نحوه صحیح استفاده از کاستوم رام و استوک رام در گوشی های اندرویدی

5 دقیقه زمان مطالعه

کاستوم رام و استوک رام  از انواع رام هایی هستند که می خواهیم بیشتر با آن ها آشنا شویم و شیوه استفاده از آن ها را در گوشی های خود مورد آموزش قرار دهیم. بنابراین اگر تاکنون در مورد انواع رام چیزی نشنیده اید و راغب هستید که در این مورد مطالبی سودمند را فراگیرید؛ پیشنهاد می گردد که با ما تا انتهاء همراه باشید تا علاوه بر معرفی اجمالی رام و انواع آن و تعریف هر کدام پی به وجود شباهت ها و تفاوت های میان آن دو برده و در نهایت با آموزش استفاده از انواع رام که از مباحث آموزش تعمیرات نرم افزار موبایل است، آشنا شویم.

انواع رام در گوشی های اندرویدی

منظور از ROM  گوشی اندروید به واقع سیستم عامل آن می باشد که توسط شرکت سازنده آن طراحی شده است. رام ها دارای انواع مختلفی هستند که به طور کلی به دو نوع   STOCKROM  و  CUSTOMROM تقسیم بندی می شوند.

استوک رام چیست؟

به STOCKROM ها، رام اصلی یا رسمی و به کاستوم رام ها، رام غیر رسمی اطلاق می گردد. رام های رسمی از طرف کمپانی سازنده گوشی منتشر می شوند ولی رام های غیر رسمی را توسعه دهندگان اندروید منتشر می کنند که همان رام های دستکاری شده رام های اصلی با امکانات و قابلیت های بیشتر هستند.

همانطور که می دانید سیستم عامل اندروید، متن باز است. به همین جهت توسعه دهندگان امکان ویرایش کد و بازنشر آن را با امکانات متنوع و گوناگونی در اختیار دارند و می توانند این قابلیت ها را روی آن اجراء کنند. به همین دلیل است که کاستوم رام، شکل دستکاری شده رام اصلی پدید آمده است. رامی که در ابتداء روی دستگاه اندروید شما به هنگام خرید روی آن نصب شده است، رام اصلی یا STOCKROM می گویند.

حتما بخوانید:

کاستوم رام چیست؟

STOCKROM ها که از پیش بر روی دستگاه شما نصب شده اند معمولا قابلیت های محدودی را در بردارد که توسط تولیدکننده دستگاه شما تعریف شده است. بنابراین با فلش کردن گوشی و نصب یک کاستوم رام می توان ویژگی ها و قابلیت های متنوع و گوناگونی را به سیستم عامل دستگاه خود بیفزایید و در مواقعی نیز می توانید عملکرد فعلی دستگاه خود را با کاستوم رام بهبود یا بروزرسانی کنید.

شباهت ها و تفاوت های کاستوم رام و استوک رام

بنابراین به طور کلی با مقایسه ای که میان کاستوم رام و استوک رام به وجود آمده است؛ می توان به نکات اشتراک و افتراقی پی برد. از جمله نقاط اشتراک این دو رام می توان گفت که هر دو رام هستند و هر دو قابلیت نصب انواع بازی ها و برنامه ها را دارند همچنین هر دو قابلیت روت شدن را نیز دارند و…

ولی از جمله تفاوت هایی که میان این دو وجود دارد نیز می توان به: رام های رسمی توسط سازنده آن طراحی شده و حجمی حدود یک تا دو گیگابایت دارند ولی رام های غیر رسمی که حالت دستکاری شده این رام ها هستند؛ معمولا از حجم کم و حدود 200 مگابایت برخوردارند و از طریق ریکاوری نصب می شوند و دارای آخرین اندروید خام هستند. البته رام های کاستوم به طور کلی از تنوع بیشتری بهره مند هستند.

استفاده از کاستوم رام در اندروید
استفاده از کاستوم رام در اندروید

آموزش استفاده از کاستوم رام و استوک رام گوشی های اندروید

برای آشنایی با نحوه استفاده از رام های گوشی های اندروید با تفاوت انواع رام موجود در آن ها می بایست به این نکته اشاره کرد که نحوه نصب ROM روی گوشی های اندرویدی همچنین نحوه استفاده از رام داخل گوشی های اندرویدی دقیقا به مثابه نحوه استفاده از یک ویندوز داخل سیستم های کامپیوتری و لب تاب ها می باشد که کاربران از آن استفاده می کنند. کاستوم رام ها معمولا آخرین و جدیدترین نسخه اندروید در گوشی های هوشمند را به کاربران خود عرضه می دارند تا با استفاده از امکانات و قابلیت های جدید آن بتوانند نهایت استفاده و بهره وری را از  دستگاه تلفن خود داشته باشند.

بنابراین می توان در یک گوشی اندروید، نسخه اندروید قوی تری را در آن جای نهاد و از برنامه ها و بازی های با کیفیت تری در آن استفاده کرد که در رام اصلی و رسمی امکان چنین چیزی وجود ندارد.  بنابراین با استفاده کردن از یک کاستوم رام در گوشی خود می توانید خود را از محدودیت های رام اصلی نصب شده روی گوشی خود برهانید و از قابلیت های متنوع و گوناگون رام غیر رسمی در گوشی خود نهایت استفاده را داشته باشید.

نکته قابل توجه دیگری که در خصوص نحوه استفاده از کاستوم رام ها وجود دارد؛ ذکر این مسئله است که این گونه از رام ها معمولا به شیوه ای طراحی گشته اند که به شدت سرعت عملکرد دستگاه را بالا برده و مصرف انرژی یا شارژ باتری آن را بهینه نموده است.

این مقاله از دسته مقالات آموزش نرم افزاری موبایل می باشد، جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره تعمیرات نرم افزاری موبایل می توانید در کلاس تعمیرات نرم افزاری موبایل آموزشگاه فنی برق ثبت نام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *