آشنایی با انواع جک پارکینگ

5 دقیقه زمان مطالعه

جک پارکینگ چیست؟

جک پارکینگ به دلیل بازار کاری خوبی که دارد بسیار فراگیر شده است. امروزه با پیشرفت تکنولوژی اکثر درب های پارکینگ های عمومی، خصوصی و منازل دارای سیستم های اتوماتیک هستند. جک برقی پارکینگ که امروزه باعث آسان شدن کار مردم در عبور از درب ها شده است به جک برقی مدرن نیز شناخته می شود. این جک ها قابلیت نصب در درب های تک لنگه و دو لنگه با ابعاد، وزن و ترددهای مختلف دارند.

بدین صورت که بازوهای آن ها در یک طرف درب های تک لنگه و دو طرف درب های دو لنگه به عملیات باز شدن راحت درب ها به شما کمک می کند. در نتیجه در این گونه درب ها با فشار دادن دگمه ای به راحتی می توانید درب را به آسانی باز و بسته کنید و دیگر نیازی نیست که برای هر بار باز و بسته کردن درب از ماشین خود پیاده شوید. با توجه به کاربرد گسترده جک برقی در این مقاله از سری مقالات آموزش نصب درب های اتوماتیک قصد داریم به بررسی جک برقی و انواع آن بپردازیم:

انواع جک پارکینگ:

جک های پارکینگ به دو دسته تقسیم می شوند که عبارتند از:

جک های پارکینگ الکترومکانیکی

این مدل جک ها برای درب های سبک مانند درب ساختمان های مسکونی که نسبت به مکان های عمومی کم تردد هستند مورد استفاده قرار می گیرد. اپراتئرهای این مدل جک ها قیمت پایین ترینسبت به جک های هیدرولیکی دارند و به همین علت بیشتر انتخاب می شود و عمر مفید استفاده از این جک ها 8 تا 10 سال است.

جک های پارکینگ هیدرولیکی

این نوع جک ها مناسب برای درب های سنگین اماکن پر تردد مثل پارکینگ های عمومی و ادارات است. برای امنیت بیشتر درب های هیدرولیکی و جفت شدن لنگه ها روی هم از قفل برقی استفاده می کنند. به دلیل اینکه این نوع درب ها با فشار هوا و روغن کار می کنند به سرویس و نگهداری کمتری نیاز دارند. این جک ها گران تر از جک های الکترومکانیکی هستند و عمر مفید استفاده از این نوع درب ها 10 تا 15 سال است.

اجزای تشکیل دهنده جک برقی

اجزای تشکیل دهنده جک برقی پارکینگ

جک برقی پارکینگ مانند هر نوع سیستم دیگری از اجزای گوناگونی تشکیل شده است. ریموت کنترل، قطعات فلزی، چشمی، دو بازو که بر روی درب نصب می شود، مرکز کنترل و چراغ های هشدار دهنده همگی اجزای تشکیل دهنده جک برقی می باشند. وظیفه جک برقی در درب ها باز کردن اتوماتیک درب است این درب ها ویژگی های خاص خود را دارند که عبارتند از:

  • جک برقی به وسیله حسگر ها و چشمی های که در آن قرار دارد موانع موجود هنگام باز و بسته شدن درب را تشخیص داده و از اصابت درب به این موانع جلوگیری می کند.
  • از خصوصیات دیگر این نوع جک این است که این مدل جک ها به واسطه برق و انرژی الکتریکی کار می کنند و زمانی که برق قطع شود باید دستی درب را باز و بسته کرد.
درب اتوماتیک تک لنگه
درب اتوماتیک تک لنگه

در دوره های آموزش نصب جک های پارکینگی چه مطالبی آموزش داده می شود؟

  • آموزش طراحی و محاسبات انواع درب و چارچوب که دارای شرایط نصب مختلفی هستند: درب ها از نظر وزن، محل قرار گرفتن و از این قبیل موضوعات شرایط متفاوتی دارند در نتیجه برای نصب جک های برقی پارکینگ بر روی این گونه درب ها باید محاسبات دقیقی انجام گیرد. از این رو تمامی این محاسبات و عملکرد درب ها حتی درب هایی که به سمت بیرون باز می شوند یعنی عملکرد معکوس دارند.
  • آموزش نصب جک پارکینگ تک لنگه و دو لنگه: روش های راه اندازی و برنامه ریزی نصب آن بر این گونه از درب ها متفاوت است از این رو تمامی آموزش های نصب جک برقی در طول دوره های آموزشی بیان و فراگرفته خواهد شد.
  • آموزش عیب یابی و سرویس کاری جک های برقی پارکینگ: این آموزش از جمله مهارت های مهمی است که هر کارآموز در آینده و پس از ورود به بازار کار به آن احتیاج دارد که باید به طور کامل فرابگیرد.
  • آموزش اصول نصب ، انواع برند های موجود در بازار و آموزش نصب چشمی، فلاشر، قفل برقی سایر تجهیزات
درب اتوماتیک دو لنگه
درب اتوماتیک دو لنگه

مقاله ای که خواندید از دسته مقالات نصب درب اتوماتیک از وبلاگ فنی برق بود. در صورتی که تمایل دارید نصب درب های اتوماتیک را به صورت کامل فرا گیرید می توانید در دوره آموزش نصب درب اتوماتیک آموزشگاه فنی برق شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *