بهترین روش تقویت موتور خودرو

5 دقیقه زمان مطالعه

از آنجایی که اکثر افراد علاقه دارند با سرعت بالا رانندگی کنند به دنبال افزایش قدرت موتور خودرو خود هستند. به طور کلی تقویت موتور خودرو برای افزایش میزان گشتاور و قدرت موتور و یا بهبود این دو جزء است. همچنین، در بسیاری از موارد، تولید گشتاور بیشتر در موتور در دور موتور کمتر نیز به عنوان تقویت موتور خودرو در نظر گرفته می شود. هدف کلی از این کار بهبود یا اصلاح عملکرد موتور برای دستیابی به شتاب بهتر و همچنین توانایی رسیدن به سرعت های بالاتر است. لازم به ذکر است که تقویت موتور همیشه باعث افزایش مصرف سوخت یا استهلاک موتور نمی شود و در بسیاری از موارد تقویت اصولی و حرفه ای موتور باعث بهبود مصرف سوخت، افزایش راندمان موتور و همچنین کاهش استهلاک و آلودگی موتور می شود. در ادامه با ماه همراه باشید تا بهترین راهکارها جهت تقویت موتور خودرو را معرفی کنیم.

چگونه موتور خودرو را تقویت کنیم؟

تقویت موتور خودرو به دو روش انجام می شود. یک راه با توجه به نوع موتور، دستکاری موتور خودرو و ایجاد تغییرات در آن است که روشی تخصصی است که نیاز به دانش زیادی از مکانیک خودرو دارد.

آموزشگاه فنی برق دوره آموزش تنظیم موتور را به صورت تضمینی و با ارائه مدرک معتبر در کارگاه های مجهز برگزار می کند. در صورت تمایل به یادگیری این حرفه در دوره تنظیم موتور شرکت کنید.

این کار معمولاً توسط یک متخصص در این امور انجام می شود، اما در روش دوم نیازی به دانش خاصی نیست و تنها با تعویض چند مورد از لوازم خودرو و تعویض برخی از قطعات می توان موتور خودرو را تقویت کرد که خود راننده می تواند انجام دهد.

در این مقاله به ارائه راهکارهایی در زمینه تقویت موتور خودرو می پردازیم. ایجاد تغییرات فنی در موتور خودرو برای دریافت شتاب و سرعت بیشتر انجام می شود و جدای از این تغییرات باید سیستم ترمز و کنترل خودرو نیز بهبود یابد تا خودروی بهبود یافته ای داشته باشید.

راهکارهای تقویت موتور خودرو

حتما مطالعه نمایید:از کجا بفهمیم موتور خودرو سالم است؟

راهکارهای تقویت موتور خودرو

استفاده از روان کننده 

با استفاده از روان کننده های مصنوعی در خودرو می توانید بر عمر موتور خودرو خود بیفزایید. روان کننده ها در مقایسه با روغن های قدیمی تاثیر بیشتری در روان کاری قطعات دارند. همچنین روان کننده ها از موتور در برابر گرمای شدید آب و هوا محافظت می کند و هنگامی که جیوه افت کند عملکرد خوبی دارند.

تقویت سیستم اگزوز

کار اگزوز این است که هوا را از موتور خارج کند، بنابراین زمانی که انفجار در داخل محفظه انفجار موتور اتفاق می افتد، دود و صدای ناشی از آن باید به خوبی خارج شود.

سیستم اگزوز خودرو از قطعات مختلفی مانند جمع کننده دود، کاتالیزور و منبع اگزوز تشکیل شده است که با ارتقای هر یک از این قطعات می توانید قدرت موتور را افزایش دهید.

برای تقویت این قسمت از خودرو می توان از لوله های اگزوز تقویت شده یا اسپرت استفاده کرد که به لطف قطر بیشتر و کاتالیزور بهبود یافته، قدرت خودرو را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.

نکته دیگری که باید به آن توجه کرد نوع اگزوز است. مخزن اگزوز نیز نقش موثری در خروج هوا از موتور دارد. بنابراین اگزوزهایی را انتخاب کنید که جنس آنها از استیل و صاف باشد تا دود و هوای خروجی بدون اصطکاک و با سرعت بالا از خودرو خارج شود.

افزایش تعداد اگزوزها

راه دیگر افزایش تعداد اگزوز است که می تواند گازهای خروجی بیشتری را از احتراق به بیرون منتقل کند. با بیرون کردن هر چه بیشتر دودهای حاصل از احتراق، فضای بیشتری برای مخلوط سوخت و هوا در محفظه احتراق باقی می ماند و این باعث افزایش قدرت موتور می شود.

مبدل کاتالیزوری خودرو که برای پاکسازی هوای موتور در اگزوز تعبیه شده است، عامل مهمی در کاهش شتاب و قدرت خودرو است. که معمولاً در خودروهای اسپرت استفاده نمی شود. اما اگر قصد دارید از خودروی خود در شرایط عادی و در شهر استفاده کنید، می توانید مبدل های کاتالیزوری قدیمی را با مدل های جدید با جریان بالا جایگزین کنید. با این کار می توانید تغییر را حتی زیر پدال گاز احساس کنید. البته ایجاد سوراخ در مبدل کاتالیزوری نیز غیرقانونی و غیرعلمی است. بنابراین به هیچ عنوان مبدل کاتالیزوری را سوراخ نکنید.

تقویت سیستم اگزوز

حتما مطالعه نمایید: چه زمانی خودرو نیاز به تنظیم موتور دارد؟

نکته

اصولا در خودروهای معمولی مسیر خروجی هوا از مبدل کاتالیزوری تا سپر عقب بسیار پیچ در پیچ است. این پیچ و تاب در اگزوز معمولا به دلیل کاهش صدای خروجی از خودرو است. اما این پیچ و تاب باعث می شود که هوای خارج شده از موتور با شتاب صحیح نتواند از اگزوز خارج شود و حتی گاهی نتیجه عکس می دهد.

در خودروهای اسپورت سعی می کنند این مسیر را تا حد امکان صاف و بدون پیچ و خم کنند. این امر باعث می شود که گازهای خروجی راحت تر دفع شوند. افزایش تعداد اگزوز به معنای فضای بیشتر برای هوا و بنزین است. هوا و گاز بیشتر به معنای قدرت بیشتر است. البته باید در نظر داشته باشید که صاف کردن این همه راه بدون دانش اولیه نه تنها موتور خودرو شما را تقویت نمی کند، بلکه به آن آسیب می رساند.

فیلتر هوای اسپرت مجهز به خنک‌کننده

یکی از مهمترین عناصر موجود در فرآیند احتراق موتور، اکسیژن است که مستقیماً از هوای بیرون وارد موتور خودرو می شود. این هوای ورودی به موتور قبل از ورود به محفظه احتراق از فیلتر هوای خودرو عبور می کند تا بدون آلودگی و گرد و غبار وارد موتور خودرو شود. فیلتر هوای معمولی خودروها خاصیت خنک کنندگی ندارد و از طرفی قادر به تامین هوای زیادی در زمان مورد نیاز موتور نیستند. وقتی پدال گاز را فشار می دهید، دریچه هوای موتور بیشتر باز می شود و اگر هوای کافی به موتور وارد نشود، مطمئناً نمی توانید انتظار قدرت بیشتری از موتور داشته باشید. هوای سرد چگالی بالاتری دارد (چگالی مولکولی بالاتر) که باعث می شود اکسیژن بیشتری وارد سیلندر شود تا با سوخت مخلوط شود.

در نهایت باعث می شود احتراق سریعتر اتفاق بیفتد که خود باعث افزایش گشتاور خودرو می شود. در واقع می توان به افزایش 5 تا 7 اسب بخار خودرو در کنار ورود هوای خنک به موتور اشاره کرد. بنابراین، با کمی پول بیشتر، فیلتر هوای قبلی خودروی خود را با فیلتر هوای اسپرت با سیستم خنک کننده تعویض کنید.

تقویت موتورخودرو با ترفندهای مربوط به چرخ‌ها

چرخ ها به عنوان عنصر نهایی سیستم تعلیق خودرو، وزن آن را تحمل می کنند و ارتباط نهایی خودرو و زمین را برقرار می کنند و در نهایت باعث حرکت خودرو می شوند. در ضمن هر گونه لرزش و ضربه ای که وارد خودرو می شود ابتدا به چرخ ها وارد می شود که به کاهش و از بین بردن این لرزش ها کمک می کند. متعادل نبودن چرخ ها باعث ارتعاش بدنه و سایش زودتر و استحکام قطعات می شود. پس بهتر است با بالانس کردن لاستیک های خودرو شروع کنید. با حذف زاویه چرخ ها که خودروهای صفر دارند (چرخ های جلو نسبت به یکدیگر کمی زاویه دارند) جهت چرخش آنها را به طور دقیق در یک خط مستقیم تراز کنید. با افزودن لاستیک های دیواری کوتاه می توانید شتاب خودرو را نیز بهبود ببخشید اما این کار باعث می شود کیلومتر شمار خودرو به درستی کار نکند.

تقویت موتور ماشین با کاهش وزن خودرو

حتما مطالعه نمایید: 9 علت گاز خوردن خودرو و بالا رفتن دور موتور ماشین

تقویت موتور ماشین با کاهش وزن خودرو

علاوه بر تجهیزات اضافی، می توانید قطعاتی که از اهمیت کمتری در خودرو برخوردار هستند را حذف کرده و وزن خودرو را کاهش دهید. هر چه وزن خودرو از مقدار استاندارد خود بیشتر باشد، نیروی بیشتری برای حرکت آن نیاز است.

اگر ماشین شما سنگین است، نمی توانید انتظار داشته باشید که به محض فشار دادن پدال گاز با سرعت فزاینده ای شروع به حرکت کند. اگر به خودروهای اسپرت و مسابقه ای دقت کرده باشید، رانندگان این خودروها حتی صندلی های عقب خودرو را به طور کامل جدا می کنند تا خودرو سبکتر شود.

برای کاهش وزن خودرو می توانید با یک نمونه سبک رینگ را جایگزین رینگ خودرو کنید که تاثیر خوبی در عملکرد خودرو خواهد داشت. مجموعه ای از فیبر کربن، آلیاژ منیزیم یا چرخ های آلومینیومی می تواند ماشین شما را سبک کند، همچنین هنگام نصب یک سیستم صوتی قدرتمند باید بدانید که قطعات این سیستم مانند بلندگو، آمپلی فایر و غیره می توانند باعث افزایش وزن خودرو و در نهایت کاهش شتاب و سرعت شوند.

روش‌هایی برای کاهش وزن خودرو

با تعویض سیستم ترمز کاسه ای به دیسک سوراخ دار، همچنین حذف ابزار و لوازم اضافی که برای مدت طولانی در سمت صندوق عقب شما هستند و آن ها را حمل می کنید، تغییر جنس شیشه های خودرو و موارد دیگری که باعث کاهش وزن خودرو شما می شود، از جمله راه هایی است که موجب تقویت موتور خودرو می شود.

جالب است بدانید به ازای هر ۴۵ کیلوگرم کاهش وزن، می توانید سرعت بیشتری کسب کنید. همچنین سرعت و توان خروجی خودرویی با وزن 1814 کیلوگرم و تولید 400 اسب بخار با خودرویی با وزن 907 کیلوگرم و تولید 200 اسب بخار برابر است.

استفاده از توربو شارژ یا سوپر شارژ مناسب

هم سوپرشارژ و هم توربوشارژ هوا را فشرده کرده و به داخل محفظه احتراق می فرستند. تفاوت آنها فقط در نحوه تامین نیروی لازم است. نیروی مکانیکی مورد نیاز کمپرسور ممکن است توسط خود موتور از طریق یک زنجیر، تسمه یا چرخ دنده متصل به میل لنگ تامین شود. اگر این انرژی توسط توربینی که در مقابل گازهای خروجی موتور قرار می گیرد تامین شود، به اختصار توربو شارژ نامیده می شود.

این به طور خودکار با تزریق هوای بیشتر منجر به ورود اکسیژن بیشتر که باعث می شود با هر احتراق، سوخت بیشتری صرف شود و در نتیجه می توان قدرت بیشتری تولید کرد. نکته جالب اینکه سرعت چرخش کمپرسور به 50000 دور در دقیقه می رسد که بیش از 3 برابر حداکثر سرعت چرخش توربو شارژ است. هر دو سوپر شارژ و توربو شارژ، قدرت قابل توجهی تولید می کنند (تا 50 درصد افزایش قدرت موتور) اما با هم تفاوت هایی دارند.

اضافه کردن توربو شارژر به موتور

حتما مطالعه نمایید: علت روشن نشدن خودرو در هوای سرد [نحوه روشن کردن آن]

اضافه کردن توربو شارژ به موتور

یکی از موثرترین و البته پرهزینه ترین راه ها برای افزایش قدرت موتور خودرو، افزودن توربو شارژ یا سوپر شارژ به موتور خودرو است. این دو دستگاه تنوع زیادی دارند و هر کدام نسبت به دیگری مزیت هایی دارند.

به طور کلی، توربو شارژ (در دور موتورهای بالا قدرت ایجاد می کند) برای موتورهای کم حجم و سوپرشارژ برای موتورهای بزرگ استفاده می شود. اما در نهایت انتخاب نوع آنها کاملا تخصصی است و باید بر اساس فاکتورهای خاصی انتخاب شود.

برنامه ریزی مجدد کامپیوتر خودرو (ECU)

کامپیوتر خودرو یا ECU یکی از مهمترین قطعات خودروهای امروزی است که تقریباً تمامی قطعات و پارامترهای موتور و حرکات خودرو را کنترل می کند.

سازنده کدها را بازنویسی می کند تا بالاترین راندمان را با مصرف بهینه سوخت تولید کند. در نتیجه تغییر این کدها می تواند باعث افزایش مصرف سوخت خودرو یا تغییرات دیگر شود، اما می تواند منجر به تقویت موتور خودرو و افزایش قدرت آن شود. با برنامه ریزی مجدد یا تعویض ECU خودرو، زمان بندی سوپاپ، مخلوط هوا و سوخت و ورودی های اسب بخار تغییر می کند.

البته این تنها در صورتی موثر خواهد بود که خودروی شما مجهز به توربو شارژ یا سوپر شارژ باشد و تعویض کامپیوتر در خودروهای تنفس طبیعی تنها نیمی از اسب بخار را به موتور شما اضافه می کند. اگر برنامه نویسی کارخانه یک برنامه محدود کننده برای موتور ماشین شما باشد، تعویض کامپیوتر می تواند بسیار موثر باشد، اما می تواند هزینه زیادی برای شما داشته باشد.

تقویت موتور خودرو با تعویض سرسیلندر

می توانید از سر سیلندرهایی استفاده کنید که در هر سیلندر هشت یا بیشتر سوپاپ دارند. این موضوع به طور قابل توجهی عملکرد موتور را بهبود می بخشد.

تعویض شمع

با تعویض شمع های معمولی با شمع سوزنی و ایریدیوم می توان به احتراق داخل سیلندرها کمک کرد تا مقاومت کمتری در برابر جرقه داشته باشد.

کوئیک شیفتر

سرعت موتور در هنگام تعویض دنده کاهش می یابد و افزایش سرعت را متوقف می کند. برای رفع این مشکل می توانید از قطعه ای به نام کوئیک شیفتر استفاده کنید تا در فاصله تعویض دنده تا حدودی از شتاب و کاهش سرعت جلوگیری کنید.

 تقویت موتور خودرو

حتما مطالعه نمایید: چرا بخاری خودرو باد سرد می زند؟

تقویت موتور خودرو با سرویس دوره ای منظم

خودروسازان شرایط فنی خودرو را به بهترین نحو تنظیم می کنند تا حداکثر عملکرد فنی خودرو را در زمان ثبت رکورد شتاب صفر تا 100 و حداکثر سرعت محصول جدید خود به نمایش بگذارند.

بهترین حالت به معنای تعویض قطعات فنی نیست، بلکه مواردی مانند روغن ترمز، بنزین، دریچه هوا و غیره است که کاملاً مطابق با استاندارد هستند. بنابراین هرچه بتوانیم جزئیات خودرو را به موارد ذکر شده در دفترچه راهنمای خودرو نزدیک کنیم، مشخصات فنی خودرو مانند شتاب و قدرت به حداکثر خود نزدیکتر خواهد شد. برای این کار باید سرویس های دوره ای را در فواصل زمانی معین انجام دهید تا موتور همیشه در نزدیکترین حالت ممکن به وضعیت مطلوب باشد.

مصرف سوخت و روغن موتور با کیفیت

برای احتراق بهتر باید از سوخت با کیفیت بالا و ترجیحاً بنزین سوپر استفاده کنید. اگر از بنزین معمولی با اکتان پایین استفاده می کنید، موتور شما در هنگام کار با گاز کامل دچار ضربه سیلندر می شود (زیرا بنزین معمولی در دما و فشار پایین تر خود به خود مشتعل می شود)، بنابراین قبل از روشن کردن شمع، مخلوط سوخت و هوا مشتعل می شود و این باعث کاهش قدرت موتور و ضربه های شدید در ناحیه سرسیلندر می شود.

اگر خودرو مجهز به سنسور ضربه باشد (بیشتر خودروهای انژکتوری دارای این سنسور هستند)، واحد کنترل موتور شما شروع به کاهش مقدار سوخت در مخلوط هوا و سوخت می کند تا زمانی که مخلوط خاصیت انفجاری خود را از دست بدهد تا از انفجار جلوگیری شود. این بدان معنی است که موتور با مخلوط سوخت بدون چربی کار می کند و منجر به از دست دادن قدرت موتور می شود.

حالا می توانید جهت تقویت سرعت و قدرت موتور خودرو از راهکار های بالا استفاده کنید. همانطور که پیش تر گفته شد این راهکار ها هیچگونه آسیبی به خودروی شما وارد نمی کند و فقط مصرف سوخت را کمتر و بازدهی را افزایش می دهد بنابراین موارد گفته شده را با اطمینان اجرا کنید.

مزیت تقویت موتور خودرو

  1. افزایش بازدهی موتور
  2. امکان رسیدن به سرعت های بالاتر
  3. بهینه شدن مصرف سوخت 
  4. بالا رفتن میزان گشتاور در دور موتور پایین
  5. افزایش توان تولیدی موتور
  6. افزایش گشتاور
  7. افزایش شتاب ماشین با اصلاح عملکرد موتور

مجتمع فنی برق برگزارکننده دوره های فنی مختلف مانند دوره آموزش تنظیم موتور خودرو، آموزش برق خودرو، آموزش تعمیرات ایسیو و غیره می باشد، تمامی دوره ها به صورت عملی، در کارگاه های مجهز و تحت نظر اساتید مجرب و متخصص برگزار می شود در صورت علاقه به فراگیری هر یک از شغل های فنی همین الان به مجتمع فنی برق مراجعه نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *