طریقه نصب دوربین مدار بسته

5 دقیقه زمان مطالعه

راه اندازی و نصب دوربین مدار بسته یکی از مهم ترین موضوعات در رابطه با دوربین مدار بسته است. زیرا در صورتی که دوربین مدار بسته به درستی نصب نشود، باعث بروز مشکلاتی شده و دوربین ممکن است تصاویر را به درست ضبط نکند یا پس از مدت زمان کوتاهی خراب شود.

نصب صحیح دوربین مداربسته مستلزم رعایت مراحلی است. انتخاب محل نصب دوربین، کابل کشی، سوکت زدن، اتصال به منبع تغذیه، تنظیمات دوربین برخی از مهم ترین این مراحل می باشد. 

طریقه نصب دوربین مدار بسته

آشنایی با انواع دوربین مدار بسته

برای نصب دوربین مدار بسته ابتدا باید دوربین مدار بسته مناسب با توجه محل نصب آنها انتخاب می کنیم (برای انتخاب دوربین مدار بسته پیشنهاد می کنیم مقاله آشنایی با انواع دوربین مدار بسته را مطالعه کنید). سپس اقدام به نصب دوربین ها در مکان های مشخص شده می نماییم (تمام دوربین ها به وسیله پیچ به دیوار یا سقف نصب می شوند).

نصب دوربین مدار بسته امری تخصصی می باشد. در این مقاله قصد داریم تا به آموزش مرحله به مرحله نصب دوربین مدار بسته بپردازیم. برای یادگیری هر چه بهتر با نحوه نصب دوربین مدار بسته ی توانید در دوره آموزش نصب دوربین مداربسته شرکت نمایید.

مراحل نصب دوربین مدار بسته:

مرحله اول: انتخاب مکان نصب دوربین مدار بسته

در اولین مرحله از مراحل نصب و راه اندازی دوربین مدار بسته می بایست مکان نصب دوربین را مشخص نمایید. انتخاب مکان نصب دوربین مدار بسته با توجه به نیاز افراد می تواند متفاوت باشد. گروهی از افراد ممکن است که دوربین را بالای درب اصلی ساختمان، آسانسور، راه پله، پارکینگ، محوطه ساختمان، انباری و . . . نصب نمایند. 

هنگام انتخاب بهترین مکان نصب دوربین مدار بسته به نکات زیر توجه داشته باشید:

  • هنگام انتخاب مکان نصب دوربین به این نکته توجه داشته باشید که زاویه دوربین روبه روی نور مستقیم خورشید نباشد.
  • پوشش های گیاهی طبیعی یا مصنوعی میدان دید دوربین را نکاهند.
  • در برخی از محیط ها بهتر است دوربین ها در معرض دید باشد، تا افراد از دوربین داشتن  محیط مطلع شوند.
  • در صورت نصب دوربین در محیط بیرونی، دوربین برای محافظت از گرما و سرما در زیر سایه بان قرار گیرد.
  • دوربین در محلی نصب شود که سارقان و افراد سودجو نتوانند به آن صدمه وارد کنند.

مرحله دوم: کابل کشی جهت نصب دوربین مدار بسته

پس از آن که بهترین مکان برای نصب دوربین مدار بسته را انتخاب کردید. در مرحله دوم می بایست بهترین و نزدیکترین مسیر (بین دوربین مدار بسته و DVR ) را برای عبور کابل های دوربین انتخاب نمایید. نحوه کابل کشی در دوربین مدار بسته آنالوگ و دوربین مدار بسته تحت شبکه با یکدیگر متفاوت است. در ادامه به آموزش نحوه کابل کشی در هر یک از دوربین های آنالوگ و آی پی می پردازیم.

نحوه کابل کشی در دوربین مدار بسته آنالوگ:

در صورتی که قصد نصب دوربین مدار بسته آنالوگ دارید، می بایست دو کابل از محل dvr تا محل نصب دوربین بکشید.کابل اول به عنوان کابل تصویر و کابل دوم به عنوان کابل برق کشیده می شود. کابل اول از نوع RG59 ، RG6 ، RG11 و یا کابل های ۲٫۵C2V بوده و وظیفه انتقال تصویر از دوربین به دستگاه dvr را دارد. کابل دوم نیز وظیفه تغذیه دوربین را داشته و از یک سو به دوربین و از سوی دیگر به منبع تغذیه DC که در کنار DVR قرار گرفته است، نصب می شود.

آموزش نصب دوربین مدار بسته آنالوگ

نکته 1: در صورتی که به جای منبع تغذیه از آداپتور استفاده شود، کابل برق 220 ولت به آداپتور وصل شده سپس آداپتور را به دوربین مورد نظر وصل کنید.

نکته 2: در صورتی که دوربین مدار بسته مجهز به سیستم ارت می باشد، می بایست از کابل برق 3 رشته ای استفاده شود. 

نکته 3: برای نصب کابل های ویدیو نیز می بایست از کانکتور هایی به نام BNC استفاده کرد. این کانکتورها به دوربین یا DVR وصل می شوند. 

نحوه کابل کشی در دوربین مدار بسته تحت شبکه (IP):

دوربین مدار بسته تحت شبکه از سه جز مهم دوربین، سوئیچ شبکه و NVR تشکیل شده است. در دوربین مدار بسته آی پی، برای آنکه تصاویر از دوربین به دستگاه NVR منتقل شوند می بایست ابتدا یک کابل شبکه از هر یک از دوربین ها به سوئیچ سپس کابلی دیگر از سوئیچ به NVR کشیده شود. رایج ترین کابل های شبکه که برای نصب دوربین های مدار بسته آی پی از آن استفاده می شود عبارتند از: Cat5 ،Cat5e ،Cat6 و …

آموزش نصب دوربین مدار بسته تحت شبکه

نکته: در صورتی که سوئیچ دوربین مدار بسته IP قابلیت POE را داشته باشد از همان کابلی که میان دوربین و سوئیچ است می توان برای تغذیه دوربین استفاده کرد.اما در غیر این صورت برای تغذیه هر یک از دوربین ها می بایست از کابل برقی مجزا همانطور که در قسمت قبل توضیح داده شد، استفاده کرد.

توجه داشته باشید برای کابل کشی در متراژ کمتر از 80 متر برای هر دوربین مدار بسته (دقت نمایید برای هر دوربین مدار بسته نه تمام دوربین ها!!!) می توانید از کابل کواکسیال ترکیبی استفاده نماید و زمانی که متراژ کابل کشی بالاتر از 80 متر شد می باست از کابل کواکسیال تک رشته استفاده نمایید و برای برق رسانی به دوربین ها می بایست از نزدیکترین انشعاب برق به دوربین مدار بسته برق داده شود.

مرحله سوم: سوکت زدن نصب دوربین مدار بسته

حال در مرحله بعد می بایست به دو سر کابل ها سوکت زده شود. که برای توضیح این کار می توان گفت که برای سوکت زدن به دو سر کابل تغذیه میتوان از سوکت های آماده در بازار برای ان کار استفاده نمود که این کار بسیار آسان می باشد. زیرا کافی است سیم ها متصل شده به سوکت و کابل را به هم وصل نمایید برای وصل کردن سوکت های تغذیه فقط دقت نمایید که در سر کابل که به سمت دوربین می باشد از سوکت نری استفاده نمایید و در سر دیگر که سمت DVR می باشد از سوکت مادگی.

اما برای سوکت زدن به دو سر کابل کواکسیال دو روش وجود دارد که روش اول استفاده از فیش BNC پیچی می باشد. که طریقه سوکت زدن مانند سوکت زدن آنتن AV تلویزیون می باشد. روش دوم استفاده از فیش BNC پرسی می باشد که برای این کار نیاز به دستگاه سوکت  BNC زن می باشد( برای یادگیری از روش سوکت BNC پرسی به مقاله آموزش سوکت زدن کابل شبکه مراجعه نمایید).

حال زمان آن رسیده است که تمام سوکت ها را در جای خود به دوربین مدار بسته و دستگاه DVR نصب نمایید.

مرحله چهارم: تنظیمات دوربین

در مرحله آخر می باسیت دستگاه DVR را برنامه ریزی نمایید. تنظیمات دی وی آر شامل بخش های گوناگونی می باشد. تنظیمات ضبط دوربین، صدا، تاریخ، روشنایی برخی از این موارد باشد. تنظیمات ضبط از مهم ترین این موارد است که در مقاله دیگری به طور جامع به بررسی آن می پردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر توصیه می کنیم مقاله “تنظیمات ضبط دوربین مدار بسته” را مطالعه نمایید.

نکته: آداپتوری که برای دوربین مدار بسته و دستگاه DVR استفاده می شود باید 12V و 1 الی 3 آمپر باشد.

مقاله فوق از دسته مقالات آموزش نصب دوربین مدار بسته می باشد، در صورتی که علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر درباره نصب دوربین مدار بسته هستید توصیه می کنیم در کلاس آموزش نصب دوربین مدار بسته آموزشگاه فنی برق ثبت نام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *