آشنایی با مزایا و کاربردهای درایور و سافت استارتر در صنعت

5 دقیقه زمان مطالعه

درایور و سافت استارتر هر کدام حالت خاصی از نیازهای فنی کاربران را در صنعت به بهترین شکل برطرف می کنند. بهتر است بدانید درایور بهترین وسیله جهت راه اندازی موتور با بار کامل همچون دستگاه های سنگ شکن و بالابرها که به گشتاور زیادی برای راه اندازی نیاز دارند به شمار می آید. زیرا درسافت استارتر موتور با ولتاژ کامل راه اندازی نخواهد شد. همچنین استفاده از سافت استارتر برای راه اندازی موتورهای سه فاز به صورت آرام بهترین گزینه محسوب می شوند.از اینرو بهتر است درایور وسافت استارتر با دقت و توجه خاصی و متناسب با فعالیت مورد نظر انتخاب شوند.

با توجه به اهمیت درایور و سافت استارتر در صنعت در این مقاله از مقالات آموزش طراحی تابلو برق به بررسی این موضوع می پردازیم، با ما همراه باشید.

آشنایی با درایور و سافت استارتر

بهتر است بدانید که درایور یک نوع دستگاه برای تنظیم دور الکتروموتورهای سه فاز می باشد. همچنین سافت استارتر دستگاهی است که وظیفه آن تنظیم ولتاژ اعمال شده و راه اندازی یا توقف موتور های القایی سه فاز است. در واقع سافت استارتر به معنی راه اندازی نرم نیز می باشد که توسط آن جریان و دور راه اندازی موتور به مرور زمان به مقدار نامی خود می رسد.

آشنایی با درایور و سافت استارتر
آشنایی با درایور و سافت استارتر

آشنایی با مزایا و قابلیت های درایور و سافت استارتر

بهتر است با مزایا و قابلیت هایدرایور وسافت استارتر به خوبی آشنا شوید. یکی از مزیت های قابل توجه درایور یا اینورتر این است که به راحتی می تواند موتور را به صورت کنترل شده ای متوقف و یا راه اندازی نماید. همچنین استفاده از آن باعث کاهش تنش های مکانیکی کوپلینگها و بقیه ادوات دوار می گردد.

همچنین از دیگر مزایا و قابلیت های استفاده از درایور این است که صرفه جویی انرژی و به دنبال آن کاهش جریان راه اندازی کشیده شده از شبکه مورد نظر را به دنبال دارد.

از دیگر ویژگی ها و خصوصیات بارز استفاده از درایور منعطف کردن پروسه های صنعتی می باشد. تنظیم زمان شروع به کار و یا متوقف کردن موتور با دقتی متناسب با چند دهم ثانیه تا صدها دقیقه از دیگر قابلیت های قابل توجه درایور است.

استفاده از سافت استارتر به نوعی باعث کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری خواهد شد. همچنین این نوع سیستم بدون ضربه و به صورت نرم می باشد. استفاده از سافت استارتر باعث حذف گشتاور لحظه ای در زمان راه اندازی و جریان هجومی می شود.

آشنایی با مزایا و قابلیت های درایور و سافت استارتر
آشنایی با مزایا و قابلیت های درایور و سافت استارتر

استفاده از سافت استارتر موجب افزایش راندمان سیستم و اطمینان آن می شود. سافت استارتر به دلیل اینکه باعث کاهش جریان موتور شده کاهش اندازه کابل ها و کلید های اتصال به شبکه را به دنبال خواهد داشت. همچنین سافت استارتر موجب افزایش طول عمر موتور و تجهیزات مکانیکی و الکتریکی متصل به دستگاه می شود.

چگونگی تبدیل تکفاز به سه فاز توسط اینورتر

لازم به ذکر است که با استفاده از جریان تکفاز نمی توان موتورهای سه فاز را راه اندازی نمود، این در حالی است که شرکت های تولیدی، ویلا ها، باغ ها، مزارع و کارگاه ها برای راه اندازی به برق سه فاز نیاز دارند از اینرو بهترین گزینه استفاده از درایو یا اینورتر برای تبدیل جریان تکفاز به سه فاز می باشد. لازم به ذکر است که درایورها به دو صورت سه فاز و تکفاز در بازار موجود می باشند.

همچنین درایورها فاقد قطعات متحرک بوده و در طیف گسترده ای از ابزارهای کاربردی مورد استفاده قرار می گیرند. درایورها از باتری و یا پانل های خورشیدی برای تامین جریان AC از منابع  DCاستفاده می کنند. با استفاده از اینورتر به راحتی قادر خواهید بود بدون آنکه قدرت و گشتاور موتور کاهش پیدا کند توان سرعت یک موتور سه فاز را کنترل کنید.

در واقع اینورتر ها برق ورودی تکفاز ۲۲۰ ولت را به خوبی دریافت کرده و سپس توسط مدارهای الکترونیکی پیشرفته برق سه فاز را به کاربرانی که برای استفاده در پمپ ها و موتورهایی به برق سه فاز نیاز دارند تحویل می دهند.

تبدیل تکفاز به سه فاز توسط اینورتر
تبدیل تکفاز به سه فاز توسط اینورتر

مقاله ای که خواندید از دسته مقالات تابلو برق از وبلاگ فنی برق بود. در صورتی که تمایل دارید نصب تابلو برق را به صورت کامل فرا گیرید می توانید در دوره آموزش تابلو برق آموزشگاه فنی برق شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *