بهترین روش تقویت موتور خودرو


تقویت موتور خودرو یا تیونینگ موتور ماشین یکی از روش های محبوب میان علاقه مندان به سرعت است. با استفاده از روش های نرم افزاری همچون تغییرات تنظیمات ایسیو ECU یا سخت افزاری، می توان نسبت به افزایش میزان گشتاور موتور خودرو اقدام کرد که در نتیجه دور موتور یا به اصطلاح شتاب ماشین بیشتر از حد معمول می شود.

قبل از اینکه به روش های موثر جهت بهتر کردن توان خودرو بپردازیم، بهتر است با این موضوع آگاه شوید که سیستم های انتقال قدرت و ترمز، سیستم تعلیق و غیره کاملا متناسب با توان و حد گشتاور موتور تنظیم شده اند. از این رو، هر گونه تقویت موتور ماشین به صورت غیر اصولی می تواند سبب عدم پاسخگویی سایر اجزا خودرو شود. بنابراین اگر قصد تیون کردن موتور ماشین را دارید، بهتر است از متخصصین این حوزه کمک بگیرید. در ادامه مطلب تمامی روش های تقویت ماشین را مورد بررسی قرار می دهیم.

بنر مکانیک خودرو

چگونه موتور خودرو را تقویت کنیم؟

تقویت موتور خودرو به دو روش انجام می شود. یک راه با توجه به نوع موتور، دستکاری موتور خودرو و ایجاد تغییرات در آن است که روشی تخصصی است که نیاز به دانش زیادی از مکانیک خودرو دارد.

این کار معمولاً توسط یک متخصص در این امور انجام می‌شود، اما در روش دوم نیازی به دانش خاصی نیست و تنها با تعویض چند مورد از لوازم خودرو و تعویض برخی از قطعات، می‌توان موتور خودرو را تقویت کرد که خود راننده می‌تواند انجام دهد.

در این مقاله به ارائه راهکارهایی در زمینه تقویت موتور خودرو می‌پردازیم. ایجاد تغییرات فنی در موتور خودرو برای دریافت شتاب و سرعت بیشتر انجام می‌شود و جدای از این تغییرات باید سیستم ترمز و کنترل خودرو نیز بهبود یابد تا خودروی بهبود یافته ای داشته باشید.

راهکارهای موثر تقویت موتور خودرو

اولین و مهمترین روش نرم افزاری جهت تقویت موتور خودرو که کمتر کسی از آن اطلاع دارد، ریمپ Remap کردن ایسیو ecu یا کامپیوتر ماشین است. همان طور که ممکن است بدانید، ای سی یو کامپیوتر کوچکی است که تمام فرآیند، عملکرد متفاوت و گوناگون خودرو را همچون میزان سوخت مصرفی، محدودیت سرعت و غیره را کنترل می کند. هنگامی که خودروای از کارخانه خریداری میکنید، تمامی تنظیمات ایسیو به اصطلاح فابریک یا کارخانه ای می باشد که می توانید با ریمپ کردن یا تغییر تنظیمات ای سی یو، عملکرد خودرو خود را بهتر و بهینه تر کنید. از جمله مواردی که می توانید با ریمپ کردن خودرو انجام دهید، عبارت است از:

 •   لغو محدودیت سرعت و افزایش شتاب ماشین
 •   کاهش مصرف سوخت
 •   افزایش قدرت
 •   روان شدن موتور خودرو
 •   افزایش طول عمر موتور
 •   کاهش دما موتور

تقویت موتور خودرو

بنابراین با توجه به موارد ذکر شده، اگر قصد بهتر کردن توان خودرو را دارید، ریمپ کردن ایسیو خودرو را فراموش نکنید. زیرا اگر قطعات سخت افزاری خودرو را جهت افزایش راندمان موتور تعویض کنید، اما ریمپ کردن ایسیو را انجام ندهید، هیچ گونه تغییر بسزایی در عملکرد موتور خودرو به وجود نخواهد آمد.

ورود هوا با فشار در داخل موتور

یکی دیگر از روش های سخت افزاری جهت تقویت راندمان موتور، این است که هوا به صورت مستقیم وارد مدار موتور شود تا فرآیند احتراق و سوختن بنزین کامل تر صورت گیرد. هر چه پروسه سوختن بنزین کامل تر و بهتر انجام شود، در نتیجه شتاب و قدرت خودرو نیز به همان مقدار افزایش پیدا می کند. برای این کار می توانید از دریچه گاز ورودی موتور و منیفولد بزرگ تری استفاده کنید که به آن روش تقویت موتور با تنفس طبیعی گویند. دیگر روش تیونینگ کردن موتور ماشین با استفاده از هوا، نصب ورودی کیت هوای خنک یا CAI می باشد. این گزینه موثر ترین و در عین حال مقرون به صرفه بوده که سبب افزایش گشتاور موتور خودرو می شود. از آنجایی که چگالی هوای سرد بیشتر است و مولکول های هوا، در حجم بیشتری وارد موتور خودرو می شوند، فرآیند احتراق بهتر و بهتر صورت خواهد گرفت.

کیت ورودی هوای سرد جزء اجزا پر کاربرد تقویت موتور خودرو به شمار می رود که به صورت طبیعی دمای هوا ورودی به موتور را تنظیم می کند. به عنوان مثال زمانی که موتور سرد است، هوای گرم وارد موتور شده و برعکس.

نصب سوپر شارژ و توربو شارژ

بهره برداری از سوپرشارژر و توربو شارژ از سایر روش های مهم تقویت موتور خودرو به شمار می رود که می تواند راندمان موتور خودرو را به صورت چشمگیری افزایش دهد. بر خلاف تصور برخی از افراد، سوپر شارژ و توربو شارژ هر کدام دارای فرآیند متفاوتی جهت افزایش هوای ورودی به داخل موتور هستند. سوپر شارژ توسط تسمه و قرقره به میل لنگ موتور وصل شده و قدرت خود را از چرخش مستقیم میل لنگ دریافت می کند.

نصب سوپر شارژ و توربو شارژ

با چرخش میل لنگ، سوپر شارژ بسیار سریع تر از موتور خودرو( 50000 دور در دقیقه) چرخیده و هوا را با فشار بسیاری زیادی وارد موتور می کند. از این رو، موتور سوخت و قدرت بیشتری دریافت خواهد کرد. با بهره برداری از سوپر شارژ می توانید قدرت موتور خودرو را بین 50 تا 100 اسب بخار افزایش دهید. علاوه بر این، گشتاور موتور نیز حدود 50 درصد افزایش خواهد داشت.

اکنون که با نحوه عملکرد سوپر شارژ موتور خودرو آشنا شده اید، وقت آن فرا رسیده تا با نحوه افزایش قدرت موتور توسط توربوشارژ نیز آگاه شوید. در اصل توربو شارژ یک نوع سوپر شارژ است اما عملکرد متفاوتی دارد. با خروج دود از اگزوز، پروانه ای که در مسیر اگزوز برای توربو شارژ نصب شده است به حرکت درآمده و سبب فعالیت توربو شارژ خواهد شد، تا هوای ورودی موتور را با فشار بیشتری وارد کند. نکته ای که حائز اهمیت است این می باشد که توربوشارژ زمانی فعالیت می کند که موتور دور برداشته تا دود ناشی از احتراق از اگزوز خارج شود. در چنین شرایطی تاخیر در توربو رخ خواهد داد. اما در سوپر شارژ، از آنجایی که به صورت مستقیم به میل لنگ موتور متصل شده است، به محض فشار دادن پدال گاز، قدرت را به موتور انتقال می دهد.

استفاده از شمع های سوزنی برای تقویت موتور خودرو

یکی دیگر از مهم ترین قطعات موتور، شمع ها می باشند که به صورت مستقیم بر روی افزایش یا کاهش توان موتور تاثیر مستقیم می گذارند. همان طور که ممکن است بدانید، شمع ها بر روی سر سیلندر خودرو نصب می شوند. زمانی که بنزین با هوای درون سیلندر ترکیب می شوند، نیاز به جرقه ای دارند تا فرآیند احتراق آغاز شود. شمع ها وظیفه جرقه زنی در موتور را برعهده دارند و از این سوی، به طور کاملا مستقیم بر روی نحوه عملکرد موتور تاثیر مستقیم دارند. با بهره برداری از شمع های سوزنی می توانید فرآیند جرقه زنی و احتراق را بهتر انجام دهید.

شمع های سوزنی

استفاده از هدرز به جای منیفولد فابریک

هدرز در اصل یک نوع منیفولد اصلاح شده به شمار می رود که جایگزین منیفولد فابریک خودرو در بخش ابتدایی سیستم اگزوز خودرو می شود. هر چه میزان دود حاصل شده از احتراق بهتر و با فشار خارج شود، سبب تقویت موتور خودرو خواهد شد. حال ممکن است، این سوال برای شما مطرح شود که چرا در کارخانه ها به صورت پیش فرض از هدرز بهره برداری نمی شود؟  توجه داشته باشید، پروسه ساخت و تولید منیفولد فابریک بر اساس روش ریخته گری بوده که به صورت انبوه تولید می شود. این در حالی است که هدرزها از آلیاژ های استیل هستند و نمی توان با قیمت پایین، تعداد زیادی از آن ها تولید کرد. به همین امر است که اغلب خودروهای تولید شده از هدرز استفاده نمی کنند و این قطعه پرکاربرد تنها برای تیونینگ موتور مورد استفاده قرار می گیرد.

بهره برداری از میل سوپاپ های بهینه برای افزایش قدرت ماشین

بهره برداری از میل سوپاپ های بهینه نسبت به نوع فابریک، جهت افزایش توان موتور موثرتر است. زیرا در میل سوپاپ های بهینه از بادامک بلند تر استفاده شده و سبب می شود تا سوپاپ دود و هوا بیشتر باز شود. در نتیجه ورودی و خروجی هوای موتور بهتر صورت خواهد گرفت. یکی از قطعات مهمی که برای تقویت کردن موتور خودرو برای رالی استفاده می شود، تعویض دنده ادجاست است. دنده ادجاست وظیفه معین کردن زمان باز و بسته شدن سوپاپ های دود و هوا را بر عهده دارد. هر چه سوپاپ ها زودتر و کامل تر باز شوند، میزان راندمان و گشتاور موتور بالا رفته، در نتیجه میزان مصرف سوخت نیز افزایش پیدا می کند.

تغییرات کلی بر روی پایه موتور

تغییر اساسی از پایه موتور شامل تعویض کامل سر سیلندر و پیستون ها می شود که بیشتر برای مسابقات رایج است و برای استفاده شهری اصلا توصیه نمی شود. زیرا علاوه بر افزایش شتاب خودرو، کنترل کردن ماشین نیز دشوار تر است. با اعمال تغییرات کلی بر روی پایه موتور، میزان هوای ورودی و سوخت نیز بیشتر خواهد شد و در نتیجه شتاب موتور به صورت چشمگیری افزایش پیدا می کند.

مزیت تقویت موتور خودرو

 1. افزایش بازدهی موتور
 2. امکان رسیدن به سرعت های بالاتر
 3. بهینه شدن مصرف سوخت 
 4. بالا رفتن میزان گشتاور در دور موتور پایین
 5. افزایش توان تولیدی موتور
 6. افزایش گشتاور
 7. افزایش شتاب ماشین با اصلاح عملکرد موتور

جمع بندی

در نهایت اگر قصد دارید موتور خودرو خود را برای استفاده در معابر شهری تقویت کنید، گزینه های مقرون به صرفه و مناسب، استفاده از توربو شارژ های شهری، سوپرشارژ، استفاده از هدرز، بهره برداری از شمع های سوزنی می باشد. اما اگر قصد تیون کردن موتور ماشین برای مسابقات را دارید، بهتر است پایه موتور را تقویت کنید. علاوه بر موارد ذکر شده فراموش نکنید که برای تیون کردن موتور ماشین حتما ایسیو خودرو را ریمپ کنید. در غیر این صورت شتاب خودرو تغییر بسزایی نخواهد کرد.

مجتمع فنی برق برگزارکننده دوره های فنی مختلف مانند دوره آموزش تنظیم موتور خودرو، آموزش برق خودرو، آموزش تعمیرات ایسیو و غیره می باشد، تمامی دوره ها به صورت عملی، در کارگاه های مجهز و تحت نظر اساتید مجرب و متخصص برگزار می شود در صورت علاقه به فراگیری هر یک از شغل های فنی همین الان به مجتمع فنی برق مراجعه نمایید.

 

5/5 - (1 امتیاز)
نویسنده مطلب
کامران سماوات
کامران سماوات

کامران سماوات هستم. 10 سال است که در حوزه اتومکانیک، تعمیر و سرویس خودرو فعالیت میکنم. مطالبی که می نویسم صرفا تجربیات من نیست بلکه زندگی من است.

[last_posts_from_cat]

دیدگاه کاربران

 • احسان سلطانزاده گفت: پاسخ

  بسیار خوب دوره هارا گفته لوله کشی همی به دوره ها اضاف شود لطفاً