کویل خودرو چیست و چه کاربردی دارد؟

5 دقیقه زمان مطالعه

کویل خودرو یکی از اجزای سیستم الکتریکی است.  وظیفه آن تامین برق برای احتراق و سوزاندن سوخت و هوا است. کویل یک سیم پیچ تقویت کننده است که ولتاژ تولید شده توسط باتری را تقویت می کند. زیرا خود باتری قادر به تولید برق کافی برای جرقه زدن نیست.

سیم پیچ دستگاه بر اساس القای جریان الکتریکی کار می کند. به گونه ای که برق فشار ضعیف دریافت و آن را به برق فشار قوی تبدیل می کند. این کار الکتریسیته لازم برای جرقه زدن و انفجار سوخت و هوای محفظه سیلندر را فراهم می کند.

در گذشته خودروها تنها یک کویل داشتند و زمانی که آن کویل مشکل پیدا می کرد سایر قسمت های موتور نیز از کار می افتاد. اما امروزه برای حل این مشکل بیش از چند کویل در خودرو استفاده می شود. بنابراین اگر یکی از آنها خراب شود، خودرو همچنان می تواند به کار خود ادامه دهد. تعداد این کویل ها احتمالاً می تواند تعداد سیلندرها باشد. در واقع برای هر سیلندر یک سیم پیچ جداگانه وجود دارد.

کویل خودرو چیست و چه کاربردی دارد؟

آموزشگاه فنی برق دوره آموزش برق خودرو را به صورت تضمینی و با ارائه مدرک معتبر در کارگاه های مجهز برگزار می کند. در صورت تمایل به یادگیری برق خودرو در دوره آموزش برق خودرو شرکت کنید.

نقش کویل خودرو چیست؟

یکی از قطعات مهم الکتریکی خودرو کویل است که نقش مهمی در جرقه زنی و تولید برق در خودرو دارد. موتور برای راه اندازی به چهار عمل نیاز دارد. ورودی هوا – متراکم کردن مخلوط سوخت و هوا – احتراق سوخت فشرده و هوا و تخلیه مواد حاصل از احتراق که همان دود سوخته است.

در مرحله احتراق، پس از حرکت پیستون از پایین به بالا، مخلوط سوخت و هوایی را که در مرحله مکش وارد سیلندر شده است متراکم می کند، سپس با جرقه شمع، این مخلوط منفجر شده و پیستون را به سمت پایین می راند که باعث حرکت میل لنگ است و در موتور نیرو ایجاد می کند.

حتما مطالعه نمایید: مهمترین علائم خرابی باتری خودرو

این جرقه موتور آنی است و باید حداکثر قدرت احتراق را داشته باشد که به بیش از 20 هزار ولت می رسد. در صورتی که باتری فقط می تواند 12 ولت برق تولید کند. در واقع کویل دارای یک سیم پیچ تقویت کننده است و ولتاژی که از باتری به سیم پیچ می آید توسط سیم پیچ تقویت می شود و طبق تصمیمات ECU توسط وایر ها به سمت شمع هایی که لحظه اشتعال روی آن ها فرا رسیده اتفاق می افتد.

کویل ماشین چگونه کار می کند؟

یک باتری ماشین برای راه اندازی به ولتاژ مشخصی مثلاً 7000 ولت نیاز دارد تا احتراق مورد نظر انجام شود، اگر کویل ها ولتاژ بیشتری تولید کنند دیگر شرایط احتراق مورد نظر فراهم نمی شود. چه زمانی این اتفاق می افتد؟ یکی از دلایل می تواند کثیف بودن شمع ها یا نامناسب بودن نوع سوخت مورد استفاده شما باشد.

زمانی که در ساختار برخی خودروها از یک کویل استفاده شود و کویل دچار مشکل شود، سایر اعضا نمی توانند کار خود را به خوبی انجام دهند و همچنین به موتور خودرو آسیب وارد می شود، اما اگر برای هر شمع یک کویل در خودرو وجود داشته باشد، زمانی که یکی از کویل ها مشکل دارد، کویل های دیگر بدون وقفه به کار خود ادامه می دهند.

انواع کویل خودرو

اجزای کویل خودرو

یک کویل معمولاً از سه قسمت تشکیل شده است: 1- سیم پیچ اولیه، 2- سیم پیچ ثانویه، 3- هسته مرکزی آن که سیم مورد استفاده در سیم پیچ ها از مس است. این قطعه دارای ولتاژ الکتریکی بالایی است که باعث برق گرفتگی نیز می شود.

بین کویل ها و داخل آن از مواد عایق اپوکسی تشکیل شده است. این عایق از ورود آب و هر نوع گرد و غبار و کثیفی به داخل محفظه کویل جلوگیری می کند. کویل علاوه بر 4 پایه شمع دارای 4 پایه برای سایر عملیات لازم برای جرقه زدن را دارا می باشد. لازم به ذکر است که تعداد شمع های روی کویل به تعداد سیلندرها بستگی دارد، به عنوان مثال یک خودروی شش سیلندر دارای شش شمع است. البته نوع دیگری از کویل وجود دارد که به ازای هر شمع یک کویل است که روی هر یک از آن ها نصب می شود و نیازی به سیم ندارد.

بنابراین جریان الکتریکی ضعیف ابتدا وارد سیم پیچ اولیه می شود، زیرا سیم پیچ اولیه دارای پیچ های کمتری نسبت به سیم پیچ ثانویه است، سپس وارد سیم پیچ ثانویه می شود و در نهایت پس از عبور از این دو سیم پیچ، ولتاژ مورد نظر چندین برابر افزایش می یابد.

حتما مطالعه نمایید: خرابی کویل خودرو چه علائمی دارد؟

انواع کویل خودرو

کویل های جرقه زنی به دو دسته اصلی سیمی و بی سیم تقسیم می شوند که در ادامه به آنها می پردازیم.

1- کویل با سیم (کویل با وایر)

کویل های با سیم نیز به دو دسته تقسیم می شوند:

دسته اول کویل های معمولی که در خودروهای کاربراتوری و در خودروهای انژکتوری که دارای سیستم دلکو هستند مانند: پراید انژکتوری و کاربراتور پیکان و نیسان استفاده می شود.

دسته دوم کویل های دوبل هستند که در اکثر خودروهای انژکتوری (مدل های ساژم و زیمنس) مورد استفاده قرار می گیرند و جرقه زنی به طور همزمان دو به دو در سیلندرهای یک و چهار – دو و سه اتفاق می افتد. این نوع کویل های دوبل در سیستم های تزریق به این دو صورت استفاده می شود.

اجزای کویل خودرو

کویل خودروهای کاربراتوری و انژکتوری

کویل های دوبل: سیستم جرقه زنی اکثر خودروهای انژکتوری از نوع جرقه زنی بدون دلکو بوده است و کویل های سیستم جرقه زنی انژکتوری با اندکی تفاوت ظاهری مانند کویل های معمولی (کاربراتوری) به عنوان تقویت کننده ولتاژ عمل می کنند. با این تفاوت که ولتاژ تولید کویل های سیستم جرقه زنی انژکتوری بسیار بیشتر از کویل های معمولی (حدود 30 کیلو ولت و بیشتر) است و در اکثر خودروهای تزریقی جرقه دو به دو ارسال می شود (چهار و یک – دو و سه) همچنین در خودروهای انژکتوری جدید از یک کویل بی سیم برای هر سیلندر استفاده می شود و احتراق به صورت جداگانه انجام می شود.

حتما مطالعه نمایید: ایسیو چیست و چه وظیفه ای دارد ؟

2- کویل بدون سیم (کویل بدون وایر)

این کویل ها مزایای زیادی نسبت به کویل های با وایر دارند، از جمله:

برداشتن کابل ها – ماشین های تزریقی جدید از مقاومت کمتر و افت ولتاژ و غیره استفاده می کنند.

کویل های بی سیم نیز به دو نوع تقسیم می شوند:

نوع اول: این کویل ها ساختاری شبیه کویل های دوبل دارند اما بدون سیم استفاده می شوند. شکل آنها به دلیل دوتایی که دارند پهن تر است و به همین دلیل به آنها کویل کتابی می گویند.

نوع دوم: تک کویل های بدون سیم هستند که به کویل های قلمی یا مدادی معروف هستند و در مدرن ترین خودروهای تزریقی مورد استفاده قرار می گیرند و دارای ولتاژ خروجی بسیار بالایی نسبت به سایر کویل ها (حدود 50 کیلو ولت) مانند نیو بنز، پژو هستند.

ضعیف شدن کویل خودرو

اگر کویل ماشین ضعیف یا عملکرد آن پایین باشد باعث ایجاد لرزش در موتور ماشین می شود، البته وقتی پایتان روی پدال گاز قرار می گیرد این لرزش را احساس نمی کنید اما اگر سرعت ماشین کمتر باشد، بدیهی است که خواهید دید. لرزش موتور را احساس کنید.

مجتمع فنی برق علاوه بر دوره برق خودرو برگزارکننده دوره های فنی مختلف دیگر مانند دوره آموزش مکانیک خودرو، آموزش گیربکس دستی، آموزش تعمیرات ایسیو و غیره می باشد، تمامی دوره ها به صورت عملی، در کارگاه های مجهز و تحت نظر اساتید مجرب و متخصص برگزار می شود در صورت علاقه به فراگیری هر یک از شغل های فنی همین الان به مجتمع فنی برق مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *