ابزار مکانیکی خودرو و کاربرد آنها


از آنجاییکه انجام هر فعالیت در هر حیطه شغلی، مستلزم داشتن تجهیزات و ابزار لازم در آن است، ما امروز برای تعمیرکاران خودرو ابزار مکانیکی خودرو و لیست تجهیزات کارگاه مکانیک انواع اتومبیل را معرفی می کنیم. شغل مکانیکی خود با توجه‌ به فنی بودن آن، از ابزار های خاصی برای انجام کار های تخصصی در این زمینه بهره برداری می شود. افراد علاقه‌ مند به کار در این حوزه، پس از گذراندن دوره آموزش مکانیک خودرو و یادگیری مهارت های مورد نیاز، برای راه‌ اندازی و تاسیس یک مغازه مکانیکی، نیازمند تجهیزات و ابزار بسیاری در این زمینه هستند تا بتوانند بهترین خدمات را به مشتریان ارائه نمایند. در ادامه مطلب وسایل و لوازم مهم برای شغل مکانیکی خودرو را مورد بررسی قرار می دهیم و به شما در شناخت ابزار آلات مکانیکی و کاربرد آنها کمک می کنیم.

ابزار مکانیکی خودرو و لیست تجهیزات کارگاه مکانیک خودرو و کاربرد آنها

افرادی که مایل به فعالیت در این حیطه کاری هستند، برای شروع به کار و راه‌ اندازی این کسب‌ و کار در گام نخست باید اقدام به اجاره یا خرید یک مغازه برای این امر نمایند. گام بعدی تهیه ابزار و تجهیزات ضروری و مقدماتی برای فعالیت در این حیطه است.

ست جعبه ابزار آچار مکانیکی

شغل مکانیک خودرو با توجه‌ به تنوع بالای خودرو ها و پیشرفت در صنعت خودرو سازی، هر روز نیازمند افزایش مهارت در این زمینه است تا بتوان به نیاز و مشکلات گوناگون مشتریان پاسخ داد.

از این‌ رو برای انجام این خدمات، متخصصین این امر نیازمندلوازم و وسایل تعمیرات خاصی خواهند بود. این ابزارهای ضروری برای کار به شرح زیر خواهد بود:

  1. پیچ‌ گوشتی

این وسیله جزو ابزاری است که علاوه بر استفاده در تعمیرگاه‌ های مکانیکی، برای هر فردی که دارای خودرو می باشد لازم است. متخصصین در این حیطه به‌ عنوان تعمیرکار خودرو باید یک مجموعه کامل و متنوع از پیچ‌ گوشتی‌ ها را در لیست ابزار خود داشته باشند. استفاده از سایز های مختلف این وسیله با طول متفاوت، باعث می‌ شود فرد قادر به کار در نقاط خاص موتور در زمان‌ های طولانی باشد. با توجه‌ به مغناطیسی بودن نوک بسیاری از این پیچ‌ گوشتی‌ها، در صورت کار در داخل محفظه به کمک این ابزار مهم و کاربردی دیگر هیچ پیچی گم نخواهد شد.

  2. آچار

در کنار پیچ‌ گوشتی‌ ها و ست کامل آنها، آچار از دیگر ابزار مکانیکی خودرو محسوب می‌ شود. همان‌ طور که می‌ دانید پیچ و مهره‌ها جزو اصلی‌ ترین قطعات در هر خودرو به شمار می‌ روند. به همین دلیل در صورت بروز مشکل و خرابی در آن نیازمند مجموعه‌ ای از آچار های سایز بندی برای باز و بسته کردن آن هستید.

در شروع فعالیت در این شغل، فرد باید مجموعه‌ ای از آچار ۸ تا ۱۰ را در دست داشته باشد. ضمن اینکه با توجه‌ به نوع وسیله نقلیه که بر روی آن کار می‌ کنید، نیازمند آچار های اینچ و متریک هستید.

تحت این شرایط باید ستی از آچار های ۲۴ از ۱.۴ اینچ، ۳.۴ اینچ، ۶ میلیمتر و ۱۸ میلیمتر را به‌ عنوان ابزار ابتدایی برای شروع به کار در جعبه تجهیزات خود داشته باشید.

3. انبردست

یک مکانیک کار در زمان تعمیر شاید به کرار مجبور به قطع و یا گرفتن سیم‌ های فلزی و پلاستیکی باشد. در چنین شرایطی ابزاری همچون انبردست، بسیار مهم و کاربردی عمل می‌نماید. خوشبختانه این وسیله نیز دارای انواع و سایز های مختلفی در بازار است که متخصصین در تعمیرات مکانیک خودرو، متناسب با شرایط خود می‌ توانند سری کامل آن و یا انبردست خط کش را که به‌ نوعی یک انبردست همه‌ کاره است، برای شروع کار خود تهیه نمایند.

4. جغجغه و سوکت

این دو ابزار جزو ابزار های پر کاربرد و گران‌ قیمت در تجهیزات یک تعمیرکار خودرو محسوب می‌شود. از جغجغه و سوکت برای باز کردن پیچ‌ ها استفاده می‌ شود.

حتی اگر یک تعمیرکار از یک ست کامل آچار برای این منظور برخوردار باشد، با کمک جغجغه و سوکت به‌ مراتب راحت‌ تر قادر به باز کردن پیچ‌ ها خواهد بود.

یک ست کامل سوکت حرفه‌ ای، نزدیک به ۲۰۰ قطعه است که شامل پیچ‌ گوشتی‌ های مختلف، تعداد زیادی سوکت متنوع و چند سایز جغجغه است. اما افرادی که در بدو ورود به شغل مکانیک خودرو هستند و می‌ خواهند ابزار ضروری در این زمینه را تهیه نمایند، می‌ توانند از ست‌ های ۳۴ قطعه‌ ای این ابزار استفاده نمایند.

5. چکش

چکش جزو ابزاری است که در کار تعمیرات موتور توسط یک مکانیک خودرو به‌ دفعات مورد استفاده است. به‌ خصوص در هنگام تعمیر سیستم تعلیق، برای جداسازی بازوهای کنترل بسیار مهم و کارآمد عمل می‌ کند. برخی از تعمیر کاران از چکش‌ های پلاستیکی برای این منظور استفاده می‌ نمایند تا از تماس دو جسم فلزی و امکان آسیب به آن جلوگیری نمایند.

6. جک ماشین

جک آسانسوری یکی از ابزار مکانیکی خودرو هست که جز وسایل مهم و کاربردی در کار تعمیرات موتور به شمار می‌ رود. با استفاده از این جک، مکانیک قادر خواهد بود در مواقع لزوم کابین خودرو را به سمت بالا هدایت کرده تا به طور دقیق‌ تر و راحت‌ تر معایب موتور را برطرف نماید. نوع رایج‌ تر و مقرون‌ به‌ صرفه‌ تر این جک، نوع معمولی با ظرفیت سه تن است. به کمک این جک امکان تعمیر بسیاری از خودرو ها حتی خودرو های شاسی‌ بلند و کامیون برای مکانیک فراهم است.

جک تعمیرگاهی

7. استند جک ماشین

همان‌ طور که می‌ دانید جک در ماشین، کار هدایت را به سمت بالا دارد، اما قادر به ایمن کردن مناسب نیست. تحت این شرایط باید از استند جک برای ایمنی در هنگام کار استفاده نمود.

در شرایط این چنینی بعد از کمک‌ گرفتن از جک در امر بالا بردن خودرو، می‌ توانید از یک جفت استند در جلو یا عقب خودرو به‌ منظور ثابت نگه‌ داشتن در هنگام تعمیر استفاده نمایید. این استندها در انواع مختلف با ظرفیت گوناگونی در بازار موجود هستند. اما اغلب استند های جک با پایه‌ های باکیفیت، به‌ راحتی قادر به تحمل ۶ تن و حتی بیشتر از وزن وسیله نقلیه را دارند.

8. آچار گشتاور

این ابزار بسیار شبیه جغجغه است، اما کارایی متفاوت‌ تری دارد. با استفاده از این وسیله مکانیک قادر خواهد بود هر گونه پیچی را مطابق با مشخصات دقیق سازنده و بدون اعمال هیچ‌ گونه فشار اضافه، باز و بسته نماید. به کمک این وسیله امکان شکستن پیچ‌ ها بر اثر سفت‌ شدن بیش از حد در هنگام چرخش، به حداقل می‌ رسد.

9. مولتی‌ متر

این ابزار به لحاظ ایمنی، برای تشخیص الکتریکی و عیب‌ یابی در قطعات الکترونیکی خودرو مورد استفاده است. به کمک این ابزار مکانیک قادر به اندازه‌ گیری ولتاژ، آمپر و مقاومت خواهد بود. البته این وسیله بیشتر به عنوان ابزار باطر سازی خودرو محسوب می گردد.

10. دستگاه تست نوری

این چراغ‌ های آزمایشی یکی از ابزار های مهم برای بازرسی لامپ‌ های خاموش، تشخیص استارت، فیوز های سوخته و مسائل برق و الکترونیک خودرو است که در انواع گوناگون در بازار موجود است.

11. چراغ‌ کار زیر هود یا چراغ‌ قوه

از این وسیله در زمان کار زیر کاپوت که نیاز به‌ وضوح مکان‌ های خاصی برای مکانیکی است، مورد استفاده قرار می‌ گیرد. از جمله چراغ‌ قوه‌ های رایج در بازار برای این منظور می‌ توان به چراغ‌ های ال‌ ای‌ دی اشاره نمود.

12. بالابر یا جرثقیل موتوری

در بسیاری اوقات برای تعمیر موتور، نیاز به جداسازی آن از خودرو است. تحت این شرایط به کمک جرثقیل موتوری قادر خواهید بود بدون استفاده از نیروی انسانی زیاد، کار جا به‌ جایی را انجام دهید.

13. آچار تورکس

آچار تورکس جز مهمترین ابزار مکانیکی خودرو محسوب می شود که نیاز است در لیست تجهسزات مورد نیاز کارگاه مکانیک خودرو لحاظ گردد. از این وسیله برای پیچ‌ های تورکس که دارای شکل خاصی در طراحی هستند، استفاده می‌ شود. با توجه‌ به پیشرفت‌ های بسیار در صنعت خودروسازی از اجزای متنوعی در ساخت خودرو استفاده می‌ شود. در نتیجه یک مکانیک خودرو به‌ عنوان یکی از افراد ارائه‌ کننده خدمات فنی، باید از ابزار های به‌ روز برای کار تعمیر چنین خودرو های استفاده نماید که یکی از این موارد آچار تورکس است.

14. آچار ضربه‌ ای

از این وسیله در تجهیزات مکانیک خودرو با نام تفنگ ضربه‌ ای نیز یاد می‌ شود. این ابزار شامل یک دسته و یک سیستم ضربه‌ ای است که به کمک آن مکانیک خودرو قادر خواهد بود هرگونه پیچ‌ و مهره سخت و محکم را باز و بسته نماید.

15. آچار لاستیک

از این ابزار به‌ منظور باز شدن و فشرده‌ سازی مهره‌ های پلاستیکی که روی سیستم تعلیق خودرو نصب شده، استفاده می‌ کنند. تعلیق خودرو از قطعات بسیاری تشکیل شده که با هدف استحکام و پایداری در حرکت خودرو، در آن تعبیه شده است. به همین دلیل در صورت بروز مشکل در این قطعه، مکانیک خودرو نیازمند ابزار و تجهیزات خاصی برای این منظور است.

16. کمپرسور هوا

کار تعمیرات موتور با استفاده از این ابزار به‌ مراتب راحت‌ تر انجام می‌ شود. مکانیک خودرو به کمک دستگاه کمپرسور هوا قادر به پاک‌ سازی قطعات مختلف از جمله شیلنگ‌ های هوا رسانی و همچنین پر کردن لاستیک است. به کمک این وسیله تعمیرکار قادر خواهد بود هوای فشرده را به سیستم‌ های هوارسانی خودرو منتقل نماید.

فواید و مزایای استفاده از ابزار مکانیکی در تعمیرات ماشین

ابزار مکانیکی خودرو و لیست تجهیزات کارگاه مکانیک خودرو و کاربرد آنها

استفاده از ابزار مناسب برای تعمیر ماشین به دلایل مختلفی حائز اهمیت است:

1. افزایش ایمنی: ابزار مناسب به شما کمک می کند تا کارهای تعمیراتی را به طور ایمن و کارآمد انجام دهید. به عنوان مثال، استفاده از آچار مناسب برای باز کردن پیچ و مهره ها از لغزش و آسیب دیدگی دست شما جلوگیری می کند.

2. افزایش کارایی: ابزار مناسب مکانیکی ماشین می تواند به شما کمک کند تا کارهای تعمیراتی را سریعتر و آسان تر انجام دهید. به عنوان مثال، استفاده از جک مناسب برای بلند کردن خودرو می تواند در زمان و انرژی شما صرفه جویی کند.

3. افزایش دقت: تجهیزات مکانیک مناسب می تواند به شما کمک کند تا کارهای تعمیراتی را با دقت بیشتری انجام دهید. به عنوان مثال، استفاده از آچار سوکت مناسب برای سفت کردن پیچ و مهره ها می تواند از آسیب دیدگی رزوه ها جلوگیری کند.

4. افزایش کیفیت تعمیرات: استفاده از لوازم کارگاهی مکانیکی مناسب می تواند به شما کمک کند تا تعمیرات را با کیفیت بهتری انجام دهید. به عنوان مثال، استفاده از ابزار مناسب برای تنظیم موتور می تواند از عملکرد صحیح موتور خودرو شما اطمینان حاصل کند.

5. کاهش هزینه ها: استفاده از ابزار مناسب می تواند به شما کمک کند تا در هزینه های تعمیرات خود صرفه جویی کنید. به عنوان مثال، اگر بتوانید خودتان برخی از تعمیرات اساسی را با استفاده از ابزار مناسب انجام دهید، می توانید از پرداخت هزینه های گزاف تعمیرگاه ها خودداری کنید.

کلام پایانی

انجام کار های فنی و تعمیرات به‌ خصوص در مورد خودرو ها، مستلزم داشتن مهارت و ابزار های لازم و کافی در این زمینه است. یک مکانیک خودرو به‌ عنوان یکی از متخصصین فنی در تعمیر خودرو، باید در گام نخست از مهارت کافی در این زمینه برخوردار باشد. چرا که صنعت خودروسازی در همه جای دنیا با روندی صعودی در حال پیشرفت است.

از این‌ رو داشتن مهارت بالای افراد در این زمینه، برای انجام تعمیرات خودرو های مختلف بسیار مهم و حائز اهمیت خواهد بود. استفاده از ابزارمکانیکی خودرو و تجهیزات مختلف در کارگاه و مغازه های تعمیرات خودرو از دیگر موارد مهم و اساسی برای یک مکانیک خودرو محسوب می‌ شود. چرا که با استفاده از این ابزار قادر خواهد بود کار تعمیر در انواع خودروها را به‌ راحتی انجام دهد. در طی این مقاله هر آنچه در مورد ابزارهای لازم و ضروری در مکانیک خودرو لازم بود به طور اختصار به آن اشاره شد.

به این صفحه امتیاز دهید
نویسنده مطلب
hani teimoori

آخرین مقالات مکانیک خودرو

بازار کار و درآمد تعمیرات گیربکس اتوماتیک

بازار کار و درآمد تعمیرات گیربکس اتوماتیک

در دنیای امروز، خودروها نقش بسیار مهمی در زندگی روزمره ما ایفا می‌کنند. از وسایل حمل و نقل شخصی تا باربری صنعتی، خودروهای امروزی با گیربکس‌ های اتوماتیک، راحتی و سهولت بیشتری برای راننده‌ ها فراهم کرده‌ اند...

علائم خرابی شمع خودرو چیست؟

علائم خرابی شمع خودرو چیست؟

علائم خرابی شمع خودرو از روش‌ های تشخیص آسیب دیدگی آن‌ هاست که می‌ تواند از خرابی موتور خودرو پیشگیری کند. کار شمع خودرو جرقه زنی می باشد، به دلیل اینکه هوا و بنزین با یکدیگر ترکیب می شوند و نیاز به یک محرکه برای احتراق یا انفجار وجود دارد که این محرکه جرقه شمع […]...

نحوه رسوب زدایی رادیاتور خودرو

نحوه رسوب زدایی رادیاتور خودرو

رادیاتور خودرو یکی از مهمترین قطعات خودرو است. شما می توانید رادیاتور را در جلوی ماشین هر نوع وسیله نقلیه ای ببینید...

آشنایی با سیستم جرقه زنی خودرو، طرز کار و اجزای آن

آشنایی با سیستم جرقه زنی خودرو، طرز کار و اجزای آن

سیستم جرقه زنی یکی از اجزا سیستم برق خودرو می باشد. این سیستم از بخش ها و اجزای گوناگونی تشکیل شده و یکی از مهم ترین سیستم ها در خودروها می باشد...

دیدگاه کاربران