سنسور ان تی سی NTC چیست؟

5 دقیقه زمان مطالعه

سنسور ان تی سی NTC مخفف negative temperature coefficient (ضریب دمای منفی) است. یک طراح و سازنده پیشرو سنسور ان تی سی ، پروب ها و مجامع ان تی سی با دقت بالا است. سنسورهای ان تی سی سنسورهای دما هستند که از خواص مقاومت کامپوزیت های سرامیکی و فلزی برای اندازه گیری دما استفاده می کنند. سنسورهای ان تی سی با طیف کامل در سنجش دما از جمله اندازه مینیاتور، پایداری طولانی مدت و عالی دقت بالا مزایای بسیار زیادی دارند.

سنسور ntc چیست؟

سنسورهای ان تی سی از جمله عناصر سنجش دما هستند که از مواد نیمه هادی ساخته شده  و به منظور نمایش تغییرات بزرگ در مقاومت متناسب با تغییرات کوچک دما ، ساخته می شوند. این مقاومت را می توان با استفاده از جریان مستقیم کوچک یا اندازه گیری شده یا سی سی ، از طریق سنسورهای ان تی سی عبور داد تا اندازه گیری افت ولتاژ حاصل شود

NTC
NTC

سنسور ntc با دمای حالت جامد مانند مقاومت های الکتریکی حساس به دما عمل می کند و دقیقاً اینجاست که این نام ، ترکیبی واضح از کلمات حرارتی و مقاومت از آن ناشی می شود. در سنسورهای ان تی سی یا ضریب دمای منفی، ترمیستور تخصصی وجود دارد. به طور کلی ، سنسورهای ان تی سی از سرامیک سنگی تشکیل شده اند که از مواد بسیار حساس و با خاصیت قابل تکرار مقاومت در برابر دما تشکیل شده اند.

ntc، یک مقاومت غیر خطی می باشد که خصوصیات مقاومت را با دما تغییر می دهد. مقاومت سنسورهای ان تی سی با افزایش دما کاهش می یابد و نحوه کاهش مقاومت مربوط به ثابت است که در صنعت الکترونیک به عنوان بتا شناخته می شود.


کاربرد سنسور ان تی سی NTC

از سنسور ان تی سی NTC در طیف گسترده ای از کاربردها استفاده می شوند. صنعت پزشکی به کاربردهای مختلف از آنها از جمله کاتر، تجهیزات دیالیز و نظارت بر بیمار متکی است. کولرهای گازی، دستگاه های خشک کن تا دستگاه های تولید کننده قهوه از سنسورهای ان تی سی برای اندازه گیری دقیق دما استفاده می کنند. تجهیزات HVAC و تبرید از سنسور های ان تی سی برای اندازه گیری دما در کنترل ها و فرآیندهای ساختمان استفاده می کنند و در نتیجه باعث افزایش راندمان و کنترل می شود. صنایع اتومبیل و هوافضا نیز از این نوع سنسور برای آزمایش و اندازه گیری و همچنین کاربردهای تولید استفاده می کنند. بنابراین با توجه به کاربرد این سنسور در بسیاری از تجهیزات در صورتی که قصد شناخت بیشتر درباره این سنسور و تعمیرات آن دارید توصیه می کنیم در دوره آموزش تعمیرات کولر گازی اسپلیت مجتمع فنی برق شرکت کنید.

سنسور ان تی سی NTC
سنسور ان تی سی NTC

حتماً بخوانید: بازارکار شغل تعمیرات کولر گازی و نحوه ورود به آن چگونه است؟

پروب های سنسورهای ان تی سی

برنامه های معمولی سنسورهای ان تی سی شامل موارد زیر می باشد

  • اندازه گیری دما
  • جبران دما
  • کنترل دما

شما به راحتی می توانید مقاومت سنسورهای ان تی سی را در دمای معین با استفاده از بتا محاسبه کنید اما یک روش دقیق تر برای انجام این کار با استفاده از معادله  استاینهارت و هارت وجود دارد. همچنین سنسور ان تی سی NTC یک جایگزین عالی برای مدارهای نیمه هادی برای حل مشکلات مرتبط با دما می باشند که می توان از آنها به راحتی برای محاسبه ضریب دما استفاده کرد که برای دستیابی به دقیق ترین اندازه گیری های ممکن دستورالعمل هایی را برای استفاده از سنسورهای ان تی سی ارائه می شود.

سنسور NTC
سنسور NTC

برخی اصطلاحات اساسی ممکن است در درک سنسورهای ان تی سی و کاربردهای احتمالی آنها می تواند موثر باشد. اول، درجه حرارت به عنوان مرجع معمولاً 25 درجه سانتیگراد است یا هنگامی که فرض می شود مقاومت با قدرت صفر در سنسورهای ان تی سی مشاهده می شود. این مقاومت در برابر قدرت مقدار صفر به یک دمای خاص با اتلاف توان کم از سنسورهای ان تی سی برای هرگونه کاهش بیشتر قدرت اندازه گیری می شود.

نسبت مقاومت یک ویژگی است که با قدرت صفر در سنسورهای ان تی سی با 125 درجه به مقاومت، 25 درجه سانتیگراد را مشخص می کند. حداکثر دمای کار بالاترین درجه حرارت است که در آن سنسورهای ان تی سی با یک پایداری قابل قبول برای مدت زمانی طولانی کار می کنند. این دما نباید از بالاترین مقدار مشخص شده فراتر رود، به این ترتیب، حداکثر امتیاز نیرو برای ای سنسورها بالاترین نیرویی است که در آن یکی از سنسورهای ان تی سی با وجود حفظ ثبات برای مدت زمانی فعالیت می کنند.

ویژگی های سنسور ان تی سی NTC

ویژگی های آن می توانند شامل موارد زیر باشد:

  • در مجموعه ای از طرح ها موجود است تا تقریباً در هر برنامه مورد نظر متناسب باشد
  • با استفاده از بهترین مواد با خلوص بالا برای نتایج معتبری ایجاد شده است که می توانید روی آنها حساب کنید
  • قابل تنظیم برای پاسخگویی کامل به نیازهای شما

هزینه آموزش تعمیرات تخصصی کولر گازی و سنسورهای ان تی سی

باید یادآور شویم که هزینه آموزش تعمیرات تخصصی کولر گازی به همراه راه اندازی و تعویض سنسورهای ان تی سی می تواند برای شما نزد ما با کمترین و مناسب ترین هزینه تمام شود. ما بهترین آموزش ها را در این زمینه و به صورت تخصصی به شما ارائه می دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *