آموزش نحوه تعویض شیر اطمینان پکیج دیواری


شیر اطمینان پکیج دیواری وسیله ای است که فشار یا بار دستگاه را کنترل می کند. شیر اطمینان پکیج دیواری به عنوان شیرهای سه بار نیز شناخته می شوند، زیرا اجزای پکیج معمولاً می توانند حداکثر 3.5 بار را تحمل کنند، بیش از این می تواند به پکیج دیواری شما آسیب برساند. در صورت افزایش فشار سیستم، این شیر باز می شود و با خروج آب، فشار کاهش می یابد. بنابراین شیر اطمینان پکیج دیواری این امکان را فراهم می کند که فشار پکیج دیواری را در طول مسیر تنظیم کرده و از آسیب های احتمالی جلوگیری شود.

آموزش نحوه تعویض شیر اطمینان پکیج دیواری

واقعیت این است که امروزه در اکثر خانه ها پکیج ها جایگزین سیستم گرمایش مرکزی و موتور خانه شده اند، باید با کمی شناخت قطعات، مشکلات مربوط به آن را بشناسیم، زیرا این دانش حتی اگر اندک باشد می تواند از آسیب دیدن جلوگیری کند و هزینه هایمان را کاهش دهد. در ادامه مقاله مواردی را در نظر خواهیم گرفت که در این مورد به شما کمک می کند.

آموزشگاه فنی برق دوره آموزش تعمیرات پکیج دیواری را به صورت تضمینی و با ارائه مدرک معتبر در کارگاه های مجهز برگزار می کند. در صورت تمایل به یادگیری تعمیرات پکیج دیواری در آموزشگاه تعمیرات پکیج دیواری ثبت نام کنید.

وظیفه شیر اطمینان در پکیج دیواری

شیر اطمینان پکیج دیواری همانطور که از نامش پیداست قطعه ای است که از بالا رفتن فشار بار پکیج از حد مجاز و آسیب رساندن به قطعات پکیج جلوگیری می کند. همانطور که می دانید هیچ بخشی از پکیج در مدار آب سیستم، فشار بیش از 3.5 بار را تحمل نمی کند. به همین دلیل سازندگان پکیج های دیواری از قطعه ای به نام شیر اطمینان استفاده می کنند.
عملکرد سوپاپ اطمینان این است که دارای فنر و دیافراگم لاستیکی است که تا 2.5 برابر فشار را تحمل می کند و اگر از این حد فراتر رود به آرامی دیافراگم سوپاپ اطمینان را کشیده و باز و آب اضافی آن را تخلیه می کند.

حتما مطالعه نمایید: آموزش نحوه هواگیری شوفاژ

نحوه عملکرد شیر اطمینان در پکیج دیواری

با گرم شدن سیستم، آب منبسط شده، فضای بیشتری را اشغال می کند. در نتیجه فشار در پکیج تا 0.5 بار بالا می رود و موقعیت پمپ سیرکولاسیون در سیستم نیز عاملی است که می تواند فشار روی مانومتر را اندکی تغییر دهد.
بار مشخص شده روی گیج پکیج دیواری باید بین 1 تا 1.5 باشد و حداکثر بار نباید از 2.5 تجاوز کند. در برخی مانومترها با علامت های سبز و قرمز علامت گذاری می کنند تا افرادی با دانش کم نیز بتوانند به راحتی از پکیج دیواری استفاده کنند.
اگر فشار به ناحیه قرمز و تا 3 بار یا بیشتر افزایش یابد، پکیج دیواری به درستی کار نمی کند و نشان دهنده مشکل در سیستم است و باید توسط تعمیرکار پکیج دیواری شناسایی و تعمیر یا تعویض شود.
به همین دلیل است که پکیج ها باید همیشه دارای شیر اطمینان باشند تا در صورتی که فشار آب خیلی زیاد شد، به وسیله این شیر و با تخلیه آب از آسیب به سیستم جلوگیری شود.
اکثر شیرهای اطمینان دارای درپوش قرمز (گاهی مشکی) هستند. چرخاندن این درپوش، شیر را از روی نشیمنگاه آن جدا می کند و آب را تخلیه و فشار را کاهش می دهد. اگر شیر تخلیه آسیب دیده باشد و تحت فشار زیاد باز نشود و از کار بیفتد، می تواند خطرناک باشد و به کل سیستم پکیج دیواری آسیب جدی وارد کند.
در صورتی که آب از پکیج دیواری نشت می کند، سریع ترین راه برای کاهش فشار سیستم، بازکردن درپوش یا کلاهک قرمز است، که باید توسط افراد متخصص انجام شود، مگر زمانی که در شرایط اضطراری قرار داشته باشید.

بهترین راه برای خروج آب باز کردن شیر تخلیه است که با بستن ورودی آب سرد سیستم پکیج دیواری و باز کردن شیر آب گرم می توانید آب را تخلیه و فشار را کاهش دهید.
معمولا برای کاهش فشار از 3 بار به صفر باید چندین لیتر آب از پکیج دیواری خارج شود. هنگامی که فشار آب در سیستم کم می شود، نشتی ها به شدت کاهش می یابد یا به طور کلی متوقف می شوند.
البته در صورت ایجاد رسوب در شیر اطمینان توسط سختی آب، تخلیه به درستی انجام نمی شود، بنابراین باید به این مشکل نیز توجه شود.

حتما مطالعه نمایید: راهنمای جامع تبدیل حالت تابستانی به زمستانی پکیج

نحوه عملکرد شیر اطمینان در پکیج دیواری

فشار نرمال پکیج دیواری

به طور معمول، فشار آب پکیج دیواری تغییر نمی کند. با خاموش بودن سیستم، فشار باید بین 1 تا 1.5 بار باشد. البته کمی بیشتر یا کمتر از این اعداد مشکلی ایجاد نمی کند. هنگامی که پکیج روشن است و پمپ شروع به کار می کند، بسته به نوع برند پکیج فشار ممکن است کمی افزایش یا کاهش یابد که مشکلی ندارد زیرا افزایش یا کاهش فشار  پکیج دیواری، به پمپ و موقعیت آن نسبت به گیج فشار بستگی دارد.

همانطور که در بالا ذکر شد، با گرم شدن سیستم، فشار باید به تدریج افزایش یابد. این افزایش تا زمانی ادامه می یابد که سیستم بیش از حد گرم شود و به نیم بار برسد. افزایش فشار پکیج دیواری به آهستگی اتفاق می افتد و معمولاً 15 تا 30 دقیقه طول می کشد.

کاهش و افزایش فشار پکیج دیواری نشانه چیست؟

در صورتی که عمل تخلیه آب را انجام دادیدو همچنان فشار آب پکیج دیواری خیلی کم یا خیلی زیاد است، ایراد از قطعات و اجزای پکیج دیواری می باشد.
اگر آب سیستم تخیله شده باشد و گیج فشار بیش از 3 بار نشان دهد، احتمالا شیر ​​اطمینان خراب شده یا باز مانده که باعث افت فشار پکیج دیواری شده است. به طور کلی:

مواردی که باعث افت فشار پکیج دیواری می شوند:

 • نفوذ هوا در پکیج دیواری
 • معیوب شدن منبع انبساط
 • باز ماندن شیر اطمینان
 • نشتی در پکیج دیواری
 • سوراخ شدن مبدل حرارتی

مواردی که باعث افزایش فشار پکیج دیواری می شوند:

 • افزایش آب در پکیج دیواری
 • وجود نقص در عملکرد پکیج دیواری
 • معیوب بودن پمپ پکیج دیواری
 • معیوب بودن شیر اطمینان پکیج دیواری

آموزشگاه فنی برق دوره آموزش تعمیرات پکیج دیواری را به صورت تضمینی و با ارائه مدرک معتبر در کارگاه های مجهز برگزار می کند. در صورت تمایل به یادگیری تعمیرات پکیج دیواری در دوره تعمیرات پکیج دیواری شرکت کنید.

اصولی ترین روش تخلیه آب پکیج دیواری جهت کاهش فشار

عملکرد شیرپرکن پکیج ها کنترل فشار آب سیستم پکیج دیواری می باشد. در صورتی که پکیج دیواری شیر تخلیه ندارد، می توان آب را با شیر پرکن و به روش زیر تخلیه کرد. مراحلی که جهت تخلیه و کم کردن فشار پکیج باید انجام دهید:

 • بستن آب سرد ورودی به پکیج دیواری
 • شیر پرکن را باز کنید تا آب تخلیه شود
 • باز کردن پایین ترین شیر آب گرم موجود در خانه جهت تخلیه شدن آب سیستم
 • بستن شیر پرکن پکیج دیواری پس از تخلیه آب
 • در آخر باز کردن آب سرد ورودی به پکیج دیواری

اصولی ترین روش تخلیه آب پکیج دیواری جهت کاهش فشار

دلایل خرابی شیر اطمینان پکیج دیواری

افزایش فشار آب پکیج دیواری و نشتی از شیر اطمینان از دلایل خرابی شیر اطمینان پکیج دیواری می باشد. در اکثر مواقع نشتی آب به مرور زمان رخ می دهد و افزایش فشار به دلیل تمام شدن عمر مفید قطعات، نصب نامناسب یا فشار زیاد، اتفاق می افتد که باید شیر اطمینان پکیج دیواری را تعویض کنید.
فشار بالا همانطور که در متن مقاله و بالا ذکر شد به عنوان بار یا فشار بیشتر از 2.5 تعریف می شود که به طور مداوم ثابت نمی ماند.

تعویض شیر اطمینان پکیج دیواری

مرحله اول:
اولین قدم برای تعویض شیر اطمینان پکیج دیواری، خاموش کردن دستگاه است.
در این مرحله لازم است شیر پرکن را نیز ببندید تا پکیج آبگیری را متوقف کند و از فشار دستگاه کاسته شود.
زیرا آب بیش از اندازه در دستگاه باعث افزایش فشار پکیج نیز می شود. سپس چند ساعت صبر کنید تا پکیج دیواری و آب داخل آن کاملاً خنک شود و سپس شروع به تعویض شیر اطمینان پکیج دیواری کنید.
مرحله دوم:
در این مرحله نوبت به تخلیه آب داخل دستگاه می رسد. بنابراین شیر تخلیه دستگاه را باز کنید تا آب سیستم به طور کامل تخلیه شود.
هر گاه فشار سنج دستگاه به نقطه صفر رسید به این معنی است که آب موجود در پکیج کاملا تخلیه شده است. اکنون می توانید شیر تخلیه را ببندید.
مرحله سوم:
با استفاده از آچار شلاقی، شیر اطمینان پکیج دیواری را باز  و از دستگاه جدا کنید. اگر شیر تخلیه دارای لوله تخلیه است، آن را با آچار مناسب باز کنید.

تعویض شیر اطمینان پکیج دیواری
مرحله چهارم:
دو رزوه پایینی سوپاپ اطمینان جدید را کاملا با نوار چسب مخصوص بپوشانید و سپس با استفاده از آچار شیر اطمینان را به پکیج دیواری وصل کنید.
فراموش نکنید که شیر اطمینان پکیج را از طرف درست آن به دستگاه ببندید.
برای اطمینان از نصب صحیح آن؛ می توانید به جهت نصب شیر اطمینان در پکیج قبلی تمرکز کنید. سپس تخلیه سوپاپ اطمینان را به آن وصل کنید.
مرحله پنجم:
شیر پرکن پکیج را باز کنید تا مدار سیستم با آب پر شود، فقط مواظب باشید دستگاه بیش از حد پر نشود و زمانی که نمایشگر فشار سنج بین 5/0 و 1.5 برابر رسید، شیر پرکننده دستگاه را ببندید.

پس از آن برای تنظیم مجدد پکیج، تمام رادیاتورها را هواگیری کنید. در نهایت بررسی کنید که شیر اطمینان جدید نشتی نداشته باشد. همانطور که توضیح داده شد شکستن سوپاپ اطمینان روی پکیج معایب زیادی دارد و می تواند آسیب زیادی به دستگاه وارد کند. از طرفی تعویض آن نیز بسیار آسان است. با این حال، توصیه می کنیم برای این منظور از یک تعمیرکار متخصص کمک بگیرید.

آموزشگاه فنی برق دوره آموزش تعمیرات پکیج دیواری را به صورت تضمینی و با ارائه مدرک معتبر در کارگاه های مجهز برگزار می کند. در صورت تمایل به یادگیری تعمیرات پکیج دیواری در دوره تعمیر پکیج دیواری شرکت کنید.

جمع بندی

همانطور که پیشتر گفته شد، شیر اطمینان پکیج دیواری قطعه ای پلاستیکی و حساس است که فشار زیاد موجود در پکیج را کنترل می کند و وجود اشکال در آن می تواند صدمات زیادی به دستگاه وارد کند.
برخلاف بسیاری از قطعات مهم و ضروری پکیج، شیر اطمینان پکیج دیواری از آن دست وسایلی است که به راحتی قابل تعویض است و نیاز به تخصص خاصی ندارد.
در هر صورت بهتر است برای اطمینان از صحت کار، عیب یابی و تعویض این قطعه را به تعمیرکار مجرب بسپارید.

5/5 - (1 امتیاز)
نویسنده مطلب
منصور برزین
منصور برزین

منصور برزین هستم، 14 سال است که در حوزه تاسیسات ساختمان فعالیت می کنم. 3 سال است که در زمینه پکیج، کولرگازی، آبگرمکن و نصب و تعمیرات سایر تاسیسات ساختمان می نویسم.

[last_posts_from_cat]

دیدگاه کاربران