آموزش استفاده از فضای ریکاوری مد Recovery Mode و تشریح عملکرد آن

5 دقیقه زمان مطالعه

ریکاوری مد ( Recovery Mod ) توسط شرکت سازنده به طور پیش فرض در گوشی ها گذاشته شده است. ورود به ریکاری مد و استفاده از فضای آن در برند های مختلف، متفاوت است. در این بخش آموزشی از سری مقالات آموزش تعمیرات نرم افزار موبایل به یکی دیگر از اصطلاحات رایج در نرم افزارهای داخلی گوشی های موبایل می پردازیم و آن را برای کاربران خویش تشریح می نماییم.

آموزش ورود به فضای ریکاوری مد و تشریح عملکرد آن موضوع پیش روی ما در این برگ نوشته است که در ابتدا می بایست حتما با اصطلاح ریکاوری آشنا شد و سپس نحوه بهره مندی از فضای ریکاوری مد را مورد واکاوی قرار داد تا بدین صورت کاربران برندهای مختلف موبایل بتوانند وارد این فضا شوند و از امکانات و قابلیت های آن بهره مند گردند.

ریکاوری مد (Recovery Mode) چیست؟

در بسیاری از مواقع پیش می آید که گوشی موبایل شما عملکرد مطلوبی را از خود ارائه نمی دهد و کاربر را با مشکلاتی مواجهه می سازد. بنابراین یک تعمیرکار مجرب بر خود دانسته تا دستگاه کاربر خویش را وارد فضای ریکاوری مد نماید تا به این ترتیب از طریق ریستور کردن و یا بازیابی اطلاعات نسبت به تعمیر گوشی موبایل مبادرت ورزد. البته در بسیاری از مواقع نیز گوشی موبایل کاربر دچار مشکلات نرم افزاری گشته به طوری که اصلا دستگاه موبایل وی روشن نمی شود؛ به این ترتیب تعمیرکار موبایل با ورود به بخش Recovery Mode و ریست کردن اطلاعات می تواند مشکل به وجود آمده را برطرف نماید.

بنابراین می توان ریکاوری را محیطی مجزاء در گوشی های هوشمند به حساب آورد که امکانات جالب توجهی را پیش روی کاربران قرار می گذارد. از جمله این امکانات می توان به ریست فکتوری یا همان بازگشت به تنظیمات اولیه کارخانه، پاک کردن اطلاعات، بکاپ گرفتن و ریستور نمودن، فلش فایل زیپ و امکاناتی از این دست اشاره ورزید. ریکاوری مد در تمامی برندهای مختلف گوشی های موبایل توسط طراحان آنان تعبیه شده است.

اما در این بین باید در نظر داشت که شیوه ورود به فضای Recovery Mod با توجه به برندهای مختلف موبایل با یکدیگر متفاوت می باشد ولی به طور کلی اغلب گوشی های هوشمند را می توان تنها با فشردن چند کلیک وارد این فضا نمود که به صورت ترکیبی معمولا با فشردن همزمان دکمه پاور و کلید مربوط به بالا بردن صدا یا پایین بردن صدا و پاور با توجه به برندهای مختلف می توان وارد فضای Recovery Mod نمود.

حال ممکن است این سوال پیش آید که هر کاربری با توجه به برند گوشی خود چگونه بایستی گوشی خود را وارد حالت ریکاوری مد نماید؟ در پاسخ به این سوال خیلی راحت می توان با یک جستجوی اینترنتی از منابع معتبر به پاسخ رسید و گوشی خود را به حالت ریکاوری مد منتقل نمود. از آنجایی که برندهای مختلفی از گوشی در بازار موجود است از ذکر تک تک آنان خودداری می کنیم و در ادامه به نحوه استفاده از فضای ریکاوری مد و تشریح عملکرد آن روی می آوریم.

تشریح عملکرد فضای ریکاوری مد
تشریح عملکرد فضای ریکاوری مد

نحوه ورود به ریکاوری مد و تشریح عملکرد آن

برای ورود به بخش Recovery Mod علاوه بر بهره مندی از کلیدهای ترکیبی می توان از روش های دیگری نیز بهره برد. از جمله این روش ها بهره مندی از اپلیکیشن Quick Boot می باشد که این روش راحت ترین شیوه برای ورود به ریکاوری مد می باشد.

روش دیگر استفاده از دستور ADB می باشد که ابزاری در جهت کنترل و ارتباط با دستگاه اندرویدی است. به طور کلی با بهره بردن از هر یک از شیوه های سه گانه با ورود به بخش Recovery Mod گزینه هایی پیش روی کاربر قرار می گیرد که در ادامه به تشریح آن ها خواهیم پرداخت.

گزینه Reboot system now  از موارد ریکاوری مد

با انتخاب این گزینه می توانید گوشی موبایل خود را ریستارت یا همان راه اندازی مجدد نمایید.

گزینه Apply update from ADB

ADB که مخفف Android Debug Bridge  می باشد و معنای پل اشکال زدایی اندروید را تداعی می سازد؛ این امکان و قابلیت را به کاربر می دهد تا گوشی هوشمند خود را به کامپیوتر متصل نموده و با تایپ نمودن دستوراتی بتواند مشکلات آن را حل نماید و یا از کارایی های دیگری بهره جوید.

گزینه  Wipe data/factory reset از دیگر گزینه های ریکاوری مد

اگر این گزینه را انتخاب نمایید؛ تمامی اطلاعات موجود در گوشی شما حذف می گردد و دستگاه موبایل شما به حالت تنظیمات اولیه کارخانه باز می گردد.

گزینه  Wipe cache partition

انتخاب این گزینه نیز پارتیشن مربوط به ذخیره سازی اطلاعات کش دستگاه شما (برنامه ها و بازی های روی گوشی شما) را پاکسازی می نماید.

مقاله فوق از دسته مقالات آموزش تعمیرات نرم افزاری موبایل می باشد، در مقاله بعدی به آموزش جامع نصب کاستوم ریکاوری خواهیم پرداخت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *