بازار کار و درآمد تعمیرات پکیج دیواری


قصد داریم در این مقاله به بررسی بازار کار و درآمد تعمیرات پکیج دیواری بپردازیم. دامنه کاربرد و میزان استفاده از پکیج های دیواری بیش از پیش افزایش یافته است. به همین دلیل نیاز به تکنسین های مجرب برای تعمیر پکیج ها با مهارت کافی روز به روز بیشتر می شود. عدم توجه به مشکلات پکیج دیوای می تواند خطرات جبران ناپذیری مانند آتش سوزی را به همراه داشته باشد. بنابراین اگر قصد ورود با این حرفه را دارید حتما تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

آموزشگاه فنی برق دوره آموزش تعمیرات پکیج دیواری را به صورت تضمینی و با ارائه مدرک معتبر در کارگاه های مجهز برگزار می کند. در صورت تمایل به یادگیری تعمیرات پکیج دیواری در دوره آموزش تعمیرات پکیج دیواری شرکت کنید.

شغل تعمیرات پکیج دیواری

برای تعمیر پکیج دیواری کمک گرفتن از تکنسین های حرفه ای و متخصص در این زمینه بسیار مهم است و در صورتی که از افراد غیر حرفه ای کمک بگیرید ممکن است باعث بروز خسارت های جانی یا ملی جبران ناپذیری شود. این موضوع مهم ترین اصل در تعمیرات پکیج دیواری می باشد.

اصولا تعمیرکاران با ابزارهای ضروری و تخصصی به محل تعمیر اعزام می شوند. وجود این ابزارها برای انجام تعمیرات پکیج دیواری به صورت تخصصی لازم است. زیرا در کنار تعمیر صحیح پکیج دیواری، سلامت تکنسین و سایر افراد نیز بسیار حائز اهمیت است.

با گذراندن دوره های آموزش تعمیر پکیج دیواری می توانید در این زمینه متخصص شوید. این شغل یکی از مشاغلی است که در آن می توانید با مبلغی اندک دانش فنی و مهارت های لازم را کسب کنید و درآمد بالایی کسب کنید.

بازار کار تعمیرات پکیج دیواری

اگر علاقه مند به کارهای فنی و انجام تعمیرات لوازم هستید، نگاهی دوباره به تعمیر پکیج بیندازید. خبر خوب این است که بازار کار برای این شغل اشباع نشده و روند استفاده افراد از این پکیج ها روز به روز در حال افزایش است. در زمینه ساخت و ساز و ادارات این وسیله گرمایشی به دلیل صرفه اقتصادی بالا کاربرد فراوانی دارد که نشان دهنده نیاز مبرم به تعمیرکاران حرفه ای تعمیرات پکیج دیواری در آینده است.

بازار کار تعمیرات پکیج دیواری

درآمد تعمیرات پکیج دیواری

حتما می دانید که میزان درآمد در حرفه های فنی تا حد زیادی به پشتکار و توانایی شما به عنوان یک تعمیرکار بستگی دارد. همچنین مواردی مانند اعتبار مدرک، سطح مهارت در کار، ساعات کاری شما از جمله مواردی است که درآمد شما را تحت تاثیر قرار خواهد داد. تعرفه و درآمد تعمیرات پکیج دیواری توسط اتحادیه مربوطه به طور دقیق و طبق قوانین تعیین می شود که متاثر از موارد ذکر شده می باشد. این در حالی است که در شرایط فعلی و در سال 1401 میانگین درآمد یک سرویس پکیج دیواری بین 15 تا 25 میلیون در ماه برآورد می شود.

معرفی شغل تعمیرات پکیج دیواری

حرفه نصاب و تعمیرات پکیج دیواری با نصاب سایر تجهیزات ساختمانی مانند کولر، ماشین لباسشویی و غیره بسیار متفاوت است. نصب و تعمیر پکیج های گرمایشی مانند پکیج دیواری از زیرمجموعه کارهای تاسیساتی محسوب می شود که فعالیت بسیار گسترده تری نسبت به لوله های آب و فاضلاب در ساختمان ها دارد. تعمیر پکیج ها به تجربه بسیار بیشتری نیاز دارد. در ادامه به تفصیل دلیل این تفاوت ها را بررسی خواهیم کرد.

ویژگی های تعمیرکار پکیج دیواری

در نظر داشته باشید ورود به حرفه تعمیرات پکیج دیواری نیاز به هوش و توانایی بدنی بالایی دارد. کار تعمیر پکیج دیواری، فرد را در معرض دستگاه های گازی قرار می دهد که بسیار حساس هستند و هر گونه سهل انگاری در این زمینه همانطور که گفته شد خسارات جبران ناپذیری را به همراه خواهد داشت. علاوه بر این موارد، داشتن مدرک معتبر تعمیر پکیج دیواری و تسلط به مهارت های عمومی مورد نیاز برای نصب و تعمیر پکیج های دیواری و همچنین آگاهی از نحوه کار با ابزارهای لازم، از پیش نیازهای ورود به این حرفه و راهی جهت افزایش درآمد تعمیرات پکیج دیواری است.

آموزش های مورد نیاز تعمیر پکیج دیواری، در زمینه تاسیسات شامل نحوه عیب یابی و نصب پکیج دیواری می باشد. این دو مهارت مکمل تعمیرات پکیج دیواری می باشد و با هم تدریس می شوند. فردی که علاقه مند به تعمیر پکیج دیواری است، بدیهی است که اطلاعاتی در مورد نصب آن داشته باشد. تعمیرکار باید قادر به انجام کلیه کارهای ذکر شده در محدوده کاری خود باشد:

 • نصب و راه اندازی پکیج دیواری
 • آشنایی با کدهای خطای انواع پکیج
 • تست میزان کیفیت و کارایی دودکش
 • عیب یابی قطعات پکیج
 • اجرای سیستم لوله کشی پکیج

ویژگی های تعمیرکار پکیج دیواری

شغل نصاب پکیج دیواری

برای ورود به کار تعمیر پکیج دیواری شرط سنی وجود ندارد اما همانطور که گفته شد تعمیرکار پکیج دیواری باید از آمادگی جسمانی بالا و مناسبی برخوردار باشد و مهارت های لازم برای ورود به این شغل را از طریق آموزش در دانشگاه های فنی و حرفه ای کسب کند. یکی دیگر از راه های کسب مهارت در این زمینه گذراندن دوره آموزش نصب پکیج دیواری در آموزشگاه های معتبر زیر نظر اساتید حرفه ای و متخصص می باشد.

پکیج های دیواری سیستم های پیچیده ای هستند و کار با چنین سیستمی که شامل آب و برق و مهم تر از آن گاز است بسیار حساس و حیاتی است. هرچه باشد هر گونه سهل انگاری در این زمینه جان افراد را به خطر می اندازد. یک متخصص تاسیسات ساختمان می تواند کار تعمیر پکیج را با گذراندن دوره نصب پکیج که در قسمت های قبلی توضیح داده شده است، آغاز کند. به همین دلایل است که امروزه تنها افرادی می توانند وارد این حوزه کاری شوند که مدرک معتبر از سازمان فنی و حرفه ای کشور اخذ کرده باشند.

وظایف نصاب پکیج دیواری

وظایف نصاب و تعمیرکار پکیج دیواری یکی است. آگاهی و دانش این افراد باید یکسان باشد. یعنی نصاب باید از قسمت های مختلف پکیج، نحوه جوشکاری برق، نحوه لوله کشی آب سرد و گرم، تسلط کامل به قوانین مربوط به ارتفاع، متریال و قطر دودکش آگاهی کامل داشته باشد.

وظایف نصاب پکیج به شرح زیر است:

 • ارائه مشاوره های لازم به مالک جهت تهیه مناسب ترین پکیج دیواری با توجه به شرایط ساختمان از قبیل ابعاد آن، مصالح به کار رفته در ساخت آن، میزان استفاده از پکیج و تعداد افراد ساکن در محل.
 • نصب دودکش پکیج طبق استانداردهای روز
 • اجرا لوله کشی آب سرد و گرم
 • انتخاب مناسب ترین مکان برای نصب پکیج دیواری
 • اتصال گاز پکیج به گاز شهری
 • اتصال صحیح منبع تغذیه (برق)

سرویس کار پکیج دیواری و وظایف آن

اهمیت سرویس کار با این واقعیت مشخص می شود که هر وسیله ای که با آب، برق یا گاز کار می کند در همان اولین مشکل نیاز به سرویس دارد. عیب یابی پس از آن یکی از قابلیت هایی است که یک سرویس کار پکیج باید بر آن مسلط باشد. هدف این است که با عیب یابی زمانی که دستگاه با خرابی مواجه می شود، از بروز هرگونه مشکل بزرگ تری جلوگیری شود.

پکیج ها را معمولا می توان در دو حالت تابستانی و زمستانی تنظیم کرد. از این جهت این دستگاه ها باید حداقل سالی یک بار سرویس شوند. یک تکنسین خدمات باید در حین سرویس این دستگاه ها وظایف مختلفی از جمله تعمیر، تعویض و تست قطعات پکیج دیواری را انجام دهد. در زیر لیستی از وظایف سرویس کار را با توضیحات کافی ارائه می دهیم که موجب افزایش درآمد تعمیرات پکیج دیواری نیز می شود.

رسوب زدایی از پکیج دیواری

یکی از مهمترین وظایف تکنسین پکیج دیواری، رسوب زدایی پکیج دیواری در مواقع لزوم است. منظور زمانی است که پکیج به دلایلی مانند تجمع رسوب در مبدل اصلی پکیج و مدار گرمایش آن قابلیت گرم کردن آب مصرفی را نداشته باشد و به درستی کار نکند. یکی از راه های حل این مشکل استفاده از رسوب گیر پلی فسفات یا رسوب گیر الکترومغناطیسی است.

رسوب زدایی از پکیج دیواری

تست عملکرد و بررسی دودکش

اغلب اتفاق می افتد که مدتی پس از استفاده از پکیج دیواری، مسیر خروجی توسط گرد و غبار مسدود می شود. این عنصر یکی از مهمترین عناصر است و باید سالانه توسط تکنسین بررسی شود. تکنسین با قرار دادن تجهیزاتی که میزان دی اکسید کربن آزاد شده را اندازه گیری می کند، این کار را انجام می دهد.

این سنسور در نزدیکی پکیج نصب می شود و در صورت وجود گاز در ساختمان هشدار می دهد. گاهی اوقات پوشش خروجی یا دودکش پکیج می تواند توسط مصالح ساختمانی یا لانه های پرنده مسدود شود. تکنسین موظف است همه این موارد را کنترل کند تا از به خطر افتادن جان افراد ساختمان پیشگیری کند.

سرویس مشعل پکیج دیواری

یکی دیگر از وظایف مهم تکنسین پکیج دیواری تنظیم شعله و مشعل پکیج می باشد. پکیج مشعل دارای قطعات مهمی است. یکی از مهمترین قطعات آن یون تشخیص مشعل است. اگر این قطعه آسیب ببیند، پکیج به طور مداوم روشن و خاموش می شود یا اصلاً روشن نمی شود. البته گاهی ممکن است حرارت شعله در حد استاندارد نباشد.

امتحان شیر پرکن پکیج دیواری

در صورت مشاهده خرابی شیر پرکن توسط تکنسین پکیج دیواری، باید تعویض شود. این قسمت ممکن است پس از مدتی از کار بیفتد و دستگاه به خودی خود شروع به تخلیه آب کند. این مشکل باعث بالا رفتن سطح آب در مبدل و در نهایت بالا رفتن سطح فشار پکیج دیواری می شود.

انجام هواگیری در پکیج دیواری

وجود هوا در پکیج دیواری باعث کاهش اثربخشی آن می شود. در ضمن این مشکل موجب فشار اضافی به دستگاه و افزایش مصرف برق می شود. البته وجود هوا در سیستم های هیدرولیک طبیعی است و یکی از وظایف سرویسکار کنترل هواگیری در پکیج، رادیاتورها و سیستم لوله کشی آن است.

از جمله علائمی که نشان دهنده نیاز به هواگیری در پکیج است، مشاهده علائمی مانند خنک شدن رادیاتورها، کاهش دمای آب گرم و وجود صداهای غیرعادی در پکیج دیواری که نشان دهنده وجود هوا در سیستم می باشد.

انتظار می رود فردی که دوره آموزشی تعمیر پکیج دیواری را گذرانده است بتواند کلیه خدمات لازم را در زمینه تعمیر، نصب و سرویس پکیج انجام دهد. امروزه در ساختمان سازی استفاده از موتورخانه های بزرگ و استفاده از پکیج به جای بخاری هر روز در حال گسترش است. این موضوع باعث شده تا بازار کار تعمیرات پکیج دیواری نسبت به گذشته بیشتر شود.

 

5/5 - (1 امتیاز)
نویسنده مطلب
منصور برزین
منصور برزین

منصور برزین هستم، 14 سال است که در حوزه تاسیسات ساختمان فعالیت می کنم. 3 سال است که در زمینه پکیج، کولرگازی، آبگرمکن و نصب و تعمیرات سایر تاسیسات ساختمان می نویسم.

[last_posts_from_cat]

دیدگاه کاربران