جامع ترین راهنمای عیب یابی و تعمیر پکیج دیواری ایران رادیاتور

5 دقیقه زمان مطالعه

تعمیر پکیج دیواری ایران رادیاتور یکی از موارد مهمی است که مشتریان هنگام خرید پکیج دیواری ایران رادیاتور به آن توجه بسیار زیادی می کنند. پکیج های دیواری در کل نیاز به نگهداری و رعایت نکات ایمنی دارند.

نگهداری مناسب به شما کمک می کند تا از بسیاری از مشکلات عمده پکیج دیواری جلوگیری کنید. قبل از آن که تعمیر پکیج دیواری را به تعمیرکار بسپارید، اطمینان حاصل کنید که خود نمی توانید مشکل به وجود آمده را رفع نمایید. زیرا برخی از مشکلات مربوط به پکیج به آسانی توسط خود شما رفع خواهد شد.

با استفاده از راهنمایی های لازم جهت عیب یابی که در این مقاله از مقالات آموزش تعمیر پکیج بررسی می شود شما قادر خواهید بود که خودتان مشکلات پکیج دیواری تان را برطرف کرده و در هزینه زیادی صرفه جویی کنید.

طرز کار پکیج دیواری ایران رادیاتور چگونه است؟

آشنایی با روش کار پکیج دیواری بسیار حائز اهمیت می باشد. زیرا با شناخت طرز کار پکیج دیواری بهتر می توانیم مشکلات به وجود آمده در پکیج را تحلیل، عیب یابی و تعمیر نماییم. روش کار و گرم کردن آب در پکیج دیواری ایران رادیاتور به این صورت می باشد که وقتی شیر آب گرم را باز می کنید سنسور جریان آب، جریان آب را تشخیص داده وجرقه زن کار کرده و مشعل روشن می شود. بدین ترتیب مبدل حرارتی که درون پکیج قرار دارد و گرما را به لوله های آب منتقل کرده و آب با عبور از این لوله ها گرم می شود. درون پکیج ترموستاتی وجود دارد که میزان گاز وارد شده به مشعل را بررسی کرده تا آب خیلی گرم نشود.

دلیل گرم شدن آب در پکیج بدون داشتن منبع ذخیره آب این است که آب از درون لوله های مارپیچی با سرعت گذشته و از این طریق گرما را دریافت می کند، همچینین گرما در این سیستم متمرکز بوده و هدر نمی رود. البته نبود مخزن در پکیج گاهی اوقات باعث کم شدن فشار در صورت باز کردن همزمان چند شیر آب می شود.

مشکلات رایج در پکیج دیواری ایران رادیاتور و ارائه راه حل جهت تعمیر آن

مشکلات رایج در پکیج دیواری ایران رادیاتور
مشکلات رایج در پکیج دیواری ایران رادیاتور

مشکل روشن شدن چراغ قرمز پکیج دیواری ایران رادیاتور:

در ابتدا برای تعمیر این مشکل در پکیج دیواری ایران رادیاتور کلید روشن و خاموش پکیج را روی شماره 1 قرار دهید اگر چراغ سبز روشن شد که مشکل برطرف شده است در غیر این صورت ممکن است مشکل از : 1) قطع پریز برق باشد 2) مشکل از فیوز باشد 3)مشکل از برد الکترونیک باشد.

در بعضی موارد ممکن است مشکل از قطع بودن پریز یا محافظ برق که برای پکیج گذاشتید باشد که با یک تعویض محافظ یا پریز مشکل برطرف می شود.

در بسیاری از مواقع ممکن است مشکل از فیوز پکیج باشد که با یک فاز متر با رعایت نکات ایمنی می توان قطعی آن را تشخیص داد و اگر جریان برق تا فیوز برد جاری باشد و بعد از آن قطع شود باید فیوز برد تعویض گردد.

در بیشتر مواقع برد الکترونیک پکیج بر اثر نوسان برق می سوزد که باید برد الکترونیک تعویض گردد.

اگر تمام این موارد انجام گردید می توانید توسط دکمه ریست پکیج دیواری خود را کلیک کنید و اگر باز هم دکمه قرمز روشن بود باید به کدهای خطا رجوع کنید و مشکل را جهت تعمیر پکیج دیواری ایران رادیاتور برطرف کنید.

در مقاله دیگری به صورت جامع به بررسی علت چشمک زدن چراغ پکیج ایران رادیاتور پرداخته ایم برای کسب اطلاعات بیشتر این مطلب را مطالعه کنید. 

روشن شدن چراغ قرمز پکیج
روشن شدن چراغ قرمز پکیج

مشکل ترموستات در پکیج دیواری ایران رادیاتور :

اولین قدم بررسی ترموستات است. اگر در سراسر خانه یک سیستم مرکزی با چندین ترموستات وجود دارد ، اول به قسمت مرکزی بروید.اطمینان حاصل کنید که دمای دستگاه بالاتر از دمای واقعی اتاق را نشان می دهد. اگر این یک مدل دیجیتالی نیست ، باید اطمینان حاصل کنید که سطح گرما بیشتر از دمای اتاق است در غیر این صورت ترموستات باید عوض شود. از این مرحله به بعد مشکلات کمی تخصصی تر می شود و اگر دوره ای همانند دوره آموزش تعمیرات پکیج دیواری گذرانده باشید می توانید این مشکلات را درک کنید و آن ها را برطرف نمایید

آموزش تعمیرات پکیج

مشکل فشار در پکیج دیواری ایران رادیاتور :

مشکل کم بودن فشار آب گرم پکیج دیواری ایران رادیاتور معمولا با ارور 7040 یا E1 نمایش داده می شود که که این فشار توسط نمایشگر فشار پکیج دیده می شود. که عقربه است از 1 تا 4 و اگر فشار بین 1 تا 1.5 باشد نرمال است در غیر این صورت باید شیر پر کن های پکیج دیواری ایران رادیاتور را بررسی کرد که به دورنگ آبی و مشکی هستند و اگر آن ها را باز کردید ولی باز فشار بالا نرفت و همچنان زیر 1 بود ممکن است: 1) مشکل از خراب بودن شیر پر کن 2) مشکل از گرفتگی مسیر شیر پر کن 3) گرفتگی در مسیر نمایشگر فشار 4)کم بون فشار آب باشد.

اگر شیر پر کن خراب بود می بایست آن را تعمیر کنید و مسیر آن را باز کنید.

اگر مسیر شیر پر کن گرفته باشد آن را باز کنید و اگر رسوب دارد رسوب آن را تخلیه کنید که مسی باز شود.

اگر مسیر آب گرفته شده باشد و رسوب گیری پکیج انجام شده باشد ممکن است مشکل از شار آب باشد که باید یک پمپ برای آب تهیه کنید که فشار آن را تنظیم کند .

حال دستگاه را بعد از چک کردن  و تنظیم دستگاه با موارد بالا ، ریست کنید و اگر باز هم ارور 7040 یا E1 پدیدار شد مشکل اصلی از پرشر سوئیچ دستگاه است که وظیفه نمایش فشار پکیج را دارد، خراب است و باید تعویض گردد.

مشکل فشار در پکیج دیواری ایران رادیاتور
مشکل فشار در پکیج دیواری ایران رادیاتور

علت روشن نشدن مشعل پکیج ایران رادیاتور

عوامل گوناگونی ممکن است باعث روشن نشدن مشعل پکیج شود. خراب شدن جرقه زن، میله یون پکیج، خراب شدن برد پکیج، گرفتگی در شیر کنترل گاز پکیج، نبودن برق داخل پکیج،  همگی از عوامل تاثیر گذار بر روشن نشدن شعله پکیج هستند. جهت تعمیر این مشکل در پکیج دیواری ایران رادیاتور این موارد را چک کنید.

حتما بخوانید: بهترین راهنمای تعمیر پکیج بوتان

تعمیر پکیج دیواری ایران رادیاتور در راستا مشکل از کار افتادن پمپ

در این مرحله دست خود را روی پکیج بگذارید و مطمئن شوید که پمپ کار می کند یا خیر اگر پمپ کار نکند دستگاه فشار زیادی را تحمل می کند و صدای وحشتناکی از دستگاه می آید که ممکن است مشکل از کثیف بودن پروانه فن و یا منبع تغذیه و یا خرابی روتور پمپ یا مشکل از رسوب مبدل یا تراز دستگاه باشد. برای تعمیر پمپ باید هیدرولیک را از دستگاه جدا نمود و روتور را تمیز کرد.

مشکل فن پکیج دیواری ایران رادیاتور

این مشکل معمولا با ارورهای با کد 706040 یا 806040 پدیدار می شود.در این صورت باید آب مصرفی چک شود. اگر شیر آب گرم را باز کردید و شعله پکیج تغییر نور می داد در اصطلاح می گویند پکیج بازی نور داشت، میکرو سوئیچ آن خراب است و یا ممکن است میزان آبی که دستگاه از پکیج می گیرد کم باشد و یا باز هم ممکن است برد الکترونیک خراب باشد.و اگر همه این ها چک شد و باز هم چراغ شعله روشن شود ممکن است مشکل مبدل رسوب داشته باشد که باز هم ارور E81 پدیدار می شود که باید رسوب مبدل ها گرفته شود.

 برای برطرف کردن این ارور، دستگاه نیاز به اسید پاشی دارد که شستشو دستگاه با اسید کار بسیار پر خطری است پس بهتر است با اسید های ضعیف مثل جوهر نمک کار کرد تا بعد از رسوب زدایی توسط اسید مشکل این ارور برطرف گردد.

آشنایی با برخی از ارورها جهت تعمیر پکیج دیواری ایران رادیاتور

 ارورهای  پکیج دیواری ایران رادیاتور

E81 : مشکل از رسوب مبدل و و یا پمپ می باشد.

E42 : مشکل از ترمیستور آب گرم می باشد که باید تعمیر شود.

E51 : مشکل از پر شر سوئیچ است که خراب شده است.

E10 : مشکل از دودکش است که خراب شده است یا مبدل که ممکن دوده گرفته باشد.

E32 :مشکل از ترمیستور شوفاژ می باشد که باید تعمیر شود.

E8 : مشکل از سنسور است که آب دور نمیزند یا رسوب کرده و یا پمپ سوخته است.

E1 : مشکل از فشار مدار است که باید به 1 تا 1.5 برسانید.

E2 : مشکل از جرقه زدن است که شعله تشکیل نشده است.

شناخت کدهای خطا جهت تعمیر پکیج دیواری ایران رادیاتور

کد 4030 : مشکل از خرابی برد برای کنترل

کد 80 :  مشکل از باز شدن ترموستات

کد 70 : مشکل از افزایش مبدل اولیه

کد 8070 :مشکل از سنسور شعله

کد 8060 :مشکل از عملکرد ضد یخ زدگی با پمپ روشن می باشد.

کد 7060 : مشکل از عملکرد ضد یخ زدگی با مشعل روشن می باشد.

کد 8050 :مشکل از باز شدن سنسور آب گرم می باشد.

کد 7050 :مشکل از اتصال کوتاه شدن سنسور آب گرم می باشد.

کد 807050 :مشکل از سنسور شوفاژ می باشد که از مدار قطع شده است.

کد 6050 :مشکل ازاز سنسور شوفاژ می باشدکه اتصال کوتاه کرده است.

کد 807040 :مشکل از ترموستات است که قطع شده است ولی دما آب شوفاژ معمولی می باشد.

کد 7040 :مشکل از پرشر سوئیچ آب است که باز شده است.

کد 8040 :مشکل از سنسور دود است که باز شده است.

کد 806040 : مشکل از پرشر هواست که باز است ولی فن کار می کند.

کد 706040 : مشکل از پرشر هواست که بسته است ولی فن کار نمی کند.

منبع: hvac for beginners

منبع: thespruce

مقاله ای که خواندید از دسته مقالات پکیج از وبلاگ فنی برق بود. در صورتی که تمایل دارید تعمیر پکیج دیواری را به صورت کامل فرا گیرید می توانید در دوره تعمیرات پکیج دیواری آموزشگاه فنی برق شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *