راهنمای جامع تبدیل حالت تابستانی به زمستانی در انواع پکیج


در ساختار پکیج های گرمایشی، حالت ها و عملکردهای مختلفی لحاظ شده است. برخورداری از تنظیمات مختلف، پکیج دیواری را از آبگرمکن ها متمایز ساخته است. در ساختار بسیاری از پکیج های دیواری دو حالت تابستانی و زمستانی در نظر گرفته شده است. تنظیم این حالت ها متناسب با شرایط آب و هوایی و فصل سال صورت می‌گیرد. با تنظیم حالت تابستانه پکیج، پکیج صرفا به گرم کردن آب مصرفی می پردازد. تبدیل حالت تابستانی به زمستانی پکیج علاوه بر گرم کردن آب، گرمایش آب مدار سیستم رادیاتورها را نیز اجرایی می کند. اگر قصد تنظیم پکیج برای زمستان را دارید و می خواهید بدانید که چگونه پکیج را به حالت زمستانی ببریم توصیه می کنیم این مطلب را تا انتها بخوانید.

تعمیرات پکیج دیواری

تبدیل حالت زمستانه به تابستانه پکیج دیواری و برعکس

معمولا پکیج های دیواری دو نوع هستند، یک نوع از آن ها که به صورت دیجیتال راه اندازی می شود و نوع دیگر به صورت آنالوگ کار می کند.

تبدیل حالت گرما به سرما در پکیج های دیجیتال

زمانی که می خواهیم دستگاه را از حالت زمستانی به تابستانه و یا از تابستانه به حالت زمستانه در بیاوریم در پکیج هایی که به صورت دیجیتال کار می کنند، تعدادی دکمه روی دستگاه قرار گرفته است.

تبدیل حالت گرما به سرما در پکیج های دیجیتال

روی یکی از این دکمه ها عکس خورشید و عکس برف وجود دارد و این دکمه باعث تبدیل حالت زمستانه به تابستانه پکیج می شود. اگر این دکمه را یک بار فشار دهید، در بالا روی قسمت مانومتر دستگاه، یعنی روی نمایشگر آن تصویر خورشید ظاهر می شود و این یعنی دستگاه به حالت تابستانه رفته است و فقط روی حالت مصرفی کار می کند. در این صورت، حالت گرمایشی فعال نمی باشد و دستگاه روی حالت گرمایشی هیچ عکس العملی نخواهد داشت. اگر در این حالت دستگاه روی حالت گرمایشی شروع به کار کند و رادیاتور را گرم کند، برد دستگاه صد در صد ایراد پیدا کرده است.

بر روی پکیج های دیجیتال دو علامت انحصاری وجود دارد: یک علامت انحصاری برای مدار گرمایشی که به صورت عکس رادیات و دیگری تصویر شیر آب است که علامت دمای مدار آب مصرفی می باشد.

برای تنظیم دمای این نوع پکیج ها، یک علامت منفی و یک علامت مثبت روی دستگاه وجود دارد که برای مدار مصرفی این مقدار مینیمم سی و ماکسیمم شصت و در مدار گرمایشی مینیمم سی و ماکسیمم هشتاد تعریف شده است و توسط این دو مانومتر مدار دستگاه تنظیم می شود.

همچنین روی دستگاه های دیجیتال یک دکمه ریست وجود دارد. در صورتی که دستگاه ارور دهد و خطا نشان دهد حتماً باید اول دستگاه را راه اندازی مجدد و ریستارت کرد تا بتواند دوباره به کار خود ادامه دهد.

نحوه تنظیم دمای پکیج های آنالوگ

در پکیج های آنالوگ سه ولوم روی دستگاه وجود دارد، ولوم سمت راست برای روشن خاموش کردن پکیج استفاده می شود، ولوم وسط برای دمای آب مدار مصرفی و ولوم سمت چپ برای دمای آب مدار گرمایشی مورد استفاده قرار می گیرد.

نحوه تنظیم دمای پکیج های آنالوگ

در پکیج های آنالوگ وقتی بخواهیم تبدیل حالت زمستانه به تابستانه را صورت دهیم، ولوم آب مدار گرمایشی را تا انتها می بندیم در قسمت بالای دستگاه یک چراغ ال ای دی وجود دارد که باید خاموش شود و فقط مدار مصرفی را باید روشن بگذاریم. در این حالت دستگاه، روی حالت مصرفی کار می کند. اما اگر ولوم مدار گرمایشی بسته باشد اما چراغ آن خاموش نشده باشد این دستگاه در قسمت پتانسیومتر که ولوم روی آن قرار گرفته است از داخل برد ایراد پیدا کرده است و پتانسیومتر باید تعویض شود.

همچنین اگر دستگاه را در حالت مصرفی قرار بدهیم و ولوم بالای آن یعنی چراغ ال ای دی آن روشن نشود، باز هم پتانسیومتر داخل آن ایراد پیدا کرده است و باید تعویض شود.

نحوه کار کردن دستگاه آنالوگ در دو حالت سرمایشی و گرمایشی

اگر بخواهیم دستگاه روی دو حالت کار کند آن را روی حالت گرمایشی قرار می دهیم تا روشن شود، در این موقع ال ای دی بالای مدار گرمایشی روشن می شود. ال ای دی مصرفی را نیز روشن می گذاریم در این حالت دستگاه روی دو حالت می تواند کار کند. در این صورت پکیج دیواری می تواند به شما هم آب مصرفی بدهد و هم آب مدار گرمایشی را گرم کند.

در دستگاه هایی که به صورت آنالوگ هستند حتماً باید به این نکته توجه داشته باشید که وقتی مدار گرمایشی را می بندید تا دستگاه از مدار مصرفی استفاده کند، ال ای دی بالای آن باید خاموش باشد. اگر ال ای دی خاموش نشود صد درصد پایه های پتانسیومتر داخل برد به هم راه داده اند و مدار گرمایشی شما حتی در تابستان نیز باعث گرم شدن رادیاتور می شود و باید در این حالت برد دستگاه به تعمیر برود و قطعه مورد نظر تعویض شود.

تمامی برند های پکیج چه صفحه نمایش آنها دیجیتال باشد و چه آنالوگ شرایط تنظیم آنها به صورتی که گفتیم انجام می شود. دستگاه باید از حالت گرمایشی خارج شود تا روی حالت مصرفی برود و در تابستان بتواند آب مصرفی را به شما تحویل دهد.

اشتباهات رایج در تبدیل حالت زمستانه به تابستانه و برعکس

اگر شما در حالت تابستانه قسمت مدار گرمایشی را روی کمترین درجه نگه دارید باز هم مدار گرمایشی خود به خود شروع به کار کردن می کند و آب را به سیستم های رادیاتورها می رساند. حال برخی افراد وقتی دستگاه روی حالت گرمایشی است و کار آن تمام شده است، شیرآلات مدار گرمایشی رفت و برگشت پکیج را می بندند که این کار بسیار اشتباه است. بعضی از دستگاه ها سوپاپی به نام بای پس دارند و برخی نیز ندارند، دستگاه هایی که این بای پس را ندارند اگر در مدار پکیج آنها ایرادی پیش بیاید، باید آب را در خود سیستم پکیج به گردش درآورند اگر اتصالات رفت و برگشت زیر پکیج را بسته باشید دیگر آب نمی تواند در مدار گردش پیدا کند و اگر دستگاه شما ایرادی پیدا کرده باشد زمانی که می خواهد آب را به مدار بفرستد تا گردش پیدا کند، باعث ایجاد فشار شده و در پکیج شما فشار بار بالا می رود و در نتیجه از شیر اطمینان آن آب سرازیر می شود.

نکته دیگری که باید بدانید این است که در تبدیل حالت زمستانه به تابستانه، به هیچ عنوان شیرآلات زیر پکیج را نبندید. شما می توانید ولوم های روی رادیات را ببندید اما باز هم احتیاج به این کار نیست. اما اگر آنها را ببندید هیچ مشکلی برای رادیاتور اتفاق نخواهد افتاد زیرا لوله های رفت و برگشت در داخل دیوار طوری طراحی شده اند که آب را در سیکل به گردش در بیاورد.

اما قانون کار به این صورت است که شما فقط ولوم مدار گرمایشی را ببندید تا دستگاه از حالت گرمایشی خارج شده و به حالت تابستانه برود. اگر دستگاه روی حالت زمستانه باشد و رادیاتورها را بسته باشید تنها ایرادی که پیش می آید این است که آب فوراً در پکیج برمی گردد. در نتیجه سیستم مدار گرمایشی به طور مدام اتومات می کند در حالی که گرمایی به محیط نخواهد داد.

اما اگر شیرآلات باز باشند آب باید در کل رادیاتورهای خانه بچرخد و بتواند همه دمای خود را به محیط بدهد، مقداری از دمای برگشتی را به پمپ بدهد و باعث خنکی پمپ دستگاه بشود. پس قانون کار به این صورت است که به هیچ وجه نه شیرآلات زیر پکیج و نه اتصالات روی رادیاتورها در رفت و برگشت بسته نباشند.

تبدیل حالت تابستانه به زمستانه در پکیج دیواری بوتان

تبدیل حالت تابستانه به زمستانه در پکیج دیواری بوتان

برای تنظیم پکیج بوتان برای زمستان می بایست یک سری تنظیمات و تغییرات را اعمال نمود.

1-در وهله نخست باید پکیج را خاموش کرده و راه اندازی مجدد کرد.

راه اندازی پکیج در حالت زمستانه مستلزم تنظیم و کنترل فشار دستگاه می باشد. فشار پکیج باید در محدود 1.5 بار باشد. در صورت پایین تر بودن فشار پکیج از میزان اعلام شده می توان شیر پرکن پکیج را باز کرده تا فشار دستگاه افزایش پیدا کند. پس از رسیدن فشار به محدوده 1.5 بار، شیر پرکن را ببندید. اگر با نحوه تنظیم کردن فشار پکیج آشنایی ندارید توصیه می کنیم مقاله “چگونه افت فشار پکیج را رفع کنیم؟” را مطالعه کنید.

2-در ادامه، از باز بودن مسیر دودکش پکیج اطمینان حاصل کنید.

3-همچنین، فلکه های قرار گرفته در زیر پکیج و متصل به شیلنگ آب باید باز باشند.

4-شیر مربوط به ورودی و خروجی رادیاتورها را باز نمایید. پس از انجام این فرآیند، باید حالت زمستانه پکیج را فعال نموده و سپس درجه دمای دستگاه را افزایش داده تا پکیج روشن شود. پ

5-پس از روشن شدن پکیج می بایست چند دقیقه صبر نموده تا دستگاه کاملا داغ شده و رادیاتورها نیز گرم شوند.

6-پس از اطمینان حاصل کردن از باز بودن مسیر جریان آب، باید نسبت به هواگیری رادیاتورها و پکیج اقدام نمود. پس از هواگیری، فشار پکیج حتما باید کنترل و تنظیم گردد.

در مقاله دیگری به صورت مرحله به مرحله به آموزش هواگیری پکیج پرداخته ایم، برای کسب اطلاعات بیشتر این مقاله را مطالعه نمایید.

چگونه پکیج ایران رادیاتور را از حالت زمستانی به تابستانی ببریم؟

برای تبدیل حالت تابستانی به زمستانی پکیج ایران رادیاتور و تنظیم پکیج ایران رادیاتور برای زمستان ابتدا باید پکیج را خاموش نموده و جریان گاز و برق دستگاه نیز قطع کنید.

تبدیل حالت تابستانه به زمستانه در پکیج دیواری ایران رادیاتور

سپس دستگاه می بایست بر روی وضعیت راه اندازی مجدد قرار گرفته و پس از آن فشار دستگاه تنظیم گردد.

فشار استاندارد دستگاه برای فعال شدن حالت زمستانی پکیج باید در محدوده 1.5 بار قرار داشته باشد. برای افزایش فشار پکیج می توان از شیر کوچک و آبی رنگ تعبیه شده در زیر دستگاه استفاده نمود. با باز کردن شیر، نشانگر فشار پکیج را بر روی 1.5 بار تنظیم نموده و سپس شیر کوچک دستگاه را ببندید.

پس از بررسی دودکش دستگاه شیرهای ورودی و خروجی پکیج و رادیاتور را باز کنید. در ادامه، وضعیت پکیج را بر روی حالت زمستانی تنظیم نموده و دستگاه را روشن کنید.

روشن شدن فن و پس از آن مشعل، حکایت از راه اندازی درست پکیج دیواری دارد. به منظور کارکرد بهینه و مطلوب رادیاتورهای گرمایشی، می بایست در اسرع وقت نسبت به هواگیری این دستگاه ها اقدام نمود.

در پنل کنترلی پکیج ایران رادیاتور چند ولوم مختلف طراحی شده است. ولوم سمت چپ پکیج، دارای دو حالت صفر و یک می باشد. قرار گرفتن ولوم بر روی عدد صفر حکایت از فعال بودن حالت تابستانه پکیج دارد. همچنین، ولوم قرار گرفته در وسط پنل کنترل ایران رادیاتور برای تنظیم آبگرم مصرفی و ولوم کوچک موجود در سمت راست، برای روشن و خاموش کردن پکیج کاربرد دارد. قرار گرفتن این ولوم بر روی صفر، به معنای خاموش بودن و قرار داشتن بر روی عدد 1 خبر از روشن بودن پکیج می دهد.

نحوه تبدیل حالت تابستانی به زمستانی در پکیج ایساتیس 

نحوه تبدیل حالت تابستانی به زمستانی در پکیج ایساتیس 

تبدیل حالت تابستانی به زمستانی پکیج دیواری ایساتیس به مانند پکیج های ایران رادیاتور و بوتان صورت می گیرد. بر این اساس برای تنظیم پکیج ایساتیس برای زمستان، در ابتدا پکیج را خاموش کرده و جریان گاز و اتصال برق دستگاه را به صورت کامل قطع کنید. سپس دودکش پکیج بررسی و کنترل می شود. در ادامه فشار پکیج بررسی و در صورت تنظیم نبودن بر روی بازه 1 الی 1.5 بار تنظیم می گردد.

در مرحله بعد شیر آب ورودی و خروجی پکیج دیواری و رادیاتورهای گرمایشی به صورت کامل باز می شود. در مرحله بعد ولوم پکیج را بر روی حالت زمستانی قرار داده و دستگاه را روشن کنید. سپس رادیاتورها را کنترل و از گرم شدن همه قسمت های آن اطمینان حاصل نمایید. در صورت گرم بودن یک قسمت و سرد بودن بخش دیگر رادیاتور، می بایست پکیج هواگیری شود.

نکاتی که پیش از تبدیل حالت تابستانه به زمستانه باید رعایت کنید:

1- قبل از تغییر حالت پکیج از وضعیت تابستانه به زمستانه، می بایست از سلامت و باز بودن مسیر دودکش پکیج اطمینان حاصل نمود. در صورت مسدود بودن مسیر دودکش، فرآیند احتراق دستگاه به صورت صحیح و درست انجام نمی شود. این امر مشکلات زیادی را برای پکیج ایجاد می کند. همچنین، در صورت برگشت گاز تولید شده از فرآیند احتراق، احتمال بروز اتفاقات ناگوار مانند خفگی وجود دارد.

2- مناسب است که تمام بخش ها، لوله ها و اتصالات پکیج به صورت دقیق مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرند. با انجام این کار احتمال وجود نشتی در پکیج دیواری تشخیص داده می شود. بروز نشتی در سیستم می تواند عملکرد و کارکرد پکیج را با اختلال مواجه سازد.

3- انجام فرآیند هواگیری از اقدامات موثر و کاربردی قبل از تبدیل حالت تابستانی به زمستانی پکیج محسوب می شود. وجود هوا در جریان آب جاری شده در لوله ها، موجب کاهش بازدهی و ایجاد سروصدا در پکیج و رادیاتور می شود. بر همین اساس، مناسب است که قبل از اعمال تغییرات نسبت به هواگیری پکیج و رادیاتورها اقدام شود. هواگیری پکیج علاوه بر کاهش مصرف انرژی، عملکرد دستگاه را بهبود می بخشد.

4- پس از انجام هواگیری، حتما فشار پکیج را مورد بررسی قرار دهید. چرا که در اثر هواگیری، معمولا فشار پکیج کاهش پیدا می کند. فشار پکیج در حالت نرمال باید در محدوده استاندارد 1 تا 1.5 بار قرار داشته باشد. بر این اساس، قبل از روشن کردن پکیج دیواری، فشار آن را تنظیم و کنترل کنید.

 سخن پایانی

در پایان باید بگوییم که علاوه بر داشتن سیستم گرمایشی مناسب، لازم است تا اقداماتی مانند استفاده از لباس مناسب با دمای محیط، عایق بندی در و پنجره ها و …. را انجام دهیم تا بتوانیم به بهترین شکل دمای مناسبی برای محیط خود فراهم کنیم. در مطلب فوق نحوه تبدیل حالت زمستانه به تابستانه پکیج و همچنین تبدیل حالت تابستانه به زمستانه پکیج را شرح دادیم برای انجام این کار نیاز به تخصص نیست و شما با اندکی تحقیق و بررسی چندین مقاله می توانید، خود این کار را انجام دهید.

در صورتی که تمایل دارید تعمیرات پکیج دیواری را به صورت کامل فرا گیرید می توانید در دوره آموزش تعمیرات پکیج  آموزشگاه فنی برق شرکت کنید.

4.4/5 - (8 امتیاز)
نویسنده مطلب
منصور برزین
منصور برزین

منصور برزین هستم، 14 سال است که در حوزه تاسیسات ساختمان فعالیت می کنم. 3 سال است که در زمینه پکیج، کولرگازی، آبگرمکن و نصب و تعمیرات سایر تاسیسات ساختمان می نویسم.

[last_posts_from_cat]

دیدگاه کاربران