ایسیو چیست و چه وظیفه ای دارد ؟

5 دقیقه زمان مطالعه

ایسیو چیست : واحد کنترل الکترونیکی (ECU) یک دستگاه کوچک در بدنه خودرو است که وظیفه کنترل عملکرد خاصی را بر عهده دارد. … ECU بسته به کارکرد ، ورودی ها را از قسمت های مختلف خودرو دریافت می کند.

واحد کنترل الکترونیکی (ECU) که ​​در خودروها و کامیون های امروزی استفاده می شود برای کنترل عملکرد موتور و سایر اجزای سازنده استفاده می شود. ECU یک رایانه با تراشه های داخلی از پیش برنامه ریزی شده و قابل برنامه ریزی است که تفاوت چندانی با رایانه خانگی یا لپ تاپ ندارد.

رایانه موتور خودرو برای استفاده از موتور با استفاده از سنسورهای ورودی و اجزای خروجی برای کنترل کلیه عملکردهای موتور استفاده می شود. ECU در انواع مختلف ، در اشکال و اندازه های مختلف وجود دارد.

وظیفه ایسیو چیست ؟

نحوه کار ایسیو:

ECU برای محاسبه اطلاعات با استفاده از برنامه ای که در ECU روی تراشه حافظه قابل برنامه ریزی ذخیره شده است ، به ورودی های سنسورهای خودرو مانند سنسور میل لنگ و سنسور میل بادامک نیاز دارد.

برنامه ECU از اطلاعات سنسور ورودی برای محاسبه خروجی مورد نیاز مانند مقدار سوخت تزریق شده و زمان جرقه زدن کویل به منظور راه اندازی موتور استفاده خواهدکرد.

ایسیو چیست؟

ECU های متفاوتی برای سیستم های مختلف روی خودرو استفاده می شود. ایسیو های مختلف مورد استفاده می تواند برای انتقال ، کنترل کشش یا ABS ، AC ، عملکرد بدنه و کنترل روشنایی ، موتور ، کیسه هوا یا هر سیستم دیگری باشد که وسیله نقلیه ممکن است داشته باشد.

برخی از خودروها ممکن است بیش از یک ECU را در یک واحد به نام ماژول کنترل نیروی محرکه (PCM) قرار دهند. این واحدها با داشتن ماژول های بیشتر در یک مکان می توانند یک مزیت باشند ، اما با افزودن سیم های بلندتر برای رسیدن به قطعه ای که در آن کار می کند ، ممکن است یک نقطه ضعف باشد.

حتما بخوانید: چرا چراغ چک خودرو روشن می شود؟

داخل ایسیو چیست؟

واحد کنترل الکترونیکی (ECU) یک دستگاه کوچک در داخل خودرو است که یک یا چند سیستم الکتریکی را در آن وسیله نقلیه کنترل می کند. ایسیو به سیستم های الکتریکی می گوید که چگونه کار کنند. هسته ECU یک میکروکنترلر است و توسط نرم افزار تعبیه شده کنترل می شود.

اکثر وسایل نقلیه جدیدتر از خط ارتباطی بین ماژول های مختلف در یک وسیله نقلیه استفاده کرده اند تا بتوانند اطلاعات را به اشتراک بگذارند و نیازی به استفاده از سنسورهای اضافینیست. به عنوان مثال ، یک سنسور سرعت در چرخ سرعت چرخ را تشخیص می دهد و ورودی ECU ماژول ترمز ضد قفل (ABS) خواهد بود.

مجتمع فنی برق برگزارکننده دوره های فنی مختلف مانند دوره مالتی پلکس خودرو، آموزش برق خودرو، دوره مکانیک خودرو و غیره می باشد، تمامی دوره ها به صورت عملی، در کارگاه های مجهز و تحت نظر اساتید مجرب و متخصص برگزار می شود در صورت علاقه به فراگیری هر یک از شغل های فنی همین الان به مجتمع فنی برق مراجعه نمایید.

ایسیو چه وظیفه ای دارد ؟

به جای ارسال سیم های زیاد از یک سنسور به ECU های دیگر ، ECU ABS اطلاعات خطوط ارتباطی شبکه را با تمام ECU هایی که از اطلاعات استفاده می کنند ، مانند یک گیربکس برای تغییر دنده ، سرعت سنج برای نشان دادن سرعت وسیله نقلیه یا سیستم تعلیق برای کنترل تعلیق در صورت نیاز.

 

استفاده از اشتراک سنسورهای ورودی در کل خودرو با استفاده از تنها دو خط داده بین ایسیو ، میزان سیم کشی مورد استفاده در خودروها را کاهش داده است. به اشتراک گذاری اطلاعات بین ماژول ها نیز به این معنی است که آنها نیاز به یک زبان مشترک بین آنها دارند تا بتوانند به صورت گروهی عمل کنند.

وقتی یکی از رایانه ها خراب می شود یا به دلیل خطا اطلاعات را به اشتراک نمی گذارد ، در صورت نیاز به ورودی سنسور از ماژول خراب ، ممکن است روی سایر ماژول ها تأثیر بگذارد.

حتما بخوانید: آموزش ریست کردن ecu

عملکرد ایسیو :

ECU موتور در اکثر خودروها به کانکتور تشخیصی متصل است و تمام اطلاعات تشخیصی موجود در این خط را به سایر ماژول ها یا ECU های دیگر منتقل می کند. این مقدار سیم مورد نیاز را کاهش می دهد و هنگام آزمایش آنها نیازی به مراجعه به هر ECU ندارید.

نحوه تشخیص نوع و مدل ECU؟

ایسیو چیست و چه وظیفه ای دارد ؟

هنگامی که ECU خود را پیدا کرده و برداشته اید ، به احتمال زیاد دوست دارید بدانید ECU شما چه نوع و مدل است. بر روی ECU یک برچسب با Make و تعدادی شماره سریال وجود دارد.هر ECU قالب خاص خود را برای شناسایی مدل ECU دارد.

راه دیگر این است که از فایلهای PDF 2x زیر استفاده کنید و خودروها ، مدل ، مدل خود را پیدا کنید و مارک و مدل ECU شما را لیست می کند.

حتما بخوانید: علائم خرابی واشر سرسیلندر

کجا می توانم ECU خود را پیدا کنم؟

مکان یابی/یافتن ECU شما بستگی به مدل اتومبیل دارد. این اطلاعات را می توان به راحتی در اینترنت یافت  و یا به نمایندگی های فروش خودرو مراجعه کرد و ecu مورد نظر را تهیه کرد .

هوندا

هوندا CIVIC ، PRELUDE پای جلوی مسافر به خوبی در زیر فرش یا قسمت بالای دستکش قرار دارد

هیوندای

هیوندای COUPE جلوی پای مسافر زیر فرش

ISUZU

Isuzu TROOPER داخل خودرو در سمت سرنشین

لندروور

در جعبه پلاستیکی کنار باتری داخل خودرو در زیر صندلی راننده. در جعبه پلاستیکی کنار باتری در جعبه پلاستیکی کنار باتری Range rover Sport پشت باتری N/S/R محفظه موتور قرار دارند

 مزدا

مزدا 6 و بیشتر مدل های دیگر در زیر فرش در قسمت پای مسافر قرار دارند. RX8 داخل جعبه پلاستیکی O/S/F محفظه موتور

میتسوبیشی

مدل های Evo در بالای سر مسافر با جعبه دستکش قرار دارند. Shogun/L200 پانل لگد بیرونی بالای سر مسافر است

نیسان

نیسان S13/300zx داخل خودرو ، پشت کنسول مرکزی پای جلو مسافر به خوبی زیر فرش Navara pre 2005 پشت کنسول مرکزی Navara 2005> O/S/R of the bay engine X-Trial Above Glove Compartment ، 350z ، 370z under bonn قرار دارد.

پژو

پژو 106 ، 206 ، 306 ، 307 ، 405 و 406 205،309 زیر کاپوت در قسمت موتور یا داخل خودرو روی ستون فرمان

AUDI

در اکثر مدلها ECU در زیر برف پاک کنها پشت تریم پلاستیکی قرار دارد. آئودی R8 دارای 2 برابر ECU در قسمت عقب موتور است

بنتلی

Continental GT Under Panel Panel در N/S/R محفظه موتور x 2 ECU

بی ام و

به طور کلی در زیر Bonnet در پشت صفحه در پشت جعبه فیوز در جعبه پلاستیکی در کنار باتری قرار دارد

سیتروئن

Citroen AX، CS، SAXO، XANTIA، XSARA، ZX Under Bonnet در قسمت موتور

 FIAT

حتما بخوانید: علت باد گرم کولر ماشین، چرا کولر خودرو باد گرم می زند؟

فیات COUPE DUCATTO ، MAREA ، MULTIPLA ، PUNTO داخل خودرو ، پای جلو مسافر به خوبی زیر Bonnet در محفظه موتور

ROVER

Rover 200 ، 25D ، 45D ، 75D زیر کاپوت در سمت سرنشین

رنو

رنو 19 ، MEGANE ، ESPACE CLIO ، TRAFFIC 21 TURBO زیر کاپوت در سمت راننده در زیر کاپوت در زیر کاپوت نزدیک باتری

صندلی

در اکثر مدلها ECU در زیر برف پاک کنها پشت تریم پلاستیکی قرار دارد.

SKODA

در اکثر مدلها ECU در زیر برف پاک کنها پشت تریم پلاستیکی قرار دارد.

سوبارو

مدل های Impreza زیر فرش پای جانبی مسافر به خوبی

سوزوکی

سوزوکی سوئیفت ، BALENO ، VITARA داخل خودرو بالای پدال یا پشت جعبه دستکش

فولکس واگن

در اکثر مدلها ECU در زیر برف پاک کنها پشت تریم پلاستیکی قرار دارد

ECU T5 ، T4 در زیر سینی باتری در زیر کاپوت قرار دارد.

وواکسال

مدلهای Vectra ، زیر پوشش پلاستیکی و روکش در ورودی/خروجی محفظه موتور مدلهای جدید Vectra در جلوی انتخاب کننده خودرو قوس چرخ در سمت راننده قرار دارند. Zafira مدل ecu را در قوس چرخ جلو سرنشین به سمت سپر جلو قرار داده است

جهت ثبت نام در دوره آموزش تعمیرات ایسیو خودرو در آموزشگاه فنی برق کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *