روش سرویس کولر آبی و نگهداری از آن

5 دقیقه زمان مطالعه

سرویس کولر آبی در زمان‌های مناسب و نگهداری صحیح آن می‌توانند در افزایش بازدهی و طول عمر مفید دستگاه نقش بسزایی داشته باشند. بهترین زمان مناسب برای سرویس کولر آبی اوایل یا اواسط فصل بهار است. همچنین زمان مناسب برای تغییرات لازم در نگهداری کولر آبی اوایل تا اواسط پاییز است که به دنبال سردتر شدن دمای هوا، به استفاده از کولرهای آبی و گازی نیاز ندارید. تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید زیرا به آموزش روش صحیح سرویس کولر آبی پرداخته ایم، تا شما بتوانید خودتان سرویس آن را بدون مشکل انجام دهید. همچنین با بررسی برخی نکات در مورد سرویس و نگهداری کولر آبی به بالا بردن سطح سلامت و کیفیت دستگاه کمک کنیم.

در صورتی که با نصب مدارهای کولر آبی آشنایی ندارید و می خواهید سیم کشی این نوع از کولر را یاد بگیرید توصیه می کنیم در دوره آموزش برق ساختمان آموزشگاه فنی برق ثبت نام کنید.

نحوه سرویس کولر آبی چگونه است؟

کولر آبی مانند هر وسیله برقی که دارید، بعد از گذشت چند سال و با استفاده از آن دچار فرسودگی شده و با سرویس و تعمیر موقع آن می‌توانید عمر و کارکرد آن‌ها را تقویت کنید. شما می‌توانید با یادگیری طرز سرویس کولر آبی و همچنین نگهداری از آن علاوه بر کاهش مصرف آب و برق دستگاه، در کاهش هزینه‌های خود برای تعمیر قطعات و یا تعویض کولر آبی خود نیز مؤثر باشید. اگر کولر آبی شما کوچک است و به دنبال یادگیری روش سرویس کولر آبی کوچک هستید، باید بدانید که هیچ تفاوتی بین سرویس کولر آبی بزرگ و کوچک وجود ندارد، و مراحل انجام آن مشابه است که در ادامه مقاله به آن پرداخته‌ایم.

1.کولر آبی را خاموش کنید

قبل از شروع تعمیر و سرویس کولر آبی حتماً از خاموش بودن کولر آبی و فیوز برق آن اطمینان حاصل کنید تا از خطر برق گرفتگی پیشگیری کنید.

2.قاب کولر را باز کنید

باید با دقت و به آهستگی قاب کولر آبی را با کمی فشار به سمت بالا حرکت دهید تا بتوانید آن را باز کنید.

با ایجاد تغییر وضعیت گیره‌های داخل درب‌ها، پوشال‌های کولر آبی را از هر یک از درب‌ها جدا کنید و پوشال‌های جدید را در قاب کولر قرار دهید و گیره‌های آن را به درستی ببندید به گونه‌ای که پوشال‌ها در جای خود فیکس شوند.

روش سرویس کولر آبی

3.حلزونی کولر آبی را بشویید

بر روی برخی از حلزونی‌‎های کولر آبی دیده می‌شود، این بدین معنی است که حلزونی قابلیت شستشو دارد. در صورت امکان شستشو و سرویس حلزونی کولر آبی را هم انجام دهید و همچنین پره‌های کولر آبی را با آب بشویید تا آلودگی‌ها از طریق کانال کولر آبی وارد محیط و منزل شما نشوند.

4.پمپ آب را با دقت تمیز و روغن کاری نمایید

وظیفه گردش آب بر عهده واتر پمپ کولر آبی است. سطح آن را با یک پارچه تمیز کنید، سپس نوبت به روغن کاری پمپ آب می‌رسد.

در نهایت شلنگ انتقال آب را بررسی نمایید تا از میزان آب رسانی به پمپ آب مطمئن شوید.

5.سبد پمپ آب کولر آبی را بشویید

تمیز کردن و رسوب گیری سبد پمپ آب نیز یکی از اقداماتی است که باید آن را انجام دهید تا از هر گونه آسیب به پمپ جلوگیری شود. با تمیز کردن توری پمپ آب به میزان لازم وارد پمپ می‌شود. همچنین رسوب یا آلودگی وارد پمپ نخواهد شد و هزینه تعمیر یا خرید پمپ کولر آبی برای شما به بار نخواهد آورد.

6.برق کولر را بررسی نمایید

جعبه تقسیم برق و برق پمپ را با دقت چک کنید. جعبه تقسیم برق کولر آبی زیر سقف آن قرار دارد. اگر آسیب یا فرسودگی در اتصالات و سیم‌های آن وجود داشته باشد، حتماً نسبت به تعمیر یا تعویض آن اقدام نمایید. توصیه می‌کنیم این کار را به تعمیر کار کولر آبی بسپارید. برق پمپ آب را نیز بررسی کنید تا از خراب شدن آن پیشگیری کنید.

7.دینام کولر را تمیز کنید

دینام هم در کیفیت گردش هوای کولر آبی نقش دارد، در نتیجه نباید از تمیز کردن آن غافل شوید. در انتها آن را به خوبی روغن کاری کنید تا در عملکرد آن اختلالی ایجاد نشود. یک علت لرزش کولر آبی مشکلات مربوط به موتور دستگاه و عدم روغن کاری صحیح آن است که می‌توانید با رعایت این نکات، مانع از به وجود آمدن صدا و لرزش در دستگاه شوید.

8.نحوه توزیع آب از دیواره‌های کولر آبی را چک کنید

ناودانی‌های کولر آبی را بررسی کنید تا از توزیع صحیح آب آن اطمینان پیدا کنید. پخش شدن درست آب در کولر آبی به بهتر خنک شدن هوا و عملکرد بهتر دستگاه کمک خواهد کرد. همچنین از آسیب به موتور و پمپ آب جلوگیری خواهد شد.

9.سالم بودن تسمه کولر را چک کنید

یکی از اقدامات مهم برای درست چرخیدن فن، سالم بودن تسمه است. تسمه را از لحاظ فیزیکی بررسی کنید تا فرسودگی یا پارگی روی آن نباشد. در صورت نیاز یک تسمه جدید نصب کنید. در انتها آن را تنظیم کنید چون شل بودن تسمه باعث گیرپاژ شدن موتور و سفت بودن تسمه هم سبب وارد شدن فشار به موتور کولر آبی خواهد شد. در نتیجه هم بازدهی کولر آبی کاهش می‌یابد و هم به تسمه، فن و پمپ کولر آبی آسیب می‌زند. آخرین مرحله در این زمان روغن کاری تسمه است.

برزنت کولر آبی

10.از سالم بودن برزنت کولر مطمئن شوید

برزنت فاصله بین کولر و دهانه آن را به هم وصل می‌کند و باعث انتقال جریان هوا به کانال‌ها می‌شود. در صورت مشاهده هر گونه پارگی بر روی آن، حتماً آن را تعویض کنید.

11.کف کولر آبی را بشویید

یکی از آخرین اقدامات لازم برای تعمیرات و سرویس کولر آبی شستن تشتک آن است. شیر تخلیه را از کف کولر آبی جدا کنید. سپس تشتک را با آب و مقدار کمی صابون بشویید و به آرامی آن را با یک اسفنج، ابر یا اسکاچ یا فرچه نرم بسابید تا رسوبات آن از بین بروند. سپس با آب فراوان آن را بشویید تا آلودگی‌ها از آن خارج شوند. با یک وسیله مانند اسفنج یا برس بسیار نرم آب را تشتک خارج کنید. پیچ‌های کولر آبی را کامل سفت کنید. سپس شیر تخلیه را به جای خود بازگردانید. در انتها بررسی کنید تا آب از کولر چکه نکند و کولر آبی نشتی نداشته باشد.

12.میزان سطح آب و عملکرد درست شناور کولر آبی را بررسی کنید

اندازه میزان سطح آب کولر آبی می‌تواند در کارکرد و سلامت کولر آبی نقش مهمی را ایفا کند. پس از اتمام سرویس کولر آبی، آب را باز کنید تا از میزان پر شدن تشتک و عملکرد تشتک مطمئن شوید در صورتی که آب زیادی در تشتک جمع شد و آب ورودی به تشتک قطع نشد، آن را تنظیم کنید. در صورت نیاز باید شناور را تعویض کنید تا همیشه میزان آب تشتک از طریق شناور به اندازه باشد و به دینام و پمپ دستگاه آسیبی وارد نشود.

سایه بان کولر آبی

13.تراز بودن کولر آبی را بررسی کنید

در آخرین مرحله پس از بستن قاب‌های کولر آبی، تراز بودن کولر آبی را چک کنید تا  در عملکرد شناور اختلال ایجاد نشود و همچنین به قطعات دیگر دستگاه آسیبی نرسد.

حتما بخوانید: علائم خرابی خازن کولر آبی

بهترین زمان سرویس کولر آبی

بهترین روش سرویس کولر آبی این است که در اوایل بهار که هنوز گرمای شدید حس نمی‌شود، برای سرویس کولر آبی خود اقدام نمایید و در زمان استفاده از دستگاه، حدأقل هر ماه 1 بار و در بهترین حالت هر 2 هفته 1 بار آن را بررسی کنید تا در صورت مشاهده هر گونه مشکل، سریعاً آن را برطرف کنید.

روش روغن کاری کولر آبی قطعات کولر آبی

برای روغن کاری موتور و یاتاقان کولر آبی و همچنین تسمه، دینام و پمپ آب به کمی روغن موتور نیاز دارید.

درپوش هر دو سمت یاتاقان را بردارید. مقداری روغن موتور در یاتاقان کولر آبی بریزید تا زمانی که کمی از آن بیرون بریزد. با دست پروانه کولر آبی را بچرخانید تا حرکت نرم و روان آن را حس کنید.

برای روغن کاری موتور کولر آبی باید بعد از باز کردن پیچ‌های موتور، مقدار کمی روغن در بخش حفره دار موتور بریزید. این کار به دقت و تخصص نیاز دارد تا به موتور کولر آبی آسیبی وارد نشود. توصیه می‌کنیم از یک سرویس کار کولر آبی کمک بگیرید تا از خراب شدن موتور جلوگیری شده و هزینه بیشتر برای شما ایجاد نشود.

برای روغن کاری پمپ آب، باید آن را از قسمت کلاهک روی واتر پمپ باز کنید. پمپ آب را از بدنه کولر آبی، شلنگ انتقال آب، کابل اتصال پمپ و همچنین جعبه تقسیم برق جدا کنید و از کولر آبی خارج کنید. در این مرحله باید پروانه پمپ آب را نیز باز کرده و در انتها درپوش موتور را هم باز و جدا کنید تا بلبرینگ‌های بوشن‌ها و محور آن را روغن کاری کنید. بهتر است این کار را به سرویس کاران ماهر بسپارید چون حساسیت بالایی در حفظ سلامت پمپ و کولر آبی شما دارد.

روغن کاری دینام کولر آبی

نکات مهم در سرویس کولر آبی

بهترین زمان برای روغن کاری کولر آبی در زمانی نزدیک به روشن کردن و استفاده از کولر آبی انجام دهید. سپس در حین استفاده از آن، روغن کاری کولر آبی را در حدود 2 تا 3 ماه 1 بار انجام دهید تا پروانه دستگاه به درستی به کار خود ادامه دهد. همچنین روغن کاری دینام را هر ماه 1 بار انجام دهید تا از عملکرد آن کاسته نشود.

قبل از هر بار روغن کاری کولر آبی حتماً دوشاخه کولر آبی را از پریز برق جدا کنید.

در زمان روغن کاری موتور دقت کنید تا روی سیم پیچی موتور روغن نریزید تا اتصالات آن دچار آسیب نشود.

برخی از کارخانه‌های کولر آبی استفاده کردن از قرص‌های تصفیه کولر آبی را برای پاکیزگی هوای منتشر شده از کولر و همچنین به منظور پیشگیری از رسوب گیری و زنگ زدن کولر آبی مجاز می‌دانند. در صورت امکان شما می‌توانید از این قرص‌های تصفیه کننده کولر آبی استفاده کنید تا از مزایای آن بهره مند شوید.

استفاده کردن از یک سایه بان برای کولر آبی می‌تواند به میزان زیادی در افزایش بازدهی و همپنین کاهش مصرف آب و برق آن تأثیرگذار باشد. به شما پیشنهاد می‌کنیم حتماً از یک سایبان کولر آبی استفاده کنید.

جمع بندی

همان طور که گفته شد سرویس کردن کولر آبی در عملکرد آن، میزان انرژی مصرفی دستگاه و عدم ایجاد صدا و لرزش تأثیر زیادی دارد. در صورتی که در این کار تبحر ندارید، بهتر است از یک تعمیرکار کولر آبی ماهر برای انجام تعمیرات و سرویس استفاده کنید تا آسیب‌های بیشتر به دستگاه شما وارد نشود و هزینه‌های اضافی بر دوش شما نیفتد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *