ایسیو چیست و چه وظیفه ای دارد ؟

5 دقیقه زمان مطالعه

ایسیو چیست: (ECU) یک واحد کنترل الکترونیکی و دستگاه کوچک در بدنه خودرو است که وظیفه کنترل عملکرد قسمت های مختلف را بر عهده دارد. ECU از طریق سنسورهایی که دارد اطلاعاتی از نحوه کارکرد این قسمت ها دریافت می کند.

ایسیو چیست؟

واحد کنترل الکترونیکی (ECU) که ​​در خودروها و کامیون های امروزی استفاده می شود برای کنترل عملکرد موتور و سایر اجزای سازنده استفاده می شود و هرچه تعداد سنسورهای آن بیشتر باشد، درک بهتری از عملکرد و وضعیت موتور خواهد داشت. کامپیوتر  ECU یک رایانه با تراشه های داخلی از پیش برنامه ریزی شده و قابل برنامه ریزی است که در اشکال و اندازه های مختلف وجود دارد.

سنسورهای اصلی خودرو

همانطور که می دانیم هر خودرو سنسورهای متفاوتی دارد که در ادامه سنسورهای اصلی را معرفی خواهیم کرد.

  • سنسور دمای آب CTS
  • سنسور دور موتور یا RPM

سنسور دور موتور قسمتی است که در صورت آسیب دیدن باعث شتاب گیری بیش از حد خودرو یا حتی استارت زدن آن می شود. سنسور دور موتور سرعت چرخش میل لنگ را به خوبی اندازه گیری می کند و این اطلاعات را در اختیار ECU قرار می دهد. کامپیوتر خودرو این مقدار را روی صفحه کیلومترشمار نمایش می دهد و بر این اساس کنترل سایر قسمت ها را نیز در اختیار می گیرد.

  • سنسور اکسیژن

سنسور اکسیژن یکی از انواع سنسورهای نصب شده بر روی خودروهای تزریقی است. این سنسور بر روی خروجی دود قرار می گیرد و وظیفه اندازه گیری میزان اکسیژن نسوخته را بر عهده دارد. مقدار اکسیژن نسوخته در هر زمان اندازه گیری می شود و به ECU ارسال می شود. به این ترتیب ECU می تواند کیفیت احتراق موتور را با مقایسه این مقادیر و استانداردهای از پیش تعیین شده اندازه گیری کند.

  • سنسور فشار داخل مانیفولد یا MAP

سنسور فشار هوای منیفولد وظیفه اندازه گیری فشار هوای منیفولد یا فشار هوای ورودی به موتور و ارسال آن به واحد کنترل الکترونیکی (ECU) را بر عهده دارد و واحد کنترل الکترونیکی نیز میزان جرم هوای ورودی به موتور را از طریق اندازه گیری می کند. اطلاعات این سنسور میزان پاشش سوخت و پیش جرقه را محاسبه و تعیین می کند. بنابراین، یکی از موثرترین سنسورهای تاخیر سوخت و جرقه، سنسور فشار هوا منیفولد است.

  • سنسور TPS یا موقعیت دریچه گاز

همانطور که گفته شد، کامپیوتر ماشین باید از همه چیز آگاه باشد. به همین دلیل حتی یک سنسور روی شیر گاز قرار داده می شود تا درصد باز یا بسته بودن دریچه گاز را به ECU منتقل کند. کامپیوتر خودرو نیز بر اساس این اطلاعات میزان سوخت تزریق شده را کنترل می کند.

  • سنسور دمای هوا ATS

در هر خودرو دو نوع سنسور دما وجود دارد. یکی از آنها اندازه گیری دمای آب و دیگری وظیفه اندازه گیری دمای محیط را بر عهده دارد. با این اطلاعات کامپیوتر خودرو می تواند وضعیت فن ها، دور موتور و یا ارتعاشات خودروهای قدیمی را زیر نظر بگیرد.

  • سنسور مپ (نقشه)

سنسور نقشه یا سنسور تاشو فشار منفی وظیفه اندازه گیری میزان فشار ورودی به موتور را بر عهده دارد. بر اساس اطلاعات این سنسور، کامپیوتر می تواند تصمیم بگیرد که خودرو در چه شرایط آب و هوایی و محیطی قرار دارد. به عنوان مثال، خودرو برای راه اندازی و حرکت در کوه هایی که فشار اکسیژن کمتر است باید جرقه زنی متفاوتی داشته باشد.

وظیفه ایسیو چیست؟

ECU برای محاسبه اطلاعات با استفاده از برنامه ای که در ECU روی تراشه حافظه قابل برنامه ریزی ذخیره شده است، به ورودی سنسورهای خودرو مانند سنسور میل لنگ و سنسور میل بادامک نیاز دارد.

برنامه ECU از اطلاعات سنسور ورودی برای محاسبه خروجی مورد نیاز مانند مقدار سوخت تزریق شده و زمان جرقه زدن کویل به منظور راه اندازی موتور استفاده خواهد کرد.

ECU های متفاوتی برای سیستم های مختلف روی خودرو استفاده می شود و می تواند برای کنترل کشش یا ABS ،AC، عملکرد موتور و کنترل روشنایی، کیسه هوا یا هر سیستم دیگری در وسیله نقلیه مورد استفاده قرار گیرد.

برخی از خودروها ممکن است بیش از یک ECU را در یک واحد به نام ماژول کنترل نیروی محرکه (PCM) قرار دهند. این واحدها با داشتن ماژول های بیشتر می توانند یک مزیت باشند در صورتی که از سیم های بلند برای رسیدن به قطعه ای که در آن کار می کنند، استفاده نشده باشد.

حتما بخوانید: چرا چراغ چک خودرو روشن می شود؟

داخل ایسیو چیست؟

همانطور که پیش تر گفته شد ECU یک دستگاه کوچک در داخل خودرو است که یک یا چند سیستم الکتریکی را در خودرو کنترل می کند در واقع ایسیو به سیستم های الکتریکی می گوید که چگونه کار کنند. هسته ECU یک میکروکنترلر است و توسط نرم افزار تعبیه شده کنترل می شود.

اکثر وسایل نقلیه جدیدتر از خط ارتباطی بین ماژول های مختلف در یک وسیله نقلیه استفاده کرده اند تا بتوانند اطلاعات را به اشتراک بگذارند و نیازی به استفاده از سنسورهای اضافی نیست. به عنوان مثال، یک سنسور سرعت در چرخ سرعت چرخ را تشخیص می دهد و ورودی ECU ماژول ترمز ضد قفل (ABS) خواهد بود.

مجتمع فنی برق برگزارکننده دوره های فنی مختلف مانند دوره مالتی پلکس خودرو، آموزش برق خودرو، دوره مکانیک خودرو و غیره می باشد، تمامی دوره ها به صورت عملی، در کارگاه های مجهز و تحت نظر اساتید مجرب و متخصص برگزار می شود در صورت علاقه به فراگیری هر یک از شغل های فنی همین الان به مجتمع فنی برق مراجعه نمایید.

ایسیو چه وظیفه ای دارد ؟

استفاده از اشتراک سنسورهای ورودی در کل خودرو با استفاده از تنها دو خط داده بین ایسیو، میزان سیم کشی مورد استفاده در خودروها را کاهش داده است. اشتراک گذاری اطلاعات بین ماژول ها نیز به این معنی است که آنها نیاز به یک زبان مشترک دارند تا بتوانند به صورت گروهی عمل کنند. وقتی یکی از رایانه ها خراب می شود یا به دلیل خطا، اطلاعات را به اشتراک نمی گذارد، ممکن است روی سایر ماژول ها تأثیر بگذارد.

حتما بخوانید: آموزش ریست کردن ecu

عملکرد ایسیو:

ECU موتور در اکثر خودروها به کانکتور تشخیصی متصل است و تمام اطلاعات تشخیصی موجود در این خط را به سایر ماژول ها یا ECU های دیگر منتقل می کند که مقدار سیم مورد نیاز را کاهش می دهد و هنگام تست آنها نیازی به مراجعه به هر ECU ندارید.

نحوه تشخیص نوع و مدل ECU

ایسیو چیست و چه وظیفه ای دارد ؟

هنگامی که ECU را مشاهده کردید، به احتمال زیاد می خواهید بدانید ECU خودرو شما از چه نوع و مدل است. بر روی ECU یک برچسب با Make و تعدادی شماره سریال وجود دارد. هر ECU قالب خاص خود را برای شناسایی مدل دارد.

نحوه مراقبت از ایسیو

این قطعه الکترونیکی می تواند بنا به دلایل مختلف آسیب ببیند یا کاملا بسوزد. از این رو برای نگهداری از ایسیو باید مواردی را در نظر داشته باشید. به عنوان مثال، هنگامی که ماشین روشن است، کابل باتری را جدا نکنید و برای تست سیم جرقه به بدنه آن دست نزنید. این قطعه همچنین ضد آب است و باید توجه داشته باشید که آب ممکن است به آن آسیب برساند. در صورت وجود مشکل می توانید قطعه را تعمیر کنید اما توجه داشته باشید که اگر آن را باز کردید به پین ​​آن دست نزنید، زیرا وجود الکتریسیته ساکن می تواند آسیب زیادی به آن وارد کند.

جهت ثبت نام در دوره آموزش تعمیرات ایسیو خودرو در آموزشگاه فنی برق کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *