علت روشن نشدن ماشین لباسشویی چیست؟ رفع مشکل کار نکردن ماشین لباسشویی

5 دقیقه زمان مطالعه

روشن نشدن ماشین لباسشویی یکی از رایج ترین مشکلات ماشین لباسشویی است که بسیاری از افراد هنگام استفاده از لباسشویی با آن روبه رو می شوند. علت کار نکردن ماشین لباسشویی و روشن نشدن آن متفاوت است. قطع شدن برق، خراب شدن موتور، خراب شدن سویئچ درب، بروز مشکل در برد ماشین لباسشویی برخی از رایج ترین دلایلی است که باعث روشن نشدن لباسشویی می شود. اگر لباسشویی شما روشن نمی شود و می خواهید بدانید چرا لباسشویی کار نمی کند، توصیه می کنیم این مطلب را تا انتها بخوانید. در این مطلب قصد داریم علت روشن نشدن لباسشویی ال جی، سامسونگ، دوو، بوش، آبسال و دیگر برندها را بررسی کنیم.

کار نکردن ماشین لباسشویی

1.روشن نشدن لباسشویی به دلیل بروز مشکل در برق و اتصالات دستگاه

در بسیاری مواقع، علت روشن نشدن ماشین لباسشویی به وجود ایراد در برق و اتصالات برقی دستگاه مربوط می شود. راه اندازی و کارکرد مطلوب ماشین لباسشویی با جریان الکتریکی صورت می گیرد. عدم تامین جریان الکتریکی مورد نیاز برای دستگاه، عدم کارکرد و روشن نشدن لباسشویی را به دنبال دارد.

ایراد پیدا کردن منبع تغذیه دستگاه، از مهم ترین علت های بروز این مشکل می باشد. در چنین شرایطی می بایست از برقراری جریان برق در سیم ها و اتصالات لباسشویی اطمینان حاصل نمود.

استفاده از فازمتر در مطمئن شدن از وجود برق در پریز دستگاه کمک شایانی می نماید. همچنین، پس از اطمینان حاصل کردن از برقرار بودن جریان الکتریکی در پریز، باید ولتاژ برق ورودی به ماشین لباسشویی را مورد بررسی قرار داد.

دستگاه های ماشین لباسشویی غالبا با جریان برق تک فاز و ولتاژ 205 الی 230 ولت و جریان 15 آمپر راه اندازی می شوند. با کمک دستگاه مولتی متر می توان جریان برق ورودی و مقدار ولتاژ دقیق لباسشویی را اندازه گیری نمود.

2.کار نکردن لباسشویی به علت نقص فنی موتور دستگاه

دیگر علت کار نکردن ماشین لباسشویی از خرابی و معیوب شدن موتور دستگاه ناشی می شود. در ساختار تمامی دستگاه های لباسشویی از یک موتور مخصوص برای چرخش دیگ، استفاده شده است. چرخش موتور در دو جهت زمینه مناسب برای انجام فرآیند شستشو را فراهم می آورد. خرابی موتور دستگاه، مانع از انجام عملکردها و برنامه های شستشوی لباسشویی می شود.

شنیدن صداهایی شبیه وز وز، حکایت از بروز ایراد در موتور لباسشویی دارد. در صورت مواجه شدن با این مشکل، بهترین راهکار استفاده از خدمات تخصصی تکنسین های حرفه ای می باشد. در دوره آموزش تعمیرات لوازم خانگی نحوه تعمیر موتور لباسشویی به طور کامل آموزش داده می شود.

3. خراب شدن سوئیچ درب علت روشن نشدن لباسشویی

سوئیچ درب ماشین لباسشویی یک قطعه پلاستیکی کوچک بوده که در قسمت زیر درب دستگاه قرار گرفته است. با باز شدن درب لباسشویی، این سوئیچ ضمن فعال شدن، عملکرد دستگاه را متوقف می سازد. بر همین اساس، به محض بسته شدن درب لباسشویی به صورت کامل، فعالیت دستگاه ادامه پیدا می کند. مکانیزم قفل شدن درب لباسشویی به وسیله سوئیچ درب انجام می شود. در صورت اطمینان حاصل کردن از خرابی سوئیچ درب، با تعویض این قطعه مشکلات احتمالی برطرف می گردد.

روشن نشدن ماشین لباسشویی

4.معیوب شدن تایمر و سوئیچ استارت

خرابی سوئیچ استارت و تایمر نیز می تواند دیگر علت روشن نشدن لباسشویی محسوب شود. در ماشین های لباسشویی اتوماتیک تایمر از بخش های اصلی برای اجرای برنامه های شستشو به شمار می رود. با کمک این قطعه عملکرد سایر قطعات الکتریکی لباسشویی مانند موتور، هیتر، پمپ تخلیه و شیر برقی فعال می شود.

بروز ایراد در قطعه تایمر می تواند منجر به روشن نشدن ماشین لباسشویی شود. برای حل این مشکل، بررسی و تست سیستم برق رسانی دستگاه توسط کارشناسان فنی، کمک کننده می باشد.

5.خرابی برد کنترل لباسشویی علت کار نکردن ماشین لباسشویی

از دیگر دلایل روشن نشدن لباسشویی می توان به خرابی برد کنترل دستگاه، اشاره نمود. کنترل و مدیریت تمامی اجزای لباسشویی مانند پمپ و موتور و تایمر، توسط برد الکترونیکی سیستم انجام می شود. همچنین، این قطعه ولتاژ لازم برای کارکرد مطلوب کلیه قطعات دستگاه را فراهم می کند. در نتیجه این فرآیند، ماشین لباسشویی شروع به کار می کند.

بروز هرگونه عیب و ایراد در برد مشکلات متعددی نظیر روشن نشدن دستگاه را در پی خواهد داشت. تعمیر برد الکترونیکی ماشین لباسشویی یک پروسه بسیار تخصصی و در عین حال پیچیده می باشد. به همین جهت، برای بررسی و اطمینان حاصل کردن از سلامت برد می بایست به تعمیرکاران متبحر و متخصص مراجعه نمود.

6. توازن نداشتن لباس ها در دیگ

عدم توازن لباس ها در دیگ را می توان دیگر دلایل روشن نشدن ماشین لباسشویی برشمرد. در صورت قرار گرفتن لباس ها به صورت فشرده و غیر یکنواخت، دیگ توانایی انجام چرخش درست را نخواهد داشت. در این حالت، سوئیچ عدم تعادل فعال شده و از کارکرد ماشین لباسشویی جلوگیری می کند. با قرار دادن البسه به صورت یکنواخت و متوازن، به احتمال بسیار قوی این مشکل برطرف می گردد.

نکته: تناسب داشتن لباس ها با ظرفیت ماشین لباسشویی، از موارد حائز اهمیت در جهت شروع به کار و عملکرد درست دستگاه می باشد. پر کردن دیگ لباسشویی بیش از حد ظرفیت، منجر به کار نکردن و نچرخیدن دیگ می شود. همچنین، در لباسشویی های اتوماتیک، عدم توازن لباس ها در دیگ با کد خطای UE نشان داده می شود.

حتما بخوانید: لیست ارورهای ماشین لباسشویی الجی

علت کار نکردن ماشین لباسشویی

7.کار نکردن لباسشویی به علت خرابی ولوم تایمر

در پاره ای مواقع، دلیل روشن نشدن ماشین لباسشویی را باید در معیوب شدن کلید مربوط به تایمر جستجو نمود. در بسیاری از مدل های لباسشویی از یک ولوم مخصوص برای روشن و خاموش شدن دستگاه استفاده می شود. این ولوم معمولا بر روی پنل ماشین لباسشویی تعبیه شده است.

مشکل ایجاد شده ناشی از خرابی ولوم غالبا مکانیکی بوده و با تعویض کردن آن، به راحتی برطرف می گردد. با این وجود، در برخی مواقع به علت عمیق بودن مشکل، به باز کردن پنل دستگاه نیاز می شود. باز کردن پنل باید توسط تکنسین یا تعمیرکار ماشین لباسشویی انجام شود.

8.ایراد داشتن نمایشگر لباسشویی

در بخش جلوی ماشین لباسشویی پنل نمایشگر دستگاه قرار گرفته است. با استفاده از این پنل امکان کنترل و اعمال تنظیمات و عملکردهای لباسشویی برای کاربران فراهم می گردد. در صورت کار نکردن یکی از دکمه های نمایشگر، دستگاه شروع به کار نمی کند.

در صورت کار نکردن یکی از دکمه های پنل، به احتمال زیاد سیم کشی کلید مربوطه فرسوده و خراب شده است. چنانچه صفحه نمایش دستگاه به صورت کلی کار نکند، علت اصلی این مشکل به خرابی برد مربوط می شود. با توجه به تخصصی بودن تعمیر نمایشگر دستگاه، مناسب است که این فرآیند توسط نیروهای مجرب و متخصص انجام گیرد.

 9.فرسودگی کابل رابط

علت روشن نشدن ماشین لباسشویی با پارگی و فرسودگی کابل رابط دستگاه مرتبط می باشد. با بررسی شکل ظاهری کابل می توان از وجود آب شدگی، پوسیدگی و پارگی در سطح کابل اطمینان حاصل نمود. در صورت ایراد نداشتن ظاهر سیم، می بایست از وجود جریان در کابل مطمئن شد. با استفاده از مولتی متر می توان صحت و سلامت کابل های برق لباسشویی را مورد بررسی قرار داد.

جمع بندی

در این مطلب به بررسی علت روشن نشدن ماشین لباسشویی و کار نکردن آن همچنین نحوه رفع مشکل روشن نشدن لباسشویی پرداختیم. دلایلی که در این مطلب به آن اشاره شد جز رایج ترین دلایلی است که باعث کار نکردن لباسشویی می شود. اگر از علاقه مندان به تعمیرات لباسشویی هستید توصیه می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر در دوره آموزش تعمیرات ماشین لباسشویی فنی برق ثبت نام کنید. در صورتی که در زمینه رفع مشکل روشن نشدن لباسشویی سوالی دارید یا راهکاری برای رفع این مشکل می شناسید دیدگاه خود را ثبت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *