نحوه پلاک خوانی موتور تک فاز و سه فاز


یکی از مهارت های ضروری که هر مهندس برق و اتوماسیون صنعتی باید داشته باشد، توانایی پلاک خوانی موتور یا استخراج اطلاعات از پلاک موتور است. پلاک یک صفحه فلزی است که تمامی اطلاعات راه اندازی و مشخصات عملیاتی روی آن نوشته شده است.

آموزشگاه فنی برق دوره آموزش برق صنعتی را به صورت تضمینی و با ارائه مدرک معتبر در کارگاه های مجهز برگزار می کند. در صورت تمایل به یادگیری برق صنعتی در دوره آموزش برق صنعتی شرکت کنید.

 

نوع اتصال سیم پیچ موتور

روی تخته کلم موتورهای سه فاز دارای دو نوع اتصال هستند که عبارتند از:

  •  اتصال ستاره:

در این ارتباط، ته سیم پیچ ها به یکدیگر متصل می شوند، سه فاز به سر سیم پیچ ها متصل می شوند. در اتصال ستاره ای، ولتاژ فاز به هر یک از سیم پیچ ها متصل می شود. بنابراین در شبکه سه فاز 400 ولت ایران، موتورها به صورت ستاره ای به هم متصل می شوند.

  •  اتصال مثلثی:

در این ارتباط ولتاژ خط به دو سر هر یک از سیم پیچ ها متصل می شود. ولتاژ نوشته شده روی پلاک الکتروموتورها در اتصال مثلث، ولتاژ مجاز سیم پیچ ها است که در اتصال موتور به برق باید به آن توجه شود. معمولا موتورهای سه فاز 3kw یا 4HP در یک مثلث در مدار قرار می گیرند.

نحوه پلاک خوانی موتور

اطلاعاتی که می توانیم از پلاک خوانی موتور استخراج کنیم عبارتند از:

ولتاژ

هنگام پلاک خوانی موتور، این داده به شما می گوید موتور با چه ولتاژی کار می کند. پارامترهای مشخص شده برای نام موتور عبارتند از ضریب توان، راندمان، گشتاور و جریان در ولتاژ و فرکانس نامی. هنگامی که موتور از ولتاژی غیر از ولتاژ مشخص شده در پلاک استفاده می کند، عملکرد آن تحت تأثیر قرار می گیرد.

اگر ولتاژ ذکر شده روی پلاک موتور 380/660 باشد، اتصال آن به صورت مثلث است، اما استارت اصلی می تواند به صورت ستاره باشد. در صورتی که با موتورهای 220/380 اتصال فقط می تواند ستاره باشد مگر اینکه آن را با یک اینورتر راه اندازی کنیم و فقط آن را در دور کم استفاده کنیم.

 

فرکانس

به طور معمول برای موتورها، فرکانس ورودی 50 یا 60 هرتز است. اگر بیش از یک فرکانس در پلاک ذکر شده باشد، سایر پارامترهای تحت تأثیر فرکانس نیز باید در پلاک ذکر شوند.

فاز

این پارامتر تعداد خطوط برق AC را نشان می دهد که می تواند تک فاز یا سه فاز باشد. معمولاً یک موتور تک فاز دارای 2 ترمینال خطی و خنثی است. همچنین ممکن است یک پین جداگانه برای زمین وجود داشته باشد. یک موتور سه فاز دارای 3 ترمینال جهت اتصال مثلثی می باشد. اگر به صورت ستاره باشد، یک پایانه چهارم نیز برای خنثی وجود دارد و زمین پنجمین ترمینال است.

معمولا موتورهای AC بالاتر از 1 کیلو وات به صورت تک فاز طراحی می شوند. بین 1 تا 5 کیلو وات، بسته به کاربردشان، می توانند تک فاز یا 3 فاز باشند. بعد از 5 کیلو وات تقریباً همه موتورها 3 فاز هستند.

موتورهای 3 فاز دارای 6 ترمینال برق ایزوله بر روی صفحه نصب هستند که گاهی با UVW و XYZ مشخص می شوند و پایانه ها به صورت عمودی و افقی به یک اندازه فاصله دارند، بنابراین صفحات اتصال کوچک می توانند به راحتی اتصالات را به هر دو ایجاد کنند.

موتورهای تک فاز دارای 3 یا 4 نقطه اتصال هستند که اغلب دارای جعبه ترمینال یا پوشش با منبع راه اندازی یا استارت خازن یا هر دو است (خازن مانند یک سیلندر به عرض 1-2 اینچ و طول 3-4 اینچ است). در موتورهای تک فاز گاهی اوقات کلید گریز از مرکز روی شفت قرار می گیرد.

جهت تشخیص فاز موتور، می توانید جعبه ترمینال را بررسی کنید اگر 3 خط وجود دارد، موتور 3 فاز است، اما اگر 2 خط باشد موتور تک فاز است.

جریان

یکی از پارامترهای مهم برای پلاک خوانی موتورهای الکتریکی، خواندن جریان نامی موتور است. اگر فازها نامتعادل باشند یا ولتاژ کمتر از حد مجاز باشد، جریان می تواند از تقویت کننده صفحه خارج شود.

اگر فاز نامتعادل باشد یا شبکه دارای افت ولتاژ باشد، جریان از آمپر نامی موتور منحرف می شود. این جریان، کنتاکتور و سایر تجهیزات مورد نیاز برای حرکت موتور را تعیین می کند.

 

نوسانات ولتاژ منبع تغذیه تأثیر زیادی بر موارد زیر دارد:

• گشتاور تولید شده توسط موتور

• جریان مصرف

• کارایی موتور الکتریکی

• عمر مفید موتور الکتریکی

• تولید گرما و دمای بدنه موتور

یکی از مهم ترین دلایل استفاده از اینورتر هنگام راه اندازی موتور، حفظ گشتاور و جریان در حد استاندارد در صورت نوسانات ولتاژ شبکه است.

نوع موتور الکتریکی

نوع موتور

سازندگان موتور اغلب نام برند یا کد محصول را در این قسمت قرار می دهند. برخی از سازندگان از این نوع برای تعیین موتور به عنوان تک فاز یا چند فاز، تک فاز یا چند سرعته یا بر اساس نوع ساخت استفاده می کنند. با این حال، هیچ استاندارد صنعتی برای آن وجود ندارد. در واقع این کد ابزاری برای نمایش محصول است.

سرعت در بار کامل

سرعت بار کامل، سرعتی است که در آن گشتاور نامی بار، توان نامی خروجی را فراهم می کند. به طور معمول سرعت بار کامل بر حسب RPM داده می شود. این سرعت گاهی اوقات سرعت لغزش یا سرعت روتور واقعی نامیده می شود. برچسب بازده موتور سرعت بار کامل را بر حسب درصد یا کیلووات یا اسب بخار نشان می دهد. به این سرعت، سرعت لغزش و همچنین سرعت واقعی روتور نیز می گویند.

ضریب پلاک موتور

ضریب قدرت

اختلاف فاز بین ولتاژ و جریان به دلیل خاصیت سلفی موتور را ضریب قدرت می نامند. این عدد همیشه بین صفر تا یک متغیر است. هرچه ویژگی سلفی کمتر باشد، این عدد به یکپارچگی نزدیکتر خواهد بود و هر چه توان راکتیو موتور به صفر نزدیکتر باشد، موتور کارآمدتر خواهد بود.

ضریب قدرت روی پلاک به صورت “PF” یا cos φ نشان داده شده است. ضریب قدرت نسبت توان فعال (W) به توان ظاهری (VA) است که به صورت درصد بیان می شود. پلاک موتور ضریب قدرت موتور را در بار کامل به شما می دهد. ضریب توان به عنوان cosFI نیز شناخته می شود.

 

کیلو وات یا اسب بخار

کیلو وات یا اسب بخار درجه قدرت مکانیکی موتور است که توانایی تامین گشتاور مورد نیاز بار در سرعت نامی است.

بازده

راندمان توان خروجی موتور تقسیم بر توان ورودی تقسیم بر 100 است. راندمان به صورت درصد بیان می شود. سازنده تضمین می کند که راندمان در محدوده خاصی قرار می گیرد که با توجه به استاندارد طراحی متفاوت است، به عنوان مثال IEC یا NEMA. بنابراین، هنگام ارزیابی عملکرد موتور، به حداقل راندمان تضمین شده توجه کنید.

چرخه کاری

این پارامتر تعیین می کند که موتور چقدر می تواند با خیال راحت درجه پلاک خود را ارزیابی کند. در بیشتر موارد، دستگاه می تواند این کار را به طور مداوم انجام دهد که در پلاک S1 یا “Cont” نشان داده شده است. اگر چیزی روی پلاک نشان داده نشده باشد، موتور برای یک چرخه کاری S1 طراحی شده است.

کلاس عایق

کلاس عایق (INSUL CLASS) بیان طبقه بندی استاندارد مقاومت حرارتی سیم پیچ موتور است. کلاس عایق با نمادی مانند “B” یا “F” بسته به توانایی سیم پیچ برای کار در دمای کاری مشخص برای طول عمر مشخص می شود. هرچه تعداد حروف بیشتر باشد، عملکرد بهتری دارد.

به عنوان مثال، عایق کلاس “F” عمر طولانی تری نسبت به کلاس “B” در یک دمای معین دارد.
کلاس عایق. CI.F (B) = کلاس F با افزایش دما  B

حداکثر دمای محیط

حداکثر دمای محیط دمایی است که موتور می تواند در آن کار کند که گاهی اوقات روی پلاک مشخص شده است. در غیر این صورت حداکثر 40 درجه سانتیگراد برای موتورهای EFF2 و معمولاً 60 درجه سانتیگراد برای موتورهای EFF1 در نظر گرفته می شود. موتور می تواند در حداکثر دمای نامی کار کند و همچنان تحمل کلاس عایق را داشته باشد.

منحنی کاهش قدرت خروجی

هنگام پلاک خوانی ثبت موتور، منحنی درجه بندی کاهش عملکرد را با افزایش دما یا ارتفاع محیط نشان می دهد.

ارتفاع

حداکثر ارتفاع از سطح دریا را نشان می دهد که موتور در افزایش دمای طراحی خود باقی می ماند و تمام مشخصات دیگر را برآورده می کند.

محفظه

محفظه روش حفاظت از محیط زیست و خنک کننده موتور را نشان می دهد که به صورت IP یا ENCL روی پلاک نشان داده شده است.

اجزای ساختاری موتور الکتریکی

ساختار

طراحی مشخصات گشتاور و جریان موتور را نشان می دهد. حرف طراحی (A، B، C یا D) دسته های مختلف را مشخص می کند. اکثر موتورها از نوع A یا B طراحی شده اند.

بنابراین، هنگام استفاده از موتور یا جایگزینی آن با موتور دیگری، بررسی این پارامتر مهم است، زیرا برخی از تولید کنندگان محصولات خود را به حروفی اختصاص می دهند که استاندارد صنعت در نظر گرفته نمی شود و این می تواند منجر به مشکلات جدی شود.

 

عامل خدمات

موتوری که برای کارکرد با رتبه پلاک خود طراحی شده است دارای ضریب وظیفه 1.0 است. این بدان معنی است که موتور می تواند با 100٪ توان نامی خود کار کند.

بعضی از برنامه ها احتیاج به موتوری دارند که می تواند از توان نامی گذر کند. موتوری با ضریب سرویس 1.15 می تواند 15 درصد بیشتر از رتبه موتور کار کند. با این حال، هر موتوری که به طور مداوم با ضریب وظیفه بزرگتر از 1 کار می کند، در مقایسه با کارکرد با توان نامی، عمر کوتاه تری خواهد داشت.

لازم به ذکر است که وقتی یک موتور برای مدت طولانی کار می کند، اغلب تعیین اطلاعات عملکرد و پلاک خوانی موتور غیرممکن است، زیرا پلاک آن اغلب فرسوده یا بی رنگ می شوند.

مجتمع فنی برق برگزارکننده دوره های فنی مختلف مانند دوره آموزش تعمیر برد الکترونیکی، آموزش تعمیرات پکیج دیواری، آموزش سیم پیچی موتور و غیره می باشد، تمامی دوره ها به صورت عملی، در کارگاه های مجهز و تحت نظر اساتید مجرب و متخصص برگزار می شود در صورت علاقه به فراگیری هر یک از شغل های فنی همین الان به مجتمع فنی برق مراجعه نمایید.

به این صفحه امتیاز دهید
نویسنده مطلب
محمد حسین قربانی
محمد حسین قربانی

محمدحسین قربانی هستم. کارشناس ارشد برق و الکترونیک دارم. از سال 1395 تا الان به تدریس و تولید محتوا در زمینه برق صنعتی و ساختمان مشغولم.

[last_posts_from_cat]

دیدگاه کاربران