یک طراح جواهر چه مراحلی را پشت سر می گذارد؟

5 دقیقه زمان مطالعه

لازمه ورود به حرفه طراحی جواهرات، سلیقه و خلاقیت بالا می باشد و شخصی که در این حرفه مشغول به کار می شود باید طرح های متنوع و مدل های زیبا را جهت ساخت طلا و جواهرات ارائه دهد. یکی دیگر از ویژگی هایی که طراحان طلا و جواهرات باید دارا باشند، قوه تخیل بالا است تا ترسیم طرح های خلاقانه و جذاب برایش به راحتی امکان پذیر باشد.

طراح جواهر باید چه مراحلی را پشت سر بگذارد؟

برای ورود به حرفه طراحی جواهر باید مراحلی را پشت سر بگذارید که در ادامه این مراحل را عنوان خواهیم کرد.

آموزشگاه فنی برق دوره آموزش طراحی طلا و جواهر را به صورت تضمینی و با ارائه مدرک معتبر در کارگاه های مجهز برگزار می کند. در صورت تمایل به یادگیری طراحی طلا و جواهر در دوره آموزش طراحی طلا و جواهر شرکت کنید.

یک طراح جواهر چه مراحلی را پشت سر می گذارد؟

انتخاب مسیر خود

اولین کاری که قبل از ورود به این حرفه باید مشخص کنید، این است که آیا قصد دارید فقط به عنوان طراح جواهرات فعالیت کنید یا اینکه علاوه بر طراحی، می خواهید در زمینه ساخت جواهرات نیز فعالیت داشته باشید. در صورتی که قصد دارید فقط در زمینه طراحی جواهرات فعالیت کنید، لازم است مهارت های خود را در زمینه تصویرسازی ارتقا دهید و دوره های آموزش طراحی جواهر را بگذرانید. شرکت در دوره های آموزشی به شما کمک می کند تا به صورت عملی تمرین کنید و دانش و مهارت خود را ارتقا دهید. همچنین می توانید از طریق کارآموزی در محل کار مهارت خود را افزایش دهید.

فراگیری اصول اولیه

فراگیری نحوه تنظیم، تغییر شکل و سایز جواهرات از اصول اولیه در طراحی جواهرات می باشد که پس از فراگیری این مهارت ها می توانید به سراغ مهارت های سخت تر دیگری مانند قالب سازی، حکاکی، برش و تنظیم سنگ، فلز کاری بروید و متد و سبک شخصی خودتان را پیش برده و کسب درآمد کنید. شما می توانید با شرکت در دوره های آموزشی مهارت هنری، مهارت کار با نرم افزار طراحی CAD، توانایی کار بدون لرزش دست، مهارت ایده پردازی های بصری را فرا بگیرید.

دریافت مدرک معتبر

برای ورود به بازار کار بهتر است مدرک معتبری جهت ارائه به کارفرما داشته باشید زیرا ترجیح کارفرما استخدام فردی است که مدرک معتبری داشته باشد. جهت دریافت مدرک، لازم است در دوره های طراحی در یک آموزشگاه معتبر و تحت نظر سازمان فنی حرفه ای شرکت کنید.

آموزش طراحی طلا و جواهرات

زمانبندی کنید

مدت زمانی که به طور معمول طول خواهد کشید تا وارد بازار کار شوید شش ماه خواهد بود که تمام مهارت های لازم را با شرکت در دوره های آموزشی فرا می گیرید. همچنین می توانید برای کسب تجربه بیشتر مدتی را به عنوان کارآموز طراحی کنید تا خبره کار شوید. توصیه می کنیم در همان ابتدای آموزش تمام ایده هایی که در ذهن دارید را طراحی کنید تا خلاقیت خود را محک بزنید و روز به روز پیشرفت خود را مشاهده نمایید.

مراحل تولید را فرا بگیرید

به ثمر رسیدن ایده ای که در ذهن طراح وجود دارد چندین مرحله دارد. در مرحله اول لازم است طراح ایده ای را که دارد به وسیله مداد بر روی کاغذ ترسیم کند که تقریبا 5 الی 7 روز طول می کشد. همچنین برای ترسیم طرح می توانید از نرم افزارهای موجود استفاده نمایید که قابلیت نمایش تصاویر سه بعدی از طرحتان را دارند و در صورتی که علاوه بر طراحی، ساخت جواهرات را نیز انجام دهید تقریبا به 12 الی 15 روز زمان نیاز دارید. در ادامه تمام مراحل طراحی را توضیح خواهیم داد.

پس از آنکه طراح، ایده خود را ترسیم کرد و از طریق نرم افزار CAD یا قالب های رس و موم که با فلز ذوب شده پر می شود، طرح خود را به یک طرح سه بعدی تبدیل کرد، جواهرساز کار ساخت جواهر را شروع می کند، این مرحله شامل کار برش، جلاکاری و تنظیم سنگ های قیمتی بر روی جواهر می باشد. بدین ترتیب می توانید جواهرات زیبا و جذابی را تولید کنید و در اختیار مشتری قرار دهید.

مسئولیت های طراح جواهرات

طراح جواهرات می تواند با مشتریان در مورد طرح مورد نظرشان صحبت کند و ایده های آنان را بشنود و سپس به مشتریان مشاوره دهد تا در نهایت طرح دلخواهشان را تحویل بگیرند. همچنین طراح جواهرات می تواند نتیجه نهایی طرح و ایده مشتری را با استفاده از نرم افزار نشان دهد تا مشتری طرح پایانی را مجسم کند.

 طراحی طلا و جواهرات

مسئولیت های جواهرساز

برای شروع ساخت جواهر ابتدا لازم است طرح را بررسی و سپس به فرم دهی و دریل کاری فلز و ایجاد سوراخ های لازم مشغول شود تا جایگاه سنگ هایی که می خواهد بر روی طرح کار کند مشخص شود. پس از این مرحله نوبت به ریخته گری می رسد که با استفاده از قالب انجام می شود. در نهایت با جوشکاری و صیقل دادن مدل، ساخت جواهر به پایان می رسد.

کلام آخر

حرفه طراحی جواهرات و جواهرسازی از جمله مشاغل پر طرفداری است که در سایر کشورها درآمد قابل توجهی دارد و در صورتی که به این حرفه علاقه مند باشید به راحتی می توانید از درآمد بالای آن بهره مند شوید. برای موفقیت در طراحی جواهرات باید خلاقیت داشته باشید و برای تقویت این ویژگی در خود، بهترین کار مشاهده نمونه کارهای بسیار و تا حد امکان گرفتن ایده از آن ها است که در طراحی پیاده سازی کنید. همچنین این حرفه نیاز به حوصله، دقت و تسلط بسیاری دارد تا در نهایت طرحی را که در ذهن دارید طراحی کنید، بنابراین طراحی جواهرات نیازمند وقت زیادی است.

مجتمع فنی برق برگزارکننده دوره های فنی مختلف مانند دوره طلاسازی و جواهر سازی، دوره قلم زنی طلا و جواهر، دوره تعمیرات طلا و جواهر و غیره می باشد، تمامی دوره ها به صورت عملی، در کارگاه های مجهز و تحت نظر اساتید مجرب و متخصص برگزار می شود در صورت علاقه به فراگیری هر یک از شغل های فنی همین الان به مجتمع فنی برق مراجعه نمایید.

سوالات متداول

1- جهت موفقیت در حرفه طراحی جواهرات باید چه کنیم؟

لازمه موفقیت در حرفه طراحی جواهرات داشتن علاقه، خلاقیت، دقت و تسلط بر کار می باشد.

2- طراح جواهرات باید چه مراحلی را پشت سر بگذارد؟

جهت طراحی جواهرات باید چندین مرحله را پشت سر بگذارد که در متن مقاله به صورت مفصل توضیح داده شده است.

3-طراح جواهرات چه مسئولیت هایی را بر عهده دارد؟

طراح جواهرات می تواند با مشتریان در مورد طرح مورد نظرشان صحبت کند و ایده های آنان را بشنود و سپس به مشتریان مشاوره دهد تا در نهایت طرح دلخواهشان را تحویل بگیرند. همچنین طراح جواهرات می تواند نتیجه نهایی طرح و ایده مشتری را با استفاده از نرم افزار نشان دهد تا مشتری طرح پایانی را مجسم کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *