تسمه تایم چیست؟ + علائم خرابی تسمه تایم


تسمه تایم قطعه ای از جنس لاستیک می باشد که جزو اصلی و ضروری احتراق داخلی حساب می شود. تسمه تایمینگ نقش مهمی در عملکرد خودرو دارد به طوری که با معیوب شدن تسمه، عملکرد خودرو دچار اختلال خواهد شد.

تنظیم موتور خودرو

تسمه تایم چگونه عمل می کند؟

تسمه تایم چیست و کارکرد آن بر روی موتور چگونه است؟ در ابتدا از تسمه تایم برای انتقال نیرو از قسمت میل لنگ موتور برای گردش میل سوپاپ استفاده می شود.

نحوه عمل تسمه تایم

تسمه تایمینگ مدل های متفاوتی دارد که به صورت زنجیر تایم یا دنده تایم می باشد. در شرکت های ایران خودرو و سایپا بیشتر از سیستم تسمه تایم استفاده می کنند و همچنین برای به گردش درآوردن قسمت اصلی میل سوپاپ از آن استفاده می شود.

محل اصلی قرار گرفتن تسمه تایم

محل اصلی قرار گرفتن تسمه تایم در قسمت فولی ورودی یا فولی تسمه تایم می باشد که جهت به چرخش درآوردن میل سوپاپ و یا میل بادامک ها و جهت باز و بست ورودی و خروجی هوا استفاده می شود.

نحوه نصب کردن یا جهت نصب بر روی تسمه تایمینگ

تعدادی از فلش ها به کار برده شده است که هم جهت با عقربه ساعت و یا هم جهت با گردش موتور می باشد تا زمانی که نصب می شود بدون هیچ ایرادی کار کند. در غیر اینصورت اگر برعکس نصب شود باعث اختلال شده و عمر تسمه تایمینگ را کوتاه می کند. هم چنین باعث می شود هنگام شل و سفت کردن این قطعه صدای زوزه ایجاد شود.

خرابی تسمه تایم به چه صورت است؟

معمولا خرابی هایی که برای تسمه تایمینگ به وجود می آید به صورت خرابی کاسه نمد یا اورینگ های آب بندی می باشد که در قسمت ورودی و یا سر سیلندر قرار دارد. این موارد در نهایت باعث می شوند که نشتی روغن به سمت تسمه تایم را داشته باشیم که در نهایت عمر تسمه تایم کوتاه می شود.

عوامل دیگری از خرابی های تسمه تایم که می توان به آن اشاره کرد شامل چرخ دنده ها و یا فولی های هرز گردی می باشد که بر روی قسمت تسمه تایمینگ جهت شل و سفت کردن نصب شده اند. در یک سری از خودروها مکانیک، به صورت دستی باید رگلاژ را انجام دهد اما در یک سری از خودروها به صورت اتوماتیک می باشد و نیازی نیست که مکانیک رگلاژ را دست کاری کند. همچنین رگلاژ کردن بیش از حد باعث می شود که تسمه تایمینگ کش بیاید و در کارکرد و نحوه اصول چرخشی تسمه تایم اختلال به وجود آید.

علائم خرابی تسمه تایم

بازدید و یا سرویس کردن تسمه تایم باید طی زمان خاصی باشد، یعنی در کیلومترهای سی الی چهار هزارتا تسمه تایمینگ باید بازدید شود.

علائم خرابی تسمه تایم

اگر بخواهید متوجه شوید که تسمه تایمینگ شما از کدام ناحیه دچار اختلال و خرابی شده است باید خودرو را روشن کنید و در حالت گرم پدال گاز را در دور موتور 1500 تا 2000 آر پی ام نگه دارید که اگر صدای زوزه از قسمت تسمه تایمینگ شنیده شود به این دلیل است که این قطعه عمر خود را کرده و باید تعویض شود.

تشخیص اصل بودن یا نبودن تسمه تایم

برای اینکه متوجه شوید که تسمه تایمینگ اصل می باشد یا نه کافی است که تسمه تایمینگ اصلی که در اختیار دارید را از قسمت بیرونی آن که شیار دارد به سمت داخل فشار دهید، اگر حالت نرمی داشت و ترکی بر نداشت، به این معنی است که اصل می باشد. همچنین قسمت داخلی آن به راحتی قابل مشاهده است و می توانید بافت های به کار رفته که اصطلاحا به پشم شیشه معروف هستند را ببینید و اصل بودن آن را تشخیص دهید. برای غیر اصل بودن آن هم کافی است که تسمه تایمینگ را به سمت بیرون بکشید که این نوع تسمه تایم ها پلاستیکی و سفت هستند. زمانی که آن را به سمت داخل می کشید به نیروی زیادی نیاز دارید. همچنین قسمت بیرونی آن ترک بر می دارد که نشان دهنده اصل نبودن است.

زمان تعویض تسمه تایم

تعویض تسمه تایم اکثرا در موتورهای شانزده اسب به دلیل فشار و قدرت بالای آن ها می باشد چون تسمه تایم در دورهای بالا تحت فشار زیادی قرار می گیرد. به طور کلی زمان مناسب برای تعویض تسمه تایمینگ معمولا در حدود 50000 کیلومتر می باشد.

زمان تعویض تسمه تایم

در خودروهایی مانند کوییک، ساینا، تیبا چون رگلاژ آن ها فنری می باشد و تحت فشار کمتری هستند نسبت به تسمه تایم های رگلاژ مکانیکی، عمر و بازدهی بیشتری دارند. معمولا در رنج 60000 کیلومتر نیاز به تعویض دارد.

عوارض پاره شدن تسمه تایمینگ

اگر بخواهیم از عواقب پاره شدن تسمه تایمینگ بگوییم معمولا در موتورهای هشت سوپاپ باعث می شود که سوپاپ ها کج شوند. این وضعیت موتورهای شانزده سوپاپ هم به همین صورت می باشد. در شرایط نرمال سوپاپ های دود و هوا بسته به نوع کارکردشان که جزء سوپاپ هوا یا دود باشند دچار کجی در یک سمت از سوپاپ ها می شوند. در موتور های شانزده سوپاپ شرایط حادتری وجود دارد مثل استارت های پی در پی یا طولانی که به موتور می زنند تا آن را روشن کنند. این عامل باعث کجی سوپاپ ها در سمت سر سیلندر و کجی پیستون ها می شود که در این حالت باید تعمیر موتور به صورت کامل انجام شود.

نتیجه گیری

حتما قبل از سفر کردن تسمه تایم خودروی خود را بررسی کنید، به هیچ عنوان با تسمه تایم کهنه به سفر نروید. عوض کردن تسمه را جدی بگیرید تا خودروی شما آسیب جدی نبیند. هم چنین سعی کنید حتما از تسمه تایم های اصل استفاده کنید.

 

5/5 - (1 امتیاز)
نویسنده مطلب
کامران سماوات
کامران سماوات

کامران سماوات هستم. 10 سال است که در حوزه اتومکانیک، تعمیر و سرویس خودرو فعالیت میکنم. مطالبی که می نویسم صرفا تجربیات من نیست بلکه زندگی من است.

آخرین مقالات برق خودرو

انواع عملگرهای ایسیو ECU و کاربرد های آن ها

انواع عملگرهای ایسیو ECU و کاربرد های آن ها

اگر می خواهید با انواع عملگر های ای‌سی‌یو (ECU) و کاربرد هر یک از آن ها آشنا شوید، با ما در این مقاله از سری مقالات آموزش تعمیرات ایسیو همراه باشید. عملگرهای ایسیو ECU عملکرد انواع قسمت های ایسیو خودرو عبارت است با: عملگر سوئيچ اينرسي ایسیو ECU اين قطعه از يك سوكت سه پايه […]...

آشنایی با علائم کم و تمام شدن گاز کولر ماشین

آشنایی با علائم کم و تمام شدن گاز کولر ماشین

کم شدن گاز کولر ماشین علائم و نشانه های گوناگونی دارد. آگاهی از این نشانه ها کمک می کند تا هر چه سریع تر نسبت به شارژ مجدد گاز کولر خودرو اقدام شود...

استارت خودرو چیست

استارت خودرو چیست

استارت خودرو یکی از قطعات راه انداز و در عین حال حائز اهمیت سیستم برق خودرو به شمار می رود. وظیفه اصلی این قطعه به گردش درآوردن پیشرانه، به منظور روشن شدن خودرو می باشد...

راهنمای جامع عیب یابی کولر خودرو

راهنمای جامع عیب یابی کولر خودرو

عیب یابی کولر خودرو از کارهای تخصصی است که در بسیاری از مواقع به دلیل ناآگاهی افراد و اقدام به رفع مشکل آن، دردسرساز می‌شود. کارکرد درست کولر ماشین در روزهای گرم از اهمیت زیادی برخوردار است؛ زیرا تحمل دمای بالای خودرو بدون کولر امکانپذیر نیست...

دیدگاه کاربران