نحوه شابلون زدن آی سی موبایل

5 دقیقه زمان مطالعه

شابلون زدن آی سی موبایل یکی از تعمیرات تخصصی است که باید توسط افراد حرفه ای و با تجربه انجام شود. گوشی های هوشمند امروزی از قطعات پیشرفته ساخته شده اند که خرابی هر یک از آنها می تواند مشکلات زیادی را ایجاد کند. تعمیرگاه های حرفه ای با توجه به تجربه و دانش خود، وقوع این مشکلات مانند شارژ آی سی خراب را تشخیص داده و با استفاده از راه حل های مختلف مانند قالب گوشی، این مشکلات را برطرف می کنند. اگر می خواهید بدانید شابلون گوشی چیست و برای شابلون زدن به چه ابزار و وسایلی نیاز دارید، این مقاله را دنبال کنید.

آموزشگاه فنی برق دوره آموزش تعمیرات موبایل را به صورت تضمینی و با ارائه مدرک معتبر در کارگاه های مجهز برگزار می کند. در صورت تمایل به یادگیری تعمیرات موبایل در دوره آموزش تعمیرات موبایل شرکت کنید.

شابلون زدن آی سی موبایل

فرآیندی که در آن پایه های آی سی با استفاده از شابلون موبایل تعمیر می شوند، شابلون زدن آی سی نامیده می شود. یکی از مهم ترین قطعات موبایل، شارژر آی سی است که به دلایل مختلف ممکن است از کار بیفتد. اگر این قسمت آسیب ببیند مشکلاتی مانند خاموش شدن گوشی پیش می آید. آی سی دارای پایه های فلزی است که آن را در جای خود روی برد مدار گوشی ثابت می کند. شل شدن یا از دست دادن این پایه ها باعث جدا شدن گوشی از برد می شود.

قطع آی سی از برد مدار تلفن باعث می شود که قطعات مهم خاموش شوند و آسیب ببینند. در چنین شرایطی صنعتگران آی سی را جدا کرده و با استفاده از شابلون های مخصوص پایه های آی سی را تعمیر می کنند. به قالب های مخصوصی که برای این کار استفاده می شود، شابلون تعمیر موبایل می گویند. شابلون ها در انواع و اندازه های مختلف ساخته می شوند تا بتوان از آنها برای تعمیر آی سی گوشی های مختلف استفاده کرد.

نحوه شابلون زدن آی سی موبایل

کاربرد شابلون زدن موبایل

به طور معمول، شابلون زدن موبایل در آی سی های BGA استفاده می شود. این آی سی ها دارای پایه های کروی هستند که روی بردهای مدار چاپی قرار می گیرند. از خمیر قلع، کاردک و هیتر در فرآیند الگوبرداری تلفن استفاده می شود. شابلون روی آی سی قرار می گیرد و با استفاده از خمیر قلع، پایه های توپی جدید و محکمی در بالای آن ایجاد می شود. شابلون زدن در مواردی انجام می شود که اتصال آی سی و برد قطع شده است و باتری گوشی شارژ نمی شود، برخی از قسمت های گوشی مانند دکمه های تنظیم صدا کار نمی کنند و یا مشکلاتی دیگری مانند خاموش شدن گوشی وجود دارد.

حتما مطالعه نمایید: چگونه مدرک بین المللی تعمیرات موبایل دریافت کنیم؟

انواع شابلون های PCB

• شابلون های PCB هیبریدی

• عکس نمونه اولیه یا الگوی PCB

•شابلون های PCB بدون قاب

• شابلون های PCB هیبریدی

• شابلون های PCB قاب شده

• شابلون های PCB با اچ شیمیایی

• شابلون های PCB برش لیزری

در این مقاله، هر یک از این انواع شابلون ها را به تفصیل مورد بحث قرار می دهیم.

1. شابلون برای برش لیزری

در شابلون های برش لیزری، دهانه ها یا سوراخ ها با استفاده از پرتوهای لیزر بریده می شوند. این پرتوهای لیزر دقت بالایی را ارائه می دهند و دقت در دیافراگم را تضمین می کنند.

2. شابلون های شیمیایی

سوراخ های قالب PCB با استفاده از یک ماده مخرب که به عنوان چاپگر قالب PCB عمل می کند، در فلز حک می شود. چنین شابلونی سرعت مونتاژ بالایی را ارائه می دهد که به تلاش کمی نیاز دارد، اما پایه را در برابر ترکیبات مصنوعی مخرب تضمین نمی کند.

 شابلون های مدار چاپی

3. شابلون های مدار چاپی یا چارچوب

این شابلون های مدار چاپی با پوششی در اطراف شابلون عرضه می شوند. یک حاشیه برای پوشش استفاده می شود که با دقت کامل، شابلون را محکم نگه می دارد. شابلون های مدار چاپی، کیفیت چاپ قابل توجه را ارائه می دهند و برای ایجاد PCB با حجم بالا استفاده می شوند.

4. شابلون های PCB بدون قاب

شابلون های PCB بدون قاب یا قابل استفاده مجدد، پوشش ثابتی در اطراف خود ندارند. آنها را می توان در لبه های مختلف متعادل کرد و در صورت نیاز دور انداخت. آنها مقرون به صرفه تر از انواع دیگر قالب های PCB می باشند که دارای یک طرح مشترک هستند. شابلون های مدار چاپی بدون قاب یا قابل استفاده مجدد را می توان با شابلون های فرم دستی استفاده کرد و فضای ذخیره سازی اضافی مورد نیاز را کاهش می دهد.

5. نمونه اولیه یا الگوی عکس

این شابلون ها به ساختار خاصی بستگی دارند که به طور منحصر به فرد برای مطابقت با نمونه اولیه یا الگوهای عکسی که برای استفاده از رکورد CAD یا Gerber تنظیم شده اند ساخته شده است. آنها برای چاپ دستی و انجام فعالیت های فرد در صورت نیاز استفاده می شوند.

6. شابلون های PCB هیبریدی

یک شابلون PCB هیبریدی ترکیبی از یک شابلون برش لیزری و یک شابلون شیمیایی است. بنابراین ویژگی های هر دو نوع شابلون PCB را دارد و در شرایط خاصی قابل استفاده است.

حتما مطالعه نمایید: آموزش جامع تعمیر شارژر موبایل از صفر تا صد

ابزار لازم برای شابلون زدن موبایل

اگر از محافظ گوشی استفاده نکرده اید و آی سی گوشی بر اثر ضربه یا مشکلات دیگر آسیب دیده است، باید به تعمیرکار حرفه ای و مجرب برای شابلون زدن آی سی مراجعه کنید. هر گونه اشتباه در شابلون زدن می تواند به آی سی یا حتی برد گوشی آسیب برساند، بنابراین توصیه می کنیم خودتان این کار را نکنید. با این حال، اگر می خواهید نحوه شابلون زدن آی سی موبایل را یاد بگیرید، به ابزارهای مهمی نیاز خواهید داشت.

ابزار لازم برای شابلون زدن موبایل

شابلون: اولین و مهمترین ابزار یک شابلون ساده یا سه بعدی با کیفیت است. الگوهای سه بعدی دقیق تر هستند و الگوبرداری را آسان تر می کنند. شابلون باید ضخامت مناسب و مقاومت حرارتی کافی داشته باشد.

خمیر قلع و کاردک: خمیر قلع ماده اصلی مورد استفاده در شابلون زدن آی سی موبایل است. این خمیر با استفاده از اسپاتول روی شابلون و آی سی اعمال می شود و پایه توپی آی سی را بازیابی می کند.

هیتر: بخاری برای جدا کردن آی سی از برد و نصب مجدد آن استفاده می شود.

هویه، برس و سایر لوازم جانبی: هویه و برس برای تمیز کردن برد، آی سی و روی شابلون استفاده می شود.

نحوه شابلون زدن موبایل

همانطور که قبلا گفته شد شابلون زدن یک کار تخصصی است، اما مراحل نسبتا ساده ای دارد. برای این کار ابتدا باید آی سی را با استفاده از هیتر از برد جدا کنید. دقت کنید که حرارت هیتر زیاد نباشد. همچنین هیتر را به برد یا آی سی وصل نکنید. بعد از اینکه آی سی را خارج کردید، باید قلع باقی مانده را از روی آن و روی برد تمیز کنید. آنها معمولا از یک قلع کش یا خمیر انعطاف پذیر برای تمیز کردن قلع باقی مانده استفاده می کنند. برد و آی سی باید کاملاً از باقیمانده قلع تمیز شوند.

حالا نوبت به استفاده از شابلون با طراحی مناسب می رسد. شابلون باید کاملا خشک و تمیز باشد. داشتن رطوبت اضافی می تواند مشکل ساز شود. اکنون باید شابلون و آی سی را به درستی وصل کنید. پس از این مرحله خمیر قلع را با استفاده از کاردک به گونه ای که شابلون را پوشش دهد، پخش کنید. تمام سوراخ ها باید به طور یکنواخت پوشش داده شوند.

پس از برداشتن خمیر قلع اضافی از شابلون، زمان آن است که هیتر از حرارت خود برای تشکیل پایه های توپی آی سی استفاده کند. پس از خنک شدن و تمیز کردن شابلون به وسیله یک برس، آن را روی برد قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که آی سی به درستی به برد متصل است. در نهایت آی سی را با استفاده از گرمای هیتر روی برد ثابت کنید.

حتما مطالعه نمایید: ۷ دلیل برای سریع خالی شدن باتری موبایل

چه زمانی یک گوشی به شابلون زدن نیاز دارد؟

همانطور که گفته شد در مواقعی که آی سی موبایل اندروید یا آیفون مشکلی داشته باشد از شابلون زدن، استفاده می کنیم. در این موارد معمولا پایه های توپی آی سی تغییر شکل داده، معیوب شده و یا اتصال آنها به برد قطع شده است. تعمیر و تعویض پایه آی سی بسیاری از مشکلات مربوط به شارژ یا قطعات کاربردی گوشی را حل می کند. به طور کلی می توان دلایل زیر را به عنوان دلایل اصلی خرابی آی سی موبایل و همچنین دلیل استفاده از شابلون زدن آی سی موبایل دانست.

 شابلون زدن آی سی موبایل

استفاده طولانی مدت

گرمای بیش از حد گوشی در طولانی مدت و عدم سرویس به موقع باعث آسیب یا سوختن آی سی می شود. در این مواقع باید آی سی تعویض شود. آی سی جدید باید الگوی مناسبی با آی سی قدیمی داشته باشد.

ضربه خوردن به پایه آی سی

اگر از شیشه صفحه نمایش گوشی یا قاب محافظ استفاده نکرده اید، ضربه مستقیم به گوشی باعث تغییر حالت یا جابجایی پایه های آی سی می شود. بنابراین، باید دوباره با استفاده از شابلون زدن پایه های آی سی را تعمیر شود.

آب خوردگی موبایل

وقتی گوشی خیس می شود مشکلات زیادی ایجاد می کند. رطوبت می تواند از زیر آی سی نفوذ کند و باعث ایجاد رسوب و اتصال کوتاه بین پایه های آن شود. در چنین شرایطی آی سی کارایی خود را از دست می دهد و لازم است از شابلون استفاده شود.

استفاده از شارژر نامناسب

یکی دیگر از دلایلی که باعث خرابی آی سی و نیاز به شابلون زدن می شود، مشکلات الکتریکی گوشی است. در این مواقع معمولاً آی سی لایت بیشتر آسیب می بیند اما احتمال آسیب دیدن آی سی نیز وجود دارد. برای حل این مشکل باید آی سی تعویض شود. همانطور که گفته شد، پس از تعویض آی سی، باید از یک شابلون برای ایجاد پایه های توپی از جنس قلع روی آن ایجاد کنید.

حتما مطالعه نمایید: چگونگی عیب یابی مدار شارژ

پیشگیری ازخراب شدن آی سی موبایل

تمام مشکلات ذکر شده در بالا قابل پیشگیری است. با استفاده از شارژر، باتری، کابل شارژ و لوازم جانبی موبایل با کیفیت اصلی می توانید از آسیب آی سی جلوگیری کنید. همچنین استفاده از محافظ یکی از اولین راه های جلوگیری از آسیب دیدن گوشی است که نیاز به شابلون زدن آی سی را تا حد زیادی کاهش می دهد. با رعایت این نکات ساده می توانید از مشکلات جدی و هزینه های اضافی جلوگیری کنید.

کلام آخر

در این مقاله با شابلون گوشی و ابزارهای مورد نیاز برای شابلون زدن موبایل آشنا شده ایم. نحوه شابلون زدن آی سی موبایل را نیز بررسی کرده ایم. شابلون زدن آی سی، روش تعمیر تخصصی موبایل است که ممکن است هزینه زیادی برای شما داشته باشد. استفاده از لوازم جانبی با کیفیت می تواند با جلوگیری از آسیب آی سی نیاز به شابلون را کاهش دهد. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر در این زمینه سوالات خود را از طریق قسمت نظرات با ما در میان بگذارید تا کارشناسان حرفه ای ما پاسخگوی سوالات شما باشند.

مجتمع فنی برق برگزارکننده دوره های فنی مختلف مانند دوره آموزش مکانیک خودرو، آموزش تعمیرات لوازم خانگی، آموزش نصب کولر گازی و غیره می باشد، تمامی دوره ها به صورت عملی، در کارگاه های مجهز و تحت نظر اساتید مجرب و متخصص برگزار می شود در صورت علاقه به فراگیری هر یک از شغل های فنی همین الان به مجتمع فنی برق مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *