دلیل باد کردن باتری گوشی چیست و برای رفع آن چه کنیم؟


شاید برای شما هم پیش آمده باشد که باتری تلفن همراهتان به طرز عجیبی متورم شده و شکل آن تغییر کند! اما علت این تغییر شکل و تورم باتری چیست؟ آیا باد کردن باتری تلفن همراه خطرناک است؟ چگونه از باد کردن باتری گوشی خود جلوگیری کنیم یا اگر باتری گوشی متورم شد چه کنیم؟ در ادامه این مقاله می خواهیم به طور جامع در مورد علت تورم و باد کردن باتری گوشی و نحوه رفع این مشکل صحبت کنیم.

آشنایی با باتری لیتیوم

تمام وسایل الکترونیکی که بدون اتصال مستقیم به برق قابل حمل و استفاده هستند از باتری استفاده می کنند. لپ تاپ، گوشی، تبلت، ساعت هوشمند و غیره. همه دارای باتری هستند و باتری آنها قابل شارژ است. بهترین نوع باتری های قابل شارژ که در حال حاضر در تمامی این گجت ها استفاده می شود، باتری های لیتیوم یونی هستند. باتری‌های لیتیوم یونی باتری‌های قابل شارژی هستند که در آن‌ها تخلیه شارژ با حرکت یون‌های لیتیوم از الکترود منفی به سمت مثبت انجام می‌شود و در حین شارژ فرآیند معکوس انجام می‌شود، یعنی. یون های لیتیوم از الکترود سمت مثبت به سمت منفی حرکت می کنند.

آموزشگاه فنی برق دوره آموزش تعمیرات موبایل را به صورت تضمینی و با ارائه مدرک معتبر در کارگاه های مجهز برگزار می کند. در صورت تمایل به یادگیری تعمیرات موبایل در دوره آموزش تعمیرات موبایل شرکت کنید.

اگر بخواهیم همه چیز را جمع بندی کنیم، باید بگوییم که باتری های لیتیوم یونی در حال حاضر بهترین نوع باتری های قابل شارژ هستند. این بدان معناست که هیچ فناوری بهتر از این نوع باتری برای استفاده در گجت هایی مانند گوشی های هوشمند ارائه نشده است. اما نمی توان گفت که باتری های لیتیوم یونی مشکلی ندارند و هرگز خراب نمی شوند!

آشنایی با باتری لیتیوم

ماهیت باتری های لیتیوم یونی به گونه ای است که به مرور زمان با افت توان و ظرفیت شارژ مواجه خواهند شد و متأسفانه هیچ راهی برای جلوگیری از این مشکل وجود ندارد زیرا ناشی از ساختار و ماهیت باتری است. اما یکی از مشکلات عجیبی که گاهی در باتری موبایل پیش می آید، مشکل ورم یا بادکردن باتری گوشی است! در ادامه این مقاله می خواهیم در مورد این مشکل، دلیل بروز آن و روش های مقابله با آن به تفصیل صحبت کنیم. بنابراین توصیه می کنیم تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

باد کردن گوشی موبایل

باد کردن گوشی موبایل یک مشکل بسیار شایع و آشکار است. زمانی که گوشی دچار این مشکل می شود، باتری آن به طرز عجیبی متورم می شود و شکل آن تغییر می کند، گویی هر لحظه ممکن است باتری منفجر شود. البته بادکردن باتری گوشی بسته به شرایط می تواند با شدت های متفاوتی رخ دهد. برای مثال مشاهده شده است که در برخی موارد باتری گوشی به حدی متورم می شود که در پشت گوشی برآمدگی ایجاد می کند و حتی پشت گوشی را از بدنه آن جدا می کند. در برخی موارد، باد کردن باتری گوشی ممکن است خیلی محسوس نباشد و حتی می توان آن را نادیده گرفت. بنابراین، تورم باتری های تلفن همراه می تواند در شدت های مختلف رخ دهد.

علت باد کردن باتری گوشی چیست؟

دلایل مختلفی می تواند باعث باد کردن باتری گوشی های هوشمند شود، بنابراین نمی توان ادعا کرد که همیشه دلیل مستقلی علت این مشکل است. در برخی موارد، مشکلاتی که در طول طراحی و ساخت باتری رخ می دهد، منجر به مشکل تورم باتری می شود. در برخی موارد دیگر، پایان عمر باتری باعث این مشکل می شود. اما دلیل اصلی باد کردن باتری گوشی های موبایل مربوط به استفاده نادرست و عدم توجه به برخی مشکلات از سوی کاربران است. به عنوان مثال: استفاده از شارژرهای غیر اصل و غیر استاندارد یا شارژ بیش از حد باتری گوشی از جمله مواردی است که در بروز مشکل فوق تاثیر می گذارد. اما جدای از تمام این تفاسیر، در اکثر موارد عامل اصلی که باعث باد کردن باتری گوشی می شود گرم شدن و شارژ طولانی مدت گوشی است.

سلول‌های لیتیوم یونی که در باتری‌های تلفن وجود دارند، از نظر شدت جریان مجاز با محدودیت‌های بسیار مهمی روبرو هستند. یعنی محدودیت های سختی برای شدت جریانی که از سلول های باتری لیتیوم یون می گذرد اعمال می شود. وقتی گوشی به طور معمول شارژ می شود و همه چیز خوب است، فلز لیتیوم ظاهر نمی شود، اما زمانی که باتری گوشی بیش از حد شارژ می شود، وضعیتی رخ می دهد که باعث می شود فلز لیتیوم ظاهر شود. در این حالت فلز لیتیوم به صورت لایه ای بر روی آند رسوب می کند و در همان بازه زمانی کاتد پایداری خود را از دست داده و تبدیل به اکسید کننده می شود. این فرآیند باعث تورم باتری می شود.

علت باد کردن باتری گوشی چیست؟

در 70 تا 80 درصد مواقع، عامل اصلی منجر به این مشکل، شارژ بیش از حد باتری می باشد. باتری های لیتیوم یونی به مرور زمان دچار این مشکل می شوند و عمر مفید خود را از دست می دهند. بسیاری از باتری های تلفن های همراه به همین دلیل متورم می شوند. اما اگر باتری گوشی باد کرد، چه کنیم؟

اگر باتری گوشی باد کرد چه کنیم؟

مهمتر از همه، به شما اکیداً توصیه می کنیم که نکات ایمنی را در نظر بگیرید. زمانی که باتری باد می کند و شدت آن زیاد است، تقریباً با بمب کوچکی روبرو می شوید که هر لحظه ممکن است منفجر شود و آتش بگیرد. پس سعی کنید مراقب باشید و گوشی را با باتری باد کرده، شارژ نکنید و آن را در تماس مستقیم با گرما یا سرما قرار ندهید. توصیه می کنیم در صورت امکان باتری گوشی را در این شرایط خارج کرده و در مکانی غیرقابل دسترس قرار دهید یا آ ن را در زمین دفن کنید.

جلوگیری از باد کردن باتری گوشی

مهم ترین موضوعی که باید به آن توجه کنید مربوط به نحوه جلوگیری از باد کردن باتری گوشی است. بنابراین سعی کنید از انجام کارهایی که می تواند باتری گوشی هوشمند شما را خالی کند، خودداری کنید. برخی از اصلی‌ترین مواردی که توصیه می‌کنیم برای جلوگیری از خراب شدن باتری تلفن همراه خود به آن‌ها دقت کنید، عبارتند از:

• از شارژر صحیح و اصلی استفاده کنید:

متاسفانه این روزها شارژرهای تقلبی و بی کیفیت زیادی در بازار وجود دارد که ممکن است حتی شبیه شارژرهای اصلی هم نباشند. استفاده از این نوع شارژرها یکی از دلایل اصلی است که می تواند منجر به باد کردن باتری گوشی شود. سعی کنید همیشه برای شارژ باتری گوشی خود از شارژرهای اصل استفاده کنید تا با مشکل گرم شدن یا شارژ بیش از حد باتری مواجه نشوید.

• عدم شارژ طولانی مدت باتری گوشی:

گرم شدن بیش از حد باتری گوشی علاوه بر کاهش کیفیت و عمر باتری، باعث متورم شدن و باد کردن باتری گوشی می شود. وقتی گوشی خود را برای مدت طولانی شارژ می کنید، دقیقاً همین اتفاق می افتد و باتری گوشی شما بیش از حد داغ می شود و احتمال تورم افزایش می یابد. در بسیاری از موارد مشاهده می شود که تکرار این مشکل و قرار دادن طولانی مدت گوشی در شارژ باعث باد کردن باتری می شود.

عدم شارژ طولانی مدت باتری گوشی

• گوشی خود را رطوبت و گرما دور نگه دارید:

هرگز نباید اجازه دهید باتری گوشی شما با آب تماس پیدا کند. همچنین باتری گوشی باید همیشه خنک نگه داشته شود تا بتواند بهترین عملکرد را ارائه دهد. تماس باتری گوشی با آب یا قرار دادن آن در مکان های نامناسب (مثلا روبروی داشبورد خودرو در زیر آفتاب داغ) ممکن است باعث باد کردن باتری گوشی شود. بنابراین همیشه گوشی خود را در جای خشک و خنک قرار دهید.

• باتری گوشی را به موقع تعویض کنید:

بسیاری از کاربران به دلایل نامعلومی به هیچ وجه به فکر تعویض باتری گوشی نیستند، در حالی که باتری های گوشی بعد از 2 تا 3 سال بخش قابل توجهی از ظرفیت اولیه خود را از دست می دهند و نیاز به تعویض آنها می باشد. برای جایگزینی آنها همچنین در بسیاری از موارد مشاهده می شود که کاربر مشاهده می کند که باتری گوشی اش متورم شده است، اما از آنجایی که میزان این تورم ناچیز است، به آن توجهی نمی کند و به همین شکل از گوشی استفاده می کند! این عوامل می توانند باعث بدتر شدن شرایط شوند. بنابراین توصیه می کنیم هر چند سال یک بار باتری گوشی خود را تعویض کنید.

در بالا موارد اصلی وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از باد کردن باتری تلفن همراه خود در نظر بگیرید. اگر موارد گفته شده را رعایت می کنید و همچنان مشکلی برای شما وجود دارد، حتما باتری گوشی در حین طراحی و ساخت دچار مشکل شده است و اکنون تنها راه حل پیش روی شما تعویض باتری گوشی می باشد.

در این مقاله در مورد باد کردن باتری گوشی موبایل و نحوه مقابله با این مشکل صحبت کرده ایم. شما با رعایت نکات گفته شده به راحتی می توانید از این مشکل پیشگیری نمایید.

مجتمع فنی برق برگزارکننده دوره های فنی مختلف مانند دوره آموزش تعمیرات ایسیو، آموزش تعمیرات برد الکتریکی، آموزش مکانیک خودرو و غیره می باشد، تمامی دوره ها به صورت عملی، در کارگاه های مجهز و تحت نظر اساتید مجرب و متخصص برگزار می شود در صورت علاقه به فراگیری هر یک از شغل های فنی همین الان به مجتمع فنی برق مراجعه نمایید.

به این صفحه امتیاز دهید
نویسنده مطلب
حسین زمانیخواه
حسین زمانیخواه

حسین زمانیخواه هستم با سابقه 11 سال در آموزش و خدمات تعمیرات موبایل. 5 سال است که در حوزه تکنولوژی و موبایل تولید محتوا می کنم.

آخرین مقالات تعمیر موبایل

20 مشکل رایج در گوشی های موبایل و راه حل رفع آنها

20 مشکل رایج در گوشی های موبایل و راه حل رفع آنها

گوشی های موبایل نیز همانند دیگر لوازم با مشکلاتی روبه رو می شوند، رفع برخی از این مشکلات تخصصی بوده و نیاز به آموزش حرفه ای تعمیرات موبایل از طریق شرکت در دوره های آموزشی دارد. اما تعمیر برخی از این مشکلات آسان بوده و خودتان می توانید آنها را حل کنید...

هر آنچه که بایستی در مورد تعمیر ال سی دی گوشی بدانید!

هر آنچه که بایستی در مورد تعمیر ال سی دی گوشی بدانید!

بدون شک تاچ و  ال سی دی گوشی از احساس ترین بخش تلفن های هوشمند امروزی به شمار می رود که در اثر کوچکترین ضربه معیوب می شود. از این رو تعویض یا تعمیر ال سی دی گوشی یا همان تاچ، بیشتر نسبت به سایر بخش های دیگر موبایل توسط متخصصین تعمیرات موبایل انجام می […]...

آشنایی با فایل دامپ Dump و کاربرد آن در ترمیم بوت

آشنایی با فایل دامپ Dump و کاربرد آن در ترمیم بوت

فایل دامپ backup اطلاعاتی است که از هارد گوشی یا همان EMMC گرفته و  باعث راحت تر شدن عملیات راه اندازی گوشی بعد از تعویض هارد می شود. در این بخش از آموزش تعمیرات موبایل در صدد معرفی فایل دامپ Dump به تعمیرکاران موبایل و علاقه مندان به یادگیری این مسائل هستیم ...

آموزش جامع روش های ریست فکتوری گوشی اندرویدی

آموزش جامع روش های ریست فکتوری گوشی اندرویدی

آموزش ریست فکتوری یکی از مهم ترین مطالبی است که در این مطلب به آن پرداخته می شود. گوشی های هوشمند علی رغم کاربردی بودن، در برخی مواقع دچار مشکلات و خطاهای جدی می شوند...

دیدگاه کاربران