تفاوت بین کولر گازی و اسپلیت چیست؟

5 دقیقه زمان مطالعه

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که، به هنگام خرید کولر گازی، این سوال که تفاوت بین کولر گازی و اسپلیت در چیست، ذهنتان را در گیر کرده باشد.
امروزه استفاده از کولر گازی بسیار رایج شده است. اما یکی از موضوعات که ممکن است ذهن مشتریان را درگیر کند، تفاوت بین کولر گازی و اسپلیت است.
ما در این مقاله قصد داریم که تفاوت بین این دو را توضیح دهیم. همچنین برای اطلاعات بیشتر در زمینه آموزش نصب گولر گازی می توانیداز کارشناسان ما در مجتمع فنی برق راهنمایی بگیرید.
در صورت نیاز به تعمیر یا سرویس کولر گازی، شما می‌توانید از طریق تماس تلفنی و یا به صورت آنلاین، درخواست خود را ثبت نمایید، تا در اسرع وقت تکنسین متخصص، جهت رفع عیب کولر گازی، برای شما اعزام شود.
وقتی موج گرما در تابستان فرا می‌رسد، همه تلاش می‌کنند، تا راهی برای خنک ماندن پیدا کنند. به نظر شما بهترین راه برای انجام آن چیست؟
اکنون که ذهن شما به دنبال یک سیستم تهویه مطبوع جدید است، با سوال دیگری روبرو هستید: چه نوع سیستم تهویه مطبوع را باید تهیه کنید؟ درست است! مدل ها، اندازه ها و ویژگی های بیشتری وجود دارد که می توانید تصور کنید، که یکی از آنها برای خانه شما مناسب باشد.

تفاوت بین کولر گازی و اسپلیت چیست؟

اسپلیت چیست؟

کولر گازی اسپلیت، نوعی کولر گازی است که در واقع جدیدترین و مدرن‌ترین نسل آنهاست. کولر گازی اسپلیت در حال حاضر پرفروش ترین و پرطرفدارترین نوع کولر گازی در جهان است و به دلیل ساخت مسکن خاص به کولر گازی دو جزئی نیز معروف است. (در واقع کلمه اسپلیت به معنای دو قسمت است)
اسپلیت همان خنک کننده اتاق یا فضا است. آنها با راندمان بالا کار می‌کنند. همین به شما کمک می‌کند تا در درازمدت با صرفه جویی در مصرف انرژی، بازگشت سرمایه خوبی داشته باشید.
با این حال، با چنین مزایایی هزینه‌ها و تقاضای فضا افزایش می‌یابد. یک اسپلیت از دو جزء تشکیل شده است، یونیت سر داخلی و کندانسور خارجی. این دو جزء، همچنین باید توسط لوله‌های مسی به نام خط مبرد به هم متصل شوند.
همچنین ، برای اینکه تصوری از اندازه معمولی آن داشته باشید، ابعاد Mitsubishi Mr. Slim 33″Wx11″0Hx7.5″D است. ابعاد بیرونی آن 30″Wx10″Gx20″D است. یونیت بیرونی آن یک تخلیه جانبی است که هوا را به طرفین فشار می‌دهد . توجه داشته باشید، اکثر تولیدکنندگان دارای هد یونیت‌هایی با اندازه‌های مشابه هستند، با این حال تولیدکنندگان اندازه‌های متفاوتی را تولید می‌کنند.
با وجود پیچیده بودن سیستم اسپلیت، توصیه می‌کنیم که تهویه مطبوع خود را به خوبی نصب کنید زیرا نصب ضعیف این سیستم‌ها می‌تواند منجر به عملکرد ضعیف و خرابی زودرس شود.
خرید کولر گازی اسپلیت امروزه به یکی از ملزومات بسیاری از خانواده‌ها تبدیل شده است. مخصوصاً کسانی که از گرمای تابستان خسته شده‌اند و اسپلیت خریداری می‌کنند، که مزایای زیادی نسبت به سایر کولرها یا کولرهای آبی دارد. البته با مطالعه و بررسی راهنمای خرید کولر گازی اسپلیت می‌توانید به بسیاری از مزایای این نوع کولر گازی و تفاوت آن‌ها با انواع دیگر کولر گازی پی ببرید.

تفاوت بین کولر گازی و اسپلیت چیست؟

کولر گازی چیست؟

کولر گازی نوعی دستگاه تهویه مطبوع (سیستم خنک کننده) است. همه ما می دانیم که تهویه مطبوع برای کمک به چرخه گرمایش متراکم برای کنترل دمای محیط طراحی شده‌اند. برخی از کولرها دارای سیستم ضدعفونی و کنترل رطوبت نیز هستند.
در زیر اجزای یک کولر گازی را به شما معرفی می کنیم:

 • اواپراتور
 • کمپرسور
 • شیر انبساط
 • لوله مویین
 • کندانسور

اما وظیفه اصلی کولر گازی چیست؟

کولرها وظیفه دارند با تبخیر مبرد در اواپراتور چیلر، هوای گرم داخل ساختمان را به سرد تبدیل کنند. اگر بخواهیم سیستم تهویه مطبوع را دسته بندی کنیم، طبق این طبقه بندی دو نوع کولر گازی داریم:

 •  خنک کننده های تک جزیی
 •  کولرهای دو تکه

کولر گازی به چه صورت کار می‌کند؟

یخچال‌ها از گاز فریون برای خنک‌سازی استفاده می‌کنند، در حالی که تهویه مطبوع با تبدیل گاز به مایع و بالعکس، سرما را تولید می کند. بیایید جزئیات را به طور کامل توضیح دهیم. کمپرسور یکی از اجزای کولر گازی است.
هنگامی که گاز مبرد در داخل کمپرسور متراکم می‌شود، توسط کندانسور تحت فشار قرار می گیرد و گرمای خود را از دست می دهد. گاز به مایع تبدیل می شود و از شیر انبساط مایع و در نهایت به اواپراتور می گذرد. در اینجا دوباره مایع به گاز تبدیل می شود و گاز از طریق اواپراتور محیط را خنک می کند.
اگر می خواهید از سیستم گرمایش کولر گازی استفاده کنید کولر گازی به این صورت عمل می کند.
همانطور که گفتیم گاز به مایع تبدیل می شود اما در حالت گرمایش گاز خنک کننده در کمپرسور قرار می گیرد و مستقیماً به اواپراتور می رود.
در این زمان گاز گرمای خود را از دست می دهد، این گرما توسط اواپراتور به محیط منتقل شده و محیط گرم می شود.

کاربردهای کولر گازی

کجا می توان از کولر گازی استفاده کرد؟ این سوال بسیاری از مشتریان عزیز ماست. در واقع از کولر گازی برای سرمایش و گرمایش محیط در مکان های مختلف استفاده می شود. مکان هایی که می توان از کولر گازی استفاده کرد را به شما معرفی می کنیم.
سالن ورزشی، هتل، استادیوم، مجتمع های مسکونی، دانشگاه ها، خوابگاه ها

مزایا و معایب کولر گازی چیست؟

در واقع روزهای استفاده از کولرهای آبی گذشته است. امروزه افراد به جای استفاده از کولرهای آبی از کولرهای اسپلیت اینورتر برای خنک کردن محیط ساختمان استفاده می کنند. اما آیا مزایا و معایب کولر گازی را می دانید تا هنگام خرید دچار سردرگمی نشوید؟
در اینجا ابتدا به معرفی مزایای دستگاه می پردازیم و سپس به معایب این کولر می پردازیم.

 • کاهش آلودگی هوا
 • کولر گازی با ظرفیت بالا در حالت سرمایش و گرمایش
 • وجود فیلتر ضد حساسیت
 • خود مونتاژ در مکان های مختلف
 • تنظیم خودکار دمای محیط
 • مدل اینورتر کمترین مصرف انرژی را در بین کولرگازی ها دارد.
 • کولر گازی دارای ترموستات دما می باشد.
 • امکان رشد باکتری و کپک وجود ندارد.
 • بهترین سیستم تهویه مطبوع
 • شما یک محیط مسری خواهید داشت.
 • سکوت کولر گازی اینورتر و اسپلیت

هر دستگاهی از دید هر فرد دارای معایبی است. مثلا از نظر من یکی از معایب تهویه مطبوع این است که هزینه زیادی دارد. ممکن است فکر کنید این برای شما بی اهمیت است. در واقع با توجه به نیازها و راحتی هایی که افراد از کولر دارند، ممکن است کم و بیش معایبی برای این دستگاه وجود داشته باشد.
با این حال، در اینجا معایب کولرهای گازی را که بیشتر به چشم می خورد، ارائه می کنیم.

 • تمیز نکردن فیلترهای کولر گازی باعث بیماری های تنفسی و آلرژی می شود.
 • زمان زیادی را در محیط های دارای تهویه مطبوع نگذرانید (باعث تنگی نفس و خشکی پوست می شود)
 • اکثر مدل های کولر گازی به جز مدل اینورتر انرژی زیادی مصرف می کنند
 • هزینه خرید کولر گازی بسیار بالاست

تفاوت بین کولر گازی و اسپلیت چیست؟

مقایسه کولر گازی با انواع سیستم‌های سرمایشی

اگر بخواهیم تفاوت سیستم های خنک کننده کولر گازی و کولر آبی را بیان کنیم باید بگوییم:

 1. هزینه و مصرف انرژی کولر آبی کمتر از کولر گازی است.
 2. نصب و راه اندازی کولر آبی آسان است.
 3. کولر گازی دارای فیلتر و سیستم تهویه مطبوع می باشد.
 4. فضای نصب کولر گازی بسیار کم است و برای قسمت های مختلف ساختمان کولر گازی در مدل های مختلف داریم.
 5. کولر آبی در دمای پایین نمی تواند محیط را یکنواخت کند اما کولر گازی می تواند.

عنصر بعدی تفاوت کولرگازی با سیستم های خنک کننده بسیار بزرگ مانند اسپلیت مرکزی، چیلر و … است.

 1. هزینه کولر گازی در مقایسه با سایر سیستم های خنک کننده بسیار پایین است.
 2. به علاوه کولرها فضای کمی را در ساختمان اشغال می کنند.
 3. تهویه مطبوع هنگام روشن بودن صدای زیادی ندارند.
 4. از نظر مصرف انرژی در مقایسه با چیلر، اسپلیت مرکزی و … مصرف بسیار کمی دارند.
 5. نصب و کارکرد دستگاه های تهویه مطبوع نسبت به سایر سیستم های سرمایش و گرمایش آسان تر است.

برای نصب کردن و راه اندازی اسپلیت و یا کولر گازی و همچنین تعمیر کردن و عیب یابی کولرهای گازی خودتان بهتر است قبل از انجام هر کاری با مشاورین و متخصصین که در آموزش تعمیرات کولر گازی هستند، مشاوره بگیرید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *