انواع سیم کشی ساختمان [سیم کشی روکار و توکار ساختمان]

5 دقیقه زمان مطالعه

برای سیم کشی ساختمان انواع و روش های گوناگونی وجود دارد. انتخاب روش سیم کشی ساختمان با توجه به نوع ساختمان و کارکرد آن صورت می گیرد. سیم کشی روکار و توکار از انواع سیم کشی ساختمان هستند که هر یک کاربردها و مزایا گوناگونی دارند. در این مطلب قصد داریم به بررسی این دو روش سیم کشی ساختمان بپردازیم، با ما همراه باشید.

آموزش برق ساختمان

انواع سیم کشی ساختمان

روش های سیم کشی ساختمان متفاوت است و هر یک از این روش ها باید بر اساس استانداردهای مشخص شده انجام گردد. اجرا و پیاده‌ سازی هر یک از این روش ‌ها اگر به صورت اصولی انجام نشود سیم کشی ساختمان با مشکل مواجه می‌ گردد. عملیاتی که برای هدایت کردن جریان برق به وسیله لوله گذاری و همچنین نصب اتصالات الکتریکی انجام می ‌شود سیم کشی ساختمان نامیده خواهد شد.

انجام دادن این فرایند باید با اصول اجرایی و دقت زیاد پیگیری گردد.روش های متفاوتی برای سیم کشی ساختمان وجود دارد که هر یک از این روش ها دارای استانداردهای خاصی هستند. به طور کلی انواع سیم کشی ساختمان بر اساس کاربرد، قدمت سازه، نوع پروژه و غیره به دو صورت توکار و روکار انجام می شود. توجه داشته باشید که برای سیم کشی توکار و روکار مراحل تعیین شده وجود دارد که هر یک از آنها را به طور مختصر در ادامه توضیح می دهیم. همچنین در دوره آموزش برق ساختمان به طور کامل به بررسی این روش ها می پردازیم.

سیم کشی روکار ساختمان

1.سیم کشی ساختمان به روش روکار

در این روش تمامی سیم ها و اتصالاتی که درون ساختمان وجود دارد از روی سطح دیوار عبور پیدا می ‌کند. برای حفظ زیبایی و همچنین جذابیت بصری به طور معمول در این روش از داکت های ویژه‌ ای جهت پنهان کردن سیم ها استفاده می نمایند.

برای صرفه جویی کردن در هزینه های کابل کشی و سیم کشی باید بدانید که سیم کشی توکار یکی از انتخاب های مناسب و کاربردی شناخته می ‌شود. این نمونه سیم کشی برای ساختمان هایی که بسیار قدیمی هستند و دارای قدمت زیادی می ‌باشند کاربردی است.

معمولا سیم کشی روکار برای محیط های صنعتی و اداری انجام می گردد. در این روش اتصالات و سیم ها به دلیل در معرض دید بودن قابلیت دسترسی آسان دارند. بر همین اساس زمانی که نقص فنی درون سیم ها به وجود بیاید قابلیت عیب یابی و همچنین تشخیص مشکل به وجود آمده در کمترین زمان امکان پذیر است.

سیم کشی توکار ساختمان

2.سیم کشی ساختمان به روش توکار

یکی دیگر از روش های سیم کشی ساختمان روش توکار می باشد. در این روش هر یک از اتصالات سیم ها درون مجراهای مخصوص که درون دیوار هستند قرار گرفته خواهد شد. هر یک از سیم ها از زیر سیمان یا گچ عبور پیدا می‌ کنند. این روش سیم کشی به دلیل انعطاف پذیری بسیار بالایی که دارد برای بسیاری از پروژه هایی که دارای کاربردهای متنوع هستند مفید و مناسب به شمار می ‌رود.

در این روش سیم کشی شما بدون محدودیت می توانید از سیم های معمولی یا سیم های چند لایه استفاده کنید. به همین دلیل سیم کشی توکار از جمله روش ‌های رایج برای انجام دادن عمل سیم کشی در بیشتر پروژه های تفریحی، تجاری، مسکونی، اداری و غیره به شمار می آید. در سیم کشی توکار باید بدانید که زیبایی و جذابیت بصری به طور کامل حفظ می گردد. روش های متنوعی در سیم‌کشی های توکار وجود دارد که این روش ها عبارت هستند از :

1.سیم کشی توکار به وسیله جعبه فیوز

در این روش باید بدانید برای توزیع متوازن و متعادل جریان الکتریکی از جعبه فیوز استفاده می ‌کنند. به طور معمول بسیاری از قسمت ها و بخش های متنوع ساختمان به میزان متغیر و متفاوتی از جریان الکتریکی استفاده خواهند کرد. استفاده کردن از جعبه فیوز موجب می گردد که توزیع در جریان برق با بسیاری از بخش‌ های ساختمان به حد تعادل برسد. در این روش سیم ها باید از درون جعبه فیوز عبور کنند و سپس بر اساس نوع نیاز و همچنین میزان جریان الکتریسیته پیاده سازی و نصب گردند.

در مقاله دیگری به طور کامل به آموزش نحوه نصب جعبه فیوز پرداخته ایم، برای کسب اطلاعات بیشتر این مطلب را تا انتها بخوانید.

2.سیم کشی توکار از طریق کلید و پریز

در این روش برای اجرای سیم کشی های توکار باید از جعبه‌ های کلید و همچنین پریز استفاده نمایند. در این شیوه سیم کشی فضای بسیار مناسبی برای قرار گرفتن سیم ها که متناسب با اندازه یک کلید و پریز است در نظر گرفته خواهد شد. به طور کلی محفظه ‌ای در این روش در نظر گرفته می ‌شود که در درون دیوار اجرا و نصب می گردد. به همین دلیل هیچ نوع صدمه و آسیبی به زیبایی بصری ساختمان وارد نخواهد شد. همچنین شما باید به خوبی بدانید که با باز کردن پیچ های کلید و پریز قادر خواهید بود سیم ها و تمامی اتصالات را مشاهده کنید.

3.سیم کشی توکار از طریق جعبه تقسیم

یکی دیگر از  انواع سیم کشی ساختمان که مربوط به سیم کشی توکار می باشد استفاده کردن از روش جعبه تقسیم است. در این روش باید تمامی اتصالات و سیم ها به صورت افقی از درون مجرای ویژه و یا قسمت بالایی دیوار عبور پیدا کنند. به طور معمول شما باید بدانید که جعبه تقسیم در فاصله ۳۰ سانتی متری نقاط مشخص شده اجرا و نصب می گردد. سپس دیگر انشعابات در درون جعبه تقسیم قرار خواهند گرفت. با توجه به افزایش وسایل و تمامی تجهیزات سیم کشی ساختمان باید بدانید که اهمیت عیب یابی و تشخیص مشکل بسیار مهم است که در این روش کمتر به این مسئله توجه می گردد.

نکاتی در مورد انواع سیم کشی ساختمان

در فرایند سیم کشی ساختمان به صورت روکار و توکار استفاده کردن از تجهیزات و اتصالات با کیفیت و درجه یک بسیار مهم می باشد. استفاده کردن از تجهیزات ایمنی و استاندارد از بروز حوادث ناگوار جلوگیری می نماید.

علاوه بر این شما باید بدانید که استفاده از تجهیزات مرغوب، موجب می گردد که در مصرف برق صرفه‌ جویی قابل توجهی شود.

برای انجام دادن سیم کشی ساختمان باید دقت و تمرکز زیادی به خرج دهید.

همچنین قرار گرفتن تمامی اتصالات به صورت محکم و صحیح موجب می شود که احتمال به وجود آمدن ایراد و خطا از بین برود.

در سیم کشی ساختمان از چه نوع سیم‌هایی استفاده می‌شود؟

یکی از موضوعات مهمی که برای سیم کشی ساختمان بایستی مورد توجه قرار گیرد انتخاب سیم مناسب است. برای سیم کشی ساختمان می توان از چهار دسته سیم استفاده کرد. انتخاب سیم برای سیم کشی ساختمان بایستی با توجه به هدف سیم کشی تعیین شود.

انواع سیم

1.سیم افشان

سیم افشان یکی از انواع سیم است که برای سیم کشی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. این سیم ها تک رشته ای بوده و ترکیبی از پلیمر پی‌وی‌سی عایق آنها است. این سیم ها پوششی از مس و آلومینیوم دارند و انعطاف پذیری خوبی دارند از این رو در مکان هایی که امکان جابجایی سیم وجود دارد توصیه می شود از این سیم ها استفاده شود.

از سیم های افشان در وسایل برقی و روشنایی، تابلوهای فرمان،  کلیدها، ماشین آلات، داکت های زیر زمینی استفاده می شود.

2.سیم مفتولی

سیم های مفتولی سیم هایی رسانا و تک رشته ای هستند که از آلیاژی مس مانند ساخته شده اند و پوششی آنها را عایق بندی کرده است. این سیم ها به دو صورت سیم های خشک و سیم های ثابت ساخته می شوند. از سیم های خشک معمولا در تابلوهای تبلیغاتی همچنین تابلوهای توزیع کننده برق استفاده می شود. از سیم های مفتولی ثابت نیز معمولا در لوله های برق و داخل ساختمان استفاده می شود.

این سیم ها مقاومت خوبی دارند و در برابر شرایط جوی، سایش و پیچش خراب نمی شوند و در مقایسه با بسیاری از سیم ها مقرون به صرفه تر هستند.

3.سیم نیمه افشان

سیم های نیمه افشان گروه دیگری از سیم ها هستند. این سیم ها تک رشته ای نیستند و مجموعه ای مفتول های به هم تابیده این سیم ها را ایجاد می کنند. سیم های نیمه افشان نه جز سیم های مفتولی محسوب می شوند و نه جز سیم های افشان. اما از نظر کاربرد شبیه به سیم های مفتولی هستند.

4.سیم دو زوج فویل دار

سیم های دو زوج فویل دار دسته دیگری از سیم ها هستند و در مقابل نویز و پارازیت به خوبی عمل می کنند. از یان سیم ها در کابل های مخابراتی استفاده می شنود. زوجی کردن سیم ها در سیم دو زوج همچنین فویل دار بود انها باعث می شود تا نویزها در کابل های تلفن به حداقل برسد.

جمع بندی

در این مطلب به بررسی انواع سیم کشی ساختمان پرداختیم و بیان کردیم که برای سیم کشی ساختمان از چه سیم هایی باید استفاده کرد. سیم کشی ساختمان امری تخصصی و مهارت محور است و انجام اشتباه آن مشکلات و خسارت های بسیاری را به همراه می آورد بنابراین در انجام آن بایستی دقت بسیاری داشت. اگر از علاقه مندان به سیم کشی ساختمان هستید و می خواهید به عنوان برقکار ساختمان از پایه مباحث سیم کشی را یاد بگیرید توصیه می کنیم در دوره برق ساختمان آموزشگاه فنی برق ثبت نام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *