از بین رفتن کلیه اطلاعات و داده های دستگاه اندرویدی می شود. بر همین اساس، قبل از اجرای این روش و به منظور جلوگیری از حذف شدن اطلاعات، گرفتن Back up لازم و ضروری می شود.

 برای اعمال این شیوه در ابتدا دستگاه خود را خاموش نموده و پس از سیاه شدن صفحه نمایش به صورت همزمان، دکمه های مربوط به power و volume down را فشار دهید. با نگه داشتن دکمه ها صفحه boot loader ظاهر می شود. سپس با دوبار فشار دادن کلید نشانگر کم کردن صدا، گزینه ریکاوری مود نمایش داده می شود. با فشار دادن کلید پاور، گزینه recovery mode انتخاب می گردد.

در ادامه با نگه داشتن کلید پاور و فشار دادن یک بار کلید volume down به بخش ریکاوری مود وارد خواهید شد. برای انتخاب گزینه های ریست فاکتوری و wipe data، از کلید volume استفاده می شود. با طی کردن مراحل پیش رو، فرآیند factory reset دستگاه انجام می گیرد. پس از اتمام کار می بایست دستگاه را شروع مجدد کرده و تنظیمات لازم را انجام داد. همچنین، به منظور بازیابی اطلاعات back up شده، باید وارد حساب گوگل خود شوید.  

 

بازکردن قفل گوشی سامسونگ در تمامی ورژن های اندروید به ساده ترین روش

حتما می دانید که سیستم عامل اندروید دارای ورژن های مختلفی است و همه ساله به ورژن های جدیدتری بروزرسانی می شود که نسبت به ورژن قبلی از کارایی های بیشتری برخوردار می باشد. در این بین شیوه برداشتن قفل و الگوی برندهای مختلف اندروید بر حسب ورژن اندروید آن ها متفاوت می باشد که در ادامه آن ها را به تفکیک توضیح خواهیم داد.

1-    بازکردن قفل پترن در اندروید 2.3 یا بالاتر

Android Device Manager این حالت ساده ترین و بهترین روش بازکردن قفل پترن اندروید برای ورژن های 2.3 به بالاست. به این صورت است که پس از آن که شما کد خود را فراموش کردید بایستی از طریق کامپیوتر وارد سیستم Android Device Manager شوید و دستگاه مدنظر خود را از لیست دستگاه های موجود انتخاب کنید و روی قفل کلیک کنید و یک کد جدید به قفل خود می دهید به این ترتیب کد قبلی لغو و کد جدید جایگزین آن می شود و به همین راحتی قفل و پترن گوشی شما باز می شود.

حتما بخوانید: چگونه مغازه تعمیرات موبایل تاسیس کنیم؟

بازکردن قفل پترن در اندروید 2.3 یا بالاتر2-  بازکردن الگو گوشی سامسونگ در اندروید 5 یا بالاتر

نسخه های بروزتر اندروید امنیت بیشتری را نسبت به ورژن ها قدیمی پیش روی کاربر قرار داده اند و به همین علت شیوه باز کردن قفل آن ها نیز به راحتی ورژن های قبلی آن نیست. Smart lock برای ورژن های بالاتر اندروید بکار گرفته می شود. به این صورت که به شما این بستر را فراهم می سازند تا به طور خودکار قفل گوشی خود را تحت یک شرایط خاصی باز کنید. بدین ترتیب که مثلا شما خود تنظیم می کنید که در صورتی که به سیستم وای فای خود وصل شدید، خود به خود قفل گوشی شما باز شود. پس اگر الگو یا پترن گوشی خود را فراموش کرده باشید، طبق این حالت می توانید تنها به حالت خانه باز گردید تا مجددا گوشی خود را باز کنید.

3- بازکردن قفل پترن در اندروید 4.4 و پایین تر

برای اندروید با ورژن 4.4 یا پایین تر از آن نیز راهکارهایی وجود دارد. به این صورت که در اولین گام شما باید پنج بار قفل های مورد نظر خود را امتحان کنید که ممکن است با یکی از این پنج حالت قفل گوشی شما باز شود. ولی اگر بعد از بار پنجم موفق به باز شدن قفل نشدید، گزینه ای در پایین صفحه شما ظاهر می شود که عبارت Forgot Pattern  روی آن درج شده است. می بایست روی این گزینه بزنید و به حساب گوگل خود وارد شوید. پس از تأیید حساب شما شما قادر خواهید بود که یک پین، الگو یا قفل جدیدی را برای گوشی خود انتخاب کنید و به همین سادگی گوشی خود را از قفل خارج سازید.

همواره به یاد داشته باشید که اجرای این مراحل از جمله ساده ترین روش های ممکن برای بازکردن قفل یا پترن گوشی های اندرویدی محسوب می شوند و بازگشت به تنظیمات کارخانه جزء آخرین راه حل می باشد که اگر با اجرای این مراحل گوشی اندروید شما باز نشد، آخرین سنگر همان بازگشت به تنظیمات اولیه کارخانه می باشد که با پناه بردن به آن می توانید مجددا گوشی خود را از قفل خارج کنید و یک قفل جدیدی را برای آن تعریف کنید.

مقاله فوق از دسته مقالات آموزش تعمیرات موبایل  می باشد، در صورتی که علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر درباره تعمیرات موبایل هستید توصیه می کنیم در دوره های تعمیرات نرم افزار موبایل آموزشگاه فنی برق ثبت نام نمایید.

آموزش تعمیرات موبایل
3/5 - (25 امتیاز)
نویسنده مطلب
حسین زمانیخواه
حسین زمانیخواه

حسین زمانیخواه هستم با سابقه 11 سال در آموزش و خدمات تعمیرات موبایل. 5 سال است که در حوزه تکنولوژی و موبایل تولید محتوا می کنم.

[last_posts_from_cat]

دیدگاه کاربران