کاربرد جوشکاری آرگون [نکات مهم جوش آرگون]


جوشکاری آرگون یکی از روش های رایج جوشکاری می باشد. جوش آرگون در واقع جوشکاری قوسی تنگستن است که با یک گاز محافظ پوشانده شده است و از آنجایی که در این فرآیند از گاز آرگون استفاده می شود، به جوش آرگون معروف است. یکی از مهمترین کاربردهای جوش آرگون دقت بالا و کنترل بالای عملیات جوشکاری است، به همین دلیل است که بسیاری از جوشکاران حرفه ای ترجیح می دهند از جوش آرگون برای جوشکاری ظریف استفاده کنند.

همانطور که می دانید در حین جوشکاری آرگون جوشکار از پدال پایی برای کنترل میزان حرارت استفاده می کند و با حرکت پرکننده در نزدیکی مشعل، فرآیند جوش آرگون به پایان می رسد و در نهایت شما یک جوش تمیز و یکنواخت خواهید داشت.

اگرچه جوش آرگون یکی از دقیق ترین انواع جوشکاری است، اما یادگیری آن نیز یکی از سخت ترین انواع جوشکاری است، اما اگر علاقه مند به یادگیری هستید، تنها با گذراندن یک دوره آموزش جوشکاری آرگون می توانید به راحتی به این نوع جوشکاری مسلط شوید. با شرکت در دوره آموزش جوشکاری آرگون در مجتمع فنی برق به راحتی می توانید هر نوع فلزی را با جوش آرگون به طور کامل جوش دهید و به تجربه و مهارت زیادی دست یابید.

کاربرد جوش آرگون

همانطور که در ابتدا ذکر شد، جوش آرگون یکی از معدود جوش هایی است که جوشکار می تواند تمام تنظیمات دستگاه جوش را با توجه به نوع فلز و ضخامت آن تنظیم کند. به طور خلاصه فرآیند جوش آرگون بدین صورت است که با فشار دادن پدال پا، جوشکار حرارت را به مشعل منتقل می کند و فلز پرکننده در اثر حرارت مشعل ذوب می شود و نقطه جوش آرگون ایجاد می شود. یکی دیگر از کاربردهای جوش آرگون این است که تقریباً در تمام فلزات مورد استفاده قرار می گیرد. تیتانیوم، نیکل، آلومینیوم، مس، فولاد و فولاد ضد زنگ و سایر فلزات را می توان با جوش آرگون جوش داد. اما به یاد داشته باشید که برای جوش دادن هر نوع فلزی باید تنظیماتی را با توجه به نوع و اندازه فلز انجام دهید و تنها با یک نوع تنظیمات دستگاه نمی توان فلز را جوش داد، بنابراین جوشکاری آرگون نیاز به مهارت زیادی دارد که در ادامه به نکات مهم جوشکاری آرگون خواهیم پرداخت.

مزایا جوشکاری آرگون

کیفیت بالای جوش آرگون

کیفیت بالا و تمیزی جوش یکی از کاربردهای جوش آرگون است که نظر بسیاری از افراد را به خود جلب می کند. استفاده صحیح از جوش آرگون منجر به یک جوش صاف و تمیز می شود. حتی با فلزاتی مانند فولاد ضد زنگ که جوش دادن آنها با روش آرگون کمی مشکل است، اگر همه چیز به درستی انجام شود، از نتیجه شگفت زده خواهید شد زیرا در جوش آرگون می توانید نوک الکترود را تیز کنید، غلظت قوس جوش را افزایش دهید و در نهایت جوش دقیق تری ذاشته باشید. مزایای جوش آرگون به کیفیت جوش محدود نمی شود، بلکه به شما این امکان را می دهد که از جوشکاری دو فلز با هم اطمینان حاصل کنید و کنترل بیشتری بر عملیات جوشکاری داشته باشید.

مجتمع فنی برق برگزارکننده دوره های فنی مختلف مانند دوره  آموزش جوشکاری، دوره آموزش جوشکاری برق، دوره آموزش جوشکاری co2 و غیره می باشد، تمامی دوره ها به صورت عملی، در کارگاه های مجهز و تحت نظر اساتید مجرب و متخصص برگزار می شود در صورت علاقه به فراگیری هر یک از شغل های فنی همین الان به مجتمع فنی برق مراجعه نمایید.

تمیزی جوشکاری آرگون

یکی دیگر از کاربردهای جوش آرگون تمیزی کار آن است. جوشکاری آرگون بر خلاف دیگر جوشکاری ها، آلودگی و بخار ایجاد نمی کند و هیچ لکه ای روی فلز باقی نمی گذارد. به عنوان مثال در حین جوشکاری برق لایه ای از لکه روی فلز باقی می ماند که باید آن را با برس فلزی تمیز کنید. نکته ای که در جوشکاری آرگون باید به آن توجه داشته باشید میزان حرارت می باشد که اگر حرارت مشعل جوش آرگون خیلی زیاد باشد می تواند باعث ذوب بیش از حد فلز شود و در نهایت فلز شما کثیف شود. در ضمن به خاطر داشته باشید قبل از جوشکاری فلز را تمیز کنید در غیر اینصورت احتمال لکه دار شدن فلز افزایش می یابد. یکی دیگر از مزایای جوش آرگون، نفوذ عالی آن است. هرچه خط جوش عمیق تر باشد، جوش با دوام تر و قوی تر است.

معایب جوشکاری آرگون

 

معایب جوشکاری آرگون

اولین عیب جوش آرگون نسبت به سایر روش های جوشکاری تجهیزات گران قیمت و دستگاه جوش آرگون است. همچنین برای جلوگیری از آلودگی سطوح فلزی باید برای هر عملیات جوش آرگون از یک الکترود و پرکننده جدید استفاده شود. در ادامه به معایب دیگر جوشکاری آرگون می پردازیم.

پوشش ضعیف گاز 

یکی از مشکلات رایج در جوش آرگون این است که همیشه باید از گاز آرگون برای عملیات جوشکاری خود استفاده کنید. به عنوان مثال، ترکیب گاز آرگون و دی اکسید کربن برای جوشکاری TIG بلافاصله منجر به آلودگی محیط کار می شود. بنابراین، جوشکاران جهت انتخاب گاز گزینه های محدودی دارند. همچنین، عیب یابی فرآیند جوشکاری آرگون برای کسانی که تازه شروع به کار کرده اند کمی دشوار است. زیرا علاوه بر بررسی تنظیمات آمپر، باید شیلنگ گاز آرگون و اتصالات آن را از نظر نشتی بررسی کنید.

گنجاندن تنگستن

هنگامی که از تکنیک های جوشکاری نامناسب استفاده می شود، ذرات تنگستن می توانند در فلز جوش به دام بیفتند. علل اصلی این نقص عبارتند از:

• تماس نوک الکترود تنگستن با حمام مذاب.
• تماس سیم جوش با الکترود تنگستن داغ.
• عبور جریان بیش از حد از الکترود تنگستن.
• آلودگی نوک الکترود توسط جرقه های ساطع شده از حوضچه مذاب.
• طول موثر طولانی الکترود (فاصله بین نوک الکترود و کولت) که منجر به گرم شدن بیش از حد الکترود می شود.
• ناکافی بودن جریان گاز محافظ یا وزش باد در محیط جوش و در نتیجه اکسیده شدن نوک الکترود.
• نام الکترود تنگستن ته نشین.
• استفاده از گازهای محافظ نامناسب مانند آرگون + دی اکسید کربن

نقص ها به دلیل محافظت نادرست از گاز رخ می دهد:

  • ناخالصی تنگستن
  • تخلخل
  • فیلم های اکسیدی ناشی از ذوب ناقص و به دام افتادن ناخالصی های اکسیدی

تمام عیوب بالا باعث کاهش خواص مکانیکی از جمله کاهش استحکام کششی و مقاومت به ضربه می‌شوند.

تجهیزات جوشکاری آرگون

 

تجهیزات مورد نیاز در جوشکاری آرگون

  • منبع تغذیه: هر دو نوع مولد جریان الکتریکی را می توان در فرآیند جوشکاری آرگون استفاده کرد: جریان مستقیم (DC) و جریان متناوب (AC). منابع برق بیشتر یک ترانسفورماتور یا ژنراتور یکسو کننده هستند.
  • بطری گاز محافظ: کپسول فلزی حاوی گاز محافظ است. فشار گاز در کل کپسول حدود 150 تا 200 بار است.
  • رگلاتورها (دومتر و مانومتر): مشعل برای کاهش فشار خروجی گاز از کپسول و تنظیم شدت خروجی گاز محافظ استفاده می شود. معمولاً میزان گاز مصرفی بستگی به نوع اتصال، زاویه مشعل، نوع نازل (نوک) و عدد سرامیکی دارد و از 3 تا 8 لیتر در دقیقه متغیر است.
  • شلنگ و پک گاز: برای هدایت گاز محافظ از سیلندر به مشعل استفاده می شود.
  • مشعل جوشکاری ویژه (مشعل): مشعل جوش آرگون (مشعل) در واقع جریان الکتریکی را از یکسو کننده از طریق کابل به الکترود تنگستن و گاز محافظ را به ناحیه قوس و حوضچه مذاب هدایت می کند. مشعل ها معمولاً با آب یا هوا خنک می شوند. مشعل ها که در جریان های کم (زیر 200 آمپر) و برای مدت کوتاهی استفاده می شوند، توسط هوا و جریان گاز محافظ خنک می شوند. اما مشعل هایی که در جریان های زیاد و طولانی مدت مورد استفاده قرار می گیرند، سیستم خنک کننده آنها گردش آب است، زیرا گاز محافظ به تنهایی قادر به خنک کردن مشعل به دلیل حرارت زیاد در جوشکاری با آمپر بالا نیست.
  • الکترو تنگستن: الکترودهای تنگستن که در فرآیند جوشکاری مورد استفاده قرار می گیرند در گروه الکترودهای غیر قابل ذوب هستند.

تنظیمات دستگاه جوشکاری آرگون

چگونگی تنظیمات دستگاه جوش آرگون

هر نوع فلز چه از نظر جنس و چه از نظر ضخامت دارای تنظیمات منحصر به فردی می باشد یعنی دارای جریان AC یا DC با آمپر و الکترودهای خاص می باشد. بنابراین زمانی که قصد جوشکاری فلزی را دارید، باید تنظیمات خاصی را برای آن فلز اعمال کنید. این برای تازه واردها سخت خواهد بود.

در نهایت، کسب مهارت و تجربه در جوشکاری آرگون تا حدودی کند است. به طور کلی فرآیند جوش آرگون در مقایسه با سایر انواع جوشکاری دشوار است و این یکی از بزرگترین معایب جوش آرگون است. باید مشعل را در یک دست و پرکننده را در دست دیگر در یک خط مستقیم نشانه بگیرید تا فاصله بین مشعل و پرکننده از سطوح فلزی بسیار کم باشد. ضمناً در حین عملیات جوش آرگون نیز باید با فشار دادن پدال پا، حرارت مشعل را افزایش دهید. به طور خلاصه، یادگیری تمام نکات جوشکاری آرگون به زمان و تجربه زیادی بستگی دارد و شما به سادگی نمی توانید یک شبه جوشکار آرگون شوید. در ادامه بیشتر با نکات مهم جوشکاری آرگون آشنا شوید.

 

برخی از علل نقص جوش آرگون عبارتند از:

• جریان گاز محافظ کم
• گاز محافظ بیش از حد، باعث می شود جریان گاز از حالت آرام یا آرام به آشفته یا متلاطم تبدیل شود.
• باد در محیط جوشکاری و نقض حفاظت گاز.
• سوراخ شعله کوچک. (قطر پوشش شعله باید حداقل 1.5 برابر عرض سطح جوش باشد)
• طول قوس زیاد یا فاصله زیاد بین هود شعله و حوضچه مذاب.

ناخالصی های اکسید (شامل اکسیدها)

ناخالصی های اکسید در هسته جوش نقطه تمرکز تنش هستند و استحکام و مقاومت ضربه جوش را کاهش می دهند. در فرآیند جوشکاری آرگون، قبل از شروع جوشکاری، لایه های اکسیدی باید از محل اتصال و سیم جوش جدا شوند، این امر به ویژه برای آلومینیوم و آلیاژهای آن به دلیل نقطه ذوب بالای اکسید آلومینیوم (2050c) اهمیت دارد.

• تمیز نشدن درز جوش، وجود لایه های اکسیدی روی سیم جوش و عدم تمیزکاری بین مرحله ای.
• حذف نوک داغ سیم جوش از ناحیه حفاظتی گاز محافظ در حین جوشکاری.
• اکسیداسیون ریشه جوش (حفاظت از ریشه جوش هنگام جوشکاری فلزات حساس مانند فولاد ضد زنگ مورد نیاز است)، به عنوان مثال. قسمت پشتی قطعه کار باید با گاز محافظ محافظت شود.

عدم ذوب

برخی از علل عدم ذوب عبارتند از:

• زاويه قطري كوچك قسمتي كه باعث عدم جوش خوردن ريشه مي شود (عدم آميختگي ريشه)
• جوش بیش از حد (سطح ریشه) و عدم همجوشی در پایه اتصال.
• شکاف کوچک بین دو لبه در پایه جوش که باعث ذوب شدن پایه اتصال نمی شود.
• جوش ناکافی دیواره های اتصال به دلیل سرعت جوش زیاد و عدم تمرکز قوس در مرکز اتصال.
• توالی نامناسب پاس های جوش و عدم وجود جوش های میانی

سوالات متداول

دقت و کنترل بالای جوش آرگون در چیست؟

کنترل حرارت پدال پا به جوشکار اجازه می دهد گرما را کنترل کند و از گرم شدن بیش از حد فلز و احتمالاً ذوب شدن آن جلوگیری کند. به عبارت دیگر، مهار و کنترل گرما چیزی است که جوش آرگون را از سایر انواع جوش متمایز می کند.

چه تجهیزاتی برای جوشکاری آرگون نیاز است؟

منبع تغذیه، بطری گاز محافظ، رگلاتور، شلنگ و پک گاز، مشعل جوشکاری و الکترود تنگستن از جمله تجهیزاتی است که در جوشکاری آرگون مورد استفاده قرار می گیرد.

معایب جوشکاری آرگون چیست؟

تجهیزات گران قیمت، محدودیت در انتخاب گاز جهت جوشکاری، احتمال ایجاد نقص جوشکاری در افراد تازه کار و الزام داشتن دقت و تمرکز بالا در جوشکاری آرگون را می توان نام برد.

جمع بندی

در این مقاله به کاربرد جوشکاری آرگون پرداختیم تا با جوشکاری آرگون به خوبی آشنا شوید. استفاده از جوش آرگون در صنعت خودروسازی بسیار موثر است و هر روز افراد زیادی تصمیم به ورود به این حرفه پرسود می گیرند. اگرچه جوش آرگون بهترین و دقیق ترین نوع جوش است، اما کسب مهارت و تجربه در این زمینه زمان زیادی می برد و نیاز به آموزش مداوم دارد.

آموزشگاه فنی برق دوره آموزش جوشکاری آرگون را به صورت تضمینی و با ارائه مدرک معتبر در کارگاه های مجهز برگزار می کند. در صورت تمایل به یادگیری جوشکاری آرگون در دوره جوشکاری آرگون شرکت کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
نویسنده مطلب
حامد کوچک نژاد
حامد کوچک نژاد

حامد کوچک نژاد هستم. عاشق جوشکاری هستم. 5 سال سابقه کار و تدریس در رشته جوش آرگون، جوش برق، co2 و ... دارم. علاقه‌ام به نوشتن باعث شد به نویسندگی درباره تجربیاتم بپردازم.

آخرین مقالات جوشکاری

بازار کار و درآمد شغل جوشکاری

بازار کار و درآمد شغل جوشکاری

یکی از مشاغلی که در کشور ما کمتر به آن توجه شده و از درآمد نسبتا پایینی برخوردار است، جوشکاری میباشد. از آن جایی که فرآیند جوشکاری، دشوار و پیچیده است، همچنین شرایط سخت و عوارض آن، باعث شده تا این شغل به حد اشباع نرسد...

در جوشکاری از چه گازی استفاده می شود؟

در جوشکاری از چه گازی استفاده می شود؟

قبل از صحبت در مورد انواع گازهای جوشکاری و کاربرد آنها و به ترکیب گازها مورد استفاده می پردازیم و به سوال “در جوشکاری از چه گازی استفاده می شود؟” پاسخ می دهیم. جالب است بدانید در مدت زمان کوتاهی که کار جوشکاری برای اولین بار مورد استفاده قرار گرفته است، تا چه اندازه ترقی […]...

درمان برق زدگی چشم بر اثر جوشکاری [طبی و خانگی]

درمان برق زدگی چشم بر اثر جوشکاری [طبی و خانگی]

احتمالاً شما جوشکارانی را دیده اید که هنگام جوشکاری از عینک یا کلاه ایمنی استفاده می کنند. آنها از این عینک برای محافظت از چشمان خود در برابر شعله جوش استفاده می کنند که به عنوان برق زدگی چشم نیز شناخته می شود...

انواع جوشکاری قوس الکتریکی و مزایا و معایب آن

انواع جوشکاری قوس الکتریکی و مزایا و معایب آن

جوشکاری قوس الکتریکی یک نوع جوشکاری ذوبی است. در این نوع جوشکاری، قوس الکتریکی موجب ایجاد گرما و ذوب فلزات می شود...

دیدگاه کاربران