راه های نشت یابی کولر گازی[ ابزار مورد نیاز آن ]

5 دقیقه زمان مطالعه

وسایل سرمایشی اغلب به دلیل از بین رفتن مبرد از کار می افتند و یافتن هرگونه نشتی در سیستم یکی از بخش های ضروری تعمیر است. جهت نشت یابی کولر گازی از آزمایش حباب صابون قدیمی گرفته تا نشت یاب های الکترونیکی مدرن، روش های زیادی برای تشخیص نشتی در واحدهای تهویه مطبوع مانند کولرها وجود دارد. برای آشنایی با روش های مختلف نشت یابی کولر گازی و اینکه چرا باید رنگ تهویه مطبوع UV را به جعبه ابزار خود اضافه کنید، با ما همراه باشید.

روش های نشت یابی کولر گازی

از مشکلات کولر گازی می توان به نشتی مبرد یا همان گاز اشاره کرد که باعث اختلال در سیستم خنک کننده می شود. در ادامه قصد داریم انواع نشتی یابی کولر گازی را برای شما توضیح دهیم.

راه های نشت یابی کولر گازی[ ابزار مورد نیاز آن ]

آموزشگاه فنی برق دوره آموزش تعمیرات کولر گازی را به صورت تضمینی و با ارائه مدرک معتبر در کارگاه های مجهز برگزار می کند. در صورت تمایل به یادگیری تعمیرات کولر گازی در دوره آموزش تعمیرات کولر گازی شرکت کنید.

• آزمایش نیتروژن

یکی از روش های نشت یابی کولر گازی در سیستم استفاده از نیتروژن فشرده است. در این آزمایش، یک تکنسین کولر گازی تمام مبرد را از دستگاه خارج و گاز نیتروژن فشرده جایگزین می کند و به هر صدا گوش می دهد. با توجه به اینکه نیتروژن تحت فشار بالاتری نسبت به مایع خنک کننده نگه داشته می شود، درهنگام خروج از سیستم و نشت صدایی شنیده می شود. انجام این روش نسبت به روش های دیگر گران تر است اما مصرف کنندگان این روش را ترجیح می دهند.

• استفاده از نشت یاب های الکترونیکی

نشت یاب های الکترونیکی یا «اسنیفر» ابزارهایی هستند که مبردهای خاصی را شناسایی می کنند. این ابزارهای قابل حمل، اغلب مقرون به صرفه ترین آزمایش را ارائه می دهند. اما ممکن است نادرست عمل کنند. نشت یاب های الکترونیکی باید روی هر قسمتی که ممکن است دارای نشتی باشد، قرار داده شود تا بتوان آن را اسکن کرد.

حتما مطالعه نمایید: علت چکه کردن آب در کولر گازی

استفاده از نرم کننده UV یا رنگ فلورسنت

استفاده از رنگ UV تهویه مطبوع برای تشخیص سوراخ های نشتی در سیستم یک روش مقرون به صرفه و دقیق برای تعیین محل نشتی است. سازندگان کولر گازی دو ابزار در اختیار دارند تا تشخیص نشت را آسان تر کنند. اولین ابزار اسپری است که در معرض نور UV شفاف می شود. مانند تست حباب که قبلا مرسوم بود، این ابزار به سیم پیچ ها می چسبد و در محل هر نشتی حباب ایجاد می کند.

ابزارهای اساسی برای تشخیص نشتی کولر گازی

تکنسین های کولر گازی برای نشت یابی کولر گازی در یک سیستم نیازمند ابزارهایی هستند که به سه دسته ابزارهای دستی، ابزارهای تخصصی و تجهیزات ایمنی می باشد که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم.

ابزارهای دستی

چکش: برای انجام هر نوع کاری روی کولر گازی می توانید از چکش سایز استاندارد استفاده کنید. تکنسین ها اغلب یک چکش سبک وزن با مواد چسبنده و عناصر فایبرگلاس بادوام را ترجیح می دهند تا کمربند یا کیف ابزار خود را سنگین نکنند.

سطح: تکنسین های کولر گازی ممکن است هنگام نصب ترموستات یا تجهیزات دیگر از تراز مغناطیسی خاصی استفاده کنند تا مطمئن شوند که سطوح را به درستی تراز می کنند. این ابزار ممکن است دست کم گرفته شود که می تواند شغل را در دراز مدت حرفه ای تر جلوه دهد.

ابزارهای اساسی برای تشخیص نشتی کولر گازی

دریل شارژی: اگرچه کارفرمایان می توانند یکی از این دریل ها را تهیه کنند، یک مجموعه مته شارژی با انواع پیچ گوشتی ها و مته ها یک ابزار ضروری برای تعمیرات کولر گازی و همچنین استفاده های دیگر مناسب می باشد. جهت تهیه آن، دریل با باتری لیتیومی 12 ولت یا بیشتر و شارژر یک ساعته توصیه می شود.

مجموعه آچار آلن: مجموعه آچار آلن دارای اندازه های متعدد امپریالیستی و متریک است که متناسب با هر تجهیزات کولر گازی است. واحدهای اندازه گیری مورد نیاز معمولا در سیستم ها متفاوت است.

آچار سرویس: آچار سرویس یا آچار پمپ اغلب توسط تکنسین های کولر گازی هنگام دسترسی به تجهیزات هیدرولیک مانند شیرهای تبرید روی کمپرسورها استفاده می شود که معمولا خورنده و سبک هستند.

چاقوی کاربردی: یک چاقوی کاربردی با تیغه های اضافی می تواند جهت برش عایق یا باز کردن جعبه ها مفید باشد.

فیوز کش: می توانید از فیوز کش یا ایمن فیوز استفاده کنید. آنها برای فناوری هایی مانند کولر گازی که اغلب با اجزای الکتریکی سیستم های گرمایش و تهویه کار می کنند مفید هستند.

پیچ گوشتی ترموستات: برای برداشتن محفظه ترموستات، تکنسین های تهویه مطبوع به پیچ گوشتی هایی با سر باریک، مانند مواردی که در کیت های تعمیر لوازم الکترونیکی یافت می شوند، نیاز دارند.

حتما مطالعه نمایید: تفاوت بین کولر گازی و اسپلیت چیست؟

آچارهای قابل تنظیم: کار با کولر و یخچال به آچارهای مختلفی نیاز دارد، بنابراین بهتر است آچارهای قابل تنظیم 6 و 8 اینچی در دست داشته باشید. داشتن طیف وسیعی از آچارهای کوچک، متوسط ​​و بزرگ به شما این توانایی را می دهد که همه این کارها را انجام دهید.

آچار لوله: آچار لوله که به عنوان ابزار لوله کشی طراحی شده است، به ویژه برای تکنسین های تهویه مطبوع مهم است، زیرا به شما امکان می دهد لوله ها را از سیستم های حرارتی جدا کنید یا ببندید.

ست مهره های گردن بلند: هنگام کار بر روی تجهیزات، تکنسین های تهویه مطبوع گاهی اوقات مجبور می شوند در فضاهای کوچک فشرده شوند. ست مهره های گردن بلند می تواند به شما کمک کند مهره ها را در یک ناحیه فشرده سفت کنید.

پیچ گوشتی چند بیتی: پیچ گوشتی ها ابزار تعمیر و نگهداری ضروری هستند و تکنسین های تهویه مطبوع برای تکمیل کارهای خود به اندازه های مختلفی نیاز دارند. داشتن یک پیچ گوشتی چند بیتی چند منظوره با طیف وسیعی از اندازه ها مفید خواهد بود.

دم باریک: تکنسین های تهویه مطبوع با اندازه های مختلف سیم که با استفاده از انبردست خم می کنند و برش می زنند. دم باریک مخصوصاً برای کارهایی این چنینی مفید است.

سیم کش و گیره: برخی از انبردست ها دارای سیم کش و گیره های متصل به آنها هستند، اما برخی دیگر ممکن است جداگانه فروخته شوند. در این حالت داشتن سیم کش و موج کش به تکنسین ها کمک می کند تا در کار خود دقت بیشتری داشته باشند.

کاتر: تکنسین های تهویه مطبوع اغلب نیاز به برش لوله ها برای سرویس تجهیزات دارند. لوله برش با اندازه های مختلف می تواند به این کارها کمک کند.

قیچی ورق فلزی: در حالی که تکنسین ها معمولاً مسئولیت نصب کانال کشی را بر عهده ندارند، ممکن است گهگاه نیاز به سوراخ کردن کانال های فلزی داشته باشند، بنابراین ایده خوبی است که برش های فلزی را در جعبه ابزار خود داشته باشید.

کولیس لوله: تعمیرکاران از کولیس لوله برای اندازه گیری قطر داخلی و خارجی لوله های آهن، پی وی سی و غیره استفاده می کنند.

سیم کششی: تکنسین های تهویه مطبوع از سیم کششی هنگام وصل کردن ابزار برقی خود در حین کار استفاده می کنند. یک طناب بلند، ضخیم و بادوام به طول حدود 50 اینچ توصیه می شود.

ابزارهای اساسی برای تشخیص نشتی کولر گازی

حتما مطالعه نمایید: بازارکار شغل تعمیرات کولر گازی و نحوه ورود به آن چگونه است؟

 ابزار تخصصی تشخیص نشت کولر گازی

در اینجا چند ابزار ویژه وجود دارد که ممکن است نیاز باشد در موقعیت های کاری خاص از آنها استفاده کنید:

دماسنج دیجیتالی دستی: دماسنج های دستی قابل حمل، به تعمیرکاران کمک می کند تا هنگام کار بر روی سیستم های تهویه مطبوع مانند کولر گازی، دما را بخوانند. این ابزار مهمی است که به شما اطمینان می دهد می توانید کار خود را به طور دقیق انجام دهید.

صاف کننده فین کویل (برس باله کندانسور): صاف کننده فین کویل به تکنسین ها کمک می کند تا کویل های کندانسور کولر گازی را هنگامی که کثیف، گرفتگی یا تاب برداشته می شوند تمیز و صاف کنند. این ابزار می تواند به بهبود انتقال حرارت و کارآمدتر شدن جریان هوا کمک کند.

ابزار حذف هسته: ابزار حذف هسته یک ابزار تخصصی است که به حذف هسته های شکسته یا آسیب دیده شیر در واحدهای تهویه مطبوع و تبرید کمک می کند. این ابزار می تواند به شما در شروع سریع فرآیند جایگزینی کمک کند.

گیج مبرد دیجیتال: گیج مبرد دیجیتالی به تکنسین های تهویه مطبوع کمک می کند تا سطوح مبرد را اندازه گیری کرده و بر اساس خوانش ها محاسبات را انجام دهند. آنها بسیار مفید هستند، به خصوص در مقایسه با همتایان آنالوگ خود، زیرا باعث صرفه جویی در وقت تکنسین ها و جلوگیری از خطاهای احتمالی می شوند.

فیلتر کش: دسترسی به فیلترها در سیستم های تهویه مطبوع می تواند یک چالش باشد، به همین دلیل است که فیلتر کش یک ابزار تخصصی مهم برای تکنسین ها است. فیلتر کش می تواند به فیلترها قلاب شود و به راحتی آنها را جدا کند.

تفنگ درزبندی: تفنگ های درزبندی به تکنسین ها این امکان را می دهند که سوراخ ها را پر کنند و مجرای هوا را در صورت نیاز ببندند. یک نسخه بدون چکه برای جلوگیری از آشفتگی و پاکسازی وقت گیر توصیه می شود.

سایکرومتر: سایکرومترها به تعمیرکاران این امکان را می دهند که جریان هوا و مخلوط هوا را هنگام سرویس سیستم های تهویه مطبوع اندازه گیری کنند. این ابزار همچنین رطوبت نسبی را اندازه گیری می کند و به تکنسین ها می دهد تا تصور بهتری در مورد اینکه آیا سیستم هایی که نصب می کنند از ورود رطوبت هوا جلوگیری می کند یا خیر.

ابزارهای تصویربرداری حرارتی: دوربین های تصویربرداری حرارتی یک ابزار مهم تهویه مطبوع هستند که به تکنسین ها کمک می کند تا مشکلات پیچیده را با مشخص کردن منبع مشکلات در سیستم های تهویه مطبوع تشخیص دهند.

حتما مطالعه نمایید: انتخاب بهترین دمای کولر گازی در تابستان و زمستان

حلال شستشو: سرویس ها گاهی اوقات در خطوط مبرد با انسداد مواجه می شوند. شستشو با حلال می تواند به تکنسین ها کمک کند تا به سرعت موانع و آلاینده ها را حذف کنند تا دستگاه ها به طور کارآمد کار کنند.

نشت یاب: تعمیرکاران کولرگازی از نشت یاب هایی استفاده می کنند که فرکانس های صوتی آکوستیک را اندازه گیری می کنند تا به مکان یابی و تایید مناطق مرطوب کمک کنند. اندازه گیری هایی که یک نشت یاب انجام می دهد می تواند به تکنسین ها کمک کند تا بفهمند نشتی از کجا می آید تا بتوانند به طور دقیق آن را برطرف کنند.

تنظیم کننده نیتروژن: تنظیم کننده های نیتروژن برای کاهش زمان تخلیه گاز و مایع با فشار بالا کار می کنند و به عنوان شیر کنترل فشار عمل می کنند. این ابزارها به محدود کردن و کنترل میزان سوخت آزاد شده کمک می کنند.

پمپ خلاء: پمپ های وکیوم به حذف رطوبت از خطوط گرمایش و سرمایش کمک می کنند. آنها ابزار قدرتمندی هستند که موجب کارآمدی در هر کاری می شوند.

کیسه سرویس کولر گازی: در حالی که کیف های ابزار و کیف های زیادی در بازار وجود دارد که می توانید از آنها برای حمل ابزار خود استفاده کنید، یک کیسه سرویس کولرگازی با طراحی خاص تهیه کنید که نیازهای گردش کار روزانه یک تکنسین را برآورده می کند. نظر داشته باشید این کیف ها دسترسی آسان به تمام ابزارهایی که به طور منظم استفاده می کنید را فراهم می کند و معمولاً حمل و نقل آنها راحت تر از سایر موارد مشابه است.

ابزارهای اساسی برای تشخیص نشتی کولر گازی

تجهیزات و ابزار ایمنی

برای اطمینان از ایمن بودن شما در حین کار، به تجهیزات زیر نیاز دارید:

دستکش: از آنجایی که تکنسین های تهویه مطبوع روزانه با انواع مواد شیمیایی و مبرد کار می کنند، پوشیدن دستکش در هر کجا که می روند برای محافظت از دست ها و پوست در برابر آسیب مهم است.

عینک ایمنی: تجهیزات محافظ چشم می توانند به تکنسین ها کمک کنند تا از چشمان خود در برابر زباله ها، مواد شیمیایی و سایر مواد خطرناکی که در حین کار با آنها مواجه می شوند محافظت کنند.

مولتی متر: مولتی مترها وجود الکتریسیته را تست می کنند و اندازه گیری ولتاژ را برعهده دارد. تکنسین های تهویه مطبوع از آنها به عنوان وسایل ایمنی استفاده می کنند زیرا اغلب در نزدیکی کابل های برق کار می کنند که در صورت استفاده نادرست می تواند خطرناک باشد.

مجتمع فنی برق برگزارکننده دوره های فنی مختلف مانند آموزش مکانیک خودرو،آموزش تعمیرات موبایل، آموزش تعمیرات پکیج دیواری و غیره می باشد، تمامی دوره ها به صورت عملی، در کارگاه های مجهز و تحت نظر اساتید مجرب و متخصص برگزار می شود در صورت علاقه به فراگیری هر یک از شغل های فنی همین الان به مجتمع فنی برق مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *