معرفی انواع مدولاسیون PWM در لپ تاپ ها در راستای تولید سیگنال

5 دقیقه زمان مطالعه

PWM چیست و چه کاربردی دارد؟

PWM مخفف کلمه های Pulse Width Modulation و به معناي “مدولاسيون پهناي پالس” است. از PWM برای کنترل ولتاژ استفاده کرد. در واقع می توان گفت با استفاده از PWM می توانیم ولتاژ و جریان را تقویت کرده همچنین روی مقدار ولتاژ خروجی نیز کنترل داشته باشیم.

مجتمع فنی برق برگزارکننده دوره های فنی مختلف مانند آموزش تعمیرات موبایل، آموزش تعمیرات بردهای الکترونیکی، آموزش تعمیرات پکیج دیواری و غیره می باشد، تمامی دوره ها به صورت عملی، در کارگاه های مجهز و تحت نظر اساتید مجرب و متخصص برگزار می شود در صورت به فراگیری شغل های فنی همین الان به مجتمع فنی برق مراجعه نمایید.

تا پیش از این با این مدار و تأثیر شگرف آن در لپ تاپ  آشنا شدیم و یادآور گشته بودیم که وجود این مدار در درون لپ تاپ  ها تا چه میزان به سلامت دیدگان کاربران لپ تاپ  کمک می کند و یا عکس این موضوع نیز صدق می کند که وجود هر گونه عیب و نقص در ساختار این مدار تا چه میزانی سلامتی دیدگان کاربران لپ تاپ  را به خطر می اندازد.

شاید طیف وسیعی از کاربران به هنگام استفاده از لپ تاپ  و سیستم های شخصی خود متوجه تأثیر بسزا این مدار و بهره مندی از آن نگردند؛ اما به محض اینکه این مدار از کار می افتد و چشم آن ها را آزار و اذیت می کند، تازه به خود آمده و نبود این قطعه بسیار مهم در سیستم شخصی خودشان را به خوبی حس می کنند چرا که آن ها با وجود نقص در ساختار این مدار در داخل لپ تاپ شان دچار عارضه هایی همچون سردرد، سرگیجه، حالت تهوع و.. می شوند که این امور تا حد بسیار زیادی سلامتی آنان را به خطر می اندازد. بنابراین برای تعمیر این نقیصه می بایست به یک تعمیرکار مجرب رفت تا وی بر پایه علم و دانش و تخصص خود در این زمینه بتواند مشکل وارده را حل و فصل نماید.

انواع PWM در لپ تاپ
انواع PWM در لپ تاپ

انواع مدولاسیون PWM در لپ تاپ

در مقالات پیشین با ساختار مدار PWM آشنا شدید. در این بخش به بررسی انواع مدولاسیون PWM  می پردازیم. این مدار که وجودش در لپ تاپ ها نعمتی برای کاربران آن محسوب می گردد اصولا به 2 گونه اصلی و اساسی سیگنال در لپ تاپ  ها شناخته می گردند که با نام های «آنالوگ» و «دیجیتال» شناخته می شوند. هر چند که روش های دیگری نیز در این بین وجود دارد که عبارتند از: استفاده از آیسی های گسسته و یا استفاده از میکروکنترلرها. ولی به طور کلی انواع سیگنال های این مدار بیشتر حول دو مورد اول می چرخند. در ادامه به توضیح سیگنال آنالوگ به عنوان یکی از انواع این مدار خواهیم پرداخت.

سیگنال آنالوگ
سیگنال آنالوگ

سیگنال آنالوگ برای مدولاسیون PWM  

سیگنال آنالوگ یکی از انواع چهارگانه تولید سیگنال حول این مدار می باشد که با توجه به گستردگی مطلب تنها به توضیح این سیگنال پرداخته و از ذکر سایر انواع و روش های تولید سیگنال در این مختصر چشم پوشی نموده ایم. سیگنال آنالوگ را می توان این گونه تعریف نمود که این سیگنال دربردارنده محدوده ای تعریف شده بین 0% تا 100%  می باشد و به شما امکان ایجاد و پدید آوردن یک محدوده خاص را می دهد. اگر بخواهیم در این زمینه مثالی واضح و شفاف بزنیم تا فهم این موضوع برای ما ملموس تر گردد؛ می توان به کنترل شدت روشنایی یک نمایشگر یا صفحه نمایش را حول فن و یا وسیله های دیگری از این موارد اشاره کرد.

این در حالی است که نوع دیگر این مدار که به سیگنال دیجیتال معروف گشته است؛ دربردارنده ی تعریف دیگری است. چرا که این سیگنال تنها بر حسب زبان «باینری» روشن و خاموش می گردد. به همین دلیل می توان گفت کنترل نور یا اطراف یک فن توسط سیگنال دیجیتال عملا کاری غیر ممکن به نظر می آید. دلیل این مدعی این است که این سیگنال یا روشن و یا خاموش است لذا نمی تواند از ویژگی مدولاسیون PWM   برای یک فن بهره مند گردد. اما با این وجود کنترلرهای دیجیتال از مزایای بسیار زیاد و منحصر به فردی برخوردار هستند که از این بین می توان به ارزان تر بودن آن ها، کوچک تر، ساده تر و قدرت بالاتر و در نهایت ضریب خطای کمتر آن ها به عنوان امتیاز برای این مدل از سیگنال ها اشاره کرد.

بنابراین می توان به طور کلی گفت انواع تولید سیگنال حول این مدار می تواند بر حسب یکی از موارد زیر باشد:

  1. روش آنالوگ (Analogue method)
  2. روش دیجیتال  (Digital method)
  3. با استفاده از ایسی های گسسته  (Discrete IC)
  4. یا استفاده از میکروکنترلر ها (Onboard microcontroller)

ما در مطلب بالا تنها به روش آنالوگ اشاره ورزیدیم و از سایر روش ها و انواع تولید سیگنال حول مدار  PWM در این مختصر سر باز زدیم.

مجتمع فنی برق برگزارکننده دوره های فنی مختلف مانند دوره تعمیرات موبایل، دوره تعمیرات بردهای الکترونیکی، دوره تعمیرات پکیج دیواری و غیره می باشد، تمامی دوره ها به صورت عملی، در کارگاه های مجهز و تحت نظر اساتید مجرب و متخصص برگزار می شود در صورت به فراگیری شغل های فنی همین الان به آموزشگاه فنی برق مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *