چرا پکیج صدا می دهد؟ صدای تق تق، شرشر، بوق، سوت، انفجار و . . .


امروزه پکیج ها در صنعت ساختمان جایگزین مناسبی در مقابل سیستم های گرمایشی و تامین آب گرم قدیمی نظیر آبگرمکن ها اعم از دیواری و زمینی، انواع بخاری، سیستم قدیمی موتورخانه و شوفاژها هستند.
از مزایای پکیج ها میتوان به: تامین همزمان گرمایش و تامین آب گرم مصرفی ساختمان اشاره کرد. از دیگر مزایای آن این است که نیازمند فضای کمتری نسبت به سیستم های قدیمی می باشد.
اما گاهی از افرادی که از این تکنولوژی در منازل خود استفاده می کنند شنیده شده که سر و صدای پکیج، آرامش آنها را سلب کرده است و علاقه مند به دانستن این امر هستند که علت صدا پکیج چیست؟ و آیا سرو صدای پکیج یا بوق زدن و یا سوت زدن پکیج خطرناک هست یا خیر؟ علت صدای شر شر آب در پکیج بوتان و ایران رادیاتور چیست؟
حال ما در این مقاله تصمیم داریم که به زبان ساده و گویا به سوال های شما عزیزان در این رابطه بپردازیم و پرده از علت سر و صدای پکیج، بوق زدن و حتی سوت زدن پکیج تان برداریم. لذا توصیه می کنیم تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

تعمیرات پکیج دیواری

چرا پکیج صدا می دهد؟

ممکن است این سوال برایتان پیش آمده باشد که چرا پکیج دیواری صدا می دهد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم برخی از صداها در پکیج امری طبیعی است و می تواند صدا شمعک، پمپ یا فن آن باشد. اما شنیدن برخی از صداها از پکیج مانند صدای شرشر آب پکیج، صدای تق تق، صدای زوزه کشیدن، صدای ضربه، صدای بوق پکیج و موارد دیگر طبیعی نبوده و بایستی هر چه سریعتر مشکل را شناسایی و نسبت به رفع این مشکل پکیج اقدام نمود.

علت سر و صدا پکیج

معمولا دلایل سر و صدا در تمامی برندها و مدل های پکیج دیواری یکسان است. بنابراین اگر پکیج بوتان، ایران رادیاتور، ایستاتیس و غیره شما هنگام کار صدای زیادی دارد می تواند موارد زیر از دلایل سر و صدا پکیج باشد.

1.لوله کشی پکیج نامناسب است.

یکی از شایع ترین دلایلی که باعث صدا در پکیج دیواری می شود لوله کشی نامناسب پکیج می باشد. در صورتی که از لوله های نامناسب با قطر کم و باریک استفاده شود، به پکیج فشار زیادی وارد شده و این موضوع باعث سر و صدا در پکیج می شود.

برای جلوگیری از بروز این مشکل حتما از یک لوله کش ماهر برای لوله کشی درست پکیج کمک بگیرید. همچنین لوله های پکیج را عایق کاری کنید.

2.محل نصب پکیج صاف نیست

در تمامی دستگاه هایی که در اجزای تشکیل دهنده آن پمپ و فن وجود داشته باشد باید در هنگام نصب از تراز بودن آن اطمینان حاصل کنیم زیرا در صورت بی اهمیتی، قطعات برقی دستگاه به مشکل بر می خورند. این موضوع نیز باعث ایجاد سر و صدا در دستگاه می شود .

در صورت بی توجهی به این موضوع روتور به قسمت هوزینگ دستگاه برخورد می کند و همین علت سر و صدای پکیج شما می شود.

3.فن پکیج خراب شده است.

اگر فن پکیج خراب شده باشد صداهای آزار دهنده بسیاری از پکیج به گوش می رسد. بنابراین توصیه می کنیم ابتدا فن و پروانه آن را تمیز کنید و اطمینان حاصل کنید که در جای خود قرار داد. توصیه می کنیم عایق صوتی فن را نیز بررسی نمایید.

4.سوپاپ های پکیج خراب شده است.

در صورت خراب شدن سوپاپ ها و اورینگ های پکیج نیز شاهده شنیده شدن سر و صدا از پکیج دیواری هستیم. برای رفع این مشکل از یک تعمیرکار پکیج بخواهید تا سوپاپ را بررسی و در صورت خرابی نسبت به تعویض آن اقدام نمایید.

5.مبدل اصلی پکیج رسوب گرفته است.

خراب شدن مبدل پکیج از دیگر دلایلی است که باعث شنیده شدن سر و صدا از پکیج دیواری می شود. اگر مبدل رسوب گرفته باشد آب هنگام عبور از لوله های مارپیچ آن سر و صدا بسیاری خواهد داشت. بنابراین برای رفع این مشکل ابتدا اقدام به رسوب گیری پکیج نمایید. در صورتی که مبدل خراب شده بود از یک تعمیرکار پکیج بخواهید تا مبدل معیوب را تعویض نماید.

رسوب گرفتن مبدل اصلی پکیج

توصیه می کنیم برای جلوگیری از رسوب گرفتن پکیج از رسوب گیر استفاده نمایید. همچنین برای جلوگیری از خراب شدن مبدل، در بازه های زمانی منظم مثلا هر 6 ماه یا 12 ماه یکبار اقدام به رسوب گیری نمایید.

در مقاله دیگری به آموزش نحوه رسوب گیری پکیج پرداخته ایم. برای کسب اطلاعات بیشتر توصیه می کنیم این مقاله “آموزش رسوب گیری پکیج” را مطالعه نمایید.

6.فشار آب ورودی پکیج کم است.

کم بودن فشار آب ورودی پکیج از دیگر دلایلی است که باعث سر و صدا در پکیج دیواری می شود.

به شما توصیه میکنیم قبل از خواندن قسمت بعد، مقاله مهمی که درباره نحوه رفع مشکل افت فشار پکیج نوشته ایم را خوب مطالعه کنید و سپس به قسمت نهایی مقاله برگردید.

7.به وجود آمدن هوا در سیستم گرمایشی

دلیل دیگر ایجاد سر و صدا در پکیج خراب شدن قطعه ای به نام شیر هواگیر (ایرونت) است. این قطعه هواگیری سیستم را انجام می دهد و باعث می شود که هوای ایجاد شده در مدارگرمایش را به طور اتوماتیک از سیستم خارج شود. زمانی که شیر هواگیر از کار افتاده باشد بین روتور و آب درون پمپ هوا به وجود می آید و این عمل باعث از کار افتادن روتور می گردد و نمی تواند آب را به گردش در بیاورد. این عامل به تنهایی میتواند باعث نفوذ آب به سیم پیچی سیستم گرمایشی شود.

8.آب ورودی پکیج بیش از اندازه سرد است.

توجه داشته باشید که اگر اختلاف دمای آب ورودی به پکیج و محیط داخلی پکیج بسیار باشد شاهده شنیده شدن صدا به دلیل نوسانات دما خواهیم بود. این صدا معمولا در فصل تابستان و با سرد شدن هوا شنیده می شود.

9.خراب بودن پمپ

یکی از مهم ترین علت های سر و صدای پکیج شما می تواند خراب بودن پمپ سیستم گرمایشی شما باشد. درون محفظه ی پمپ قطعه ای وجود دارد به نام روتور که کار روتور به گردش درآوردن آب درون محفظه است. وقتی مدت زمان زیادی آب در محفظه ی پمپ حرکت نکرده باشد روتور گریپاژ می کند و به طور کل از کارش باز می ماند.

در این مواقع فرد آب منزل خود را باز می کند و منتظر آب گرم است. شعله پکیج روشن می شود، اما روتور کار نمی کند. در نتیجه دمای آب در محفظه بالامیرود، ولی چون پمپ کار نمی کند و آب را به حرکت در نمی آورد مبدل های پکیج شروع به منبسط شدن می کنند. این پروسه باعث به وجود آمدن سر و صدایی از پکیج می شود.

حتی اگر روتور دستگاه در حالت گیرپاژ شروع به حرکت کند باعث صدای جیغ زدن پکیج یا صدای انفجار می شود.

10.نفوذ آب به مدار سیستم گرمایشی

نفوذ آب به مدار سیستم گرمایشی پکیج

یکی دیگر از علت های سر و صدای پکیج نفوذ آب به سیستم گرمایشی و سیم پیچ آن است که در این مواقع به محض زدن پریز به برق، برق از طریق سیم فاز و نول به سیم ارت منتقل می شود. در نتیجه برق به بدنه پکیج منتقل می شود. در این مواقع فرد با سر و صدای مهیبی رو به رو می شود و به سرعت فیوز کل ساختمان می پرد. هر زمان با چنین صحنه ای رو به رو شدید بدانید که به طور یقین آب به سیستم گرمایشی شما نفوذ کرده است.

11.فراموش کردن باز گذاشتن شیر رفت و برگشت

در این حالت اتفاقی که می افتد به این صورت است که فرد در منزل شخصی خود شیر آب گرم را باز می کند شعله ی درون پکیج روشن می شود و به مبدل می خورد و آن را گرم می کند. در ادامه حجم مولکولی آب بالا می رود و درون پمپ به گردش در می آید. اما به دلیل باز نگذاشتن شیر رفت و برگشت کار سیستم گرمایشی به مشکل می خورد. در نهایت موجب به وجود آمدن سر و صدا از پکیج و لرزیدن شلنگ های زیر پکیج و انفجار بخار آب از شیر اطمینان سیستم گرمایشی می شود.

12.رسوب گرفتن و کثیف بودن فضای فن

یکی دیگر از علت های سر و صدا پکیج می تواند ناشی از رسوب گرفتن یا وجود آشغال در محفظه فن باشد. آشغال می تواند در حین کار فن، به بدنه برخورد داشته باشد و فن را از حالت تراز بودن دربیاورد.

13.بی توجهی به عملکرد سیستم ضد گریپاژ

در پکیج سیستمی وجود دارد به نام سیستم ضد گریپاژ که به این صورت عمل می کند:

برد دستگاه نسبت به عملکرد پمپ حساس است و طبق برنامه ای که از قبل روی آن تعبیه شده است عمل می کند. زمانی که پمپ به مدت 24 ساعت هیچ فعالیتی نداشته باشد، به پمپ فرمان می دهد ک آب به مدت 1 الی 2 دقیقه به حرکت درآید و این موضوع زمانی اتفاق می افتد که پریز پکیج به برق وصل باشد. در غیر این صورت آب محفظه در پمپ حرکت نمی کند و در نتیجه روتور گریپاژ می کند.

علت صدا پکیج

انواع صدا در پکیج دیواری

 علت صدای شرشر آب پکیج دیواری

در برخی مواقعی، در هنگام کارکرد این دستگاه صدای آب در پکیج شنیده می شود. وجود هوا در لوله ها مهم ترین دلیلی است که باعث شنیده شدن این صدا از پکیج دیواری می شود.

حبس شدن هوا در لوله ها، علاوه بر تولید سروصداهای غیر عادی، کارایی و بازدهی پکیج را به میزان چشمگیری کاهش می دهد. نفوذ هوا در لوله های آب پکیج، از مشکلات رایج پکیج های دیواری محسوب می شود. در اثر گذشت زمان، هوای محیط وارد سیستم مدار گرمایشی پکیج شده و مشکلات زیادی را برای این دستگاه به وجود می آورد.

هواگیری پکیج از راهکارهای کاربردی برای برطرف کردن این مشکل می باشد. به طور معمول، فرآیند هواگیری پکیج دیواری به وسیله شیر هواگیری تعبیه شده در زیر پکیج صورت می گیرد. همچنین، مناسب است که پیش از آغاز فصل سرما نسبت به انجام هواگیری دستگاه اقدام شود.

علت صدای بوق از پکیج

تغییر حالت و فرسودگی واشرها و اورینگ ها و فرسودگی قطعات، می تواند از رایج ترین دلایل بروز این صدا در پکیج باشد. همچنین، در صورت شل بودن قطعاتی نظیر قطعات برد دستگاه، صدایی مانند بوق از پکیج به گوش می رسد.

علت صدای بوق از پکیج

استفاده از لوله و اتصالات و شیلنگ های بی کیفیت و غیر استاندارد نیز می تواند منجر به تولید صدای بوق از دستگاه شود. سالم بودن اتصالات، واشرها و اورینگ ها، در کارکرد مطلوب و بهینه پکیج بسیار تاثیرگذار هستند.

در صورت اطمینان حاصل کردن از فرسودگی این قطعات می بایست نسبت به تعویض آنها اقدام نمود.

علت صدای سوت در پکیج دیواری

صدای سوت از دیگر صداهای غیرعادی و غیر معمول تولید شده توسط پکیج دیواری می باشد. در بروز این مشکل علت های مختلفی دخیل هستند. جرم و رسوب گرفتگی مبدل حرارتی ثانویه، یکی از دلایل اصلی سوت یا زوزه کشیدن پکیج دیواری به شمار می رود. وجود املاح و ناخالصی‌های موجود در آب به تدریج موجب ایجاد رسوب در مبدل دستگاه می شود. ایجاد رسوبات کارکرد و عملکرد مطلوب پکیج را به شدت تحت شعاع قرار می دهد. همچنین، نفوذ هوا در لوله ها و خرابی یا لرزش فن را می توان از دیگر دلایل صدای سوت پکیج دیواری قلمداد نمود.

علت صدای چکش یا ضربه از پکیج

تولید صدایی شبیه به چکش یا ضربه در پکیج های دیواری، نمایانگر بروز ایراد در پمپ آب دستگاه می باشد. پمپ سیرکولاتور، جریان مشخصی از آب را با سرعت و توان بالا به گردش در می آورد. به عبارت دیگر، وظیفه اصلی این پمپ به گردش درآوردن آب در مدار گرمایشی پکیج می باشد. در صورت خراب شدن این قطعه صداهای غیرعادی ماند صدای ضربه از پکیج به گوش می رسد. همچنین، لوله کشی و پایپینگ غیر اصولی و نامناسب، از دیگر علل تولید این صدا در دستگاه های پکیج تلقی می گردد.

چرا پکیج صدای تق تق می دهد؟

معمولا شنیده شدن این صدا از لوله کشی نامناسب و جرم گرفتگی مبدل حرارتی ناشی می شود. در این شرایط کارکرد پکیج با تولید صدای شبیه تق تق همراه است. این مشکل در بسیاری از پکیج های شوفاژ دیواری به چشم می خورد. حبس شدن هوا در لوله های سیستم، سرد بودن جریان آب ورودی و خرابی پمپ گردش آب، از دیگر دلایل تولید صدای تق تق پکیج به شمار می روند.

علت صدای انفجار یا انفجاری روشن شدن پکیج

انفجاری روشن شدن را می توان از دیگر مشکلات رایج پکیج برشمرد. به طور معمول، با باز کردن شیر آبگرم، سنسور تشخیص جریان آب فعال شده و گاز را باز می کند. در نتیجه این فرآیند جرقه زن دستگاه وارد عمل شده و با روشن کردن شعله، پکیج را فعال می کند. بروز ایراد در عملکرد جرقه زن منجر به جمع شدن گاز در محفظه احتراق و متعاقب آن، تولید صدای انفجار در هنگام روشن شدن پکیج می شود.

علت صدای انفجاری روشن شدن پکیج

کثیف بودن سر الکترود جرقه زن، عدم رعایت فاصله مناسب میان مشعل و جرقه زن، تنظیم نبودن فشار جریان گاز و خراب بودن دودکش، از دلایل اصلی انفجاری روشن شدن پکیج دیواری تلقی می گردند.

چرا پکیج هنگام روشن شدن صدا می دهد؟

تولید صدا غیر عادی در هنگام روشن شدن پکیج از دیگر مشکلاتی است که بسیاری از کاربران با آن مواجه هستند. سرد بودن جریان آب ورودی و خراب شدن شیر اطمینان، از دلایل اصلی بروز این مشکل به شمار می آید. علاوه بر این، بروز ایراد در سیستم لوله کشی رادیاتور، رسوب گرفتگی مبدل، نفوذ هوا در لوله های پکیج و کم و پایین بودن فشار آب ورودی، دیگر علت صدا پکیج دیواری هنگام روشن شدن محسوب می شوند. همچنین، معیوب بودن پمپ اصلی و خرابی سوئیچ فشار نیز در بروز این مشکل موثر هستند.

علت صدای بلند و آزار دهنده از پکیج

صدای بلند و آزار دهنده از پکیج موید بروز نقص و ایراد فنی در قطعات دستگاه می باشد. خراب شدن هر کدام از اجزای پکیج می تواند منجر به تولید سروصدای مختلفی شود. در برخی مواقع، کاربران از سروصدای اضافی و بسیار بلند پکیج دیواری گلایه دارند. گرفتگی و مسدود شدن صافی و رسوب گرفتگی مبدل حرارتی ثانویه، از اصلی ترین علت های صدای زیاد و بلند پکیج قلمداد می گردد. با رسوب زدایی پکیج و از بین رفتن جرم ها و رسوبات، به احتمال بسیار قوی این مشکل برطرف می گردد.

لرزش فن، نفوذ هوا در مسیر رادیاتورها و تراز نبودن محل نصب پکیج، از دیگر دلایل بروز این مشکل به حساب می آید. لرزش و خرابی فن پکیج، صدای بسیار آزاردهنده‌ای تولید می کند. برای رفع این مشکل می بایست از تمیز بودن پره‌ها و محکم بودن اتصالات فن در جایگاه خود اطمینان حاصل نمود.

آیا صدای پکیج خطرناک است؟

به طور کلی، صدای پکیج به تنهایی خطرناک نیست. پکیج‌ها سیستم‌های پیچیده‌ای هستند که از اجزای مختلفی تشکیل شده‌اند و ممکن است در حین کار، صداهای مختلفی از آنها به گوش برسد. این صداها می‌توانند ناشی از موارد مختلفی مانند انبساط و انقباض قطعات، جریان آب، فن و یا پمپ باشند.

با این حال، برخی از صداها می‌توانند نشان‌دهنده وجود مشکل در پکیج باشند.

نتیجه گیری

در این مقاله تلاش ما بر این بود که اطلاعات مفید و در عین حال ساده در رابطه با علت سر و صدای پکیج را با شما عزیزان در میان بگذاریم و ببینیم چرا پکیج بوتان یا ایران رادیاتور صدای شر شر  آب می دهد یا علت صدای گردش آب درآنها چیست. لازم به ذکر است که اکثر صداهای ناشی از پکیج ها بیشتر مربوط به قسمت پمپ دستگاه می باشد و در مواقع کمی مربوط به فن دستگاه است. امید است که از مطالب بهره بسیار برده باشید و بدانید که تعمیرات پکیج ها نیازمند تخصص خاص خود هستند و در زمان نیاز به این امر بهترین کار مراجعه به یک متخصص ماهر می باشد.

مقاله ای که خواندید از دسته مقالات پکیج از وبلاگ فنی برق بود. در صورتی که تمایل دارید تعمیر پکیج دیواری را به صورت کامل فرا گیرید می توانید در دوره آموزش تعمیرات پکیج دیواری آموزشگاه فنی برق شرکت کنید.

منبع: boilerguide

4.5/5 - (2 امتیاز)
نویسنده مطلب
منصور برزین
منصور برزین

منصور برزین هستم، 14 سال است که در حوزه تاسیسات ساختمان فعالیت می کنم. 3 سال است که در زمینه پکیج، کولرگازی، آبگرمکن و نصب و تعمیرات سایر تاسیسات ساختمان می نویسم.

آخرین مقالات پکیج دیواری

علل جرقه زدن مداوم پکیج دیواری

علل جرقه زدن مداوم پکیج دیواری

امروزه به دلیل افزایش سطح ایمنی و کاربردهای مختلف، پکیج ها در ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرند. به دلیل حساسیت بالای قطعات ممکن است هر کدام دچار مشکل شده و کارکرد عادی دستگاه را متوقف کنند...

بازار کار و درآمد تعمیرات پکیج دیواری

بازار کار و درآمد تعمیرات پکیج دیواری

قصد داریم در این مقاله به بررسی بازار کار و درآمد تعمیرات پکیج دیواری بپردازیم. دامنه کاربرد و میزان استفاده از پکیج های دیواری بیش از پیش افزایش یافته است...

آموزش نحوه تعویض شیر اطمینان پکیج دیواری

آموزش نحوه تعویض شیر اطمینان پکیج دیواری

شیر اطمینان پکیج دیواری وسیله ای است که فشار یا بار دستگاه را کنترل می کند. شیر اطمینان پکیج دیواری به عنوان شیرهای سه بار نیز شناخته می شوند، زیرا اجزای پکیج معمولاً می توانند حداکثر 3...

بررسی علت و علائم خرابی برد پکیج دیواری  

بررسی علت و علائم خرابی برد پکیج دیواری  

برد الکترونیکی یکی از قسمت‌های اصلی پکیج می باشد. این قسمت مانند مغز پکیج عمل می ‌کند و دستورات پکیج را به بخش های متنوع ارائه می دهد...

دیدگاه کاربران