ابزارهای جوشکاری [کاربردهای آن]

5 دقیقه زمان مطالعه

مردم از هزاران سال پیش به فکر طراحی و ساخت ابزارهای مختلف و استفاده از آنها برای سهولت کار و افزایش بهره وری بوده اند. در طول قرن ها، ابزارهای زیادی متناسب با صنایع مختلف و نیازهای هر شغل مورد استفاده قرار گرفته است. در فعالیت هایی مانند جوشکاری از ابزارهای مختلفی برای ساخت قطعه جدید استفاده می شود. در این مقاله اطلاعات دقیقی در مورد ابزار جوشکاری و عملکرد هر یک از آنها و همچنین هزینه ابزار جوشکاری خواهیم داد. علاوه بر این در دوره آموزش جوشکاری نحوه عملکرد این ابزارها را به صورت عملی فرا خواهید گرفت.

ابزارهای جوشکاری و کارکردهای مختلف آن‌ها

ابزارهای جوشکاری برای اندازه گیری دقیق، برش مناسب، شکل دادن و جوشکاری فلزات استفاده می شود. برخی از این ابزارها برای تولید انرژی های مختلف هستند که عبارتند از: لیزر، اولتراسوند، اصطکاک، پرتو الکترونی، اشتعال گاز و قوس الکتریکی. استفاده از ابزار و وسایل بهتر در جوشکاری به تمیزی سطح ، کیفیت و ایمنی کار کمک می کند. در زیر به معرفی ابزارهای کاربردی و عملکرد آنها اشاره می کنیم.

ابزارهای جوشکاری و کارکردهای مختلف آن‌ها

 ماسک یا کلاه جوشکاری

مهمترین ابزار در صنعت جوشکاری کلاه جوشکاری است. در صورت استفاده از کلاه های جوشکاری تیره کننده مختلف که مانع دید جوشکار نمی شود و خلعی در دیده شدن قطعات مورد نظر ایجاد نمی کند.

عینک ایمنی

یکی دیگر از ابزارهای جوشکاری که بسیار مهم است عینک ایمنی می باشد. زیرا جوشکاری برای چشم ها ضرر دارد. در حین جوشکاری جرقه هایی ساطع می شود که در صورت تماس با چشم ها آسیب جدی به چشم وارد می کند. در نتیجه استفاده ازعینک ایمنی برای حفظ سلامت چشم هنگام جوشکاری ضروری است.

دستکش و لباس ایمنی جوشکاری

استفاده از دستکش مخصوص در هنگام جوشکاری بسیار مهم است. انواع مختلفی وجود دارد که با توجه به نوع جوش باید از آنها استفاده کرد. این دستکش ها از صدمات و سوختگی فرد جلوگیری می کند و به او این امکان را می دهد که در حین جوشکاری به راحتی قطعات فلزی داغ را برای چند ثانیه نگه دارد. هر چه فرد مبتدی تر باشد، دستکش های ضخیم تری توصیه می شود.

در حین جوشکاری برق و گاز استفاده از دستکش و پیش بند چرمی برای جلوگیری از آسیب به دست و بدن جوشکار بسیار مهم است.

کپسول آتش نشانی

جوشکاری از آن دسته مشاغلی است که احتمال وقوع حادثه در هر لحظه وجود دارد. به دلیل خطرات احتمالی جوشکاری نباید بدون کپسول آتش نشانی انجام شود. وجود کپسول آتش نشانی استاندارد و شارژ شده در محل در هنگام جوشکاری الزامی است.

مجتمع فنی برق برگزارکننده دوره های فنی مختلف مانند دوره  آموزش جوشکاری، دوره آموزش جوشکاری برق، دوره آموزش جوشکاری co2 و غیره می باشد، تمامی دوره ها به صورت عملی، در کارگاه های مجهز و تحت نظر اساتید مجرب و متخصص برگزار می شود در صورت علاقه به فراگیری هر یک از شغل های فنی همین الان به مجتمع فنی برق مراجعه نمایید.

آهنربای جوش

یکی دیگر از ابزارهای پرکاربرد در صنعت جوشکاری، آهنربای جوشکاری است. این ابزار برای نگه داشتن قطعات در جای خود استفاده می شود. آهنرباها در اندازه های مختلفی هستند که برای انواع جوش های کوچک تا بزرگ استفاده می شود.

ابزار اندازه گیری و نشانه گذاری

از آنجایی که اندازه گیری در جوشکاری بسیار مهم است، استفاده از ابزارهایی مانند متر، خط کش و خط کش در اندازه گیری و برش ضروری است. زوایای مختلف را می توان با کمک خط کش اندازه گیری کرد. در واقع در جوشکاری از این ابزار برای تمامی اندازه گیری ها و برشکاری ها استفاده می شود. همچنین هنگام تعیین ابعاد و قطعات با ابعاد دقیق از ابزار علامت گذاری استفاده می شود.

دستکش و لباس ایمنی جوشکاری

تراز

تراز جوش به قرارگیری بهتر و مناسب تر قطعات در حین اندازه گیری و جوشکاری کمک می کند. در نتیجه یکی از ابزارهای پرکاربرد و تاثیرگذار برای کیفیت کار نهایی محسوب می شود.

ضخامت سنج

در جوشکاری با توجه به ضخامت فلزات از ابزارهای مختلفی استفاده می شود. تعیین ضخامت فلزات مشکل است و دقیق نخواهد بود. برای اندازه گیری دقیق ضخامت فلزات در حین جوشکاری، استفاده از کولیس روشی دقیق و راحت است.

سوهان جوشکاری

پس از اتمام جوشکاری از سوهان جوشکاری برای اتمام کار و انجام نظافت نواحی جوش داده شده، صافکاری و همگن سازی کلیه قطعات استفاده می شود.

گیره‌ها یا انبرهای جوشکاری

نگه داشتن صحیح الکترود در حین جوشکاری و قرار دادن قطعات فلزی در جای خود به تمیز و بهتر شدن نتیجه کار جوشکاری کمک می کند. انبر جوشکاری برای نگه داشتن الکترودها و قطعات در محل مناسب خود در حین کار بسیار مفید است.

حتما مطالعه نمایید: 5 نکته مهم جوشکاری آرگون

دستگاه برش پلاسما

دستگاه های برش مختلفی استفاده می شود که با توجه به نوع و جنس قطعات، نوع برش، مواد مورد استفاده و روش کار مورد نظر مورد استفاده قرار می گیرند.

برش قطعات در حین جوشکاری یکی از مهمترین قسمت های جوشکاری است. لیزر، گاز هوا، واتر جت و پلاسما برای برش قطعات رسانای الکتریکی مانند آهن، آلومینیوم، فولاد، فولاد و غیره استفاده می شود. برای کار با دستگاه برش پلاسما باید اطلاعاتی مانند حداقل و حداکثر ضخامت صفحه مورد نظر، ابزار موجود و فضای کار را داشته باشیم. یکی از دقیق ترین و سریع ترین دستگاه های برش در جوشکاری دستگاه برش پلاسما می باشد.

دستگاه جوش اینورتر و مزایای آن

دستگاه هواگاز

از دستگاه هواگاز برای جوشکاری یا برش فلزات استفاده می شود. این دستگاه کمتر از سایر دستگاه ها استفاده می شود.

چکش و برس سیمی جوشکاری و کاربردهای آن‌ها

در حین جوشکاری چکش گل، جوش ها و جرقه های اطراف ناحیه جوش از بین می روند. سپس برس جوش برای تمیز کردن سطح جوش و حذف گل جوش استفاده می شود.

مینی فرز

با استفاده از مینی فرز، گرد و غبار و خاک روی قطعات فلزی پاک می شود. در نتیجه تمیزی و کیفیت کار افزایش یافته و از بروز حوادثی مانند عیوب جوش جلوگیری می شود.

انواع دستگاه‌های جوش و کاربردهای آن‌ها

دستگاه های جوشکاری موتورهای الکتریکی هستند که در طول زمان و با پیشرفت تکنولوژی دستخوش تغییراتی شده اند. منبع تغذیه دستگاه های جوشکاری جریان متناوب AC یا جریان مستقیم است.

موتورهای الکتریکی انواع مختلفی دارند که عبارتند از: بنزینی، دیزلی، گازوئیلی و غیره. قدرت خروجی این دستگاه ها متفاوت است. برای انتخاب دستگاه الکتروموتور مناسب باید به عوامل مختلفی مانند جریان مصرفی دستگاه جوش، توان ثابت و اسمی الکتروموتور توجه کرد.

دستگاه جوش ترنسفورماتور 

ساده ترین نوع ژنراتور ترانسفورماتور است که برای افزایش یا کاهش ولتاژ استفاده می شود. دستگاه های جوش به دو دسته ساده و پیچیده تقسیم می شوند. انواع پیچیده ترانسفورماتورها از فناوری هایی مانند کنترلرهای کامپیوتری IGBT یا CNC استفاده می کنند. صدای ترانسفورماتورها کم است اما چیزی که قابل توجه است این است که هنگام جوشکاری جرقه های زیادی تولید می کنند.

دستگاه جوش ژنراتور الکتریکی 

دینام جوش در ژنراتورهای الکتریکی کاربرد دارد. این دستگاه های جوشکاری از جریان الکتریکی مستقیم استفاده می کنند. هزینه های نگهداری و تعمیر، سنگینی و حجم این دستگاه ها باعث شده است که استقبال خوبی از آنها نشود.

دستگاه جوش احتراقی

در این نوع ژنراتورها از بنزین و گازوئیل برای تامین سوخت استفاده می شود. این مهم ترین تفاوت بین دستگاه های جوشکاری احتراقی و الکتریکی است. ژنراتورهای سوخت سنگین و پر سر و صدا هستند و فقط در برخی پروژه های خاص مورد استفاده قرار می گیرند.

مزیت‌هایی دستگاه جوش رکتی فایر 

این دستگاه‌های جوش، جریان‌های متناوب را به جریان مستقیم تبدیل می‌کنند و برای چندین کاربر قابل استفاده هستند. ژنراتورهای یکسو کننده در جوشکاری الکترود دستی، جوشکاری گاز محافظ، جوشکاری گل میخ و جوشکاری پودری استفاده می شود. یکی از مزایای کار با یکسو کننده این است که کیفیت جوش با آن بالا است. همچنین می توان گفت حتی بدون برق شهری و در شرایط سخت مانند برخی پروژه های صنعتی قابل استفاده است. یکی از معایب دستگاه جوش رکتی فایر وزن زیاد آن است.

دستگاه جوش اینورتر و مزایای آن

دستگاه های جوش اینورتر جزء پیشرفته ترین انواع دستگاه های جوش هستند. این ژنراتورها با فناوری های IGBT و MOSFET ساخته شده اند. که صدای بسیار کمی تولید می کنند و کیفیت و سرعت بالای جوشکاری با این دستگاه ها مورد توجه بسیاری از جوشکاران و صنایع قرار گرفته است. لازم به ذکر است که به دلیل استفاده از فناوری های پیچیده در آن، تعمیر این دستگاه دشوارتر از انواع دیگر است.

قیمت وسایل و ابزار جوشکاری

قیمت ابزارهای جوشکاری با توجه به درجه کیفیت و مرغوبیت آن متفاوت است.

در زیر لیست قیمت برخی از ابزارهای جوشکاری ذکر شده است.

قیمت اینورتر جوشکاری: 1 تا 7 میلیون تومان

قیمت هوا برش: 1200000 تا 2500000 میلیون تومان

قیمت سرپیک برش: 1 میلیون تا 1.5 میلیون تومان

قیمت انبر جوش: 100 تا 500 هزار تومان

قیمت سشوار جوشکاری: 14 میلیون تومان

قیمت کیف جوشکاری: 1 میلیون تا 1.5 میلیون تومان

قیمت دستکش جوشکاری: 40 تا 150 هزار تومان

قیمت مانومتر اکسیژن: 400 تا 1000000 هزار تومان

آموزشگاه فنی برق دوره آموزش جوشکاری را به صورت تضمینی و با ارائه مدرک معتبر در کارگاه های مجهز برگزار می کند. در صورت تمایل به یادگیری جوشکاری در دوره جوشکاری شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *