9 علت گاز خوردن خودرو و بالا رفتن دور موتور ماشین     


گاز خوردن ماشین به معنی بالا رفتن دور موتور ماشین است که توقف خودرو دشوار خواهد شد؛ در نتیجه می‌تواند عواقب و خطرات بزرگ جانی و مالی را برای شما و دیگران به وجود آورد. در صورت مواجه شدن با این اتفاق باید به سرعت رانندگی را متوقف کرده و به دنبال دلایل آن باشید یا به یک تعمیرکار حرفه‌ای مراجعه نمایید تا عیب یابی خودروی شما را انجام دهد.

معمولا دلیل گاز خوردن ماشین در تمام خودروها با هم یکسان است. بنابراین با خواندن این مطلب می توانید نسبت به رفع مشکل گاز خوردن پراید، پژو 405، 206، سمند، رانا، دنا و . . . اقدام کنید.

اگر به یادگیری تعمیرات خودرو تمایل دارید، می‌توانید در دوره آموزش مکانیک خودرو و آموزش برق خودرو آموزشگاه فنی برق ثبت نام نمایید.

آموزش مکانیک خودرو

علت بالا رفتن دور موتور چیست؟

سرعت دور موتور در واقع به اندازه چرخش دور موتور در هر دقیقه گفته می‌شود که میزان آن در حالت توقف مدنظر است. میزان سرعت دور موتور با توجه به نوع خودرو و امکانات آن متفاوت خواهد بود. همیشه به سرعت دور موتور ماشین که در صفحه نمایش خودرو دقت فرمایید  و آن را با میزان نرمال و مجاز برای خودرو مقایسه نمایید.

در صورتی که دور موتور خودرو بیشتر از حد مجاز آن باشد، یا متوجه پرش خودرو به سمت جلو خواهید شد و یا ترمز کردن با دشواری همراه خواهد بود. یکی دیگر از علائم گاز خوردن خودرو و بالا رفتن دور موتور ماشین این است که میزان مصرف سوخت خودرو افزایش می‌یابد.

1- مشکلات مربوط به پدال گاز

گاهی به دلایل مختلفی مانند رگلاژ نبودن پدال گاز، حالت فشار و گیر کردن پدال رخ می‌دهد که گاز خوردن خودرو اتفاق می‌افتد. در زمان گاز خوردن خودرو حتماً پدال گاز، سیم گاز و اطراف آن را بررسی کنید تا در صورت اشکال در این سیستم، به سرعت با تعمیر آن نسبت به رفع آن اقدام نمایید.

در مقاله دیگری به طور کامل به بررسی مشکلات پدال گاز پرداخته ایم برای کسب اطلاعات بیشتر این مطلب را نیز تا انتها بخوانید.

مشکلات مربوط به پدال گاز

2- در سیستم‌های کنترل الکترونیکی مشکل وجود داشته باشد

در صورتی که فیوز سیستم کنترل برق خودرو دچار مشکل شده باشد، متوجه خواهید شد که دور موتور بالا رفته و خودرو گاز می‌خورد و همین موضوع باعث خواهد شد تا کنترل موتور از دست راننده خارج شود. در این زمان باید با تعویض فیوز برق خودرو مشکل بالا رفتن دور موتور را برطرف نمایید.

3- آسیب دیدگی انژکتور یکی دیگر از علت‌های گاز خوردن خودرو

انژکتور در ابتدای سیلندر خودروهای انژکتوری قرار دارد. اگر انژکتور خودرو آسیب ببیند، میزان ورود سوخت به محفظه احتراق بر هم می‌خورد. با برهم خوردن زمان و میزان بنزین ورودی به موتور، دور موتور بالا می‌رود.

افزایش مصرف سوخت، همچنین تغییر در عملکرد موتور خودرو از رایج ترین نشانه های معیوب شدن انژکتور در خودرو است.

گاهی با شستشوی انژکتور به همراه مایع تمیز کننده انژکتور مشکل برطرف می‌شود، در غیر این صورت باید سوزن انژکتور تعویض شود تا دور موتور خودرو بی دلیل بالا نرود.

حتماً بخوانید: 13 علت رایج روشن شدن چراغ چک خودرو

4- نشتی در سیستم هوارسانی و سوخت رسانی

در صورتی که در شلنگ‌های هوا و سوخت رسانی به موتور خودرو مشکل ایجاد شود، شاهد بالا رفتن دور موتور ماشین خواهید بود.

اگر هوا یا سوخت به میزان کافی به محفظه احتراق نرسد، باز هم تناسب بین هوا و سوخت در موتور بهم می‌خورد و دور موتور بالا می‌رود. در این زمان متوجه گاز خوردن خودرو می‌شوید.

نشتی خودرو می‌تواند در قسمت‌های مختلفی رخ دهد، در نتیجه برای یافتن محل نشتی و مشکل مربوط به گاز خوردن خودرو و بالا رفتن دور موتور حتماً از یک مکانیک خودرو کمک بگیرید تا علت را پیدا و آن را برطرف نماید.

نشتی در سیستم هوارسانی و سوخت رسانی

5- سنسور دور موتور خراب شده باشد

اگر سنسور مربوط به دور موتور آسیب دیده باشد، اطلاعاتی غلط را به ایسیوی خودرو ارسال می‌کند؛ همین امر سبب می‌شود تا از ایسیو دستورات نادرستی برای تنظیم دور موتور ارسال شود و گاز خوردن خودرو اتفاق می‌افتد.

در این زمان دور موتور ماشین بالا می‌رود. اگر قطعه سنسور دور موتور مشکل داشته باشد باید با تعویض آن مکشل ایجاد شده را رفع نمایید.

6- مشکل مربوط به استپر موتور باعث بالا رفتن دور موتور ماشین خواهد شد

سوپاپ کنترل هوا یا همان استپر موتور، دور موتور را در حالت درجا تنظیم می‌کند.

در صورتی انژکتورهای سوخت خودرو کثیف شود و یا کربن روی آن جمع شده باشد، فیلترهای هوا آلوده و یا همچنین شمع‌های خودرو دچار اشکال شوند، احتمال معیوب شدن استپر موتور خودرو وجود دارد.

گاهی در زمان روبرو شدن با این مشکل می‌توان با تمیز کردن قطعه استپر مشکل را برطرف کنید، در صورتی که با تمیز کردن استپر مشکل دور موتور پا بر جا باشد، باید آن را تعویض کنید.

در مقاله ای به طور کامل به بررسی علائم خرابی شمع خودرو  پرداخته ایم، برای کسب اطلاعات بیشتر این مطلب را تا انتها بخوانید.

7- مشکل سنسور دریچه گاز خودرو

اگر دریچه گاز دچار اشکال شود، میزان هوای ورودی به موتور خودرو با مشکل مواجه خواهد شد. در نتیجه یکی از دلایل بالا بودن دور موتور در حالت خلاص معیوب شدن دریچه گاز خودرو می‌باشد.

علت‌های مختلفی برای خراب شدن مشکل دریچه گاز خودرو وجود دارد که می‌توان به خرابی پولکی دریچه گاز، نوسانات برق، خراب شدن اورینگی دریچه گاز و یا مشکلات مربوط به سیم کشی خودرو اشاره کرد.

برای تشخیص این مشکل باید حتماً از دستگاه دیاگ استفاده کنید، برای این منظور باید خودروی خود را به یک مکانیک ماهر نشان دهید.

مشکل سنسور دریچه گاز خودرو

8- آسیب به مپ سنسور موجب بالا رفتن دور موتور ماشین می‌شود

اگر به قطعه شیر کنترل هوا یا همان سنسور فشار منیفولد هوا آسیبی وارد شود، میزان کربن در منیفولد افزایش یافته و در نتیجه باز و بسته شدن دریچه هوا دچار مشکل شود. این عوامل باعث می‌شوند تا در کنترل دور سرعت موتور اختلال ایجاد شود.

9- عملکرد ایسیو خودرو دچار اشکال شود

کامپیوتر خودرو اطلاعات مربوط به کنترل کننده‌های خودرو را نشان می‌دهد و فرد را از مشکلات موجود در خودرو آکاه می‌سازد. همچنین اطلاعاتی را به قطعات و بخش‌های مختلف خودرو مانند سنسور دور موتور، تنظیم سوخت رسانی به موتور، دریچه گاز، انژکتور و … ارسال می‌کند و عملکرد آن‌ها را تنظیم می‌نماید.

در صورتی که ایسیو دچار مشکل شده باشد تمامی اطلاعات به شکلی نادرست منتقل و کنترل امور از دست خارج می‌شود. گاز خوردن خودرو و بالا رفتن دور موتور ماشین می‌تواند از علت‌های خراب شدن ایسیو باشد. در صورتی که کامپیوتر خودرو خراب شده باشد باید با دستگاه دیاگ آن را عیب یابی و سپس تعمیر نمایید. در بسیاری از موارد معیوب شدن ایسیو، با پروگرامرها قابل برطرف کردن هستند.

علل گاز خوردن خودرو در حالت درجا

گاز خوردن خودرو در حالت درجا علل مختلفی دارد، از جمله:

  • مشکلات مربوط به سنسور اکسیژن، دریچه گاز، استپر موتور، نشت هوا، سیستم خنک کننده و ECU
  • استفاده از بنزین نامناسب
  • روشن بودن کولر

برای رفع مشکل، باید خودرو را به مکانیک ببرید.

نکات پیشگیری و رفع:

  • استفاده از بنزین مناسب
  • سرویس منظم خودرو
  • بررسی نشت هوا و سیستم خنک کننده
  • مراجعه به مکانیک برای عیب یابی

توجه: رانندگی با خودرو گازخور در حالت درجا خطرناک است.

جمع بندی

از آن جا که بالارفتن دور موتور می‌تواند خسارات مالی زیاد و در مواقعی خطرات جانی جبران ناپذیر ایجاد کند، در صورتی که با این مشکل در خودروی خود مواجه شدید، حتماً برای یافتن علت آن اقدام کنید. توصیه می‌کنیم برای عیب یابی حرفه‌ای و دقیق این موضوع به یک تعمیرکار حرفه‌ای مراجعه کنید تا در سریع‌ترین زمان ممکن دلیل این مشکل را یافته و آن را برطرف کند. همچنین برای جلوگیری از بروز مشکل بالا رفتن دور موتور ماشین و گاز خوردن خودرو حتماً از سرویس‌های دوره‌ای خودرو استفاده کنید و تنظیم موتور خودرو را جدی بگیرید.

4/5 - (11 امتیاز)
نویسنده مطلب
کامران سماوات
کامران سماوات

کامران سماوات هستم. 10 سال است که در حوزه اتومکانیک، تعمیر و سرویس خودرو فعالیت میکنم. مطالبی که می نویسم صرفا تجربیات من نیست بلکه زندگی من است.

آخرین مقالات اتومکانیک

بهترین زمان تعویض تسمه تایم در انواع خودروها

بهترین زمان تعویض تسمه تایم در انواع خودروها

بهترین زمان تعویض تسمه تایم متناسب با نوع و مدل خودرو متفاوت می باشد. بدون تردید، تسمه تایم از قطعات کاربردی و تعیین کننده در ساختار خودروها به شمار می رود...

استارت خودرو چیست

استارت خودرو چیست

استارت خودرو یکی از قطعات راه انداز و در عین حال حائز اهمیت سیستم برق خودرو به شمار می رود. وظیفه اصلی این قطعه به گردش درآوردن پیشرانه، به منظور روشن شدن خودرو می باشد...

از کجا بفهمیم موتور خودرو سالم است؟

از کجا بفهمیم موتور خودرو سالم است؟

از آنجایی که هر گونه عیب و نقص در وضعیت موتور خودرو می تواند تهدیدی جدی برای سرنشینان تلقی شود، وضعیت فنی خودروی دست دوم یکی از مواردی است که در هنگام خرید باید به آن توجه جدی داشت. در این مطلب خواهیم دید که چگونه بفهمیم موتور ماشین سالم است...

علائم و علت خرابی پلوس خودرو چیست؟ آشنایی با خطرات خرابی پلوس

علائم و علت خرابی پلوس خودرو چیست؟ آشنایی با خطرات خرابی پلوس

در این مطلب قصد داریم شما را علائم خرابی پلوس خودرو و عواملی که باعث خراب شدن این قطعه آشنا کنیم. اگر پلوس خودرو شما هم با مشکلاتی روبه رو است، توصیه می کنیم این مطلب را تا انتها بخوانید...

دیدگاه کاربران

  • رضا محمدی گفت: پاسخ

    باتشکر از مقاله خوبتون