علت افزایش یا افت فشار بار پکیج دیواری چیست؟


با منسوخ شدن موتورخانه های قدیمی در ساخت و ساز های جدید، پکیج های دیواری به محبوب ترین و پرکاربردترین سیستم گرمایشی اکثر منازل تبدیل شده اند که این قابلیت را برای مصرف کننده فراهم کرده اند که هر واحد مسکونی تنظیمات مورد دلخواه خود را تنظیم کند. یکی از مشکلاتی که اکثر مصرف کنندگان این نوع سیستم گرمایشی ممکن است با آن حداقل یک بار روبه رو شوند، افزایش یا افت فشار پکیج دیواری می باشد که می تواند مشکلات متعددی را به همراه داشته باشد.

حال ممکن است این سوالات برای شما نیز مطرح شود که چه عواملی سبب افزایش یا افت فشار پکیج دیواری می شود؟ آیا افت یا افزایش فشار پکیج حادثه ساز است؟ در نهایت بار مناسب فشار پکیج بایستی بر روی چه درجه ای قرار بگیرد؟ در ادامه مطلب از سایت آموزشگاه فنی برق به تمامی سوالات مهم درباره علت پایین آمدن فشار پکیج دیواری، علائم افت بار و نحوه رفع افت فشار پکیج را مورد بررسی قرار می دهیم.
همچنین به بررسی علت افزایش فشار بار پکیج و روش رفع آن می پردازیم.

آموزش تعمیرات پکیج دیواری

بار فشار پکیج چیست؟

قبل از اینکه علت و علائم افزایش یا افت فشار پکیج را به صورت کاملا ساده مورد بررسی قرار دهیم، بهتر است در ابتدا با وظیفه و درجه های مناسب فشار پکیج کمی اطلاعات کسب کنیم. دقت داشته باشید بار فشار پکیج در تمامی دستگاه های ایرانی و خارجی یکسان بوده و نشان دهنده فشار آب در مدار سیستم گرمایشی می باشد.

به عبارتی دیگر فشار پکیج، فشار آب در جریان بین لوله های رفت و برگشت رادیاتور ها می باشد و هیچ گونه ربطی به آب مصرفی منزل شما ندارد. بنابراین زمانی که حرف از فشار پکیج زده می شود، منظور فشار آب موجود در لوله های رادیاتور می باشد نه آب مصرفی. سیستم مدار گرمایشی نیز شامل قسمت هایی همچون مبدل ها، رادیاتورها، منبع انبساط و لوله های رفت و برگشت می شود.

دلایل بالا رفتن فشار پکیج دیواری

یکی از مهمترین دلایلی که سبب افزایش فشار پکیج در دستگاه های تک مبدل و دو مبدلی می شود، سوراخ شدن مبدل اصلی پکیج باشد که علائم آن می تواند سر ریز شدن آب مصرفی در پکیج باشد. ممکن است در شب ها زمانی که فشار آب مصرفی بالا می رود، به علت سوراخ شدن مبدل اصلی دستگاه، مدار آب مصرفی وارد مدار آب گرمایشی شده و در نهایت شاهد سرازیر شدن آب از پکیج خواهیم بود که همین امر منجر به افزایش بار پکیج می شود.

علت بالا رفتن بار فشار پکیج دیواری چیست؟

در دستگاه های دو مبدلی نیز، اگر با سرازیر شدن آب از پکیج مواجه شده اید، بدان معنی است که مبدل ثانویه که در پشت دستگاه نصب شده است، ترک یا سوراخ شده و بایستی سریعا جهت رفع مشکل با متخصصین تعمیرات سیستم های گرمایشی در تماس باشید.

خراب شدن شیر پرکن

شیر پرکن یکی از مهمترین قطعه پکیج دیواری به شمار می رود که وظیفه آن مسدود کردن مسیر آب مصرفی است تا آب مصرفی وارد مدار گرمایشی نشود. بنابراین اگر شیر پر کن پکیج معیوب یا به هر دلیلی خراب شده باشد، آب مصرفی وارد مدار سیستم گرمایشی شده و در نتیجه علاوه بر سرازیر شدن آب، شاهد بالا رفتن فشار بار پکیج خواهیم بود. همچنین زمانی که با افت فشار پکیج دیواری مواجه می شویم، با باز کردن شیر پرکن می توانیم میزان فشار پکیج را به حد مطلوبی و مناسبی برسانیم. در نهایت به طور خلاصه میتوان گفت که مدار آب مصرفی و گرمایشی هیچگاه به یکدیگر ورود نمی کنند و تنها رابط بین مدار گرمایشی و مصرفی پکیج، شیر پرکن است.

معیوب شدن پمپ دستگاه

یکی دیگر از علل بالا رفتن فشار دستگاه، معیوب شدن پمپ پکیج می باشد که می تواند مشکلات متعددی را برای شما به ارمغان بیاورد. از علائم اصلی خرابی پمپ دستگاه می توانیم به علائمی همچون سروصدا بلند و خارج شدن بخار از پمپ اشاره داشت که سبب افزایش فشار بار پکیج می شود. در این صورت بایستی جهت تعمیر یا تعویض پمپ دستگاه اقدام کنید.

دلیل افت فشار پکیج دیواری چیست؟

علت افت و پایین آمدن فشار پکیج دیواری 

افت بار پکیج بوتان، ایران رادیاتور، ایساتس و غیره از رایجترین مشکلات پکیج دیواری است که در این برندهای پکیج رخ می دهد. عوامل گوناگونی باعث بروز این مشکل در پکیج های دیواری می شوند. خراب شدن شیر پرکن، تنظیم اشتباه، نشتی آب برخی از این مشکلات هستند. در این بخش به طور جامع به این پرسش می پردازیم که چرا بار پکیج کم می شود و راهکارهایی برای رفع آن ارائه می دهیم.

باز ماندن شیر پر کن

در بعضی از مواقع وقتی شیر پرکن را جهت تنظیم فشار بار باز می کنید، فراموش می کنید که شیر را ببندید. در صورتی که این شیر باز باشد، هنگام استفاده از آب گرم فشار آب به شدت کم می شود و در نتیجه دستگاه خاموش می شود و یا اگر شیر باز بماند ممکن است اگر فشار آب شهری کم شود دستگاه با افت شدید فشار مواجه شود. در این صورت اول باز و بسته بودن شیر پر کن را تست کنید. شیر پر کن در حالت ساعتگرد بسته و در حالت پادساعتگرد باز می باشد.

خراب بودن منبع انبساط پکیج

منظور از خراب بودن منبع انبساط ، سوراخ بودن و یا باد نداشتن آن است. یکی از مشکلات اصلی و شایعی که اکثر مصرف کنندگان پکیج با آن مواجه می شوند و در کلاس آموزش تعمیر پکیج دیواری به طور مفصل روی آن کار می شود، مشکل منبع انبساط است که با خراب بودن منبع انبساط در این دو حالت سوراخ بودن و باد داشتن ، شما با کاهش و یا افزابش فشار پکیج مواجه می شوید. البته زمانی موجب افزایش فشار می شود که شما درجه پکیج را بر روی 60 درجه به بالا تنظیم کرده باشید.

نشتی آب پکیج  

مشکل نشتی آب که همان مسئله نشتی مدار بسته پکیج است، یکی از دلایل اصلی پایین آمدن فشار بار در پکیج ، نشتی آب می باشد حتی اگر نشتی خیلی کم باشد و در طی چندین روز آب کمی نشت کند باعث افت فشار بار بسیاری می شود که این نشتی از رادیاتور یا لوله های گرمایی می تواند باشد.

خراب شدن مبدل حرارتی پکیج

اگر پکیج شما دو مبدله باشد امکان سوراخ شدن آن بسیار کم است ولی اگر پکیج تک مبدله باشد امکان این که مبدل از داخل سوراخ شود و به ندرت باعث افت فشار پکیج شود بسیار زیاد است و اگر فشار آب شهری یا ساختمان بسیار کم باشد شما با کم بودن شدید فشار آب مواجه خواهید شد. پس خرابی مبدل یک علت کاهش فشار پکیج که در صورت کم شدن بار باید بررسی گردد.

نشتی لوله های گرمایشی کف زمین

ممکن است لوله های گرمایشی که از کف زمین رد شده اند نشتی داشته باشند که این مسئله بسیار کم و به ندرت پیش می آید. ولی در صورت نشتی در این لوله ها فشار پکیج کم خواهد شد.

رسوب گرفتن پکیج دیواری از علل افت فشار بار

هوا داشتن و رسوب گرفتن پکیج دیواری

در صورتی که هوا در سیستم گرمایشی و رادیاتور و پکیج یا پکیج رسوب گرفته باشد، شما با افت شدید پکیج مواجه می شوید در این صورت از طریق پیچ هواگیری در انتهای پکیج یا رادیاتور هوای آن را خارج کنید. همچنین به رسوب گیری پکیج دیواری بپردازید. در مقاله دیگری به طور جامع به بررسی نحوه هواگیری پکیج پرداخته ایم برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله ” آموزش نحوه هواگیری پکیج ” را مطالعه نمایید.

علت پایین آمدن فشار بار آب گرم پکیج بوتان

وجود هر گونه نشتی در مدار سیستم گرمایشی و عدم هواگیری رادیاتور ها سبب کاهش فشار پکیج می شود که هیچ گونه آسیبی به پکیج وارد نخواهد شد. به عبارتی دیگر زمانی که فشار بار پکیج کمتر از 0.5 بار شود، دستگاه خاموش شده و بایستی جهت افزایش فشار بار اقدام شود. در یک صورت امکان دارد پکیجی که فشار بار آن صفر است روشن شود و آن معیوب و یا خراب شدن قطعه ای به نام پرشر آب است. پرشر آب قطعه ای است که وظیفه کنترل و تنظیم فشار بار پکیج را بر عهده دارد. حال اگر به اصطلاح پرشر آب معیوب شود، پکیج دیواری با وجود بار فشار صفر روشن شده و در نهایت این امر سبب سوختن مبدل اصلی پکیج خواهد شد.

بنابراین اگر به صورت مداوم با افزایش یا افت فشار پکیج رو به رو هستید، بهتر است از متخصصین تعمیرات پکیج های دیواری کمک بگیرید تا منشاء مشکل هر چه سریعتر توسط متخصصین سیستم های گرمایشی تشخیص داده شده و رفع شود. به یاد داشته باشید اگر به صورت مداوم شاهد افزایش یا افت فشار پکیج دیواری هستید، بدان معنی است در عملکرد سیستم گرمایشی منازلتان اختلالی وجود دارد، زیرا در پکیج دیواری سالم و بدون مشکل، فشار بار پکیج هیچ وقت بالا و پایین نمی رود و بر روی یک عدد بین 1 تا 1.5 ثابت است.

علت کم شدن و افت فشار بار آب گرم پکیج ایران رادیاتور

همانطور که می دانید کم بودن فشار بار آب گرم پکیج موجب گرم نشدن شوفاژ و رادیاتور و… می شود. کم کردن بار پکیج ایران رادیاتور یکی از مشکلات رایج در این نوع از پکیج است که با بروز آن افراد به دنبال تعمیرکاری حرفه ای برای تعمیر پکیج دیواری ایران رادیاتور خود هستند. این مشکل در پکیج ایران رادیاتور خود را را با کد 7040 نمایش می دهد.

علت پایین آمدن و بالا نرفتن فشار بار پکیج ایران رادیاتور بسیار است از جمله وجود نشتی در مداربسته پکیج ایران رادیاتور ، نشتی از لوله های کف ، خرابی شیر پر کن ، باد نداشتن و یا سوراخ بودن منبع انبساط که در این صورت منبع انبساط که وظیفه اصلی کنترل فشار پکیج را دارد باید تعویض گردد، خراب بودن شیر سه راهه ، کم بودن فشار آب شهری و در آخر هوا داشتن سیستم پکیج دیواری می باشد.

حال برای بالا آوردن و تنظیم فشار بار پکیج ایران رادیاتور و تنظیم کردن آن می بایست شیر کوچک آبی رنگ را که همان شیر پر کن ست در جهت عقربه های ساعت بچرخانید ، در صورتی که مصرف آب شهری بالا نباشد بعد از چرخاندن عقربه مانومتر بالای عدد یک می رود اگر مصرف آب شهری بالا باشد ممکن است در این مرحله عقربه به بالا عدد یک نرسد در این صورت باید ساعت 12 شب به بعد این مراحل را تست کنید. اگر عقربه به عدد 1/5 رسید به طور کامل شیر پرکن را ببندید در این صورت فشار دستگاه تنظیم می شود و بالا می رود. 

فشار بار پکیج دیواری بایستی رو چه درجه ای تنظیم شود؟

 همان طور که در ابتدا گفته شد فشار بار پکیج مدار گرمایشی در تمامی دستگاه ها و برند های مختلف ایرانی، خارجی، تک مبدل، دو مبدل، آنالوگ و یا دیجیتال یک عدد ثابت می باشد و مناسب ترین فشار بار پکیج دیواری بایستی بین 1 تا 1.5 درجه تنظیم شود.

علاوه بر این مورد فشار پکیج دیواری نباید به صورت مداوم تغییر کند و تغییر فشار بار پکیج ناشی از وجود اختلال در عملکرد آن می باشد که بایستی هر چه سریع تر جهت تشخیص مشکلات احتمالی اقدام شده تا از هزینه های سنگین تعویض یا تعمیر قطعات پکیج دیواری جلوگیری شود. اگر فشار بار کمتر از 0.5 باشد، سبب خاموش شدن دستگاه شده و اگر میزان بار فشار بیش از 2 بار شود، شاهد سرازیر شدن آب مصرفی خواهیم بود.

نحوه تنظیم فشار پکیج دیواری

چگونگی تنظیم فشار بار پکیج

همان طور که بار ها در مقاله به آن اشاره کردیم، فشار بار پکیج دیواری تنها مخصوص مدار گرمایشی است و هیچ ارتباطی به مدار آب مصرفی ندارد. برای تنظیم فشار بار پکیج نیز در ابتدا از متصل بودن تمامی اتصالات پکیج دیواری اطمینان حاصل کنید، سپس شیر آب سرد ورودی را به دستگاه باز کرده و شیر پرکن را نیز باز کنید تا زمانی که میزان فشار بار پکیج بین 1 تا 1.5 قرار بگیرید. در نهایت شیر پر کن را بسته و پکیج دیواری آماده راه اندازی می باشد.

جمع بندی

در این مطلب به دلایل بالا رفتن بار پکیج و همچنین علت پایین آمدن فشار پکیج پرداختیم و توضیح دادیم چگونه درجه بار پکیج را تنظیم نماییم.
افزایش یا افت فشار پکیج دیواری نشان دهنده وجود اختلال در عملکرد سیستم گرمایشی است که منشاء آن می تواند عدم هواگیری درست رادیاتورها، معیوب شدن پمپ یا مبدل دستگاه و غیره باشد. از این سوی توصیه می شود زمانی با افت یا افزایش فشار پکیج دیواری به صورت مداوم روبرو می شوید، جهت تعمیر پکیج دیواری زودتر اقدام کنید زیرا پشت گوش انداختن این موضوع می تواند آسیب های شدیدتری را به دستگاه شما وارد کند.

4.6/5 - (127 امتیاز)
نویسنده مطلب
منصور برزین
منصور برزین

منصور برزین هستم، 14 سال است که در حوزه تاسیسات ساختمان فعالیت می کنم. 3 سال است که در زمینه پکیج، کولرگازی، آبگرمکن و نصب و تعمیرات سایر تاسیسات ساختمان می نویسم.

[last_posts_from_cat]

دیدگاه کاربران

 • منصور کل نیای شولمی گفت: پاسخ

  با سلام و درود
  یک پکیچ ایران رادیاتور داریم که نزدیک به 6 سال هست که داره کار میکنه اخیرا یه صدایی مانند ترکیدن بادکنک یا صدای رفتن لاستیک ماشین روی بطری آب یا توپ میده و سپس بعداز چند ساعت ازش آب چکه میکنه افت بار بین صفر تا یک میاد پایین پس از این مجدد هوا گیری انجام میشه و بار تا 1/5 میرسه و دستگاه خوب کار میکنه و مجدد بعداز چند روز به همین شکل میشه. میخواستم لطف کنید راهنمایی کنید مشکل از کجاست وچه کاری باید انجام بدم .با تشکر

 • سجاد گفت: پاسخ

  ممنون از مطلب خوبتون لطفا درباره علت افت فشار در حالت زمستانه هم بنویسید.

  • پریسا سادات حسنی راد گفت: پاسخ

   سلام، چشم حتما در مقالات بعدی به علت افت فشار پکیج در حالت زمستانه می پردازیم.

 • تعمیر پکیج گفت: پاسخ

  لطفا مقالات مرتبط با پکیج را افزایش دهید

 • تهران سرویس گفت: پاسخ

  بسیار عالی و کاربردی