تمام آنچه درباره تعمیر ال سی دی گوشی و گلس شکسته موبایل باید بدانید

5 دقیقه زمان مطالعه

تعمیر ال سی دی گوشی، از رایج ترین درخواست ها در شغل تعمیرات موبایل می باشد زیرا ال سی دی گوشی و تاچ آن از مهم ترین اجزای گوشی های همراه محسوب می شوند و اگر آسیب ببینند عملا قادر به انجام هیچ کاری نمی باشد و باید در صورت شکستن ال سی دی گوشی هر چه سریعتر نسبت به تعویض یا ترمیم ال سی دی گوشی اقدام کنید.

امروزه تلفن های همراه به یکی از ابزارهای مهم در زندگی روزمره ما تبدیل شده اند و آنها در معرض شکستن یا آسیب دیدن هستند. ممکن است وارد شدن ضربه به گوشی تنها به گلس گوشی آسیب بزند و تاچ و ال سی دی آسیبی نبینند. بنابراین پیش از تعویض باید بررسی کنید که گلس شکسته یا ال سی دی، همچنین در برخی از موارد مشکلاتی بعد از تعویض ال سی دی گوشی رخ می دهد که پیش از تعویض بایستی به آن توجه داشته باشید. 

در دنیای گوشی های هوشمند ، آنهایی که دارای ظرافت بیشتری هستند ، همیشه در معرض آسیب بیشتر قرار می گیرند. اگر تا به حال آسیب دیدن گوشی را تجربه کرده اید و اگر تاکنون به مراکز تعمیر تلفن همراه رفته اید ، حتماً شنیده اید ترمیم ال سی دی شکسته گوشی و تعمیر آن یکی از مشکلات رایج موبایل است. با توجه رایج بودن این مشکل در این مقاله به صورت جامع به آموزش طریقه تعمیر و تعویض ال سی دی و گلس گوشی می پردازیم. اگر از علاقه مندان به تعمیرات موبایل هستید توصیه می کنیم به دوره های آموزش تعمیرات موبایل مجتمع فنی برق سری بزنید. 

چگونه تشخیص دهیم تاچ یا گلس و یا ال سی دی گوشی شکسته است ؟  

چگونه تشخیص دهیم تاچ یا گلس و یا ال سی دی گوشی شکسته است ؟
چگونه تشخیص دهیم تاچ یا گلس و یا ال سی دی گوشی شکسته است ؟

از کجا بفهمیم تاچ شکسته یا ال سی دی ، این سوالی است که بسیاری از کاربران گوشی هنگام بروز مشکل در ال سی دی با آن روبه رو می شوند.

شکستن ال سی دی گوشی یکی از رایج ترین مشکلاتی است که در گوشی های موبایل دیده می شود. امروزه گوشی های هوشمند به دلیل ظرافتی که در طراحی دارند در برابر ضربه مقاومت کم دارند و آسیب پذیر هستند و این خود بسیار نگران کننده است زیرا ممکن است آسیب دیدن صفحه نمایش ، هزینه بالایی را به همراه داشته باشد و همچنین در بعضی از شرایط هم با هزینه بسیار کمی می توان آن را تعمیر کرد. بستگی دارد به کدام قسمت صفحه ضربه وارد شده باشد. اگر به گلس ضربه وارد شده باشد بهترین حالت ممکن است زیرا تعویض گلس هزینه بسیار کمی دارد و نیازی نیست که گوشی باز شود.

زمانی که گلس یا شیشه می شکند عملکرد صفحه نمایش گوشی تغییر نمی کند و شما همچنان می توانید با گوشی کار کنید و تاچ گوشی از کار نمی افتد ، بنابر این اگر این اتفاق افتاد مطمئن باشید گلس شما شکسته است.

اگر تاچ موبایل یا صفحه لمسی یا دیجیتایزر آسیب ببیند دیگر عملکرد لمسی گوشی شما از کار می افتد و ممکن است شما صفحه نمایش را واضح ببینید ولی هرچه قدر صفحه را لمس می کنید اتفاقی نمی افتد در این صورت صفحه تاچ یا دیجیتایزر آسیب دیده است و تا حدودی هزینه بر خواهد بود.

اگر صفحه ال سی دی شما شکسته باشد، صفحه شما دارای لکه های تیره و ترک های پیوسته کل صفحه شما رو دربر می گیرد. ممکن است تصاویری را از گوشی بتوانید مشاهده کنید ولی هم تارک است و هم خطوط شکسته رو صفحه وجود دارد در این صورت ال سی دی شکسته است و نیاز به تعمیر ال سی دی گوشی دارید.

در مواقعی که ال سی دی یا تاچ آسیب می بیند به دلیل این که این دو به هم کاملا چسبیده اند در صورت آسیب دیدن هر کدام ، گوشی باید باز شود بنابر این هزینه گزافی را به همراه خواهد داشت. در کل بهتر است برای صفحه نمایش گوشی خود یک کاور یا محافظ صفحه محکم نصب کنید که در صورت آسیب دیدن هزینه زیادی برایتان نداشته باشد.

حتما بخوانید: راهنمای جامع رفع مشکل داغ شدن گوشی

مشکلات بعد از تعویض ال سی دی گوشی 

اما پیش از آنکه بخواهیم به مشکلات ال سی دی گوشی و مراحل تعویض آن بپردازیم، اجازه دهید تا مشکلات بعد از تعویض ال سی دی گوشی را بررسی کنیم. بسیاری از افراد بعد از تعویض ال سی دی تاچ گوشی با مشکلات گوناگونی روبه رو شده اند. معمولا علت بروز این مشکلات مربوط به استفاده از ال سی دی غیر اصل می باشد. برخی از مشکلاتی که بسیاری از کاربران بعد از تعویض تاچ و ال سی دی با آن روبه رو می شوند عبارتند از:

  • هنگ کردن تاچ و ال سی دی
  • هماهنگ نبودن تایپ و سرعت نوشتاری
  • کند عمل کردن تاچ به واکنش ها و لمس گوشی
  • حساس بودن تاچ به گرما و سرما
  • خوب کار نکردن تاچ در برخی از نقاط صفحه نمایش 

نکاتی که پیش از تعمیر و تعویض ال سی دی گوشی باید بدانید: 

زمانی که تلفن همراه شما دچار مشکل می شود، در وهله اول باید پیام یا خطایی را که تلفن شما نشان می دهد بررسی کنید و سپس آن مشکل را در گوگل جستجو کنید. اگر مشکل گوشی شما با یک ترفند آسان قابل حل نبود مثلا  LCD گوشی شما شکسته شده و یا تاچ آن دچار مشکل شده است می توانید ال سی دی و تاچ دستگاه خود را خریداری کرده و از یک تعمیر کار ماهر که دوره تعمیرات موبایل به صورت تخصصی گذرانده است، جهت تعویض آن کمک بگیرید.

تاچ و ال سی دی گوشی همراه از گران ترین اجزای گجت های موبایل می باشد زیرا ظرافت و قطعاتی که در ساخت ال سی دی موبایل مصرف می شود دشوار و هزینه بر است.

ال سی دی از 5 قطعه اصلی و بسیار ظریف ساخته می شود که این قطعه ها ، فریم یا قاب LCD ، چراغ هایLCD ، صفحه LCD ، صفحه لمسی یا دیجیتایزر و گلس هستند . این 5 قطعه بر روی هم پرس می شوند و به صورت یک ال سی دی باریک در می آیند بنابراین از اجزاء بسیار گران موبایل محسوب می شود و تعویض آن بسیار هزینه بر می باشد. بنابراین از نظر فنی تعمیر ال سی دی گوشی نسبت به تعویض آن از نظر هزینه می تواند تفاوت چشم گیری داشته باشد.

حتما بخوانید: چگونه گوشی اصل را از تقلبی تشخیص دهیم؟

آموزش تعمیرات موبایل

آیا ال سی دی گوشی قابل تعمیر است؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که در صورتی که ال سی دی گوشی بشکند و از کار بیفتد به طور مثال لکه های سیاه رنگ بر روی آن نمایش داده شود یا صفحه نمایش گوشی به طور کامل سیاه شود تعمیر ال سی دی امکان پذیر نبوده و باید نسبت به تعویض ال سی دی اقدام کنید. در گوشی های هوشمند امروزی تاچ و ال سی دی همراه هم بوده و در صورت آسیب دیدن هر کدام بایستی دیگری نیز تعویض شود. 

اگر بعد از آسیب دیدن صفحه نمایش تاچ کار می کند و تنها شکستگی روی صفحه نمایش دیده می شود به احتمال زیاد گلس آسیب دیده است و تنها کافیست گلس گوشی تعویض شود.

تعمیر و ترمیم ال سی دی شکسته گوشی و گلس

حالا نوبت به بحث اصلی این مقاله یعنی تعمیر ال سی دی گوشی می رسیم. علت خراب شدن ال سی دی گوشی متفاوت است ممکن است  اما ضربه خوردن و آب خوردگی از جمله مهم ترین دلایل خراب شدن ال سی دی موبایل هستند.

در ادامه به بررسی انواع حالت های خراب شدن ال سی دی و راه حل رفع آن می پردازیم.

مشکل: وقتی دستگاه خود را روشن می کنم، نوعی خط روی صفحه نمایش ظاهر می شود.

راه حل: در این صورت شما باید LCD خود را کاملاً تغییر داده و جایگزین کنید. این مشکل ناشی از ضربه شدید می باشد.

مشکل: هنگام روشن کردن تلفن، صفحه سفید می بینم.

راه حل: باید دستگاه خود را به عبارتی فلش کنید و اگر دستگاه شما از سیستم عامل اندروید پیروی می کند می بایست فلش کردن گوشی های اندرویدی را آموزش دیده باشید. اگر هنوز هم همان مشکل را داشتید ، بایدLCD  دستگاه خود را تعویض کنید.

مشکل: بعضی اوقات پیکسل های بدون نور و پیکسل دارای نور را روی صفحه نمایش مشاهده کنم.

راه حل: از نرم افزار یا برنامه کاربردی Dead Pixel Detect و Fix استفاده کنید. همچنین می توانید صفحه نمایش را روی حالت “sleep after” به مدت 30 دقیقه قرار داده و آن را در حداکثر روشنایی قرار دهید تا پیکسل مرده را از بین ببرید.

پیکسل دارای نور
پیکسل دارای نور
پیکسل های بدون نور
پیکسل های بدون نور

مشکل: گاهی اوقات وقتی با تلفن کار می کنم ، صفحه لمسی دستگاه کار نمی کند.

راه حل: اول از همه ، تلفن خود را مجدداً راه اندازی(restart) کنید. برای راه اندازی مجدد تلفن ، دکمه پاور را برای 10 ثانیه فشار دهید و نگه دارید تا تلفن شما خاموش شود. سپس بعد از 1 یا 2 دقیقه آن را روشن کنید. این راه حل 80٪ کار می کند.

مشکل: تلفن همراه روشن نمی شود.

راه حل: معمولاً مربوط به Panel نیست و قابل تعمیر است.

** پانل = LCD + صفحه لمسی + شیشه **

تلفن همراه روشن نمی شود
تلفن همراه روشن نمی شود

تصویر شماره 1 که در زیر مشاهده می کنید تصویر پنل است. این آی سی لمسی که در زیر می بینید و دریافت و پردازش داده ها را از طریق کانکتور که در عکس شماره 2 مشاهده می کنید به LCD ارسال می کند.همچنین اگر در نظر بگیرید ، قسمت لمسی درست زیر شیشه است! و عکس شماره 3 LCD است. (شیشه> لمس>LCD)

تصویر پنل
تصویر پنل
کانکتور
کانکتور
LCD
LCD

در  تصویر بالا می بینید که IC تاچ  به IC ال سی دی وصل شده است  و در تصاوبر پایین ال سی دی شکسته را بهتر می توانید مشاهده کنید :

برداشتن lcd
برداشتن lcd
بررسی lcd
بررسی lcd
lcd شکسته
lcd شکسته

مشکل: صفحه نمایش روشن می شود و دارای نور است اما هیچ چیزی نشان نمی دهد.

راه حل: معمولاً این نوع مشكل مربوط به پانل نیست. در این شرایط ، شما باید از نور پشت صفحه مطمئن شوید. برای اطمینان از این امر، باید چراغ پشت صفحه را از طریق شکاف پشت دستگاه بررسی کنید. اگر مشاهده کردید که چراغ صفحه نمایش روشن است، به این معنی است که شما چراغ پشت صفحه را دارید. بنابراین اگر صفحه نمایش شما چیزی را نشان نمی دهد ، شما می توانید به سراغ تعمیر ال سی دی گوشی خود بروید زیرا صفحه نمایش ال سی دی گوشی آسیب ندیده است و قابل تعمیر است.

مشکل: تلفن با تأخیر روشن می شود.

راه حل: در اکثر اوقات، به دلیل مشکل در منبع تغذیه اتفاق می افتد و پنل سی دی گوشی سالم است.

مشکل: صفحه نمایش توسط مواد تیز آسیب دیده است.

راه حل: شما چاره ای جز تغییر و جایگزینی پنل ندارید.

مشکل: خط عمودی بر روی صفحه نمایش نشان داده می شود.

راه حل: 50٪ آن به دلیل مشکل پانل است و شما باید پانل ال سی دی گوشی را بررسی کنید.

مشکل: خط افقی بر روی صفحه نمایش نشان داده می شود.

راه حل: بیشتر به دلیل مشکل پنل ال سی دی گوشی شما می باشد و باید بررسی شود.

مشکل: پرش روی صفحه نمایش؛

راه حل: مستقیماً به دلیل مشکل پنل ال سی دی گوشی است و در صورت امکان ، باید تعویض شود.

مشکل: خطوط رنگارنگ روی صفحه نمایش نشان داده می شود.

راه حل: شما بایدپنل ال سی دی گوشی را تعویض کنید.

مشکل: لکه سیاه روی صفحه، نمایش می باشد.

راه حل: شما باید مطمئن شوید که علت آن کمبود نور است یا خیر. در مورد نور پشت در مطالب بالا صحبت کردیم.

مشکل: صفحه ال سی دی به صورت طبقه طبقه نمایش داده می شود؛

راه حل: مستقیماً به دلیل مشکل پنل ال سی دی گوشی است و شما باید پنل را تغییر داده و جایگزین کنید.

مشکل: وجود آب روی صفحه؛

راه حل: شما باید تلفن خود را فوراً خاموش کنید.صفحه ال سی دی تلفن های همراه نسبت به رطوبت بسیار حساس هستند و بهتر است آن را به مراکز تعمیر موبایل نشان دهید.

مشکل: میزان روشنایی صفحه کم می شود.

راه حل: این مورد مشکل از نور پس زمینه است و در صورت امکان باید برطرف شود.

حتما بخوانید: آموزش جامع تعمیر شارژر موبایل

نحوه تعویض ال سی دی شکسته گوشی موبایل

تعویض ال سی دی گوشی شکسته می تواند بسیار گران قیمت باشد. پیدا کردن یک تعمیر کار که ال سی دی را تعمیر کند مشکلی نیست، اما قیمتی که آنها برای کار و قطعات یدکی دریافت می کنند خیلی زیاد است. در اینجا نحوه ترمیم ال سی دی شکسته گوشی در خانه را به شما آموزش می دهیم.

در ابتدا شما باید ال سی دی گوشی خود را جدا گانه خریداری کنید و یا اجزایی از ال سی دی که نیاز به تعمیر دارند را تهیه کنید . همچنین ابزار تعمیرات موبایل از قبیل پیچ گوشتی و یک کارت بازی 100٪ پلاستیک یا چیزی که نازک باشد نیاز خواهید داشت.

مرحله اول : اجزا تلفن را از هم جدا کنید.

اجزا تلفن را از هم جدا کنید.
اجزا تلفن را از هم جدا کنید.

توسط پیچ گوشتی و فلاپ صفحه پشی را از گوشی جدا کنید.

پس از آن با استفاده از فلاپ پلاستیکی تلفن را باز کنید. یک “سوراخ” کوچک در طرفین جستجو کنید و فلاپ را در آنجا فشار دهید. سپس باتری و کابل صفحه لمسی را بردارید. برای برداشتن شیشه ال سی دی ، موقعیت کابل را به خاطر بسپارید. بیشتر در بالای گوشی قرار دارد.

حتما بخوانید: راهکارهای افزایش سرعت اینترنت گوشی

مرحله دوم : در این مرحله از تعمیر ال سی دی گوشی ، شیشه شکسته را بردارید.

شیشه شکسته را بردارید.
شیشه شکسته را بردارید.

این سخت ترین مرحله است و مقداری تخصصی است در نتیجه بهتر است جهت کسب تجربه بیشتر دوره آموزش تخصصی تعمیرات موبایل را بگذرانید. اگر این کار را اشتباه انجام دهید، دیگر نمی توانید در گوشی خود تصویری بدست آورید.

اگر گوشی شما دارای صفحه TFT یا LCD هست، خطر زیاد نیست. اما اگر تلفن شما دارای صفحه نمایشLED مانند AMOLED یا هر نوع صفحه نمایش LED است، بسیار مراقب باشید و قبل از هر اقدامی به دنبال عیب یابی LED گوشی خود باشید. اگر صفحه نمایش LED با هر نیرویی لمس شود دیگر کار نمی کند.

شیشه با دو نوار جانبی از طرف صفحه به گوشی وصل شده است. این را حذف کنید، صفحه نمایش از بین خواهد رفت.

برای جدا کردن نوار و جدا کردن شیشه از گوشی می توان با کارت بازی پلاستیک انجام داد. کارت بازی به اندازه کافی نازک است که بین تلفن و شیشه قرار بگیرد و به اندازه کافی سخت باشد که بتواند نوار را در آن قطع کند. با وارد کردن کارت در گوشه پایین تلفن شروع کرده و به داخل آن فشار وارد کنید.

مطمئن ترین روش در این حالت وقتی است که کارت از یک گوشه آزاد است و می توانید کارت بازی را به صورت جانبی خم کنید و شروع به چرخاندن آن کنید. تا زمانی که احساس می کنید نوار رها می شود ، راه خود را ادامه دهید.

مرحله سوم : شیشه جدید ال سی دی گوشی را وارد کنید.

شیشه جدید ال سی دی گوشی را وارد کنید.
شیشه جدید ال سی دی گوشی را وارد کنید.

اکنون صفحه نمایش خاموش است و تلفن در انتظار نسخه جدید ال سی دی است. تا آنجا که می توانید نوار قدیمی را از کنار گوشی جدا کنید تا شیشه جدید به طور مرتب روی گوشی قرار گیرد.

ابتدا کاور محافظ داخلی را از شیشه جدا کنید.

قبل از فشار دادن شیشه روی گوشی، کابل صفحه لمسی شیشه ای را از طریق تلفن فشار دهید.

کابل را در جای صحیح قرار دهید و باتری را روی گوشی قرار دهید

تلفن را تست کنید.

مرحله چهارم : گوشی همراه خود را جمع کنید.

گوشی همراه خود را جمع کنید.
گوشی همراه خود را جمع کنید.

متصل کردن قطعات تلفن همراه همانند مرحله اول است  هر پیچ و قطعه ای را که برداشتید بر سر جای خود نصب کنید.

تلفن خوب کار می کند و شیشه صاف است و از همه مهمتر صفحه ال سی دی لمسی مانند قبل عمل می کند.

امیدواریم این مقاله به شما کمک کرده باشد که بتوانید با کمترین هزینه به تعمیر ال سی دی گوشی بپردازید.

منبع: dr bios

منبع: instructables

از دست ندهید:

همه چیز درباره مهاجرت با مدرک فنی حرفه ای

همه چیز درباره نحوه گرفتن جواز کسب

چگونه قفل گوشی سامسونگ را باز کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *