نحوه شابلون زدن آی سی موبایل


امروزه که دنیا در حال تحول و پیشرفت فناوری است، داشتن مهارت های لازم برای عیب یابی و تعمیر اجزای مختلف گوشی های هوشمند بسیار مهم است. یکی از این مهارت های حیاتی، شابلون آی سی (مدارهای یکپارچه) در دستگاه های تلفن همراه است. یک آی سی در یک گوشی موبایل نیاز به تعمیر دارد، گاهی اوقات هم لازم است که آی سی معیوب با یک آی سی جدید جایگزین شود. در این مقاله با انواع و روش شابلون زدن آی سی آشنا خواهیم شد.

آموزشگاه فنی برق دوره آموزش تعمیرات موبایل را به صورت تضمینی و با ارائه مدرک معتبر در کارگاه های مجهز برگزار می کند. در صورت تمایل به یادگیری تعمیرات موبایل در دوره آموزش تعمیرات موبایل شرکت کنید.

تعمیرات موبایل

آی سی موبایل چیست؟

آی سی ها مدارهای الکترونیکی مینیاتوری هستند که وظیفه کنترل فرآیندهای مختلف مانند مدیریت انرژی، صدا و پردازش داده را بر عهده دارند. برای مطالعه انواع مختلف آی سی که معمولاً در تلفن های همراه یافت می شوند وقت بگذارید و با نقش های خاص آنها آشنا شوید. طراحی و ساخت آی سی موبایل به واسطه پیچیدگی بالا تکنیکی و اندازه کوچک آن چالش های فراوانی را برای مهندسین الکترونیک به وجود می آورد. با این حال، به لطف پیشرفت تکنولوژی، ای سی های موبایل امروزی قادر به داشتن تعداد زیادی قطعات الکترونیکی در یک تراشه بسیار کوچک و قابل ترمیم هستند.

آی سی موبایل چیست؟

از طریق ای سی موبایل، تمامی قسمت های تلفن همراه مانند پردازنده مرکزی (CPU)، حافظه، کارت گرافیک، مودم و سایر قسمت ها تعامل پیدا می کنند. بنابراین، عملکرد تلفن همراه بستگی زیادی به عملکرد و کیفیت ای سی موبایل دارد. اگر ای سی موبایل به درستی عمل نکند یا خراب شود، ممکن است در عملکرد تلفن همراه نقص ایجاد کند و حتی به خرابی آن منجر بشود.

کاربردهای آی سی موبایل

ای سی موبایل در بسیاری از صنایع و کاربردها مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از کاربردهای اصلی آن، خانه هوشمند است. با استفاده از ای سی موبایل، کاربران می توانند نورپردازی خانه، سیستم امنیتی، سیستم تهویه مطبوع و سایر دستگاه های هوشمند خود را به صورت راحت و همزمان کنترل کنند. علاوه بر این ای سی موبایل در صنعت حمل و نقل، مدیریت شهری، بهداشت و درمان، کشاورزی هوشمند و دیگر صنایع نیز کاربرد دارد.

شابلون زدن آی سی موبایل

شابلون زنی آی سی یک فرایند مهم در عیب یابی قطعات الکترونیکی است. این فرایند به ما کمک می کند تا با استفاده از شابلون های خاص، اتصالات الکتریکی را بررسی کنیم و عیوب آنها را تشخیص دهیم.

شابلون زدن آی سی

شابلون زدن آی سی موبایل به معنی تعویض حرارتی آی سی بر روی مینی برد است. این روش به طور عمده برای تعمیرات آی سی موبایل در مواقعی که آی سی آسیب دیده است، استفاده می شود. با شابلون زنی آی سی موبایل، می توان آن را با یک قطعه از ای سی سالم، جایگزین کرد. زمانی که ای سی را از روی مادربرد بر می دارید، خمیر قلعی که زیر آن قرار دارد نامیزان است. به این صورت که پایه هایی که باید در یک راستا باشد در حالت نامیزان، یک قلع آن بزرگ و یک قلع آن کوچک است. در این حالت شما اول باید با هویه، سیم قلع جمع کن و ای سی را صاف کنید بعد آی سی را بشویید. شابلون هایی به نام شابلون آی سی همه کاره وجود دارد که این شابلون ها همه نوع آی سی را شابلون می کنند که اصولا برای تعمیر کارهای حرفه ای مورد استفاده است. این شابلون ها همه ای سی ها را به غير از هارد ها را می توانند شابلون کنند. اما امروزه تکنولوژی موبایل، به سمت شابلون های طبقاتی رفته است. به این صورت که مادربردهایی هستند که به اصطلاح روی هم سوار می شوند و زمانی که شما آن ها را از هم جدا می کنید نیازمند شابلون های طبقاتی هستید که بتوانید این مادربردها را شابلون بکنید.

هر آی سی که بر روی برد موبایل کار می کند دارای یک درجه دما، یک مینیمم و یک ماکزیمم است. به طور مثال ای سی پاور سامسونگ جی ۷۱۰ را شما باید با خمیر قلع ۱۸۳ درجه شابلون بکنید. در سامسونگ A50 زمانی که شما رم و سی پی یو را جدا می کنید، برای شابلون زدن بین طبقات باید از خمیر قلع ۱۳۸ درجه استفاده کنید. اگر خمیر قلع مورد نیاز موبایل را استفاده نکنید باعث آسیب برد موبایل می شود.  به طور کلی شابلون زدن، آموزش خاص خود را دارد که کار بسیار سختی هم می باشد. زمانی که آی سی موبایل را شابلون می کنید با هر بار شابلون کردن یک جان از ای سی می گیرید.

انواع شابلون زدن آی سی

در زیر به انواع روش های شابلون زدن آی سی خواهیم پرداخت.

شابلون خشک

 در این روش از یک شابلون خشک، به عنوان وسیله ای برای شابلون زدن آی سی استفاده می شود. این شابلون ها برای انواع آی سی های مختلف و برندهای مختلف موجود هستند. با استفاده از ابزار مناسب، شابلون را به آی سی وصل کرده و با استفاده از چکش بر روی سطح، شابلون زده می شود تا صاف بشود.

شابلون گرم

 در این روش، از یک پیکسل استفاده می شود که با استفاده از حرارت، پس از جدا کردن آی سی بر روی شابلون قرار می گیرد. سپس آی سی جدید روی شابلون گرم می شود.

مراحل شابلون زدن آی سی موبایل

مراحل شابلون زدن موبایل

شابلون زدن ای سی موبایل چند قدم دارد که شامل:

– قدم 1: تمیز کردن سطح آی سی: قبل از شروع کار، مطمئن شوید که سطح آی سی تمیز و خشک است تا شابلون به درستی چسبیده و عملکرد بهبود یابد.

– قدم ۲: نصب شابلون: شابلون را با دقت روی آی سی قرار دهید. از ابزار مربوطه استفاده کنید تا شابلون را به صورت محکم و استوار ثابت کنید.

– قدم ۳: جریان گرفتن: شابلون را با کمک دستگاه یا ماشین آلات مربوطه فشار دهید تا به آی سی چسبیده و الگوهای الکتریکی مورد نظر را ایجاد کند.

– قدم 4: بررسی نتیجه: پس از شابلون زدن، بررسی کنید که خطوط به درستی به عناصر دیگر مرتبط هستند.

نحوه شابلون زدن موبایل

همانطور که قبلا گفته شد شابلون زدن یک کار تخصصی است، اما مراحل نسبتا ساده ای دارد. برای این کار ابتدا باید آی سی را با استفاده از هیتر از برد جدا کنید. دقت کنید که حرارت هیتر زیاد نباشد. همچنین هیتر را به برد یا آی سی وصل نکنید. بعد از اینکه آی سی را خارج کردید، باید قلع باقی مانده را از روی آن و روی برد تمیز کنید. آنها معمولا از یک قلع کش یا خمیر انعطاف پذیر برای تمیز کردن قلع باقی مانده استفاده می کنند. برد و آی سی باید کاملاً از باقیمانده قلع تمیز شوند.

حالا نوبت به استفاده از شابلون با طراحی مناسب می رسد. شابلون باید کاملا خشک و تمیز باشد. داشتن رطوبت اضافی می تواند مشکل ساز شود. اکنون باید شابلون و آی سی را به درستی وصل کنید. پس از این مرحله خمیر قلع را با استفاده از کاردک به گونه ای که شابلون را پوشش دهد، پخش کنید. تمام سوراخ ها باید به طور یکنواخت پوشش داده شوند.

پس از برداشتن خمیر قلع اضافی از شابلون، زمان آن است که هیتر از حرارت خود برای تشکیل پایه های توپی آی سی استفاده کند. پس از خنک شدن و تمیز کردن شابلون به وسیله یک برس، آن را روی برد قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که آی سی به درستی به برد متصل است. در نهایت آی سی را با استفاده از گرمای هیتر روی برد ثابت کنید.

جمع بندی

شابلون زدن آی سی موبایل، روشی حرفه ای برای تعمیر آی سی های معیوب است که می تواند به شما کمک کند تا مشکلات مرتبط با آی سی موبایل را برطرف کنید. با مراحل مربوطه و ابزارهای مناسب، می توان به صورت حرفه ای آی سی مورد نظر را تغییر داد و به عملکرد آن دست یافت. امیدواریم که این مقاله به شما کمک کند تا با موفقیت شابلون زدن در ای سی موبایل را انجام دهید و مشکلات مرتبط را کاهش دهید. شابلون کردن ای سی، یک راه حرفه ای برای تولید آی سی های با کیفیت بالا است. با استفاده از این روش، میتوانیم تعداد بیشتری از ای سی های یکسان را تولید کرده و همچنین در کاهش زمان و هزینه تولید نیز تاثیر بگذاریم. این روش به شرکت ها و مهندسان الکترونیک کمک می کند تا محصولات خود را با دقت و کیفیت بیشتری تولید کنند. بنابراین، بهبود کیفیت و کارایی عملکرد الکترونیکی ضروری است و با استفاده از شابلون کردن ای سی این بستر فراهم می گردد. پس به راهنمایی های ذکر شده در مقاله توجه کنید تا از بروز خرابی جلوگیری کنید.

مجتمع فنی برق برگزارکننده دوره های فنی مختلف مانند دوره آموزش مکانیک خودرو، آموزش تعمیرات لوازم خانگی، آموزش نصب کولر گازی و غیره می باشد، تمامی دوره ها به صورت عملی، در کارگاه های مجهز و تحت نظر اساتید مجرب و متخصص برگزار می شود در صورت علاقه به فراگیری هر یک از شغل های فنی همین الان به مجتمع فنی برق مراجعه نمایید.

به این صفحه امتیاز دهید
نویسنده مطلب
حسین زمانیخواه
حسین زمانیخواه

حسین زمانیخواه هستم با سابقه 11 سال در آموزش و خدمات تعمیرات موبایل. 5 سال است که در حوزه تکنولوژی و موبایل تولید محتوا می کنم.

آخرین مقالات تعمیر موبایل

نحوه قفل کردن پیام ها در آیفون

نحوه قفل کردن پیام ها در آیفون

در این مقاله به روش‌های قفل کردن پیام ها در آیفون می‌پردازیم، زیرا گاهی محافظت از امنیت اطلاعات و محتویات گوشی ما بسیار مهم است، به خصوص اگر در شرایطی باشیم که فکر ‌کنیم کسی می تواند تلفن مان را باز کند و به اطلاعات ما دسترسی داشته باشد. اگرچه این روزها بیشتر از اپلیکیشن […]...

دلیل باد کردن باتری گوشی چیست و برای رفع آن چه کنیم؟

دلیل باد کردن باتری گوشی چیست و برای رفع آن چه کنیم؟

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که باتری تلفن همراهتان به طرز عجیبی متورم شده و شکل آن تغییر کند! اما علت این تغییر شکل و تورم باتری چیست؟ آیا باد کردن باتری تلفن همراه خطرناک است؟ چگونه از باد کردن باتری گوشی خود جلوگیری کنیم یا اگر باتری گوشی متورم شد چه کنیم؟ […]...

وام مدرک تعمیرات موبایل چقدر است؟

وام مدرک تعمیرات موبایل چقدر است؟

وام مدرک تعمیرات موبایل فنی و حرفه ای چیست؟ هرکسی با توجه به شرایط و شغلی که مد نظر دارد می تواند مبلغی بین 100 تا 300 میلیون تومان به عنوان وام برای خوداشتغالی دریافت کند. وام مدرک تعمیرات موبایل در یک تنفس حدودا 6 ماهه به صورت قرض الحسنه و کارمزد 4 درصد پرداخت […]...

روش های ردیابی گوشی خاموش

روش های ردیابی گوشی خاموش

با ورود به عصر ارتباطات، روز به روز بشریت در زمینه علم پیشرفت های فراوانی را به دست آورده است. یکی از پرکاربرد ترین تکنولوژی های کسب شده که در زندگی روزمره ما بسیار تاثیر گذار است، وسایل ارتباطی نظیر تلفن، گوشی های همراه، تبلت و …...

دیدگاه کاربران