بی تی یو (BTU) چیست؟

5 دقیقه زمان مطالعه

 BTU  یکی از واحد های اندازه گیری کولر گازی می باشد. کولر گازی واحدهای اندازه گیری مختلفی دارد. این واحد مختص اندازه گیری انرژی گرمایی در دستگاه های سرد کن و گرم کن است. شاید برایتان سوال پیش بیاید که در دستگاه های سرد کن چطور انرژی گرمایی را اندازه گیری می شود کرد. همانطور که از دوران مدرسه به خاطر داریم. انرژی به نام سرمایی وجود ندارد بلکه بر اساس همان انرژی گرمایی و میزان نبود یا بود آن اندازه گیری میشود.  

در تعریف بی تی یو آمده است میزان انرژی گرمایی که به یک پوند آب در کنار دریا ( فشار 1 اتمسفر ) داده می شود تا دمای آن از  60 درجه فارنهایت به 61 درجه فارنهایت افزایش یابد.

بر این اساس BTU  مخفف BRITISH THERMAL UNIT می باشد. همانطور که در بالا گفته شد این واحد، درست مانند ژول و کالری یک واحد انرژی است؛ منتهی انرژی گرمایی. این واحد از این جهت برایمان مهم است که یکی از متریک هایی به شمار می‌رود که می توانیم با آن دستگاه های سرمایشی و گرمایشی را با یک دیگر مقایسه کنیم.

معمولا روی دستگاه های سرمایشی  وگرمایشی دو عدد برای BTU  ذکر می شود. که عدد اول میزان انرژی ورودی یا مصرفی دستگاه است و عدد دوم میزان انرژی که تولید می کند. در واقع با داشتن این دو عدد می توان راندمان دستگاه را به دست آورد. در ادامه خواهیم گفت که این واحد BTU  به چه عواملی وابسته است و در آنجا خواهید فهمید که یکی از موارد مصرف این واحد در این است که بتوانیم بر اساس شرایط محل نصب و … وسیله گرمایشی یا سرمایشی خود را خریداری کنیم تا بتوانیم بهترین دمای کولر گازی را در تابستان و زمستان انتخاب نماییم. 

یک بی تی یو چند کالری است؟

در اینجا نیز برای این که بیشتر BTU را حس کنید نسبت آن را با واحد کالری بیان می کنیم. هر BTU  معادل 0.255 کیلو کاری است. توجه نمایید این که می توانیم به راحتی این دو واحد را باهم مقایسه کنیم و نسبت های هم دیگر را بیان کنیم به این سبب است که هر دو واحد انرژی محسوب می شوند.

بی تی یو در کولر گازی

یکی از مواردی که تاثیر گذار بر نوع کولر گازی خریداری شده و این که موتور آن مناسب کدام منطقه جغرافیایی است، همین BTU  می باشد. این واحد می تواند در تعمیرات و البته هزینه آن موثر واقع شود. بنابراین در آموزش نصب کولر گازی دیدن در باره BTU  و نحوه محاسبه آن می تواند بسیار تاثیر گذار باشد.

فرمول محاسبه BTU در کولر گازی

نحوه محاسبه بی تی یو BTU  معمولا کار مشکلی است و عوامل سختی در آن تاثیر گذار است. و همواره یکی از مباحث مهم در  آموزش نصب کولر گازی می باشد. به همین منظور بسیاری از سایت های خارجی و داخلی اقدام به انجام این محاسبات می کنند. البته در این مورد سایت های داخلی بهتر است.

 

در ادامه علت آن را خواهیم گفت. اما مگر چه عواملی بر محاسبه بی تی یو تاثیرگذار است؟

چهار عامل اساسی که در آموزش نصب کولر گازی در مورد  BTU آن ها را بررسی می کنند:

1-      محل جغرافیایی کولر گازی

2-      نوع کاربری کولر گازی

3-      شرایط محل استفاده کولر گازی

4-      متراژ مکان استفاده شده کولر گازی

این چهار عامل در کنار یکدیگر هستند که بی تی یو را می سازند. اما سوال اساسی اینجاست که بجز مورد آخر بقیه موارد کیفی به نظر می رسند و نمی توان از آن ها در موارد کمی استفاده کرد. مثلا محل جغرافیایی تهران باشد چه فرقی با گیلان خواهد داشت؟مسلما تفاوت خواهد داشت. اما چگونه این تفاوت را در فرمول محاسبه BTU می توان اعمال کرد؟

نکته: توجه داشته باشید که در صورتی که بدون در نظر گرفتن بی تی یو کولر گازی نصب شود این احتمال وجود دارد که برخی از قطعات کولر مانند فن کندانسور خوب کار نکرده و همین امر منجر به گرم شدن بیش از حد این فن کندانسور شود.

بی تی یو در کولر گازی
بی تی یو در کولر گازی

بنابراین لازم است بر اساس قرارداد به این کمیت های کیفی عدد بدهیم تا بتوانیم آن ها را تبدیل به یک کمیت عددی  کنیم تا در نهایت بی تی یو که یک کمیت عددی است را محاسبه کنیم. در این مقاله به طور نمونه، محل جغرافیایی  و نوع کاربری  را به عدد تبدیل می کنیم .

حتما بخوانید: موارد استفاده بی تی یو BTU و تن Ton در محاسبه کولر گازی چیست؟

 
عوامل موثر در محاسبه BTU
عوامل موثر در محاسبه BTU

تبدیل کمیت محل جغرافیایی و نوع کاربری کولر گازی به کمیت عددی

در زیر به طور نمونه دو عامل جغرافیایی و نوع کاربرد کولر ( منظور از نوع کاربرد محل استفاده آن است. ممکن است مسکونی باشد یا اداری یا تجاری یا آموزشی و ورزشی و … ) را بررسی کردیم. BTU  های به دست آمده طبق شرایطی است که به صورت معمول وجود دارد. مثلا یک منزل مسکونی که کولر گازی در آن کار میکند معمولا بین 70 تا 120 متر می توان در نظر گرفت. از این رو این اعداد به دست آمده به صورت عام می باشد. نکته دیگر این است که محاسبه این اعداد کار دشواری است. از این رو برخی از سایت ها این ماشین حساب را مانند شکل زیر طراحی کرده اند. ( در آموزش نصب کولر گازی با آن ها بیشتر  آشنا خواهیم شد)

فرمول محاسبه BTU کولر گازی
فرمول محاسبه BTU کولر گازی

به پارامتر های خواسته شده دقت کنید. می بینید که تقریبا می توان گفت برای هر جایی که می خواهید کولر یا وسیله گرمایشی استفاده کنید یک BTU خاص تولید میشود. و باید ببیند آن BTU شما در رنج کدام دستگاه قرار میگیرد.

در ادامه به طور مثال سه شرایط آب  وهوایی را در سه نوع کاربری BTU  را محاسبه کردیم.

1-      شرایط جغرافیایی کولر گازی : معتدل و مرطوب

کاربری مسکونی :  هر متر 350 تا 400 BTU

کاربری  اداری  و تجاری  : هر متر 500 تا 550 BTU

کاربری باشگاه، کارگاه و آموزشگاه:  هر متر 650 تا 700 BTU

2-      شرایط جغرافیایی کولر گازی : گرم و خشک

کاربری مسکونی :  هر متر 500 تا 600 BTU

کاربری  اداری  و تجاری : هر متر 600 تا 800 BTU

کاربری باشگاه، کارگاه و آموزشگاه:  هر متر 800 تا 1000 BTU

3-      شرایط جغرافیایی کولر گازی : گرم و مرطوب

کاربری مسکونی :  هر متر 700 تا 800 BTU

کاربری  اداری  و تجاری : هر متر 850 تا 950  BTU

کاربری باشگاه، کارگاه و آموزشگاه:  هر متر 1000 تا 1100 BTU

همانطور که می بینید هرچه مناطق به سمت گرما می روند و در عین حال شرجی تر شود BTU  کولر گازی افزایش میابد. در این حالت موتور کولر گازی توان بیشتری را مصرف می کند تا بتواند همان یک واحد سرما را تولید کند. در بالاتر گفته شد که سایت ایرانی مناسب تر است. زیرا نسبت به مناطق ایران BTU  دقیق تری ارائه میدهد.

در نهایت احتمالا الان توانستید اعداد عجیب غریب که روی کولر گازی نوشته میشوند را درک کنید. توجه به این اعداد می تواند در چند مورد موثر باشد. اول این که بر اساس محل جغرافیایی خود و شرایط کاربری و متراژ محل مورد نیاز کولر گازی خود را انتخاب کنیم .

در این صورت می توانیم انتظارات خود را از کولر گازی داشته باشیم. مورد دیگر در قسمت تعمیرات است. ممکن است یک کولر گازی مشکلش این است که در شرایط مناسب BTU  خودش نصب نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *