آشنایی با انواع برند های اعلام حریق

5 دقیقه زمان مطالعه

برندهای اعلام حریق در ایران

برند های اعلام حریق که در ایران و دنیا تولید می شوند، بسیار متنوع می باشند و هر یک دارای ویژگی های و تجهیزات خاصی می باشند. سیستم های اعلام حریق معمولا زمانی مورد استفاده قرار می گیرند، که احتمال آتش سوزی در محلی وجود داشته باشد. با نصب این سیستم ها می توانید در زمان آتش سوزی، عملکرد بهتر و دو چندانی داشته باشید.

هریک از این برند ها نیز کاربرد و ویژگی های خاص خود را دارند. این که در زمان آتش سوزی شما بتوانید چه عملکردی از خود نشان دهید، به همان میزان که به توانایی شما بستگی دارد، به نوع دستگاهی که مورد استفاده قرار می دهید نیز بستگی دارد. 

از این رو همان طور که در دوره آموزش نصب اعلام حریق اشاره کردیم یک برند مناسب و خوب برای استفاده، مسلما از اهمیت بالایی برخوردار است. ما قصد داریم در این صفحه به شما انواع برند های سیستم اعلام حریق را بیان نموده و در مورد ویژگی های آنها توضیح دهیم. 

برندهای اعلام حریق
برندهای اعلام حریق

بهترین برند سیستم اعلام حریق کدام است؟

باید بگوییم هر یک از این برندها دارای کاربردی مجزا می باشند، و ویژگی های متفاوتی دارند. باید برند های سیستم اعلام حریق را به چند مورد تقسیم بندی نماییم. در دوره آموزشی برق ساختمان تمامی برندهای سیستم های اعلام حریق به طور کامل معرفی شده است در این بخش به طور خلاصه به معرفی این برندها می پردازیم.

انواع برندهای اعلام حریق

 سیستمهای اعلام حریق انواع گوناگونی دارند که از جمله آن می توان به سیستم اعلام حریق کانونشنال سنس ،سیستم اعلام حریق آریاک ،سیستم اعلام حریق متعارف GST، سیستم اعلام حریق آدرس پذیر Zeta، سیستم اعلام حریق متعارف Zeta، سیستم اعلام حریق متعارف تله تک،سیستم اعلام حریق تسلا و در انتها سیستم اعلام حریق آدرس پذیر سنس را بیان کرد.

سیستم اعلام حریق آریاک یکی از انواع برندهای اعلام حریق: 

این سیستم به عنوان یکی از برندهای اعلام حریق در ایران به شمار می رود، که توسط شرکت آریاک تولید و طراحی می گردد. سیستم های اریاک دارای اجزای مختلفی می باشند. برخی از این اجزا را می توانیم، شاسی های ریست کننده، آژیر های داخلی و خارجی، هشدار دهنده های دود و حرارت، سنسور های تشخیص نشت گاز و… اشاره کنیم.

سیستم های اعلام حریق آریاک خود به چند نوع مختلف تقسیم می شوند. دستگاه های اعلام حریق آریاک 2 زون، سیستم های اعلام حریق آریاک 4 زون و سیستم های اعلام حریق آریاک 6 زون .

سیستم اعلام حریق کانونشنال سنس: 

این سیستم های اعلام حریق در اصل به عنوان سیستم های اعلام حریق متعارف معرفی می شوند. باید بگوییم این سیستم های اعلام حریق از جمله سیستم هایی به شمار می روند که اجزای آن دارای آدرس مشخصی نیستند. کنترل در این سیستم ها بیشتر بر اساس منطقه و یا زون انجام می شود. 

باید بگوییم سیستم اعلام حریق کانونشنال سنس در ایران تولید شده و وارد بازار می شود. این سیستم ها نیز دارای اجزای مختلفی هستند. از جمله اجزای سیستم های اعلام حریق سنس می توانی به کنترل پنل، دتکتور حرارتی و دودی، کانونشنال سنسمی توان به آژیر و … اشاره نماییم.

سیستم اعلام حریق آدرس پذیر zeta:

سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر جزو آن دسته از سیستم هایی هستند که هر کدام از اجزای آن دارای یک آدرس ثابت می باشند. از این رو این سیستم ها قابلیت تشخیص تمام اجزا را دارند. مثلا در این سیستم ها دکتورها، آژیرها و شستی ها هر کدام دارای ادرس اختصاصی می باشند. 

این سیستم ها دارای مزایای بسیاری هستند. از جمله این مزایا می توانیم به تنظیم حساسیت دکتورها، شناسایی تمام اجزای میدانی و ارسال هدفمند به مسئول، امکان زون بندی و ناحیه بندی، و… اشاره نماییم. 

سیستم ها و برندهای اعلام حریق
سیستم ها و برندهای اعلام حریق

سیستم اعلام حریق متعارف GST یکی دیگر از برندهای اعلام حریق:

همه ما می دانیم استفاده از برندهای اعلام حریق امروزه از ضرورت بالایی برخوردار است. زیرا این اعلام حریق ها خسارات ناشی از آتش سوزی را به میزان بالایی کاهش می دهند. یکی از استانداردترین و بهترین سیستم های اعلام حریق متعارف، سیستم های gst هستند. 

این سیستم ها ساخت کشور انگلیس هستند. هر کدام از این سیستم ها دارای اجزای خاصی می باشند. می توانیم به آشکارساز حریق جی اس تی، شاسی ها و مراکز کنترل جی اس تی اشاره کنیم.

سیستم اعلام حریق متعارف تله تک:

یکی دیگر از سیستم های اعلام حریق متعارف، تله تک ها هستند. این کمپانی یکی از بزرگترین تولید کنندگان سیستم های اعلام حریق به شمار می رود. باید بگوییم سیستم های اعلام حریق متعارف تله تک از نظر کیفیت بسیار بالا هستند.

این سیستم ها مطابق با استاندارد اروپا تولید می شوند. از این رو با اطمینان می توان از این سیستم ها استفاده نمود. باید بگوییم نصب این سیستم ها بسیار آسان است. هر زون در این سیستن نیاز به 32 دکتور دارد. یکی دیگر از ویژگی های این سیستم ها محدودیت نداشتن در نصب تعداد شستی ها می باشد.

تمامی این سیستم های اعلام حریق، از جمله بهترین برندهای سیستم اعلام حریق به شمار می روند. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *