آموزش نصب جعبه فیوز تک فاز و سه فاز [جامع و گام به گام]


آموزش نصب جعبه فیوز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. شما می توانید با کسب مهارت های لازم برای نصب این قطعه، به راحتی گام موثری در برق کشی ساختمان بردارید. هر ساختمانی به سیم کشی و برق کشی نیازمند است. یک فرد برای اینکه بتواند مهارت های لازم در این حوزه را یاد بگیرد، باید آشنایی کامل با نحوه ی نصب جعبه ی فیوز منزل و دیگر ساختمان ها را به صورت تک و سه فاز داشته باشد. اگر از علاقه مندان به برق کشی ساختمان ساختمان هستید این موضوع به طور کامل در دوره آموزش برق ساختمان آموزش داده می شود.

جعبه فیوز

جعبه فیوز چیست و چه کاربردی دارد؟

قبل از اینکه آموزش نحوه نصب جعبه فیوز را مورد بررسی قرار دهیم، در این بخش توضیح مختصری در مورد کارایی جعبه فیوز ارائه می شود. در گذشته به جای جعبه فیوز از جعبه تقسیم استفاده می شد ولی جعبه تقسیم به دلیل داشتن برخی از ایراد های جدی، کارکرد مطلوبی نداشت.  به همین دلیل امروزه جعبه فیوز گزینه ی خوبی برای جایگزین آن در  نظر گرفته می شود.

برای اینکه اقدامات نصب جعبه فیوز به خوبی انجام شود، باید محل مناسبی برای آن انتخاب گردد. درب ورودی ساختمان بهترین مکان برای نصب جعبه فیوز است زیرا در این محل سر خط همه ی کابل ها به ساختمان وارد شده و از آنجا به بخش های دیگر انتقال می یابد.

از جعبه فیوز برای توزیع برق به قســمت های مختلف استفاده میشود به طوریکه برق واحد توسط کابلی به ایــن جعبه وارد و پس از عبور از وســایل حفاظتی به مدارات روشنایی ، پریزهای برق، سیستم سرمایشی و غیره تقسیم می شود. به عبارتی یک لوله به آن وارد شده و به تعداد خط های در نظر گرفته شده برای واحد، لوله از آن خارج می شود و به سمت مدارات مختلف حرکت می کنــد. این جعبه در دو نوع تــوکار و روکار تولید و عرضه می گردد.

عمق جعبه فیوز واحد مسکونی 72 میلی متر است که هنگام کنده کاری باید توجه شود.

هنگام انتخاب تابلو توزیع برق واحد مسکونی به موارد زیر توجه کنید :

  • ظرفیت کلیدهای حفاظتی
  •  ابعاد
  •  درجه حفاظتی IP
  •  استاندارد
  •  ظرفیت لوله های خروجی
  • شین نول و ارت

انواع جعبه فیوز

جعبه ی فیوز در دو دسته ی توکار و روکار طراحی می شود و متناسب با این امر نیز باید شرایط ویژه ای برای نصب آن در یک مکان در نظر گرفته شود. به عنوان مثال جعبه فیوز توکار در دل دیوار قرار می گیرد و قابل مشاهده نیست. در حالیکه نمونه های روکار در فضاهای درونی و بیرونی دیوار ساختمان وصل می شوند و می توان مکان نصب آنها را مشاهده کرد.

جعبه های فیوز در اندازه های مختلف و با کارایی متفاوت در بازار به فروش میرسند. شرکت های مختلفی در حوزه ی تولید این قطعات فعالیت دارند و هر کدام نیز به منظور افزایش میزان فروش جعبه فیوز، فاکتورهای خاصی را برای تولید آنها در نظر می گیرند.

جعبه فیوز انتخاب شده باید متناسب با نیازهای موجود باشد در غیر این صورت نمی توان از کارایی آنها به خوبی بهره مند شد. لازم به ذکر است که آموزش نصب جعبه فیوز با توجه به تک یا سه فاز بودن فیوز ها و همچنین به کارگیری کلید محافظ و موارد دیگر متفاوت است. در دوره های برق ساختمان در تلاش هستیم همه باید و نبایدها را به طور عملی در اختیار شما قرار دهیم.

معرفي اجزاي جعبه فیوز

ترمینال ارت و نول

ترمینال ارت و نول

1.ترمينال ارت و نول

این ترمینال محل انشعاب و تأمین نول و ارت سیم کشی برق واحد میباشد. برچسب ترمينال نول(به رنگ آبي) و ترمينال ارت به رنگ زرد با نوار سبزاست. تعداد ترمينال نول برابر کلیدهای محافظ جانتابلو است. سيم ارت بارنگ زرد و نوار سبزرنگ و سيم نول بارنگ آبي نشان دادهشده است.در شكل 80   دو ترمينال نول(سمت راست) و يك ترمينال ارت (سمت چپ) ديده میشود.

2.ریل

ریل تابلو جهت نصب كليد محافظ MCB استفاده می شود.

کلید محافظ اصلی

3.كليد محافظ اصلي swich Main

کلید محافظ اصلی از دو کلید مینیاتوری تشکیل شده که اهرم های هر دو با هم، هم محور شده اند یعنی با هم وصل و با هم قطع می شوند.

کلید خودکار مینیاتوری

کلید خودکار مینیاتوری

4.كليد محافظ MCB

کلید محافظ MCB تک پل می باشد یعنی فقط فاز را قطع و وصل مي نماید وظیفه آن حفاظت در برابر

اتصال کوتاه است. دارای دو مدل تند کار B و کند کارC می باشد. از نوع کند کار B در مدارهای روشنایی و

از نوع کند کار C برای مدارهای موتوری و پریز استفاده میشود.

كليد جریان نشتی

كليد جریان نشتی

5.كليد جریان نشتی RCD

کلید جریان نشتی یک کلید دو پل است و سر راه فاز و نول قرار داده می شود. اساس کار آن سنجش جریان فاز و نول است و در صورت اختالف بیش از 30mA در جریان های سیم، فاز و نول مدار را قطع می کند

کلید جریان نشتی RCD دارای شستی آزمایش است. با تحریک شستی آزمایش خطایی در مدار داخل کلید

شکل می گیرد. اگر کلید سالم باشد مدار را قطع مي کند در غیر اینصورت کلید معیوب است .

شین

شین

6.شین MCB

شین MCB برای ایجاد ارتباط الکتریکی بین خروجی کلید محافظ اصلی و ورودی های کلید محافظ MCB است

مراحل نصب جعبه فیوز

نصب جعبه فیوز یکی از مهم ترین مهارت ها برای سیم کشی برق ساختمان است. که در ادامه به صورت مرحله به مرحله به آموزش آن می پردازیم.

مرحله اول: نصب كليد محافظ اصلي( switch Main) و دو كليد جریان نشتی (RCD)

فاز نول را به ورودی کلید محافظ اصلی اتصال دهید. سپس خروجی فاز و نول کلید محافظ اصلی را به ترتیب به ورودی فاز و نول کلیدهای RCD وصل کنید. در صورت استفاده از سیم افشان سرسیم مناسب با اندازه سیم استفاده کنید. هر یک از کلیدهای جریان نشتی RCD در یک مسیر قرار داده شوند تا بروز جریان نشتی در هر مسیر باعث قطع مسیر دیگر نشود .

مرحله دوم: نصب کلیدهای محافظ MCB

کلیدهای محافظ MCB را بر روی ریل تابلو نصب کنید و ورودی های آنها را با شین شان های به یکدیگر ارتباط دهید.

مرحله سوم: سیم کشی کلیدهای محافظ MCB

سیم کشی خروجي کلید محافظ MCB خروجی هر کلید محافظ MCB به همراه یک انشعاب از شین نول و شین ارت به صورت سه سیمه در هر مسیر قرار می گیرد. ظرفیت فیوزهایی که در جعبه فیوز استفاده می کنیم، چقدر باید باشد؟ برای روشنایی ها از کلید محافظ B10 MCB استفاده کنید.

برای مدارهاي پریز از کلید محافظ C16  MCB استفاده کنید. كليد محافظ اصلی را از نوع C32A MCB و کلید جریان نشتی را از نوع A 20 RCD انتخاب نمایید.

مرحله چهارم: بستن قاب و درپوش تابلو

سيم هاي مسير تغذيه مصرف کنندگان را در نزديكي مصرف کننده تفكيك و با نوارچسب برق از يكديگر جدا كنيد

مراحل نصب جعبه فیوز

مراحل نصب جعبه فیوز

آموزش نصب جعبه فیوز تک فاز

ساده ترین روش برای سیم کشی این قطعات، جعبه فیوز نوع تک فاز بوده که از کلید نشتی جریان در آنها استفاده نمی شود. در چنین حالتی برای اینکه بتوان خطرات مربوط به شوک برقی را از بین ببریم از کلید محافظ در کنار کنتور برق ساختمان استفاده می کنیم.

کابل برق به کار رفته در این شرایط از اهمیت ویژه ای برخوردار است. سایز کابل برق باید مناسب با آمپر کنتور برق باشد، موارد زیر به عنوان استاندارد پیشنهاد می شود:

 

آمپراژ کنتور برقسایز کابل به کار رفته برای جعبه فیوز
25 آمپر  4 × 3
32 آمپر 6 × 3
50 آمپر  10 × 3

 

با استفاده از این جدول می توان اندازه ی کابل را متناسب با آمپر کنتور انتخاب کرد. بعد از آن لازم است ظرفیت فیوز ها انتخاب شود. در جدول زیر توضیحاتی در مورد فیوزهای مینیاتوری با توجه به نوع کلید و برق مورد نظر ارائه شده است :

 

مدار برق موجود  آمپراژ کلید مینیاتورینوع کلید به کار رفته
سرخط روشنایی10 آمپر  B
سرخط های  پریزها16 آمپر C
فیوزهای  اصلیهم آمپراژ با آمپر کنتور برقB
سرخط کولر آبی 10 آمپر C
سرخط  به کار رفته برای کولر گازیبا در نظر گرفتن سایز کابل C

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آموزش نصب جعبه فیوز می توانید در دوره های  ارائه شده توسط اساتید با تجربه ی ما شرکت کرده و راهنمایی جامع به دست آورید. در این دوره ها، راهکارهای انتخاب بهترین فیوز متناسب با شرایط موجود در اختیار شما قرار داده می شود.

آموزش نصب جعبه فیوز سه فاز

جعبه فیوز های سه فاز برای کنتور های خانگی سه فاز مورد استفاده قرار می گیرد.  نصب و بکارگیری این نوع از جعبه فیوز ها، نیازمند دستورالعمل خاصی می باشد.

اگر کلید نشتی در کنار  کنتور برق نصب شده باشد دیگر نیازی به استفاده از کلید در داخل جعبه فیوز و البته سیم کشی آن نخواهیم داشت.

کابل برق مورد نیاز برای جعبه فیوز 3 فاز، از نوع کابل 5 رشته ای می باشد. لازم به ذکر است اگر جعبه فیوز ما دارای 10 کلید مینیاتوری باشد در این صورت سیم فاز فقط به کلید های اول و چهارم وصل می شود.

 

4.5/5 - (4 امتیاز)
نویسنده مطلب
محمد حسین قربانی
محمد حسین قربانی

محمدحسین قربانی هستم. کارشناس ارشد برق و الکترونیک دارم. از سال 1395 تا الان به تدریس و تولید محتوا در زمینه برق صنعتی و ساختمان مشغولم.

آخرین مقالات برق ساختمان

لیست مصالح، ابزار و لوازم برق کشی ساختمان

لیست مصالح، ابزار و لوازم برق کشی ساختمان

برق کشی ساختمان یکی از حرفه‌ های فنی در حیطه‌ مهندسی برق است که ابزار و دستگاه‌ های متعددی در آن کاربرد دارند. ابزار های دستی برق کشی مانند پیچ گوشتی، سیم کش، انبردست و نوار برق از ابزار های پایه این حرفه محسوب می‌ شوند...

معرفی شغل برق ساختمان

معرفی شغل برق ساختمان

رشته و شغل برق ساختمان برای بسیاری از افرادی که به رشته برق و الکترونیک علاقه دارند و اندکی به کارهای فنی علاقمند هستند، مناسب است. اما برای اینکه در این مسیر موفق باشند، باید اطلاعات کاملی از این شغل، وظایف و مهارت های مورد نیاز شغل برقکاری را در دست داشته باشند...

طریقه نصب و عیب یابی سنسور حرکتی

طریقه نصب و عیب یابی سنسور حرکتی

در ساختمان های قدیمی از کلیدهای برق برای ایجاد روشنایی استفاده می کردند. بعدها به مرور زمان برای صرفه جویی در مصرف برق تایمرهای تایمری را نصب کردند...

چگونه آیفون تصویری را نصب و راه اندازی کنیم؟

چگونه آیفون تصویری را نصب و راه اندازی کنیم؟

آیفون های تصویری به دلیل کارایی فوق العاده ای که دارند، توانسته اند توجه بسیاری را به سوی خود جلب کنند و جایگزین آیفون های صوتی و دیگر زنگ های درب شوند. آیفون های تصویری در انواع ساختمان های تک طبقه و چند طبقه نصب می شوند...

دیدگاه کاربران