چرا فن کولر گازی کار نمی کند؟

5 دقیقه زمان مطالعه

در برخی مواقع ممکن است فن کولر گازی که یکی از قطعات مهم کولر گازی می باشد دچار مشکل و باعث اختلال در عملکرد کولر گازی شود که جهت برطرف کردن این مشکل لازم است اقداماتی را انجام دهید. در ادامه این مطلب به علل کار نکردن فن کولر گازی و رفع مشکل فن کولر گازی می پردازیم، بنابراین با ما همراه باشید.

کاربرد فن کولر گازی

کولرهای گازی به طور کلی دارای دو فن هستند که یکی در یونیت داخلی و دیگری در یونیت خارجی قرار دارد. فن کولر گازی که از قطعاتی مانند موتور، پروانه و مواردی دیگر تشکیل شده است هوای گرم محیط را می گیرد و هوای خنک را به محیط باز می گرداند. در واقع فن هوای مورد نیاز کولر گازی را جهت خنک کردن محیط تامین می کند و در صورتی که فن کار نکند، کولر گازی قادر نخواهد بود هوای خنک و مطبوعی را تولید کند.

آموزشگاه فنی برق دوره آموزش نصب کولر گازی را به صورت تضمینی و با ارائه مدرک معتبر در کارگاه های مجهز برگزار می کند. در صورت تمایل به یادگیری نصب کولر گازی در دوره آموزش نصب کولر گازی شرکت کنید.

چرا فن کولر گازی کار نمی کند؟

 

حتما مطالعه نمایید: علت چکه کردن آب در کولر گازی

چرا فن کولر گازی کار نمی کند؟

زمانی که فن کولر گازی به درستی کار نکند مشکلاتی مانند خروج باد گرم، یخ زدن یونیت داخلی، روشن نشدن کولر گازی، را در پی خواهد داشت که باید هر چه سریع تر از یک تکنسین کمک بگیرید. در ادامه علل کار نکردن فن کولر گازی را بررسی می کنیم.

موتور فن کولر گازی

زمانی که فن کولر گازی کار نمی کند ممکن است مشکل از موتور فن باشد که برای تست آن، پروانه فن را با دست بچرخانید، اگر پروانه نچرخید مشکل از بلبرینگ موتور فن می باشد و اگر پروانه چرخید، مشکل از برق موتور می باشد که لازم است سیم ها را مورد بررسی قرار دهید و در صورت وجود قطعی آن را برطرف کنید. اگر هیچ یک از این دوحالت نبود، موتور فن سوخته است و باید آن را تعویض نمایید.

شفت داخلی و بیرونی فن

موتور فن دارای دو شفت داخلی و بیرونی است که شفت داخلی هوا را به داخل می کشد و شفت بیرونی هوای گرم را به بیرون انتقال می دهد. در برخی مواقع ممکن است یاتاقان های محور شفت ها سوخته یا شل شده باشند. در صورتی که یاتاقان ها را محکم کردید و مشکل بر طرف نشد، باید موتور فن را تعویض کنید.

موتور بلوور فن

گاهی اوقات ممکن است علت کار نکردن فن کولر گازی، اختلال در موتور بلوور فن باشد. جهت بررسی این مشکل توجه کنید که موتور بلوور فن به درستی می چرخد یا خیر. اگر بدرستی نچرخد، موتور بلوور خراب شده است و باید تعویض شود.

حتما مطالعه نمایید: برد کولر گازی خراب را تعمیر کنیم یا تعویض؟

خازن فن کولر گازی

خازن فن

یکی دیگر از دلایل کار نکردن فن کولر گازی سوختن خازن فن می باشد. این قطعه به وسیله سیم ها به کمپرسور متصل و کار می کند و در صورتی که خازن سوخته باشد فن کولر گازی کار نمی کند و باید آن را تعویض نمایید. جهت بررسی این موضوع می توانید از یک مولتی متر استفاده کنید.

رله برد

رله برد نیز یکی از قطعاتی است که اگر دچار اختلال شود، باعث می شود فن کولر گازی به خوبی کار نکند زیرا رله برد وظیفه دارد ولتاژ قطعات کولر گازی را تامین کند. جهت برطرف کردن این مشکل رله برد را تعویض نمایید.

سنسور کنترل دما

سنسور کنترل دما نیز ممکن است باعث کار نکردن فن کولر گازی شود. وظیفه این قطعه کنترل دما می باشد و اگر اختلالی در عملکرد سنسور کنترل دما بوجود بیاید و نتواند درجه دما را تشخیص بدهد یا کنترل کند، فن کولر گازی روشن نمی شود. جهت برطرف کردن این مشکل باید سنسور کنترل دما را تعویض نمایید.

ترموستات

گاهی اوقات ممکن است علت کار نکردن فن کولر گازی ترموستات باشد. ترموستات وظیفه دارد هوای محیط را متعادل نگه دارد و به دمای مورد نظر برساند. در واقع کار کردن یا نکردن کمپرسور توسط ترموستات کنترل می شود و اگر ترموستات خراب باشد، اطلاعات درست به اسپلیت ارسال نمی شود و باعث کار نکردن فن کولر گازی می شود. در چنین شرایطی لازم است ترموستات را تعویض نمایید.

حتما مطالعه نمایید: آشنایی با فن کندانسور کولر گازی و نحوه عملکرد آن

ترمیستور

یکی دیگر از عواملی که می تواند باعث کار نکردن فن کولر گازی شود، ترمیستور می باشد زیرا ترمیستور یک سنسور حرارتی است که دمای محیط، لوله های مسی کندانسور، کمپرسور را بررسی می کند و به برد کولر گازی ارسال می کند و اگر ترمیستور خراب باشد اطلاعاتی به برد ارسال نخواهد شد و عملکرد کولر گازی با مشکل مواجه خواهد شد.

علل کار نکردن فن کولر گازی

تعویض یا تعمیر فن کولر گازی

پس از مشخص کردن علت کار نکردن فن کولر گازی لازم است در صورت نیاز، اقدام به تعویض قطعه ای که دچار مشکل شده است، نمایید. بهتر است تشخیص مشکل و تعویض قطعه را به افرادی که در این حرفه تخصص و مهارت دارند، بسپارید زیرا با کمک افراد متخصص ممکن است، بتوانید با تعمیر قطعه معیوب، مشکل را برطرف کنید و نیازی به تعویض قطعه نداشته باشید و در هزینه ها صرفه جویی کنید. اگر شخصا علاقه مند به تعمیرات کولر گازی هستید، در دوره های آموزشی تعمیرات کولر گازی ثبت نام کنید و از مزایای آن بهره مند شوید.

حتما مطالعه نمایید: بازارکار شغل تعمیرات کولر گازی و نحوه ورود به آن چگونه است؟

کلام آخر

دراین مطلب سعی کردیم علل مختلف کار نکردن فن کولر گازی را معرفی و بررسی کنیم تا به راحتی بتوانید مشکل را شناسایی و برطرف نمایید. همانطور که قبلا اشاره شد جهت بر طرف کردن این مشکل حتما از تکنسین متخصص کمک بگیرید تا مشکلتان در کمترین زمان ممکن به هزینه ای مناسب برطرف شود.

مجتمع فنی برق برگزارکننده دوره های فنی مختلف مانند دوره تعمیرات کولر گازی، دوره تعمیرات لوازم خانگی، دوره تعمیرات پکیج دیواری و غیره می باشد، تمامی دوره ها به صورت عملی، در کارگاه های مجهز و تحت نظر اساتید مجرب و متخصص برگزار می شود در صورت علاقه به فراگیری هر یک از شغل های فنی همین الان به مجتمع فنی برق مراجعه نمایید.

سوالات متداول

عملکرد فن کولر گازی چگونه است؟

فن کولر گازی که از قطعاتی مانند موتور، پروانه و مواردی دیگر تشکیل شده است هوای گرم محیط را می گیرد و هوای خنک را به محیط باز می گرداند. در واقع فن هوای مورد نیاز کولر گازی را جهت خنک کردن محیط تامین می کند.

ترموستات چه نقشی در کولر گازی ایفا می کند؟

ترموستات وظیفه دارد هوای محیط را متعادل نگه دارد و به دمای مورد نظر برساند. در واقع کار کردن یا نکردن کمپرسور توسط ترموستات کنترل می شود و اگر ترموستات خراب باشد اطلاعات درست به اسپلیت ارسال نمی شود و باعث کار نکردن فن کولر گازی می شود.

 برد رله در کولر گازی چه نقشی را ایفا می کند؟

برد رله یکی از قطعات مهم کولر گازی می باشد و مقدار ولتاژ ورودی به موتور فن و اجزای کولر گازی را کنترل می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *