چه عواملی باعث بروز مشکل برد پکیج دیواری می شوند؟

5 دقیقه زمان مطالعه

برد پکیج دیواری وظیفه ارسال دستورات به قسمت های مختلف بسته را بر عهده دارد. با خرابی برد پکیج ها در برندهای مختلف مانند بوتان، ایران رادیاتور و غیره به عنوان برندهای پکیج ایرانی، کل پکیج از کار می افتد.
دانستن علل خرابی و عیب یابی برد پکیج دیواری به شما این امکان را می دهد که خیلی سریع آن را شناسایی کرده و از قطعات روی آن در برابر آتش سوزی و آسیب محافظت کنید و آن را به دست متخصصان و تعمیرکاران واجد شرایط پکیج دیواری بسپارید. زیرا قطعات الکترونیکی حساس هستند و فردی که این کار را انجام می دهد باید متخصص باشد. همچنین تشخیص به موقع مشکل می تواند از آسیب دیدن سایر قسمت ها جلوگیری کند.

آموزشگاه فنی برق دوره آموزش تعمیرات پکیج دیواری را به صورت تضمینی و با ارائه مدرک معتبر در کارگاه های مجهز برگزار می کند. در صورت تمایل به یادگیری تعمیرات پکیج دیواری در آموزشگاه تعمیرات پکیج دیواری ثبت نام کنید.

دلایل خرابی برد پکیج دیواری چیست؟

عواملی که باعث ایجاد مشکل در برد پکیج دیواری می شوند عبارتند از:
به دلیل کارکرد برد کهنه شده و ممکن است قطعات داخل آن دچار مشکل شود.
نصب و کار در مکان های گرد و غبار و غیره. این کار سطح برد را با گرد و غبار پوشانده و عملکرد آن را مختل می کند.
اتصال کوتاه در قسمت های مختلف
وجود آب، یا ریختن آب روی برد پکیج
پایان عمر مفید قطعات الکترونیکی
نوسانات جریان الکتریکی و عدم استفاده از حفاظت مناسب

دلایل خرابی برد پکیج دیواری چیست؟

حتما مطالعه نمایید: بهترین راهنمای تعمیر پکیج دیواری بوتان

چگونه تشخیص دهیم که مشکل در برد پکیج دیواری است؟

اگر برد پکیج دیواری آسیب دیده باشد و نتواند دستورات صحیح را به سایر اجزا ارسال کند، عملکرد کلی پکیج مختل می شود. یکی از مهمترین چیزهایی که باید بدانید که آیا مشکل از برد پکیج است یا خیر، ارورهایی وجود دارد که با دانستن آنها می توانید مشکل پکیج را پیدا کنید.

ویژگی های مهم پکیج های دیواری

پکیج های دیواری سبک تر و فشرده تر از مدل های زمینی هستند. آنها همچنین دارای یک پنل کنترل دما و فشار در تمام آب و هوا با گزینه های حالت زمستانی و تابستانی هستند که به شما این امکان را می دهد که حالت زمستانی را هنگامی که در تابستان گرم است خاموش کنید و همچنان آب گرم را برای مصارف خانگی فراهم کنید.
پکیج ها برای استفاده در آپارتمان ها و خانه ها بدون نیاز به اشغال فضای اضافی، سبک و جمع و جور طراحی شده اند که به راحتی می توان آن ها را بر روی دیوار آشپزخانه یا اتاق دیگری نصب کرد.
انتخاب ما به ظرفیت گرمایش و نوع سوخت (گاز، برق و غیره) بستگی دارد. مهم ترین مزایای پکیج های دیواری این است که در فضا صرفه جویی می کنند و مدل های مختلفی دارند که به راحتی می توانید از برند مورد علاقه خود انتخاب کنید. سایر مزایای پکیج عبارتند از:

 • برای هر آپارتمان یا خانه مستقل است.
 • همیشه در دسترس است و تنظیم دما آسان است.
 • در مقایسه با موتورخانه مرکزی هزینه نگهداری نسبتا پایینی دارد.
 • نیازی به موتورخانه مجزا نیست و روی دیوار نصب می شود.
 • گرمایش به صورت یکنواخت در تمام محیط خانه انجام می شود.
 • ایمنی بالایی دارد.
 • به راحتی نصب می شود.

اجزای پکیج دیواری

اجزای پکیج به طور کلی به 2 دسته الکترونیکی و مکانیکی و به طور دقیق تر به 4 دسته تقسیم می شوند. این چهار دسته عبارتند از:
برد الکترونیکی
سنسور
قسمت فرمان
قطعات مکانیکی
هر یک از این اجزا شامل قطعات دیگری هستند:
بردهای الکترونیکی (رله، فیوز، مدارهای مجتمع و ترانسفورماتور)
انواع سنسورهای موجود در بسته (سنسور حرارتی، سنسور تشخیص دود، سنسور دما، هوا و غیره)
قطعات کنترلی (پمپ ها، شیرهای کنترل، فن ها، شیرهای پرکننده، شیرهای ایمنی، شیرهای تخلیه و غیره)
قطعات مکانیکی (منبع انبساط، مبدل حرارتی و غیره)

در ادامه در مورد برد پکیج دیواری و سنسورها، قطعات و عملکرد آنها بیشتر توضیح خواهیم داد.

برد الکترونیکی، اجزا و عملکرد هر کدام

برد الکترونیکی، اجزا و عملکرد هر کدام

برد الکترونیکی دارای نمایشگر و قسمت های مختلف کنترلی به عنوان فرمان برای قطعات و سنسورهای مختلف می باشد. یعنی شما پس از استفاده از نمایشگر دیجیتال و آنالوگ دستی مناسب، برد از شما دستور می گیرد و به سنسورهای مختلف فرمان می دهد، مثلاً آب مصرفی یا شوفاژ را گرم می کند. یک برد الکترونیکی شامل رله ها، فیوزها، آی سی ها و ترانسفورماتورهای تغذیه می باشد که در ادامه هر یک توضیح داده خواهد شد.

وظیفه رله و انواع آن

رله یک جزء الکتریکی است و برای قطع و وصل مدار استفاده می شود. مثلا پکیج فن دارای یک رله است که آن را روشن و خاموش می کند. اگر رله فن خراب باشد، فن یا روشن نمی شود یا روشن می ماند و خاموش نمی شود.
با کار کردن و با گذشت زمان، کانکتورهای رله به هم جوش می خورند و بتعث می شود فن یکسره کار کند و اگر این کانکتور سیاه شوند، اتصال برقرار نمی شود و پکیج روشن نمی شود.
اگر فن پکیج پس از تست با برق 220 ولت کار کرد، کافیست رله را تعویض کنید تا پکیج به کار خود ادامه دهد. همچنین رله های گازی مانند رله های فن باید بر اساس آن بررسی و در صورت لزوم تعمیر یا تعویض شوند.

حتما مطالعه نمایید: جامع ترین راهنمای عیب یابی پکیج دیواری ایران رادیاتور

رله ها در پکیج های مختلف

رله ها با مدل های متفاوت در برندهای مختلف استفاده می شوند. به طور کلی یک برد پکیج بر اساس تعداد تکیه گاه هایی که با لحیم کاری رله و اتصال آن به برد قابل استفاده است طبقه بندی می شود. رله های تولید شده از برندهای مختلف مانند NHG، NRP05E NCR، OMRON و غیره دارای ولتاژ و جریان متفاوتی هستند که در هنگام تولید بر روی برد مدار شرکت های مختلف نصب می شوند.

نقش فیوز پکیج، عملکرد و انواع آن

برای محافظت از مدار الکتریکی از فیوز در پکیج استفاده شده است. در نتیجه، اجازه نمی دهد جریان اضافی از طریق احتراق خود عبور کند و کل سیستم را درگیر کند. قطعاتی که نقش مهمی در فرمان و سوختن فیوز دارند، عبارتند از:

 • پمپ و سوختن آن
 • فن و سوختن آن
 • ولتاژ نامناسب دستگاه ومحافظت از آن
 • کار کردن دائمی رله
 • مشکلات سوپاپ موتور
 • سوختن بوبین

همانطور که گفته شد، نقش رله قطع و وصل جریان در مدار است. در صورت بروز مشکل در انتقال فرمان، مطمئناً عملکرد پکیج مختل می شود. بالا و پایین رفتن ولتاژ و به اصطلاح نوسان جریان الکتریکی می تواند باعث اختلال در عملکرد پکیج شود. بنابراین توصیه می شود که از محافظ های مناسب برای وسایل برقی استفاده شود. اگر محافظ به خوبی کار خود را انجام ندهد، ممکن است فیوز دستگاه خراب شود و عملکرد پکیج با مشکل مواجه شود.
مورد دیگر خرابی فیوز پمپ است. پمپ وسیله ای است که سیال را از طریق لوله به حرکت در می آورد. خرابی و اتصالات در پکیج پمپ می تواند باعث خرابی فیوز پکیج شود. همچنین اگر فن پکیج نتواند وظیفه خنک سازی فضای داخلی را انجام دهد، فیوز را از بین می برد.

یک شیر موتوری نیز یک محرک الکتریکی است که وظیفه آن کنترل جریان سیال است. در صورت بروز نقص در سوپاپ موتور، احتمال سوختن فیوز نیز وجود دارد. سوزاندن کویل های شیر کنترل گاز نیز از دیگر مشکلات کیسه شدن و سوختن فیوزها است. این قطعه وسیله ای برای اتصال و قطع جریان آب در لوله ها می باشد. در برخی موارد ممکن است بدنه دستگاه دارای الکتریسیته باشد که در صورت عدم کارکرد صحیح فیوز و یا سوختن سایر قسمت ها باعث بروز این مشکل می شود.

نحوه تست فیوز سوخته پکیج دیواری

نحوه تست فیوز سوخته پکیج دیواری

در صورت سوختن فیوز پکیج، فیوز جدید باید تعویض شود. مراحل زیر را برای تست و یافتن علت سوختن فیوز دنبال کنید.
دوشاخه را مستقیماً و بدون محافظ در پریز برق قرار دهید، دستگاه را خاموش کنید.
سیم کشی پمپ را جدا کنید.
دستگاه را روشن کنید.
اگر فیوز دستگاه دوباره سوخت، از قسمت های بالا بازدید کرده و آنها را تست کنید تا منبع اصلی مشکل را پیدا کنید. البته مشکل باید توسط متخصص و تعمیرکار پکیج بررسی شود.

حتما مطالعه نمایید: چگونه مشکلات افت و پایین آمدن فشار بار پکیج دیواری را برطرف کنیم؟

آی سی و عملکرد آن در پکیج دیواری

مدارهای الکترونیکی ساخته شده از خازن، سلف، مقاومت و ترانزیستور را آی سی یا مدار مجتمع می نامند. از آی سی های نیمه هادی برای تثبیت خروجی و ولتاژ دستگاه استفاده می شود. به عبارت دیگر آی سی برای جلوگیری از نوسانات در منبع تغذیه وجود دارد تا سایر قطعات آسیب نبینند.

اجزای اصلی آی سی ها لایه های نازک نیمه رسانا هستند که از نیمه رساناها، مس و مواد دیگر ساخته شده اند. همچنین در صورت نیاز به ولتاژ کاملا صاف از رگولاتور آی سی استفاده می شود که ولتاژ خروجی نرمی بین منبع تغذیه و مدار مصرف کننده خواهد داشت.

روش های تست خرابی آی سی

روش تست خرابی آی سی دستگاه به شرح زیر است:
گرمای بیش از حد آی سی
بوق لاستیکی را تست کنید، سه مشکل
تست ولتاژ
تست دیود در صورت وجود

آموزشگاه فنی برق دوره آموزش تعمیرات پکیج دیواری را به صورت تضمینی و با ارائه مدرک معتبر در کارگاه های مجهز برگزار می کند. در صورت تمایل به یادگیری تعمیرات پکیج دیواری در دوره تعمیرات پکیج دیواری شرکت کنید.

تغذیه ترانس و نقش آن در پکیج دیواری

ترانسفورماتورها در تجهیزات بسته بندی برای تبدیل ولت استفاده می شوند. این بدان معناست که ولتاژ 220 ولتی را که معمولاً در خانه‌هایمان و هنگامی که دستگاه‌های خود را به پریز برق وصل می‌کنیم به 9 یا 18 ولت تبدیل می‌کند.

تست ترانس قدرت پکیج دیواری

تست هدایت الکتریکی پکیج دیواری به دو روش با موتورهای الکتریکی انجام می شود.
با استفاده از روش تست الکتریکی، با تنظیم ولت متر روی 9 ولت در پایه اول و دوم، پایه اول و سوم باید 18 ولت را نشان دهند. در ضمن توجه داشته باشید 9 ولت باید بین پایه های 2 و 3 را نیز نشان دهد. در غیر این صورت ایراد دارد که باید تعویض شود.
پکیج بدون برق نیز به این صورت توسط ولت متر تست می شود، با قرار دادن ولت متر روی اهم متر مقاومت سیم پیچ اولیه باید K1 و سیم پیچ خروجی نیز k5.5 را نشان دهد، در غیر این صورت ترانسفورماتور ایراد دارد و باید تعویض شود.

سنسور در پکیج دیواری

انواع سنسورهای موجود در بسته عبارتند از:
احساس گرما
سنسور دود
حسگر دما
فلومتر
سنسور فشار هوا و آب
سنسورهای حرارتی پکیج و نقش آن در پکیج

از مبدل های حرارتی برای حفظ دمای مبدل استفاده می شود که اگر بیش از حد بالا باشد باعث قطع شدن آن و محافظت از پکیج دیواری می شود.

سنسور دود در پکیج و عملکرد آن

یک سنسور دود در بالای هواکش  قرار دارد تا گازهای احتراق از طریق دودکش خارج شوند. اگر این گازها تخلیه نشوند، فرمانی به برد پکیج دیواری فرستاده می شود تا وقتی کلاهک سنسور داغ شد، خاموش شود.

سنسورهای دما در پکیج دیواری

به طور جداگانه یک سنسور دما به دمای تنظیم شده متصل است تا دمای اتاق و همچنین دمای شوفاژها را بر اساس تنظیماتی که به پکیج داده شده است را حفظ کند.
در این حالت سنسور دما به صورت دوره ای دمای اتاق را بررسی می کند و دستور کاهش یا افزایش دما طبق تنظیمات ما را به برد ارسال می کند تا به طور دائم کار نکند و دمای تنظیم شده را حفظ کند.
یک سنسور آب برای نظارت بر دمای آب شوفاژها استفاده می شود تا پکیج را خاموش و روشن کند تا دمای آب استفاده شده توسط شوفاژها در محدوده مشخصی باقی بماند.

سنسور فشار آب و هوا

سنسور فشار آب نیز زمانی که فشار آب کم باشد کار نمی کند و نمی تواند آب را گرم کند. در این صورت به دلیل فشار کم آب، دستگاه خاموش می شود.
همچنین از سنسور فشار هوا برای کنترل گازهای سوخت و احتراق استفاده می شود که با باز کردن مجرای عبور هوا آنها را تشخیص می دهد.

حتما مطالعه نمایید: آموزش جامع نحوه رسوب زدایی پکیج دیواری

فلومتر در پکیج

یک فلومتر به جهت تنظیم دما در پکیج گنجانده شده است تا دمای آب مصرفی را حفظ کند.

مشکلات ناشی از خرابی برد پکیج دیواری

مشکلات ناشی از خرابی برد پکیج دیواری

به مواردی که نشان دهنده خرابی برد پکیج دیواری هستند اشاره می کنیم:

 • کلا پکیج روشن نمی شود.
 • خاموش شدن پکیج
 • جرقه نزدن و روشن نشدن پکیج
 • کد 40/60/70 در پکیج ایران رادیاتور و چراغ قرمز ثابت در پکیج بوتان
 • ریست شدن پکیج پس از روشن کردن پکیج

اکنون توضیح مختصری در رابطه با هر یک از این موارد خواهیم داد.

کلا پکیج روشن نمی شود

از آنجایی که برد باید دستور شما را انجام دهد، وقتی دستگاه را روشن می‌کنید و متوجه می‌شوید که پکیج اصلاً کار نمی‌کند، مطمئنا برد پکیج دیواری مشکل دارد و باید آن را بررسی کنید.

خاموش شدن پکیج

یکی از عواملی که باعث خاموش شدن پکیج می شود می تواند برد دستگاه باشد. به غیر از برد، موارد دیگری هم باعث این مشکل می شود که باید ابتدا بررسی شود و سپس به سراغ برد بروید. به عنوان مثال قطعی برق یا گاز.

جرقه نزدن و روشن نشدن پکیج

به دلیل اینکه برخی از پکیج ها مشعل دارند، ممکن است جرقه به درستی زده نشود و شعله پکیج روشن نشود. در این صورت مانند مشکل خاموش شدن پکیج، ابتدا اتصال برق صحیح و  گاز را چک کنید و سپس به سراغ برد بروید.

ریست شدن پکیج پس از روشن کردن پکیج

اگر پس از روشن شدن شعله پکیج ریست می شود، احتمال آسیب برد وجود دارد. مانند موارد عدم تشکیل شعله یا  نزدن جرقه باید ابتدا موارد دیگر بررسی شود و سپس توسط متخصص و سرویس پکیج بررسی شود.

مراحل تعمیر پکیج

مراحل تعمیر پکیج عبارتند از: راهنمای جامع ارورها و کدخطا پکیج بوتان

منشا خطا را پیدا کنید.
قیمت و هزینه تعمیر را تخمین بزنید.
قطعات معیوب را تعمیر یا تعویض کنید.

آیا برد پکیج دیواری قابل تعمیر است؟

در برخی موارد بسته به نوع قطعه معیوب، هر نوع برد مدار قابل تعمیر است و در برخی موارد این امکان وجود ندارد. البته تعمیرکاران و شرکت ها و یا افرادی که برای تعمیر با آنها تماس می گیرید نیز در این امر حائز اهمیت هستند که باید کار خود را به افراد دارای مجوز یا شرکت ها و نمایندگی های مجاز بسپارید تا برد دستگاه با قیمت و هزینه مناسب تعمیر یا تعویض شود.

هزینه های مربوط به تعمیر برد پکیج دیواری

هزینه های مربوط به تعمیر برد پکیج دیواری عوامل زیادی دارد که مهمترین آنها عبارتند از:

تعمیرکار یا مجومعه ای که درخواست تعمیرکار داده اید.
نوع قطعات و میزان آسیب آنها
برند دستگاه
دستگاه قدیمی و جدید
ایراد یا نقص در قطعات مختلف و نیاز به تعمیر یا تعویض هر یک از آنها

آموزشگاه فنی برق دوره آموزش تعمیرات پکیج دیواری را به صورت تضمینی و با ارائه مدرک معتبر در کارگاه های مجهز برگزار می کند. در صورت تمایل به یادگیری تعمیرات پکیج دیواری در دوره تعمیر پکیج دیواری شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *