چرا پکیج صدا می دهد؟ صدای تق تق، شرشر، بوق، سوت، انفجار و . . .

5 دقیقه زمان مطالعه

صدا دادن پکیج دیواری یکی از رایج ترین نشانه هایی است که خبر از بروز مشکل در این دستگاه می دهد. علت صدا پکیج تحت تاثیر عوامل گوناگونی بوده و به همین علت در اولین اقدام بایستی پکیج را بررسی و ناحیه ای را که باعث بروز این مشکل در پکیج شده است را شناسایی کرده و نسبت به رفع مشکل ایجاد شده در آن اقدام نماییم.

در بسیاری مواقع، صداهایی مانند صدای آب در پکیج، صدای انفجار و صدای بوق پکیج در هنگام عملکرد پکیج تولید می شود. همچنین، در مواقعی به محض باز کردن شیر آبگرم، صداهای نامتعارف و غیر طبیعی از پکیج به گوش می رسد. با یافتن منشا تولید این صداها می توان در جهت رفع آن اقدامات مناسب را به کار بست.

اگر پکیج بوتان، ایران رادیاتور، ایساتیس و غیره شما نیز هنگام کار سر و صداهایی دارد، توصیه می کنیم تا انتها این مطلب با ما همراه باشید. در این مطلب به بررسی علت صدای زیاد در انواع پکیج می پردازیم با ما همراه باشید.

چرا پکیج صدا می دهد؟

ممکن است این سوال برایتان پیش آمده باشد که چرا پکیج دیواری صدا می دهد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم برخی از صداها در پکیج امری طبیعی است و می تواند صدا شمعک، پمپ یا فن آن باشد. اما شنیدن برخی از صداها از پکیج مانند صدای شرشر آب پکیج، صدای تق تق، صدای زوزه کشیدن، صدای ضربه، صدای بوق پکیج و موارد دیگر طبیعی نبوده و بایستی هر چه سریعتر مشکل را شناسایی و نسبت به رفع این مشکل پکیج اقدام نمود.

معمولا دلایل سر و صدا در تمامی برندها و مدل های پکیج دیواری یکسان است. بنابراین اگر پکیج بوتان، ایران رادیاتور، ایستاتیس و غیره شما هنگام کار صدای زیادی دارد می تواند موارد زیر از دلایل سر و صدا پکیج باشد.

علت صدا در پکیج

1.لوله کشی پکیج نامناسب است.

یکی از شایع ترین دلایلی که باعث صدا در پکیج دیواری می شود لوله کشی نامناسب پکیج می باشد. در صورتی که از لوله های نامناسب با قطر کم و باریک استفاده شود، به پکیج فشار زیادی وارد شده و این موضوع باعث سر و صدا در پکیج می شود.

برای جلوگیری از بروز این مشکل حتما از یک لوله کش ماهر برای لوله کشی درست پکیج کمک بگیرید. همچنین لوله های پکیج را عایق کاری کنید.

2.محل نصب پکیج صاف نیست

توصیه می کنیم در صورت شنیدن سر و صدا از پکیج ابتدا به بررسی محل نصب پکیج بپردازید و از صاف بودن محل نصب اطمینان حاصل کنید. در صورت تراز نبودن محل نصب در برخی موارد شاهد شنیدن صداهایی از پکیج خواهیم بود.

همچنین بررسی کنید که قاب پکیج به درستی بر روی آن قرار گرفته باشد و به بدنه آن نچسبیده شود.

3.فن پکیج خراب شده است.

اگر فن پکیج خراب شده باشد صداهای آزار دهنده بسیاری از پکیج به گوش می رسد. بنابراین توصیه می کنیم ابتدا فن و پروانه آن را تمیز کنید و اطمینان حاصل کنید که در جای خود قرار داد. توصیه می کنیم عایق صوتی فن را نیز بررسی نمایید.

4.سوپاپ های پکیج خراب شده است.

در صورت خراب شدن سوپاپ ها و اورینگ های پکیج نیز شاهده شنیده شدن سر و صدا از پکیج دیواری هستیم. برای رفع این مشکل از یک تعمیرکار پکیج بخواهید تا سوپاپ را بررسی و در صورت خرابی نسبت به تعویض آن اقدام نمایید.

5.مبدل اصلی پکیج رسوب گرفته است.

خراب شدن مبدل پکیج از دیگر دلایلی است که باعث شنیده شدن سر و صدا از پکیج دیواری می شود. اگر مبدل رسوب گرفته باشد آب هنگام عبور از لوله های مارپیچ آن سر و صدا بسیاری خواهد داشت. بنابراین برای رفع این مشکل ابتدا اقدام به رسوب گیری پکیج نمایید. در صورتی که مبدل خراب شده بود از یک تعمیرکار پکیج بخواهید تا مبدل معیوب را تعویض نماید.

توصیه می کنیم برای جلوگیری از رسوب گرفتن پکیج از رسوب گیر استفاده نمایید. همچنین برای جلوگیری از خراب شدن مبدل، در بازه های زمانی منظم مثلا هر 6 ماه یا 12 ماه یکبار اقدام به رسوب گیری نمایید.

در مقاله دیگری به آموزش نحوه رسوب گیری پکیج پرداخته ایم. برای کسب اطلاعات بیشتر توصیه می کنیم این مقاله “آموزش رسوب گیری پکیج” را مطالعه نمایید.

6.فشار آب ورودی پکیج کم است.

کم بودن فشار آب ورودی پکیج از دیگر دلایلی است که باعث سر و صدا در پکیج دیواری می شود.

به شما توصیه میکنیم قبل از خواندن قسمت بعد، مقاله مهمی که درباره نحوه رفع مشکل افت فشار پکیج نوشته ایم را خوب مطالعه کنید و سپس به قسمت نهایی مقاله برگردید.

7.در مدار پکیج هوا وجود دارد.

در صورتی که در پکیج هوا وجود داشته باشد نیز سر و صدا بسیاری از پکیج شنیده می شود. از طریق هواگیری پکیج می توانید این مشکل را رفع کنید.

8.آب ورودی پکیج بیش از اندازه سرد است.

توجه داشته باشید که اگر اختلاف دمای آب ورودی به پکیج و محیط داخلی پکیج بسیار باشد شاهده شنیده شدن صدا به دلیل نوسانات دما خواهیم بود. این صدا معمولا در فصل تابستان و با سرد شدن هوا شنیده می شود.

علت صدا پکیج

انواع صدا در پکیج دیواری

 علت صدای شرشر آب پکیج دیواری

در برخی مواقعی، در هنگام کارکرد این دستگاه صدای آب در پکیج شنیده می شود. وجود هوا در لوله ها مهم ترین دلیلی است که باعث شنیده شدن این صدا از پکیج دیواری می شود.

حبس شدن هوا در لوله ها، علاوه بر تولید سروصداهای غیر عادی، کارایی و بازدهی پکیج را به میزان چشمگیری کاهش می دهد. نفوذ هوا در لوله های آب پکیج، از مشکلات رایج پکیج های دیواری محسوب می شود. در اثر گذشت زمان، هوای محیط وارد سیستم مدار گرمایشی پکیج شده و مشکلات زیادی را برای این دستگاه به وجود می آورد.

هواگیری پکیج از راهکارهای کاربردی برای برطرف کردن این مشکل می باشد. به طور معمول، فرآیند هواگیری پکیج دیواری به وسیله شیر هواگیری تعبیه شده در زیر پکیج صورت می گیرد. همچنین، مناسب است که پیش از آغاز فصل سرما نسبت به انجام هواگیری دستگاه اقدام شود.

علت صدای بوق از پکیج

تغییر حالت و فرسودگی واشرها و اورینگ ها و فرسودگی قطعات، می تواند از رایج ترین دلایل بروز این صدا در پکیج باشد. همچنین، در صورت شل بودن قطعاتی نظیر قطعات برد دستگاه، صدایی مانند بوق از پکیج به گوش می رسد.

استفاده از لوله و اتصالات و شیلنگ های بی کیفیت و غیر استاندارد نیز می تواند منجر به تولید صدای بوق از دستگاه شود. سالم بودن اتصالات، واشرها و اورینگ ها، در کارکرد مطلوب و بهینه پکیج بسیار تاثیرگذار هستند.

در صورت اطمینان حاصل کردن از فرسودگی این قطعات می بایست نسبت به تعویض آنها اقدام نمود.

حتما بخوانید: راهنمای جامع کد خطا پکیج بوتان

علت صدای سوت در پکیج دیواری

صدای سوت از دیگر صداهای غیرعادی و غیر معمول تولید شده توسط پکیج دیواری می باشد. در بروز این مشکل علت های مختلفی دخیل هستند. جرم و رسوب گرفتگی مبدل حرارتی ثانویه، یکی از دلایل اصلی سوت یا زوزه کشیدن پکیج دیواری به شمار می رود. وجود املاح و ناخالصی‌های موجود در آب به تدریج موجب ایجاد رسوب در مبدل دستگاه می شود. ایجاد رسوبات کارکرد و عملکرد مطلوب پکیج را به شدت تحت شعاع قرار می دهد. همچنین، نفوذ هوا در لوله ها و خرابی یا لرزش فن را می توان از دیگر دلایل صدای سوت پکیج دیواری قلمداد نمود.

علت صدای چکش یا ضربه از پکیج

تولید صدایی شبیه به چکش یا ضربه در پکیج های دیواری، نمایانگر بروز ایراد در پمپ آب دستگاه می باشد. پمپ سیرکولاتور، جریان مشخصی از آب را با سرعت و توان بالا به گردش در می آورد. به عبارت دیگر، وظیفه اصلی این پمپ به گردش درآوردن آب در مدار گرمایشی پکیج می باشد. در صورت خراب شدن این قطعه صداهای غیرعادی ماند صدای ضربه از پکیج به گوش می رسد. همچنین، لوله کشی و پایپینگ غیر اصولی و نامناسب، از دیگر علل تولید این صدا در دستگاه های پکیج تلقی می گردد.

علت سر و صدا پکیج

چرا پکیج صدای تق تق می دهد؟

معمولا شنیده شدن این صدا از لوله کشی نامناسب و جرم گرفتگی مبدل حرارتی ناشی می شود. در این شرایط کارکرد پکیج با تولید صدای شبیه تق تق همراه است. این مشکل در بسیاری از پکیج های شوفاژ دیواری به چشم می خورد. حبس شدن هوا در لوله های سیستم، سرد بودن جریان آب ورودی و خرابی پمپ گردش آب، از دیگر دلایل تولید صدای تق تق پکیج به شمار می روند.

علت صدای انفجار یا انفجاری روشن شدن پکیج

انفجاری روشن شدن را می توان از دیگر مشکلات رایج پکیج برشمرد. به طور معمول، با باز کردن شیر آبگرم، سنسور تشخیص جریان آب فعال شده و گاز را باز می کند. در نتیجه این فرآیند جرقه زن دستگاه وارد عمل شده و با روشن کردن شعله، پکیج را فعال می کند. بروز ایراد در عملکرد جرقه زن منجر به جمع شدن گاز در محفظه احتراق و متعاقب آن، تولید صدای انفجار در هنگام روشن شدن پکیج می شود.

کثیف بودن سر الکترود جرقه زن، عدم رعایت فاصله مناسب میان مشعل و جرقه زن، تنظیم نبودن فشار جریان گاز و خراب بودن دودکش، از دلایل اصلی انفجاری روشن شدن پکیج دیواری تلقی می گردند.

حتما بخوانید: راهنمای جامع رفع مشکل گرم نشدن آب پکیج

چرا پکیج هنگام روشن شدن صدا می دهد؟

تولید صدا غیر عادی در هنگام روشن شدن پکیج از دیگر مشکلاتی است که بسیاری از کاربران با آن مواجه هستند. سرد بودن جریان آب ورودی و خراب شدن شیر اطمینان، از دلایل اصلی بروز این مشکل به شمار می آید. علاوه بر این، بروز ایراد در سیستم لوله کشی رادیاتور، رسوب گرفتگی مبدل، نفوذ هوا در لوله های پکیج و کم و پایین بودن فشار آب ورودی، دیگر علت صدا پکیج دیواری هنگام روشن شدن محسوب می شوند. همچنین، معیوب بودن پمپ اصلی و خرابی سوئیچ فشار نیز در بروز این مشکل موثر هستند.

علت صدای بلند و آزار دهنده از پکیج

صدای بلند و آزار دهنده از پکیج موید بروز نقص و ایراد فنی در قطعات دستگاه می باشد. خراب شدن هر کدام از اجزای پکیج می تواند منجر به تولید سروصدای مختلفی شود. در برخی مواقع، کاربران از سروصدای اضافی و بسیار بلند پکیج دیواری گلایه دارند. گرفتگی و مسدود شدن صافی و رسوب گرفتگی مبدل حرارتی ثانویه، از اصلی ترین علت های صدای زیاد و بلند پکیج قلمداد می گردد. با رسوب زدایی پکیج و از بین رفتن جرم ها و رسوبات، به احتمال بسیار قوی این مشکل برطرف می گردد.

لرزش فن، نفوذ هوا در مسیر رادیاتورها و تراز نبودن محل نصب پکیج، از دیگر دلایل بروز این مشکل به حساب می آید. لرزش و خرابی فن پکیج، صدای بسیار آزاردهنده‌ای تولید می کند. برای رفع این مشکل می بایست از تمیز بودن پره‌ها و محکم بودن اتصالات فن در جایگاه خود اطمینان حاصل نمود.

مقاله ای که خواندید از دسته مقالات پکیج از وبلاگ فنی برق بود. در صورتی که تمایل دارید تعمیر پکیج دیواری را به صورت کامل فرا گیرید می توانید در دوره آموزش تعمیرات پکیج دیواری آموزشگاه فنی برق شرکت کنید.

منبع: boilerguide

آموزش تعمیرات پکیج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *